تحلیل آنچین

فیلیپ سوئیفت: روند صعودی بیت کوین دست نخورده باقی مانده است

بر اساس یکی از شاخص‌های آنچین، روند صعودی قیمت بیت کوین هنوز تمام نشده است‌. این شاخص که Bitcoin Realized Cap HODL Waves نام دارد پیش از این بازار نزولی بیت کوین را به درستی پیش‌بینی کرده بود.

به نقل از کوین تلگراف، شاخصی که بازار نزولی ۲۰۲۲ را به درستی نشان داد، می‌گوید روند صعودی بیت کوین همچنان دست نخورده باقی‌ مانده است. بر اساس توییت فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، خالق پلتفرم تحلیلی لوک اینتو بیت کوین (LookIntoBitcoin)، شاخص Realized Cap HODL Waves سیگنال صعودی صادر کرده و نشان می‌دهد پول جدید در حال سرازیر شدن به بازار بیت کوین است.

در سال ۲۰۲۳ «پول جدید» به بازار بیت کوین سرازیر می‌شود

در حالی که کاهش ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین در هفته گذشته برخی از دیتاهای آنچین را تغییر داده است، شاخص RHODL همچنان خبر از بازار صعودی می‌دهد.

این شاخص میانگین قیمت تحقق یافته (Realized Price) امواج هادل یا HODL Waves محاسبه می‌کند و آن را در نمودار نشان می‌دهد. این امواج با توجه به خروجی‌های خرج نشده تراکنش‌ها (UTXO) ساخته می‌شوند. در حقیقت، در این امواج UTXOها بر اساس آخرین باری که منتقل شده‌اند (عمر هر کوین پس از جابجایی) به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

اگرچه ممکن است فرمول این شاخص و طریقه محاسبه آن کمی پیچیده و سردرگم‌کننده به نظر برسد، اما تفسیر داده‌های آن کاملا مشخص و ساده است.

فیلیپ سوئیفت در توضیح این شاخص در وب‌سایت لوک اینتو بیت کوین نوشته است:

افزایش در امواج با با عمر کمتر، دوره‌هایی را نشان می‌دهد که قیمت تحقق یافته این امواج نسبت به امواج قدیمی‌تر بالاتر است. توجه به این نکته حائز اهمیت است، چراکه نشان می‌دهد بازار در حال حاضر و چند وقت اخیر حاضر بوده بهای بیشتری نسبت به گذشته برای هر واحد بیت کوین پرداخت کند. این نشانه خوبی از افزایش فعالیت و هیجان در بازار است.

در حال حاضر، امواج مربوط به کوین‌هایی که آخرین بار ۳ تا ۶ ماه پیش منتقل شده‌اند در حال افزایش است؛ اتفاقی که در شروع بازارهای صعودی قبلی بیت کوین نیز رایج بوده است.

سوئیفت در رابطه با ریزش اخیر بیت کوین و روند آتی آن گفت:

افت قیمت اخیر بیت کوین در چارچوب روند صعودی بسیار بزرگتر آن است.

امواج ۳ تا ۶ ماهه با بازگشت پول جدید به بازار افزایش می‌یابد = چرخه گاوی جدید

نمودار Realized Cap HODL Waves
نمودار Realized Cap HODL Waves؛ منبع: لوک اینتو بیت کوین

بازگشت قیمت بیت کوین به فاز «هیجان»

یکی از کاربردهای شاخص RHODL، مشخص کردن فازهای مختلف چرخه بیت کوین است.

در دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱)، زمانی که قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح خود در دو سال اخیر یعنی ۱۵٬۶۰۰ دلار رسید، سوئیفت از این معیار استفاده کرد تا پایان فاز «هیجان» در میان سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بیت‌کوین را اعلام کند. او این دسته از سرمایه‌گذاران را «توریست» می‌نامد چراکه آنها در حکم گردشگر بازار بوده و مدت زیادی در آن نمی‌مانند.

او در آن زمان اظهار داشت که بازار احتمالا اکنون در پایین‌ترین سطح چرخه قرار دارد که به معنای حداکثر فرصت برای خرید و کسب سود است.

نمودار Realized Cap HODL Waves از دسامبر ۲۰۲۲
نمودار Realized Cap HODL Waves از دسامبر ۲۰۲۲؛ منبع: لوک اینتو بیت کوین

از ماه ژانویه (دی ماه ۱۴۰۱)، بیت کوین روند صعودی جدیدی را آغاز کرد که تنها در سه ماهه اول ۷۰٪ افزایش قیمت داشت.

از آن زمان، ترکیب سرمایه‌گذاران تغییر کرده است، به نحوی که میزان سرمایه‌گذاری هولدرهای کوتاه‌مدت (STH)، یعنی افرادی که BTC را به مدت ۱۵۵ روز یا کمتر نگهداری می‌کنند، به کمترین میزان از نوامبر ۲۰۲۱ رسیده است.

علاوه بر این، سقوط اخیر قیمت بیت کوین فشار بر سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت باقی‌مانده را افزایش داد به طوری که تقریبا ۹۰٪ از آنها در ضرر فرو رفته‌اند. چنین چیزی نشان می‌دهد روند چرخه‌ای بیت کوین همچنان مثل گذشته پابرجا مانده و احتمالا در آینده شاهد بازار صعودی خواهیم بود.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا