تحلیل آنچین

تحلیل آنچین قیمت ریپل؛ آیا XRP می‌تواند به ۱ دلار برسد؟

قیمت XRP طی ۱۱ روز گذشته به زیر ۰.۷۰ دلار کاهش یافته است. با این حال، برخی از داده‌های آنچین نشان می‌دهد که افزایش قیمت دیگری می‌تواند در راه باشد. در این مطلب به تحلیل آنچین قیمت ریپل خواهیم پرداخت و ۳ معیار کلیدی را بررسی خواهیم کرد که پتانسیل قیمت XRP را برای رسیدن به ۱ دلار نشان می‌دهند.

به نقل از بی‌این‌کریپتو، قیمت ریپل (XRP) از ابتدای ماه آگوست (۱۰ مرداد) نتوانسته است ۰.۷۰ دلار را پس بگیرد و در این فرآیند جایگاه چهارم خود را در رتبه‌بندی ارزش بازار ارزهای دیجیتال به BNB واگذار کرده است. با این حال، داده‌های آنچین موارد مهمی را نشان می‌دهند که احتمالا می‌توانند قیمت XRP را به نقطه عطف ۱ دلار برسانند.

رشد قابل توجه فعالیت شبکه ریپل و انباشت نهنگ‌ها از جمله این موارد هستند. تعداد کاربران فعال روزانه XRP نیز اخیرا برای اولین بار در سه ماه گذشته از مرز ۱۸۰٬۰۰۰ عبور کرده است. در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

۱- افزایش فعالیت شبکه

با وجود روند نزولی اخیر، در ۲ هفته گذشته، XRP شاهد افزایش قابل توجهی در فعالیت شبکه بوده است. طبق داده‌های سنتیمنت (Santiment)، XRP در ۸ آگوست (۱۷ مرداد) ۱۸۲٬۸۶۰ کاربر فعال داشته است. این تعداد پس از کاهشی جزیی، در پایان ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) دوباره افزایش یافت و به ۱۳۵٬۰۰۰ آدرس رسید.

ثبت بیش از ۱۸۰٬۰۰۰ آدرس فعال در ۸ آگوست (۱۷ مرداد)، بیشترین فعالیت شبکه XRP تا این لحظه است. شایان ذکر است، آخرین باری که این سطح از تقاضای شبکه برای XRP مشاهده شد، در ماه می (اردیبهشت) بوده است.

تعداد آدرس‌های فعال روزانه XRP
تعداد آدرس‌های فعال روزانه XRP؛ منبع: سنتیمنت

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که اوج ثبت شده در ماه آگوست حتی بیش از ۳ برابر اوج مربوط به ماه گذشته (۵۶٬۱۴۵ آدرس فعال) در ۱۳ جولای (۲۲ تیر) است؛ زمانی که حکم دادگاه ریپل در پرونده شکایت SEC اعلام شد.

آدرس‌های فعال روزانه (DAA) تعداد شرکت‌کنندگان شبکه را که یک فعالیت اقتصادی در شبکه بلاکچین انجام می‌دهند، اندازه‌گیری می‌کند. هنگامی که این معیار افزایش می‌یابد، سیگنال رشد تقاضا و فعالیت تراکنش در سراسر شبکه را نشان می‌دهد.

نمودار بالا نشان می‌دهد در ۴ ماه گذشته، هر زمان که DAA از مرز ۱۰۰٬۰۰۰ عبور کرده، قیمت XRP اغلب وارد یک رالی صعودی با رشد دو رقمی شده است.

اگر این الگوی تاریخی دوباره تکرار شود، افزایش معیار DAA می‌تواند عاملی باشد تا قیمت XRP را در هفته‌های آینده به ۱ دلار برساند.

۲- افزایش انباشت نهنگ‌ها

دومین معیار مهم آنچین که می‌تواند قیمت XRP را به سمت بازپس‌گیری ۱ دلار سوق دهد، افزایش میزان انباشت در میان نهنگ‌ها است. گروهی از نهنگ‌ها که دارای ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون XRP هستند، این توکن را از آغاز ماه آگوست خریداری کرده‌اند.

نمودار زیر نشان می‌دهد نهنگ‌ها در پایان ماه جولای (۸ مرداد) دارای ۴.۶۴ میلیارد توکن XRP بودند؛ اما این عدد تا ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) به ۴.۶۹ میلیارد افزایش یافته است.

موجودی کیف پول نهنگ‌های XRP
موجودی کیف پول نهنگ‌های XRP؛ منبع: سنتیمنت

معیار موجودی کیف پول نهنگ‌ها (Whale Wallet Balances) فعالیت معاملاتی سرمایه‌گذاران بزرگ را با نظارت بر تغییرات لحظه‌ای دارایی آن‌ها ردیابی می‌کند. بررسی این معیار نشان می‌دهد، نهنگ‌ها در ماه آگوست به ارزش ۳۱.۵ میلیون دلار توکن XRP خریده‌اند.

نکته قابل توجه این است که نهنگ‌ها هنگامی که قیمت XRP به زیر ۰.۷۰ دلار کاهش یافت، خرید استراتژیک خود را آغاز کردند.

به طور خلاصه، معیارهای آنچین DAA و موجودی کیف پول نهنگ‌ها ۲ داده مهم هستند که در حال حاضر به افزایش قریب‌الوقوع قیمت XRP به سمت ۱ دلار اشاره می‌کنند.

۳- نسبت MVRV

اگر افزایش تقاضای شبکه ادامه پیدا کند، می‌تواند قیمت XRP را در رالی صعودی بعدی از نقطه عطف ۱ دلار عبور دهد. این دیدگاه توسط معیار مهم دیگری به نام نسبت MVRV (نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی) نیز تایید می‌شود که وضعیت مالی هولدرهای فعلی XRP را اندازه‌گیری می‌کند.

نمودار زیر نشان می‌دهد اکثر سرمایه‌گذارانی که XRP را در ۳۰ روز گذشته خریداری کرده‌اند، اکنون زیان تحقق نیافته آن‌ها حدود ۱۱٪ است.

نسبت MVRV برای XRP
نسبت MVRV برای XRP؛ منبع: سنتیمنت

اگر اوضاع به همین منوال پیش برود و اتفاق خاصی نیفتد، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران تا زمانی که دوباره قیمت از مرز ۰.۷۰ دلار بگذرد، برنامه‌ای برای فروش گسترده توکن‌های خود ندارند.

همچنین، با توجه به تقاضای رو به رشد شبکه، گاوها می‌توانند این مقاومت را پشت سر بگذارند تا نقطه عطف ۱ دلار را پس بگیرند. در مقابل، اگر قیمت XRP به زیر ۰.۵۵ دلار برسد، خرس‌ها می‌توانند یک اصلاح قیمت طولانی‌مدت را اعمال کنند.

با این حال، هولدرهای فعلی برای جلوگیری از افزایش ضرر خود به دنبال ایجاد یک دیوار خرید در محدوده قیمت ۰.۶۰ دلار هستند تا میزان ضرر آن‌ها از ۱۵٪ تجاوز نکند. اگر چه احتمال کمی دارد، اما در صورت فروپاشی دیوار خرید و موفقیت خرس‌ها، قیمت XRP می‌تواند به ۰.۵۵ دلار کاهش یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا