تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ قیمت BTC تا هاوینگ ۲۰۲۴ چه مسیری را طی می‌کند؟ [قسمت ۲]

قیمت بیت کوین پنجشنبه شب تا حدود ۲۵,۱۶۰ دلار ریزش کرد و داده‌هایی جدیدی را برای تحلیل آینده قیمت BTC به ما داد. اکنون به نظر می‌رسد که در صورت حفظ حمایت ۲۵,۰۰۰ دلار، برای مدتی بین این حمایت تا مقاومت ۲۸,۵۰۰ دلار در نوسان باشیم اما خطر تکمیل الگوی نزولی سر و شانه به شدت بالا رفته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

این دومین قسمت از مجموعه «تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ قیمت BTC تا هاوینگ ۲۰۲۴ چه مسیری را طی می‌کند؟» است. در قسمت اول به این موضوع پرداختیم که احتمالا بیت کوین در برخورد سوم به خط روند حمایتی خود (شکل گرفته در رالی ۲۰۲۳) تکلیفش مشخص خواهد شد و به احتمال زیاد آن را به سمت پایین خواهد شکست. همین اتفاق نیز پنجشنبه شب افتاد و حالا می‌توان گفت که لااقل در حال حاضر دیگر گاوها دست بالاتر را ندارند و اوضاع بازار تغییر کرده است.

کاربران توجه داشته باشند که این مطلب تنها تحلیل نویسنده آن است و به هیچ عنوان توصیه به خرید و فروش محسوب نمی‌شود.

ریزش اخیر بیت کوین موجب شد تا بتوانیم یک خط روند نزولی جدید (خط قرمز) برای آن در تایم فریم هفتگی بتوانیم رسم کنیم. از طرفی مطابق تحلیل گفته شده در قسمت قبلی، خط روند سبز پررنگ در حال حاضر مهم‌ترین حمایت داینامیک بیت کوین محسوب می‌شود.

این حمایت اکنون در حوالی ۲۱,۴۰۰ دلار قرار دارد و در حال بالا آمدن است. جالب است که تقاطع این ۲ خط روند در حوالی فوریه ۲۰۲۴ است که در نزدیکی ۲۷,۰۰۰ دلار به هم می‌رسند. این دقیقا همان کف دومی است که در سناریو ۱ تحلیل قسمت قبلی به آن اشاره کردیم و تخمین زدیم که در همان فوریه ۲۰۲۴ به وقوع بپیوندد.

کاربران توجه کنند که از چارت لگاریتمی برای تحلیل قیمت استفاده شده است (در تحلیل‌های با تایم فریم بالا استفاده از این چارت به جای نمودار معمولی توصیه می‌شود).

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

لازم به ذکر است خط‌چین سبز رنگ مربوط به سناریو دوم قسمت ۱ این مجموعه تحلیل است که ممکن است در آینده در تحلیل ما نقش کلیدی ایفا کند.

چه چیزی در انتظار قیمت بیت کوین است؟

واقعیت این است که ریجکت شدن چند باره قیمت از مقاومت ۳۲,۰۰۰ دلار آن هم پس از جمع‌آوری نقدینگی بازار در ریزش قبلی (تا محدوده ۲۴,۸۰۰ دلار) موجب شده است که حمایت مجدد از این ناحیه (و نه پایین‌تر از آن) با قدرت کمتری خریداران را راضی کند تا در قیمت‌های بالاتر از ۲۸,۰۰۰ دلار دست به خرید بزند.

از طرف دیگر ریزش روز پنجشنبه آنقدر پرقدرت بود که در تایم فریم‌های روزانه تا ۲ ساعته، اندیکاتور RSI وارد ناحیه اشباع فروش شود. همه این‌ها ما را به این نتیجه می‌رساند که محتمل‌ترین سناریو این است که بازار لااقل در حال حاضر دچار ریزش نشود.

به نظر می‌رسد حمایت ۲۴,۸۰۰ دلار (سطح سبز) تا مقاومت ۲۸,۴۰۰ دلار (ناحیه قرمز) محدوده‌ای باشد که بیت کوین برای مدتی در آن نوسان کند. یک پولبک تا خود این مقاومت نیز می‌تواند برای خارج شدن از اشباع فروش محتمل باشد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

اما با توجه به دلیلی که گفته شد اگر در افزایش احتمالی قیمت (تا حداکثر ۲۸,۵۰۰ دلار) قیمت ریجکت شود، می‌توان انتظار داشت که مجددا ریزش تا حمایت ۲۵,۰۰۰ دلار صورت گیرد. در این صورت بازگشت برای سومین بار به این ناحیه احتمالا با شکست این حمایت همراه باشد.

در این صورت الگویی شبیه به الگوی نزولی سر و شانه تکمیل خواهد شد. در نمودار بالا شانه‌ها با S1 و S2 و سر با H نمایش داده شده است. اما سوال اینجاست که در صورت تکمیل شدن الگو، خط روند حمایتی بلند مدت بیت کوین (خط سبز) که در قسمت پیش به ان اشاره شد، از BTC حمایت خواهد کرد یا خیر.

با توجه به عرض سر و شانه اول انتظار می‌رود بیت کوین حوالی ۲۲,۵۰۰ دلار این خط را ملاقات کند.

اهداف قیمتی سناریو نزولی بیت کوین

با فرض ریزش تا ۲۲,۵۰۰ دلار در آینده و شکست خط روند گفته شده، این سناریو محقق خواهد شد. برای پیدا کردن تارگت های قیمتی خط روند قرمز رسم شده در نمودار قسمت قبل را به عنوان یک موج کلی نزولی در نظر می‌گیریم. در این صورت فلش بنفش سمت چپ نقطه شروع این روند خواهد بود؛ کف ۱۵,۵۰۰ دلار به عنوان موج a در نظر گرفته خواهد شد و صعود تا ۳۲,۰۰۰ دلار به عنوان موج b در نظر گرفته خواهد شد.

برای پیدا کردن اهداف قیمتی در این حالت سراغ بهترین انتخاب یعنی سطوح فیبوناچی ۳ نقطه‌ای می‌رویم. این سطوح مطابق نمودار زیر رسم می‌شوند. با توجه به بلند بودن موج a احتمالا سطوح فیبوناچی زیر سطح ۱ برای هدف نهایی قیمت (کف نهایی) متصور خواهد بود.

همان‌گونه که مشخص است سطح ۰.۵ فیبوناچی در ۱۸,۰۰۰ دلار یکی از گزینه‌های محتمل است. پس از آن کف قبلی در ۱۵,۵۰۰ دلار منطبق با نسبت طلایی فیبو یعنی ۰.۶۱۸ است و در نهایت سطح ۱۳,۰۰۰ دلار در سطح ۰.۷۸۶ فیبوناچی ممکن است تارگت بعدی بیت کوین باشد که نزدیک به تارگت قیمتی سناریو دوم قسمت قبلی این مجموعه تحلیل است.

نمودار هفتگی بیت کوین سناریو نزولی منبع: تریدینگ ویو
نمودار هفتگی بیت کوین سناریو نزولی منبع: تریدینگ ویو

اهداف قیمتی سناریو صعودی بیت کوین

اما در صورتی که خط روند سبز رنگ بالای این مطلب، در حوالی ۲۲,۵۰۰ دلار از قیمت حمایت کند، به نظر می‌آید که به منزله تصمیم گاوها برای کافی بودن توان شکست مقاومت ۳۲,۰۰۰ دلار باشد. در این ریزش قیمتی را می‌توان به حساب اصلاح رالی ۲۰۲۳ گذاشت و مثل سناریو نزولی سراغ فیبوناچی ۳ نقطه‌ای رفت.

در این حالت ابتدای روند کف ۱۵,۵۰۰ دلار در نظر گرفته می‌شود و تا ۳۲,۰۰۰ دلار تحت عنوان موج a در نظر گرفته می‌شود. ریزشس تا ۲۲,۵۰۰ دلار را می‌توان موج b فرض کرد. در این صورت سطح ۰.۶۱۸ فیبو در حوالی ۳۵,۰۰۰ دلار را اولین هدف قیمت در نظر گرفت.

با توجه به متوسط بودن موج a در این حالت، سطوح ۰.۷۸۶ و ۱ و ۱.۶۱۸ فیبوناچی در قیمت‌های ۳۹,۵۰۰ دلار، ۴۶,۱۰۰ دلار و ۶۲,۰۰۰ دلار می‌توانند اهداف بعدی قیمت باشند.

نمودار هفتگی بیت کوین سناریو صعودی منبع: تریدینگ ویو
نمودار هفتگی بیت کوین سناریو صعودی منبع: تریدینگ ویو

جمع‌بندی

برای روزهای آینده نوسان قیمت بین ۲۵,۰۰۰ دلار تا ۲۸,۵۰۰ دلار پیش بینی می‌شود و احتمالا افزایش قیمت تا سقف این محدوده با ریجکت شدن همراه خواهد بود و پس از آن حمایت ۲۵,۰۰۰ دلار از دست خواهد رفت. پس از آن همه چیز بستگی به خط روند حمایتی بلند مدت بیت کوین خواهد داشت که احتمالا در آن زمان به بیش از ۲۲,۰۰۰ دلار رسیده باشد.

از دست رفتن این سطح یا حمایت مجدد آن، می‌توان روند بعدی قیمت BTC را مشخص کند. شکست مقاومت ۲۸,۵۰۰ دلار نیز سناریو نزولی را باطل می‌کند.

بنابراین سطوحی که باید تکلیف آن‌ها روشن شود و باید چشم به آن‌ها داشت عبارتند از:

  • حمایت ۲۵,۰۰۰ دلار
  • مقاومت ۲۸,۵۰۰ دلار
  • حمایت حوالی ۲۲,۰۰۰ دلار

تا تکلیف این ۳ سطح مشخص نشود نمی‌توان به صورت دقیق، تحلیل درستی از موج حرکتی بیت کوین داشت.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا