اخبار بلاکچین

پای هنرمندان به کریپتو باز شد؛ اثر هنرمند مشهور بنکسی به NFT تبدیل شد

اثر هنری جدیدی بنکسی (Banksy) هنرمند گرافیتی مشهور به اسم “احمق‌ها” (Morons) توسط گروهی از کلکسیونرها و سرمایه‌گذاران به طور فیزیکی سوزانده و به نسخه دیجیتالی (یا همان NFT) تبدیل شد. گروه مورد نظر اذعان داشته‌اند که این شکل دیجیتالی هنر، آینده هنر است.

اثر هنری “احمق‌ها” که قبل از سوزانده شدن ارزش تقریبی ۷۰,۰۰۰ پوند (۱۰۰,۰۰۰ دلار) داشته است، به تمسخر کلکسیونرهای هنری برای خرید آثار هنری گران قیمت پرداخته است. احمق‌ها روز گذشته در بروکلین نیویورک از بین رفت و رویداد آن به صورت زنده برای مخاطبان سراسر جهان پخش شد. این اثر قبل از آنکه از بین برود در اختیار Pest Control قرار داشت. این نهاد توسط بنکسی و به منظور بررسی آثار هنری او ایجاد شده بود.

نهاد بررسی اثرات هنری بنکسی چاپ را تایید کرد
نهاد بررسی آثار هنری بنکسی چاپ را تایید کرد

نماینده گروه مورد نظر که شامل پروژه‌های دیفای Injective Protocol و SuperFarm است در این خصوص گفت:

هدف از این کار این بود تا به اولین رویدادی تبدیل شود که طی آن، یک اثر فیزیکی به نسخه دیجیتالی خود تبدیل می‌شود.

در دنیای هنر نیروهای تخریبگر وجود دارند

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) طی هفته‌های اخیر سروصدای زیادی به پا کرده‌اند، به طوری که یک اثر توسط Beeple هنرمند کرپیتویی به ارزش بیش از ۶ میلیون دلار فروخته شد. مجموع ارزش آثار هنری کریپتویی که به صورت NFT فروخته‌ شده‌اند به رقم ۲۰۰ میلیون دلار نزدیک می‌شود و افراد مشهوری نظیر Grimes نیز وارد این عرصه شده‌اند. این موسیقی‌دان که همسر ایلان ماسک است، هفته گذشته با برگزاری مزایده فروش مجموعه NFT های خود توانست تقریبا ۶ میلیون دلار کسب کند.

Ancient-Technology - NFT

تابلوی احمق‌ها یادآور لحظه تاریخی در دنیای هنر است. تابلوی گل‌های آفتابگردان ون گوگ در سال ۱۹۸۷ به رکورد قیمت ۲۲.۵ میلیون پوند (۳۱.۴ میلیون دلار) دست یافت و شروع تغییرات عظیم در بازار آثار هنری را رقم زد و از آن به بعد، مزایده‌های کلان آغاز شد. تابلوی احمق ها برگرفته ای از این رخداد است.

تابلوی احمق‌ها بدین شرح است: یک بوم نقاشی که روی آن نوشته شده است “باور نمی‌کنم شما احمق‌ها واقعا این کثافت را بخرید” در حال مزایده است.

این اثر هنری در بازار سوپرفارم به NFT تبدیل خواهد شد و به زودی در مزایده قرار خواهد گرفت. برنده مزایده کد دیجیتال منحصربه‌فردی دریافت خواهد کرد که شامل این اثر است و Pest Control نیز به تایید حق مالکیت این اثر هنری می‌پردازد. بخشی از سود حاصل از این فروش به امور خیریه اهدا خواهد شد.

آثار هنری بنکسی قبل از این نیز به NFT تبدیل شده بودند و تقریبا یک میلیون دلار درآمد برای این هنرمند به همراه داشته است. اما این اولین بار است که اثر هنری بنکسی به صورت فیزیکی از بین رفته و به صورت دیجیتالی درآمده است. گروه موردنظر در نظر دارد تا این اقدام را ادامه دهد و عصر جدیدی در دنیای هنر ایجاد کند که طی آن، آثار هنری می‌توانند به صورت دیجیتالی تا ابد باقی بمانند.

NFT-Morons

سخنگوی این گروه گفت:

ما در نظر داریم تا پس از احمق‌ها، اثرات دیگری را بسوزانیم. سوزاندن اثرات هنری در دنیای واقعی به منظور تبدیل آنها به NFT به اقدامی رایج تبدیل خواهد شد.

در دنیای واقعی هنر در سال ۲۰۱۸، اقدام بی‌سابقه‌ای توسط بنکسی انجام شد. نقاشی مشهور او به اسم دختری با بادکنک اندکی پس از آنکه به رقم ۱.۴ میلیون دلار فروخته شد، تکه تکه شد.

اثر هنری دیگری از بنکسی که از بین رفته است
اثر هنری دیگری از بنکسی که از بین رفته است

متخصصان معتقدند که این اقدام به دو برابر شدن ارزش این اثر هنری منجر شده است زیرا علاقه جدیدی به آن ایجاد شده است. اما بعداً متخصصان گفتند که این نقاشی ۵۵,۰۰۰ دلاری عملا بی‌ارزش شده است زیرا فقط هنرمند اصلی می‌تواند چنین کاری کند.

چه کسانی NFT هنری می‌خرند؟

بعضی از متخصصان به انتقاد از مشروعیت بازار NFT ها پرداخته‌اند.

بن لوییس (Ben Lewis) فیلمساز، هنرشناس و نویسنده کتاب آخرین لئوناردو که داستان گرانترین نقاشی جهان است در این خصوص گفت:

من به این موضوع مشکوک هستم زیرا نمی‌دانیم چه کسانی NFT های هنری را می‌خرند.

لوییس چندین مستند در خصوص بازار آثار هنری ساخته است. وی بیان کرده است که این فقط یک فرضیه است و مدرکی برای آن ندارم. فرضیه من این است که چند میلیونر ارز دیجیتال در صدد ایجاد بازار هنری جدیدی هستند. بنابراین توافق می‌کنند که پیشنهاد خرید را افزایش دهند تا سایر افراد نیز به ورود به این بازار ترغیب شوند.

این مورد، اقدامی است که در دنیای هنر رایج است. لوییس نیز با اشاره حضور Grimes، این موضوع را مدرک کوچکی از فرضیه خود می‌داند. تا زمانی که اسامی خریداران را ندانیم که احتمالا هرگز هم مشخص نخواهد شد، این فرضیه ممکن است صحت داشته باشد.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا