تحلیل تکنیکال

۳ روز تا بسته شدن کندل ماهانه بیت کوین؛ نظر ۳ تحلیلگر مطرح درباره روند قیمت BTC چیست؟

با نزدیک شدن به پایان ماه آگوست، قیمت بیت کوین همچنان ضعیف به نظر می‌رسد. این بی‌تصمیمی بازار باعث شده است تا بسیاری از معامله‌گران دچار شک و تردید شوند و دست به معامله نمی‌زنند. در این مطلب به سراغ نظر تحلیلگران مطرح رفته‌ایم تا ببینیم درباره روند آتی بیت کوین چه نظری دارند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بیت کوین هفته جدید را با ۲۶٬۰۰۰ دلار شروع کرد، اما ماه آگوست برای آن بدترین ماه سال ۲۰۲۳ تاکنون بوده است.
قیمت بیت کوین پس از سقوط ناگهانی ۱۰ روز پیش همچنان ضعف دارد، زیرا گاوها نمی‌توانند کنترل بازار را به دست گرفته و ریکاوری قیمت را آغاز کنند.

از طرفی، ماه سپتامبر را در پیش داریم که از نظر تاریخی همواره شاهد عملکرد ضعیفی برای بیت کوین بوده است. در این صورت، آیا با اتمام ماه آگوست، ممکن است یک سورپرایز منفی دیگر در انتظار بیت کوین باشد؟

بازده BTC/USD در ماه‌های سال
بازده BTC/USD در ماه‌های سال: منبع: کوین گلس

با این چشم‌اندازی که توصیف شد، معامله‌گران و تحلیلگران بسیاری معتقدند بیت کوین پیش از شروع صعود قوی خود به تشکیل یک کف محلی نیاز دارد.

۱- الگوی سقف دو قلو در تایم فریم هفتگی

همان طور که هفته پیش گزارش کردیم، رکت کپیتال (Rekt Capital)، معامله‌گر و تحلیلگر محبوب به یک الگوی سقف دوقلو در تایم فریم هفتگی اشاره کرده بود و تاکید داشت که کلوز هفتگی بیت کوین نباید زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار بسته شود. در غیر این صورت این الگو تایید شده و احتمالا تا ۲۲٬۰۰۰ دلار کاهش قیمت خواهیم داشت.

وی این هفته نیز در توییتی به این موضوع اشاره کرد که هفته دومی است که کلوز کندل هفتگی بالاتر از ۲۶٬۰۰۰ دلار بسته می‌شود و هنوز الگوی سقف دوقلو تایید نشده است.

در صورتی که این الگو تایید شود، رکت کپیتال با بررسی اندیکاتور RSI در تایم فریم هفتگی مقایسه جالبی انجام داده است. وی با اشاره به اینکه بیت کوین در تایم فریم هفتگی در یک الگوی ماکرو مثلث قرار دارد، اظهار داشت RSI از سقف مثلث ریجکت شده و به خط حمایت این الگو نزدیک شده است. اگر الگوی سقف دوقلو در نمودار هفتگی بیت کوین تایید شود، در این صورت RSI حمایت این الگو را به سمت پایین شکسته و وارد محدود زیر ۵۰ خواهد شد. بر اساس تاریخچه قبلی، می‌توان یک بازه زمانی ۲۱۰ روزه را برای آن در نظر گرفت که صعود بیت کوین را به شدت به تعویق خواهد انداخت.

مشابهت بازه زمانی حرکت اندیکاتور RSI
مشابهت بازه زمانی حرکت اندیکاتور RSI در تایم فریم هفتگی بیت کوین؛ منبع: یوتیوب

به گفته رکت کپیتال، اگر این اتفاق نیفتد و الگوی سقف دو قلو تایید نشود، با حفظ قیمت در بالای سطح ۲۶٬۰۰۰ دلار حرکات محدود به رنج از این سطح تا محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلار محتمل‌ترین حرکت برای بیت کوین خواهد بود.

وی همچنین هشدار داده است میانگین‌های متحرک که قبل از سقوط قیمت بیت کوین به عنوان حمایت عمل می‌کردند، اکنون ممکن است اثر معکوس داشته باشند.

وی با اشاره به نمودار هفتگی بیت کوین گفت:

میانگین‌های متحرک مومنتوم صعودی بیت کوین ممکن است به عنوان مقاومت عمل کنند.

میانگین‌های متحرک نمایی در تایم فریم هفتگی بیت کوین
میانگین‌های متحرک نمایی در تایم فریم هفتگی بیت کوین؛ منبع: توییتر

رکت کپیتال در تحلیل دیگری ابراز امیدواری کرد که اگر بیت کوین در تایم فریم هفتگی بتواند یک کف بالاتر از کف قبلی تشکیل دهد یک الگوی وج صعودی ظریف تشکیل خواهد داد.

الگوی وج صعودی در تایم فریم هفتگی بیت کوین
الگوی وج صعودی در تایم فریم هفتگی بیت کوین؛ منبع: توییتر

۲- اصلاح عمیق به ۲۰٬۰۰۰ دلار، آخرین نزول بیت کوین

تحلیلگر دیگری با نام مستعار اینمورتال (Inmortal) معتقد است بیت کوین (BTC) قبل از شروع صعود به بالای ۵۰٬۰۰۰ دلار برای آخرین حرکت نزولی خود و یک حرکت اصلاحی عمیق به سطح ۲۰٬۰۰۰ آماده می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۳ روزه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۳ روزه؛ منبع: توییتر

اینمورتال معتقد است عملکرد فعلی قیمت بیت کوین مشابه رفتار آن در ماه‌های آخر سال ۲۰۱۹ است؛ زمانی که قیمت به زیر سطح حمایت در حدود ۱۰٬۰۰۰ دلار رسید و به ۶٬۰۰۰ دلار کاهش یافت.

طبق پیش‌بینی اینمورتال، بیت کوین در ابتدا به زیر ۲۴٬۰۰۰ دلار رسیده و سپس به منطقه ۳۰٬۰۰۰ دلار صعود می‌کند. این رالی صعودی احتمالا با یک اصلاح شدید قیمت به سطح ۲۱٬۰۰۰ دلار دنبال خواهد شد.

مقایسه نمودار قیمت بیت کوین
مقایسه نمودار فعلی قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه با نمودار قیمت آن در سال ۲۰۱۹؛ منبع: توییتر

۳- چرا بازار حرکت نمی‌کند؟

مایکل فن د پپه (Michaël van de Poppe) نیز در توییتی با اشاره به اینکه بازار بیت کوین شبیه شهر ارواح شده است، اظهار داشت ممکن است به نظر برسد که دیگر حتی یک چرخه گاوی وجود نخواهد داشت و من درک می‌کنم که چرا چنین افکاری وجود دارند.

وی به چرخه‌های تاریخی بیت کوین به صورت دوره‌های انبساط قیمت، اصلاح بزرگ، انباشت و افزایش مجدد قیمت اشاره کرد؛ اما تاکید کرد که طول هر چرخه یکسان نیست.

به نظر فن د پپه، بازار نزولی فعلی (۴۹۰ روز) نسبتا با آنچه در سال ۲۰۱۵ شاهد بودیم قابل مقایسه است. دوره‌ای از حرکات محدود به رنج که کم کم امید به بازار کریپتو به آرامی در حال از بین رفتن بود.

چرخه‌های سال به سال صعود و نزول بیت کوین
چرخه‌های سال به سال صعود و نزول بیت کوین؛ منبع: توییتر

این تحلیلگر مطرح به وقایع مثبت اخیر در بازار بیت کوین اشاره کرد. نظیر؛

  • سهام Blackrock در شرکت‌های استخراج (و همچنین Valkyrie).
  • ارائه چندین درخواست برای ETF بیت کوین و اتریوم ETF
  • فعال شدن ETF در اروپا
  • استقبال هنگ کنگ از ارزهای دیجیتال
  • سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد دلاری عمان در بیت کوین.

وی در ادامه افزود:

اما موضوع این است که در دوره فعلی این اتفاقات به هیچ وجه در قیمت بیت کوین منعکس نشده‌اند. زیرا بازار در «حالت نزولی» گیر کرده است، چراکه قیمت بیت کوین ۲ سال گذشته در حال کاهش بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بازار اصلا حرکت نمی کند؟ گفت:

با توجه به تجربه من در چرخه قبلی، زمان زیادی طول می‌کشد، زیرا ما در حال حاضر یک «کاپیتولاسیون زمانی» را تجربه می کنیم. با این حال، پس از گذراندن این مرحله (که ممکن است چند ماه دیگر باشد)، انبساط و شتاب قیمت معمولا شما را فریب می دهد.

جمع‌بندی

در مجموع می‌توان گفت در حال حاضر، نمی‌توان از بیت کوین انتظار یک صعود چشمگیر داشت. کاهش قیمت بیت کوین محتمل است اما احتمالا همان طور که میانگین‌های متحرک اکنون در نقش مقاومت عمل می‌کنند، سطح ۲۴٬۸۰۰ دلار نیز حمایت محکمی برای بیت کوین خواهد بود. اما به نظر می‌رسد این سطح آخرین سنگر بیت کوین برای دفاع در برابر ریزش است و اگر از دست برود ریزش قیمت تا محدوده ۲۰٬۰۰۰ دلار قطعی به نظر می‌رسد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا