مقالات

فناوری بلاک چین چگونه می‌تواند به ایمنی و سلامت مواد غذایی کمک کند؟

با مروری بر خبرگزاری های فناوری بلاک چین QSR Web، Fast Casual و Pizza Marketplace می‌توانیم خبرهایی را مبنی بر اقدامات نامناسب رستوران ها در خصوص سلامت مواد غذایی ارائه شده مطالعه کنیم. پیامدهای این موضوع می‌تواند بیمار شدن مشتریان یا اداره نامناسب روش های ایمنی باشد، اما این اتفاقات باعث از بین رفتن اعتماد به چندین برند معروف رستوران شده است.

به علاوه، خرده فروشان و رستوران ها هر دو از مواد غذایی و نوشیدنی های جعلی که می‌تواند منجر به بیماری شوند متضرر خواهند شد.

فناوری بلاک چین می‌تواند با امکان پذیر ساختن رصد و پیگیری دقیق مواد غذایی از مزرعه تا بشقاب مشتریان و بازگشت اعتماد مشتریان، راهکارهای بسیار مورد نیاز برای این مشکلات را ارائه دهد.

فرانک زیانگ قائم مقام بخش محصولات بلاک‌چین شرکت اوراکل مصاحبه ای انجام داده است. زیانگ در این مصاحبه در خصوص این موضوع صحبت کرده است که بلاک چین چگونه می‌تواند به مسائل ایمنی حوزه مواد غذایی بپردازد. در ادامه این مقاله به سوالات و پاسخ هایی که در این مصاحبه انجام شده است می‌پردازیم.

امروزه بزرگترین مسأله در خصوص ایمنی و سلامت حوزه مواد غذایی چه چیزی می‌باشد؟

بازار با محصولات غذایی و نوشیدنی تقلبی که باعث بیمار شدن مردم می‌شود پر شده است. در خصوص رصد و پیگیری سریع و دقیق مواد غذایی تقلبی و ناسالم یک چالش واقعی وجود دارد. در سال های اخیر موارد بسیار زیادی از محصولات غذایی تقلبی یا وجود اجسام مختلف در سوسیس و کالباس ها و هم چنین چسبیده شدن آرم مواد غذایی به سبزیجات وجود داشته است.

به همین دلیل است که تامین کنندگان مواد غذایی، خرده فروشان و رستوران ها به روشی دقیق و سریع برای بررسی ایمنی و سلامت مواد غذایی، دمای مناسب برای نگهداری آنها و کل زنجیره تامین این مواد نیاز دارد.

بلاک چین از چه روش هایی می‌تواند به بهبود ایمنی و سلامت مواد غذایی کمک کند؟

کاربردهای عملی فناوری بلاکچین

 

می‌توان به روش های مختلفی برای بهبود و ارتقای ایمنی و سلامت مواد غذایی از فناوری بلاک چین استفاده کرد. این فناوری روشی قابل اعتماد برای رصد و پیگیری مواد اولیه مورد استفاده در محصولات غذایی در اختیار سهامداران قرار می‌دهد.

فناوری بلاک چین به خرده فروشان امکان می‌دهد تا سریعا و به آسانی منابع مواد غذایی مورد نظر و گزارش احتمالی از ناسالم بودن آنها نظیر شیوع آفت سالمونلا را پیگیری کنند. به علاوه، بلاک چین ارائه مجوزهای قانونی و برچسب گذاری مواد غذایی را امکان پذیر می‌سازد تا سطح جدیدی از شفافیت را در اختیار قانونگذاران و مشتریان قرار دهد و می‌تواند سلامت و کیفیت مواد غذایی را تضمین کند.

فناوری بلاک چین چگونه می‌تواند تجربه و ارائه سرویس به مشتریان را بهبود و ارتقا دهد؟

فناوری بلاک چین، شفافیت مورد نیاز برای تضمین حفظ اعتماد بین مشتری و تولید کننده یا توزیع کننده را ارائه می‌دهد. برای مثال، بعضی از مواد غذایی نظیر نوشیدنی های آوری دنیسون هم اکنون دارای برچسب های “بررسی شده توسط بلاک چین” می‌باشند تا اصالت و اعتبار این مواد غذایی تضمین شود.

مشتریان می‌خواهند این امکان را داشته باشند که مسیر مواد غذایی را از مزرعه تا میز غذاخوری خود دنبال کنند. این امر به آنها اعتماد می‌دهد که مواد غذایی مورد نظر معتبر، ارگانیک و از منبع مناسبی می‌باشد. شبکه هایو (Hive) پروژه ورلد بی (World Bee) از فناوری اینترنت اشیا برای جمع آوری اطلاعات درباره وزن کندوها قبل از برداشت عسل ها استفاده می‌کند. این اطلاعات همراه با مولفه های دیگر نظیر دمای محیط زندگی زنبورها و میزان عسل تولید شده وارد بلاک چین می‌شود. سپس تمام این اطلاعات را می‌توان بین کل زنجیره تامین، از تولیدکننده تا خرده فروش به اشتراک گذاشت تا از اعتبار عسل مورد نظر اطمینان حاصل شود.

منبع
blockchaintechnews

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا