تحلیل تکنیکال

نظر تحلیلگران مطرح در مورد قیمت بیت کوین؛ صعود یا ادامه ریزش؟

بیت کوین پس از نوسانات طولانی مدت در هفته‌های اخیر در محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلار، در نهایت با ۱۵٪ کاهش از این محدوده خارج شد. کاهش شدید قیمت در ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) بسیاری را نگران کرده است. آیا این بدان معناست که بیت کوین به تدریج وارد قلمروی بازار نزولی می‌شود؟ در این مطلب، نظر تحلیلگران مطرح را در مورد قیمت بیت کوین بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در حالی که تحولات اخیر در مورد پرونده‌های ETF اسپات بیت کوین انتظارات سرمایه‌گذاران را افزایش داد، این اخبار در نهایت تنها موفق شد حرکت محدود به رنج بیت کوین را حفظ کند. از این رو، این احساسات با اخبار اقتصاد کلان همچون ورشکستگی اورگرند (Evergrande) و حتی خبر فروش ذخایر بیت کوین شرکت اسپیس اکس (SpaceX) متزلزل شد. این کاهش قیمت با کاهش شدید ارزش شاخص نزدک و S&P 500 نیز همزمان شد. در نتیجه، طبق داده‌های گلس‌نود، بیش از یک میلیارد دلار لیکوییدیشن اتفاق افتاد که بیشترین میزان لیکوییدی از زمان سقوط صرافی FTX در سال ۲۰۲۲ است.

بیت کوین پس از ریزش قیمت طی دو روز گذشته مجددا به نوسانات بی‌رمق خود بازگشته که باز هم نشان از بی‌تصمیمی بازار دارد. در حالی که کل بازار ارزهای دیجیتال چشم به بیت کوین و حرکت بعدی آن دوخته‌اند، به سراغ تحلیل‌گران مطرح رفته‌ایم تا ببینیم از موقعیت فعلی و حرکات بعدی بیت کوین چه تحلیلی دارند؟ و اینکه آیا بیت کوین همچنان به اصلاح قیمت ادامه می‌دهد یا مسیر خود را به سمت صعود تغییر خواهد داد؟

اهمیت کلوز هفتگی بیت کوین

پیتر برنت (Peter Brandt) تحلیل‌گر معروف در پلتفرم توییتر (X) با اشاره به الگوی سروشانه معکوس در تایم فریم هفتگی بیت کوین که در اوایل سال ۲۰۲۳ کامل شده بود، به خط گردن این الگو اشاره کرد که معادل سطح ۲۴٬۸۰۰ دلار است. وی گفت:

کاهش قیمت بیت کوین یک بار دیگر در حال آزمایش خط گردن در الگوی H&S معکوس به عنوان حمایت است. بسته شدن کندل زیر ۲۴٬۸۰۰ دلار (کمترین قیمت تست مجدد قبلی) در تایم فریم‌های روزانه و هفتگی خبر خوبی برای بیت کوین نیست.

توییت پیتر برنت
نمودار تایم فریم هفتگی BTC/USDT؛ منبع؛ توییتر

رکت کپیتال (Rekt Capital) تحلیل‌گر مطرح نیز که پیش از این به واگرایی نزولی در تایم فریم هفتگی اشاره کرده بود، محدوده ۲۴٬۲۶۰ تا ۲۵٬۲۰۰ را منطقه حمایتی مهمی می‌داند که همان خط گردن الگوی سروشانه معکوس است. وی معتقد است اگر قیمت از این ناحیه حمایت شود می‌تواند یک سیگنال صعودی باشد؛ چرا که در این منطقه نقدینگی زیادی وجود دارد.

تایم فریم هفتگی بیت کوین
خط گردن در الگوی سروشانه معکوس در تایم فریم هفتگی بیت کوین؛ منبع: یوتیوب

وی همچنین احتمال تشکیل یک الگوی سقف دو قلو در تایم فریم هفتگی را برای بیت کوین مطرح کرده است:

اکنون این الگو در حال تکمیل است و اگر کلوز کندل هفتگی بیت کوین زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار بسته شود این الگو تایید شده و روند نزولی ادامه خواهد یافت. در این صورت، قیمت می‌تواند تا محدوده ۲۲٬۱۳۵ دلار کاهش یابد.

توییت رکت کپیتال
منبع: توییتر

همچنین، این تحلیل‌گر در مورد اینکه آیا بیت کوین تا انتهای این ماه به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار سقوط خواهد یا خیر، به یک تحلیل مقایسه‌ای اشاره کرده است. وی با مقایسه الگوی مثلث نزولی تشکیل شده در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۳ و شکست ماکرو ترند نزولی توضیحاتی را ارائه داد.

از نظر رکت کپیتال، در حالی که شکست خط روند نزولی در سال ۲۰۱۵ به کاهش قیمت و آزمایش مجدد خط روند انجامید، در سال ۲۰۱۹ رفتار بیت کوین متفاوت بود. در ۲۰۱۹ بیت کوین پس از عبور از خط روند نزولی به مدت ۳ ماه صعود قیمت را تجربه کرد و پس از آن بود که به مدت چند ماه وارد یک روند نزولی شد. در نتیجه حرکت بیت کوین در ۲۰۱۹ بلافاصله به آزمایش مجدد خط روند نزولی منجر نشد.

از این رو، رکت کپیتال با اشاره به این رفتار بیت کوین اظهار داشت احتمال اینکه بیت کوین در پایان این ماه به ۱۸٬۵۰۰ دلار برسد کم است، اما در مقابل بیشتر احتمال دارد بیت کوین یک سقف محلی تشکیل دهد و سپس در نزدیکی هاوینگ یک اصلاح تا کف قبلی داشته باشد.

نمودار ماهانه قیمت بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۳؛ منبع: توییتر
نمودار ماهانه قیمت بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۳؛ منبع: توییتر

RSI در پایین‌ترین محدوده

تحلیل‌گر دیگری با نام کریپتو روور (Crypto Rover) به اندیکاتور RSI بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته اشاره کرد که به عدد ۵.۴۶ رسیده که تاکنون برای بیت کوین دیده نشده است. در نتیجه، با توجه به ورود بیت کوین به ناحیه اشباع فروش احتمال ریکاوری قیمت بالا خواهد بود که این اتفاق افتاد و بیت کوین تا ۲۶٬۲۰۰ دلار نیز صعود کرد. همچنین، وی با اشاره به اینکه هر زمان RSI به مناطق بسیار پایین اشباع فروش رسیده شاهد جهش قیمت بوده است، اظهار داشت اگر بیت کوین یک حرکت کوتاه صعودی داشته باشد عجیب نخواهد بود. اما پس از آن بیت کوین مجددا کف قبلی در محدوده ۲۵٬۱۰۰ دلار را خواهد دید؛ چرا که لازم است نقدینگی موجود در این منطقه جمع‌آوری شود. اما این اتفاق ممکن است خیلی زود رخ ندهد.

وی با اشاره به اینکه RSI در تایم فریم روزانه نیز در محدوده‌ای قرار گرفته که از سال ۲۰۲۰ دیده نشده است، این احتمال را مطرح کرد که بیت کوین قبل از شروع روند صعودی خود مدتی وارد فاز تثبیت قیمت شود.

در نتیجه، وی با اشاره به احتمال ریزش مجدد قیمت بیت کوین به این نکته اشاره کرد که حمایت استاتیک در محدوده ۲۵٬۰۰۰ دلار منطقه بسیار مهمی است.

منطقه حمایتی مهم بیت کوین
محدوده حمایتی مهم ۲۴٬۸۰۰ دلار؛ منبع: یوتیوب

وی افزود به احتمال زیاد این سطح از قیمت حمایت خواهد کرد و قیمت بیت کوین می‌تواند برای مدتی در محدوده ۲۵٬۰۰۰ تا ۳۰٬۷۰۰ دلار نوسان کند. در نتیجه اگر قیمت مجددا به منطقه ۲۵٬۰۰۰ تا ۲۴٬۸۰۰ دلار برسد عجیب نخواهد بود.

احتمال نوسانات رنج بیت کوین
احتمال نوسانات محدود به رنج برای بیت کوین؛ منبع: یوتیوب

وی در نهایت اظهار داشت ۲۴٬۸۰۰ دلار می‌تواند هدفی باشد که بیت کوین پس از رسیدن به آن حرکت صعودی خود را آغاز کند.

۲۴٬۸۰۰ دلار منطقه کلیدی برای بیت کوین

تحلیل‌گر دیگری به نام کریدبل کریپتو (CrediBULL Crypto) به این واقعیت اشاره کرده است که BTC همچنان پایین‌ترین سطح خود (۲۵٬۰۰۰ دلار) را حفظ کرده در حالی که ETH در شکست اخیر قیمت، پایین‌ترین سطح خود را از دست داده است. وی گفت:

من معتقدم این علامت دیگری است که نشان می‌دهد بیت‌کوین در ماه‌های آینده نسبت به ETH و اکثر آلت کوین‌ها عملکرد بهتری خواهد داشت، زیرا ما به روند صعودی خود و رسیدن به بالاترین قیمت‌های جدید ادامه می‌دهیم.

مقایسه نمودار بیت کوین و اتریوم
مقایسه نمودار بیت کوین و اتریوم؛ منبع: توییتر

وی معتقد است هر حرکت نزولی بالاتر از ۲۴٬۸۰۰ دلار (که اغلب برای سادگی ۲۵٬۰۰۰ دلار ذکر می شود)، تغییری در ساختار صعودی بازار در تایم فریم بالا ایجاد نخواهد کرد.

همچنین، وی با اشاره به ساختارهای فراکتالی، اظهار داشت ساختار فعلی بیت کوین مشابه ساختاری است که در قیمت ۱۶٬۰۰۰ تا ۱۸٬۰۰۰ هزار دلار قبل از صعود ۶۰ روزه و رسیدن به ۶۰٬۰۰۰ دلار مشاهده شده است. وی گفت:

فراکتال‌ها هیچ‌چیزی را تضمین نمی‌کنند، اما اغلب زمانی تکرار می‌شوند که هدف و زمینه تکنیکال یکسان باشد.
در این مورد، هر دوی این ساختارها عمدتا محدود به رنج هستند، ساختارهای رنج که پس از یک ضربه تمیز و عمودی به سمت پایین محدوده، روند صعودی آغاز می‌شود. این امر باعث می‌شود باور کنم که هدف در اینجا انباشت مجدد است و بنابراین زمینه تکنیکال هر دو یکسان است. در هر دو مورد، هیچ ساختار مهمی در تایم فریم بالا هنوز شکسته نشده است. در هر دو مورد، بسیاری انتظار کف‌های پایین‌تر را دارند.

ساختار فراکتالی بیت کوین
مقایسه ساختار فراکتالی بیت کوین؛ منبع: توییتر

تحلیل‌گر صاحب نظر دیگری به نام اسکو (Skew) نیز نظر خود را در مورد حرکات احتمالی بیت کوین در تعطیلات آخر هفته بیان کرده است:

بازپس گیری ۲۶٬۳۰۰ دلار توسط خریداران اسپات با ریسک ۲۵,۳۰۰ دلار در مقابل ریوارد (R:R) تا ۲۸٬۵۰۰ دلار برای معامله‌گران لانگ جذاب است.
شکست قیمت به زیر ۲۵٬۳۰۰ دلار احتمالا ۲۴٬۰۰۰ – ۲۳۰۰۰ دلار را هدف قرار می‌دهد تا واکنش قوی‌تر خریداران را به دنبال داشته باشد. در غیر این صورت کاهش به سمت ۲۰٬۰۰۰ دلار ادامه خواهد یافت.
کاهش به زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار کف نهایی است که به نظر می‌رسد از آنجا موج صعودی آغاز شود.
سطوح خوب هنوز وجود دارند و در صورت تایید برای معاملات آتی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه BTC/USD؛ منبع: توییتر

جمع‌بندی

آنچه در مجموع می‌توان از این تحلیل‌ها برداشت کرد این است که محدوده ۲۴٬۸۰۰ دلار منطقه مهمی برای بیت کوین محسوب می‌شود. با توجه به اینکه نقدینگی زیادی در این منطقه وجود دارد احتمال یک پولبک به این منطقه در روزهای آینده زیاد است. اگر بیت کوین بتواند در این منطقه توسط خریداران حمایت شود احتمال اینکه در کوتاه مدت وارد یک فاز تثبیت شده و در محدوده وسیع‌تری حتی تا ۳۲٬۵۰۰ دلار نوسان کند افزایش می‌یابد.

اما شکست این منطقه راه را برای سقوط بیت کوین برای رسیدن به مناطق ۲۲٬۰۰۰-۲۰٬۰۰۰ دلار باز خواهد کرد. از این رو، کندل هفتگی بیت کوین که تنها چند ساعت به بسته شدن آن باقی مانده است می‌تواند نقشی تعیین کننده در حرکت بعدی آن داشته باشد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا