مقالات عمومی

اختلاف نظر در پیش‌بینی‌های مربوط به پدیده هاوینگ بیت کوین!

مایک نووگراتز (Mike Novogratz) بنیان‌گذار بانک گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، یک بار دیگر در مورد قیمت بیت کوین با توجه به هاوینگ (halving) پیش رو در می سال ۲۰۲۰، دست به پیش‌بینی زد. او معتقد است که این ارز در سال ۲۰۲۰ از مرز ۲۰۰۰۰ دلار خواهد گذشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

این پیش‌بینی نووگراتز در حالی اظهار می‌شود که او چند ماه گذشته و قبل از حرکت صعودی بیت کوین، رسیدن این ارز به ۱۲۰۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده بود. او یکی از افرادی است که پیش‌بینی‌های دلیرانه‌ای در این فضا می‌کند و پیش‌بینی‌های او هم تا امروز خیلی دور از واقع نبوده‌اند.

فرآیند هاوینگ بیت کوین باعث ایجاد نظرات مختلف در فضای ارز دیجیتال شده است. بعضی معتقدند که هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود و برخی نیز معتقدند که این فرآیند تاثیری بر قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان نخواهد داشت.

هاوینگ بیت کوین چه خصوصیت ویژه‌ای دارد؟ 

همان طور که می‌دانید هاوینگ تقریبا هر چهار سال یک بار روی می‌دهد و به موجب آن پاداش استخراج بیت کوین نصف خواهد شد. اما آنچه که در اینجا بیشتر از بُعد فنی این فرآیند اهمیت دارد، بُعد مالی آن است؛ همیشه بیت کوین بعد از فرآیند هاوینگ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. تحلیل‌ها در اینجا نیز مانند هر بازار دیگر مبتنی بر تاریخچه و سوابق بازار است و باید ببینیم که آیا این بار هم تاریخ تکرار می‌شود یا خیر.

تاریخ نشان می‌دهد که یک سال بعد از اولین هاوینگ که در سال ۲۰۱۲ روی داد، قیمت بیت کوین حدود ۱۰۰۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. هاوینگ دوم بیت کوین هم که در جولای ۲۰۱۶ روی داد، قیمت بیت کوین را حدود ۴۳۴ درصد افزایش داد.

با در نظر گرفتن همه عوامل، تاریخ ممکن است بی‌ثبات باشد. اما قطعا فرآیند مهمی چون هاوینگ می‌تواند بینش‌هایی را در مورد رفتار احتمالی بازار ایجاد کند. قطعا فرایند نصف شدن پاداش استخراج برای سرمایه‌گذاران بلندمدت، نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

پیش‌بینی همگان در این راستا 

تاریخ یک چیز است و احساسات بازار چیزی دیگر. طبیعتا با نزدیک شدن فرآیند هاوینگ ، نظرات مختلفی در این‌باره ابراز می‌شود. بعضی معتقدند که پس از این فرآیند قیمت بیت کوین افت خواهد کرد و بعضی نیز معتقدند که بیت کوین رشد خواهد کرد. برخی افراد مانند مدیر عامل بایننس (Binance) بر این باورند که بیت کوین به دلیل واقعه نصف شدن و پوشش تبلیغاتی و احساسات و هیاهوی موجود، مرز‌های قیمتی جدیدی را ثبت خواهد کرد.

اگر به جستجو‌های گوگل در این رابطه نیز توجه کنیم، می‌بینیم که جستجو در زمینه هاوینگ به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است. با این وجود، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که این فرآیند به تنهایی باعث افزایش قیمت بیت کوین نمی‌شود و این فرآیند تنها نوعی ترس جا ماندن از قافله را در میان سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند.

آیا هنوز بیت کوین قیمت‌گذاری نشده است؟

هاوینگ halving بیت کوین قیمت

معمولا اگر عرضه چیزی کاهش پیدا کند، قیمت آن با توجه به قانون عرضه و تقاضا افزایش پیدا می‌کند. اما استثنا‌هایی هم در این میان وجود دارد و بعضی معتقدند که بیت کوین یکی از این استثنا‌ها است.

این احتمال وجود دارد که وجود رقیبان در این فضا، مانع از افزایش قیمت بیت کوین شود؛ زیرا این ارز‌های جدید نیز کاربران خود را دارند و افراد و سرمایه‌ها را جذب می‌کنند. از طرفی نیز ممکن است که سودآور نبودن استخراج، باعث رها کردن آن از جانب عده زیادی از ماینر‌ها شود که این عرضه را پایین می‌آورد و منجر به افزایش قیمت خواهد شد.

مدیر عامل CEX.io بر این باور است که مدل انباشت به جریان بیت کوین در گذشته خوب جواب داده است و به نظر او بعد از هاوینگ امسال، کف قیمت در حدود ۹۰۰۰ دلار شکل خواهد گرفت. در حالی که بسیاری از تریدر‌ها کم‌کم برای هاوینگ آماده می‌شوند، پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت هر بیت کوین از ۱۲۵۰۰ دلار شروع می‌شود.

پیش‌بینی قیمت ۱۲۵۰۰ دلار

سازمان TradeBlock با در نظر گرفتن عواقب عامل کمیابی دیجیتال، قیمت بیت کوین را بعد از هاوینگ در حدود ۱۲۵۰۰ دلار پیش‌بینی کرده است.

پیش‌بینی قیمت ۱۴۰۰۰ دلار

علیرغم اینکه بعضی از تحلیلگران معتقدند که قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ افت می‌کند، اما اکثرا بر این نظر توافق دارند که قیمت بعد از واقعه نصف شدن، افزایش می‌یابد و روند صعودی خواهد داشت. به عنوان مثال، یکی از تحلیلگران با نام صلاح‌الدین بومیدی که در DailyFX کار می‌کند، پیش‌بینی کرده که بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به مرز قیمت ۱۴۰۰۰ دلار حمله خواهد کرد. افراد دیگری نیز مانند اوان لوترا (Evan Luthra) پیش‌بینی‌های مشابهی در این‌باره کرده‌اند.

پیش بینی قیمت ۲۰۰۰۰ دلار

مدیر ارشد صرافی بیتفینکس (Bitfinex) اظهار داشته که بازار دچار شک و تردید در قبل از واقعه نصف شدن خواهد شد. او معتقد است که در انتهای سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین حداقل ۲۰۰۰۰ دلار خواهد بود.

پیش بینی قیمت ۲۷۰۰۰ دلار

یک پیش‌بینی خوشبینانه نیز از جانب توماس لی (Thomas Lee) بنیان گذار شرکت Fundstrat مطرح شده است. او معتقد است که قیمت بیت کوین تا آگوست ۲۰۲۰ می‌تواند به ۲۷۰۰۰ دلار برسد.

پیش بینی قیمت ۱۰۰۰۰۰ دلار

PlanB پیش‌بینی کرده که هاوینگ نوعی جنون و حرکت صعودی را ایجاد کند و قیمت بیت کوین را در انتهای ۲۰۲۱ به ۱۰۰۰۰۰ دلار برساند. مدیر عامل کراکن (Kraken) حتی پا را از این هم فراتر نهاده و معتقد است که بیت کوین ۱ میلیون دلاری هم بعید نیست. آدام بک (Adam Back) مدیر عامل Blockstream هم نظر مشابهی دارد و معتقد است که تاثیر نصف شدن پاداش استخراج و امور بنیادین این فناوری باعث ایجاد قیمتی در حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهد شد.

پیش بینی قیمت ۴۰۰۰۰۰ دلار

رکت کاپیتال (Rekt Capital) خوشبیانه‌ترین پیش‌بینی را در تویتر خود ابراز داشته و معتقد است که قیمت بیت کوین به ۳۸۵۰۰۰ دلار تا ۴۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید.

آیا هاوینگ از قبل تاثیر خود را اعمال کرده است؟

هاوینگ halving بیت کوین قیمت

از طرف دیگر، افراد شکاک بر این باورند که هاوینگ از قبل تاثیر خود را بر جای گذاشته است و لازم نیست که قلک‌ها را بشکنیم و شروع به خرید بیت کوین کنیم. آنها معتقدند که سرمایه‌گذاران جدی به ترید اوراق مشتقه می‌پردازند و اقدام به سرمایه‌گذاری در بیت کوین نمی‌کنند. تون ویز (Tone Vays) و چارلز هوانگ (Charles Hwang) از جمله تحلیلگرانی هستند که چنین باوری دارند.

جیسون ویلیامز (Jason Williams) یکی از بنیان‌گذاران Morgan Creek Digital، اظهار داشته که فرآیند نصف شدن تاثیری بر قیمت کوین نخواهد داشت و نباید برای نصف شدن امسال انتظار افزایش قیمت داشته باشیم.

چیز‌هایی که باید در نظر گرفت

زمان زیادی از هاوینگ ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ گذشته و ممکن است تاریخ دوباره تکرار شود و این احتمال هم وجود دارد که چنین نشود. معاملات آتی نیاز به نگهداری بیت کوین واقعی را منتفی کرده است و از طرفی دیگر، مقدار بیت کوین استخراج شده هم در مقایسه با کل حجم بیت کوین ناچیز است و این ممکن است فرآیند عرضه را بی‌معنی کند.

نظرات ضد و نقیضی در مورد تاثیر فرآیند نصف شدن بر قیمت بیت کوین مطرح است و پیش‌بینی در این خصوص بسیار دشوار است. اما اگر مانند بازار‌های سنتی به تحلیل بازار ارز‌های دیجیتال هم بپردازیم، تحلیل احساسات سرمایه‌گذاران مهمترین شاخص برای بررسی حرکات قیمت خواهد بود. نظر شما چیست؟ نصف شدن پاداش استخراج چه نتایجی خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraphbinance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا