تحلیل تکنیکال

خوش‌بینی تحلیلگران علی رغم نوسانات اخیر قیمت بیت کوین؛ ۹۱٬۵۰۰ دلار هنوز روی میز است!

روز گذشته قیمت بیت کوین پس از انتشار داده‌های تورمی ایالات متحده در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که پایین‌تر از مقدار پیش‌بینی شده بود، رالی صعودی خود را آغاز کرد. CPI ماه گذشته تغییری نکرد، اما در بازه سالیانه ۳.۳٪ ثبت شد که از مقدار قبلی خود در ۳.۴٪ پایین‌تر است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، اما این بازیابی سریع قیمت بیت کوین دوامی نداشت و پس از انتشار نرخ بهره در ساعت ۲۱:۳۰ شب گذشته و لحن هاوکیش جروم پاول بیت کوین با کاهش قیمت مواجه شد. اما تحلیلگران عقیده دیگری دارند و به نظر آنان، بیت کوین همچنان صعودی است.

هدف ۱۲۳٬۰۰۰ دلاری بیت کوین

در حالت کلی اوضاع برای بیت کوین چندان خوب نیست.،به ویژه با وجود شناسایی رد پای ماینرهای بیت کوین در ریزش اخیر قیمت و فروش تهاجمی موجودی آن‌ها که احتمالا پیش‌بینی می‌کنند این ارز دیجیتال در آینده با کاهش قیمت مواجه شود.

هیت مپ عملکرد بازار - منبع: Coin360
هیت مپ عملکرد بازار – منبع: Coin360

با این حال لحن هاوکیش (تهاجمی) فدرال رزرو باعث نشد کریپتون کان (Crypto Con)، تحلیلگر مطرح ارز دیجیتال، صعود بیت‌کوین را پیش‌بینی نکند. او د رروز گذشته در صفحه X (توییتر سابق) خود بیان کرد که هدف ۹۱٬۵۳۹ دلاری هنوز لمس نشده است. کریپتو کان ساعاتی پس از نشست فدرال رزو و اعلام اینکه قصد دارند نرخ بهره را در همین حدود نگه‌دارند و برنامه‌هایشان برای ۳ بار کاهش نرخ بهره به فقط ۱ بار در سال جاری کاهش دهند، این پست را منتشر کرد.

کریپتو‌کان این پیش‌بینی خود را با مدل مجیک‌باند (Magic Bands) که برای پیش‌بینی قیمت‌های آینده، چرخه فعلی را بر اساس سقف‌ها و کف‌های چرخه قبلی به سطوح مختلفی تقسیم می‌کند، منتشر کرد.

مدل مجیک‌باند بر اساس این ایده است که اگر قیمت بیت کوین «یک سطح اولیه» را بشکند که همان سقف تاریخی فعلی است، به سطح ۳ در ۹۱٬۵۳۹ دلار نیز می‌رسد. هدف بعدی آن نیز «سقف چرخه» در ۱۲۳٬۸۳۲ دلار خواهد بود.

مدل مجیک باند - منبع: کریپتو کان
مدل مجیک باند – منبع: کریپتو کان

یک افزایش قیمت تا ۹۱٬۵۳۹ دلار، نشان دهنده ۳۴٪ رشد از سطح قیمت فعلی است.

وی در ادامه افزود:

رسیدن به سطح ۳ مجیک‌باند کمی زمان خواهد برد، اما گام بعدی بیت کوین است.

همچنین انباشت بیت کوین توسط هولدرهای بزرگ که به نهنگ‌ها معروف هستد، به سطوحی رسیده است که از بولران ۲۰۲۰ به بعد مشاهده نشده است.

انباشت نهنگ‌های بیت کوین به سقف چند ساله رسید

طبق داده‌های بیت فینکس (BitFinex)، انباشت بیت کوین توسط نهنگ‌ها یا نهادهایی که حداقل ۱٬۰۰۰ بیت کوین در کیف پول خود دارند، به سقف چهارساله خود رسیده است.

تحلیلگران بیت فینکس با ارجاع به نمودار زیر بیان کردند:

نهنگ‌های بیت‌کوین با افزودن لایه‌ای دیگر به این احساس صعودی، بیت کوین را با سرعتی شبیه به روند صعودی قبل از ۲۰۲۰ انباشت می‌کنند. این انباشت که اکنون به بالاترین حد خود در دو ماه گذشته رسیده است، منجر به رشد تاریخی جدیدی در موجودی بیت کوین آنها شده است.

هولدینگ تجمیعی نهنگ‌ها و درصد تغییر ماهانه - منبع: کریپتو کوانت
هولدینگ تجمیعی نهنگ‌ها و درصد تغییر ماهانه – منبع: کریپتو کوانت

به گفته تحلیلگران بیت‌فینکس، عواملی مانند پیش‌بینی کاهش نرخ بهره و افزایش خرید نهادی می‌تواند به حرکت صعودی بیت‌کوین منجر شود:

با نگاهی به آینده، عوامل متعددی می‌توانند به طور احتمالی مسیر صعودی بیت کوین را دوباره باز کنند. این عوامل شامل افزایش میانگین فعالیت خرید روزانه ETF، کاهش فشار فروش از سوی هولدرهای بلندمدت و افزایش نقدینگی است که می‌تواند با کاهش نرخ پیش‌بینی‌شده ایجاد شود.

در ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد)، صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در ایالات متحده اولین روز خروج خالص خود را در بیش از ۱۹ روز معاملاتی متوالی ثبت کردند. به گزارش فارساید اینوستورز (Farside Investors)، ۱۰ تا از ETFهای ایالات متحده شاهد خروج ۶۴.۹ میلیون دلاری بودند.

در ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد)، ETFهای بیت کوین ایالات متحده نیز بیش از ۲۰۰ میلیون دلار خروجی خالص منفی را ثبت کردند.

میز ورودی ETF اسپات بیت کوین - منبع: فارساید
میز ورودی ETF اسپات بیت کوین – منبع: فارساید

قیمت تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت به ۶۳٬۷۰۰ دلار رسید

طبق تحلیل رکت کپیتال (Rekt Capital)، بیت کوین با موفقیت سطح ۶۶٬۰۰۰ دلار را به عنوان حمایت خود در نمودار هفتگی تایید کرد.

این تحلیلگر روز گذشته در صفحه X خود بیان کرد:

بیت کوین با موفقیت محدوده نوسانی مشکی در ۶۶٬۰۰۰ دلار را به عنوان سطح حمایت، در عقب‌نشینی اخیر خود تست کرد. هر نوسانی به زیر این خط مشکی، فرصتی عالی برای خرید است.

حمایت هفتگی بیت کوین - منبع: رکت کپیتال
حمایت هفتگی بیت کوین – منبع: رکت کپیتال

از طرفی، طبق داده‌های لوک‌اینتوبیت‌کوین (LookIntoBitcoin) در ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) قیمت تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین به ۶۳٬۷۲۹ دلار افزایش یافته است. گفتنی است طی چرخه‌های صعودی، قیمت تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت به عنوان یک خط حمایت داینامیک برای قیمت بیت کوین عمل می‌کند.

قیمت تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین - منبع: لوک اینتو بیت کوین
قیمت تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین – منبع: لوک اینتو بیت کوین

به گفته توماس فارر (Thomas Fahrer)، یکی از بنیان‌گذاران آپولو، قیمت بیت کوین با وجود افزایش قیمت تحقق یافته در حال نوسان است که بیشتر به دلیل توزیع کوین‌های قدیمی است. وی بیان کرد:

باید صبر کنیم تا بازنشانی بازار کامل شود و پس از آن راه برای گام بعدی هموار می‌شود. سپس سطح ۶۵٬۰۰۰ دلار تا ۷۰٬۰۰۰ دلار پله پایینی خواهد شد، همانطور که در سال ۲۰۲۰ سطح ۱۰٬۰۰۰ به عنوان پله اول و آغازگر بولران ظاهر شد.

مستاش (Moustache)، تحلیلگر مطرح دیگری نیز نمودار هفتگی بیت کوین را به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد اندیکاتور Bollinger Band Width Percentile سیگنالی صعودی ارسال کرده است.

این اندیکاتو درصد میله‌ها روی یک بازه زمانی خاص را نشان می‌دهد. مستاش بیان کرد که برای اولین بار در تاریخ بیت کوین این اندیکاتور ۴ میله را نشان می‌دهد. وی در ادامه افزود:

این اندیکاتور یک اندیکاتور نوسانی است که یعنی هر چه میله بیشتری دیده شود، می‌توان انتظار نوسان بیشتری نیز داشت.

نمودار هفتگی بیت کوین - منبع: موستاش
نمودار هفتگی بیت کوین – منبع: موستاش

به گفته این تحلیلگر، قیمت بیت کوین تا زمانی که بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ هفته‌ای باشد، همچنان صعودی خواهد بود.

تثبیت قیمت بیت کوین در ۹۲ روز گذشته منجر به یک رالی بزرگ خواهد شد

بیت کوین در ۹۲ روز گذشته در حال تثبیت قیمت بوده است و تحلیلگران معتقدند که این حالت در نهایت منجر به یک رالی انفجاری خواهد شد.

دان کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) در صفحه X خود بیان کرد:

اصولا، هر چه تثبیت بیشتر طول بکشد، شکست آن به هر طرف نیز انفجاری‌تر خواهد بود.

پیش از او نیز مگز (Mags) به فالورهای خود گفته بود:

بین تثبیت‌های پیشین، این تثبیت طولانی‌ترین آن‌ها بوده است.

آنها اضافه کردند:

زمانی که قیمت از این محدوده نوسانی به بیرون خارج شود، شاهد یک رالی عظیم خواهیم بود.

با وجود اینکه در چرخه‌های گذشته، مدت زمان تثبیت قیمت‌ها کوتاه‌تر بودند، اما در نهایت منجر به ثبت سقف‌های تاریخی جدیدی شدند.

دوره‌های نوسان بیت کوین در چرخه‌های ۴ ساله - منبع: مگ
دوره‌های نوسان بیت کوین در چرخه‌های ۴ ساله – منبع: مگ

در چرخه قبلی پس از هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰، یک دوره تثبیت ۲۱ روزه قبل از شروع رالی بیت کوین وجود داشت که در نهایت به سقف تاریخی خود در آن زمان، یعنی ۶۹٬۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ رسید.

داده های بیت کوین در سال جاری نشان می‌دهند که بیت کوین از زمانی که در ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) یا ۹۲ روز پیش به سقف خود یعنی ۷۳٬۶۷۹ دلار رسید، در مرحله تثبیت قیمت بوده است.

دوره های تثبیت به زمان‌هایی اشاره دارد که حجم معاملات و نوسانات بیت کوین کمتر از حد معمول است. بیت کوین از زمان رسیدن به بالاترین سطح، در محدوده ۲۶٪ پایین‌تر از ATH خود معامله می‌شود و برای مدت کوتاهی به کف محلی خود یعنی ۵۸٬۲۵۳ دلار در ۲ می (۱۳ اردیبهشت) سقوط کرد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا