اخبار بلاکچین

شبکه اوسیس بلاکچین سافایر را راه‌اندازی کرد؛ شبکه‌ای سازگار با EVM اما مبتنی بر حریم خصوصی

شبکه سافایر بالاخره راه‌اندازی شد. اوسیس (Oasis) با راه‌اندازی بلاکچین سافایر (Sapphire) تلاش کرده است به توسعه‌ اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (دپ‌ها) و میان‌زنجیره‌ای مبتنی بر حریم خصوصی در اکوسیستم اتریوم و شبکه‌های بلاکچینی منطبق با قراردادهای هوشمند EVM کمک کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین‌تلگراف، شبکه اوسیس بلاکچین سافایر سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) را راه‌اندازی کرده است تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بتوانند با استفاده از آن حریم خصوصی خود را بهبود دهند.

سافایر و لایه حریم خصوصی اوسیس که تحت عنوان «Oasis Privacy Layer» یا «OPL» شناخته می‌شود، هم‌اکنون فعال شده‌اند و به دپ‌های موجود در شبکه‌های EVM اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به انجام مبادله‌های میان‌زنجیره‌ای برای توکن‌های مربوطه از اولین امکانات این شبکه برای حفظ حریم خصوصی استفاده کنند.

جرنج کاس (Jernej Kos)، مدیر اوسیس فاوندیشن (Oasis Foundation)، اعلام کرده است که OPL به توسعه‌دهندگان اپلیکشن‌های غیرمتمرکز در هر شبکه منطبق با EVM، اجازه می‌دهد تا با انواع ویژگی‌های سافایر بدون نیاز به مهاجرت به بلاکچین اوسیس ادغام شوند. او ادامه داده است:

سازگاری کامل با EVM به این معنی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند خصوصی را در محیطی بسازند که قبلاً با آن آشنا هستند. برای مثال می‌توان به قراردادهای هوشمند سالیدیتی اشاره کرد که روی EVM اجرا می‌شوند و از اتریوم شناخته می‌شود.

کاس اعلام کرده است که این مسئله استقرار DAppها در زنجیره‌های مختلف را بهبود می‌بخشد و آن‌ها را سازگار می‌کند. برای مثال، پروتکل‌ها ممکن است یک قرارداد هوشمند حساس دائو در اتریوم داشته باشند. در این صورت، رای‌گیری کاملا خصوصی آن در سافایر انجام می‌شود و با نتایج نهایی به قرارداد مذکور ارسال می‌گردد. کاس تاکید کرده است:

به این ترتیب می‌توان از حریم خصوصی سافایر در هر زنجیره دیگری استفاده کرد.

طبق گفته‌های او اکثر DAppهایی که در اوسیس توسعه می‌یابند، با تمرکز بر حریم خصوصی توسعه می‌یابند و به کاربران اجازه می‌دهند کنترل کامل داده‌های درون‌زنجیره‌ای خود را داشته باشند و نحوه اشتراک‌گذاری و دسترسی به آن‌ها را کنترل کنند. این مسئله در ابزارها و پلتفرم‌های مختلفی که در اکوسیستم اوسیس ساخته شده‌اند هم مشهود است.

طبق گفته‌های کاس، توسعه‌دهندگان فعال در زنجیره اوسیس می‌توانند از این قابلیت‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز محرمانه، بازی‌های بلاکچینی با قابلیت حفظ حریم خصوصی، انتزاع حساب، NFT‌های محرمانه، رای‌گیری‌های خصوصی، مزایده‌های پیشنهادی مهر و موم‌شده، مدیریت کلید و تعیین هویت غیرمتمرکز استفاده کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا