اخبار آلتکویندیفای

خروج سرمایه از پندل؛ ۴۰ درصد کاهش ارزش قفل شده در یک هفته

پروتکل دیفای (DeFi) پِندل که در جنبش آیگن لیر (EigenLayer) پیشرو بود، طی هفته‌ گذشته کاهش ۴۰ درصدی در مجموع ارزش قفل‌شده (TVL) را تجربه کرد؛ این کاهش، نگرانی‌هایی را در مورد آینده‌ پروتکل برانگیخت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ارزش کل قفل‌شده (TVL) در پروتکل محبوب دیفای، Pendle، در عرض یک هفته با خروج سرمایه سنگین، ۴۰ درصد کاهش یافت؛ این خروج سرمایه به دنبال اتمام دوره‌ بازدهی توکن‌های مهم و همچنین کاهش جذابیت جوایز دریافتی (ایردراپ) رخ داده و در پی این اتفاق، ارزش سپرده‌های کاربران در Pendle از بیش از ۶ میلیارد دلار به ۳.۷ میلیارد دلار سقوط کرد. بخش قابل‌توجهی از این خروج سرمایه به توکن‌هایی با قابلیت لیکویید ری‌استیکینگ مربوط می‌شود.

چه عواملی باعث خروج سرمایه از پندل شد؟

بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران در پروتکل دیفای Pendle طی یک هفته اخیر سرمایه خود را از این پلتفرم خارج کردند. خروج سرمایه اخیر از Pendle تا حد زیادی به اتمام دوره‌ بازدهی برخی از محصولات این پلتفرم مرتبط است. ایان آنسورث (Ian Unsworth)، موسس کایروس ریسرچ در این‌باره می‌گوید:

اتفاقی که افتاد این بود که به طور همزمان دوره‌ بازدهی پنج توکن برتر لیکویید ری‌استیکینگ به اتمام رسید.

دوره‌ بازدهی برخی از محصولات Pendle، به خصوص پنج توکن برتر آن، در روز پنج‌شنبه گذشته به پایان رسید، به این معنی که کاربران می‌توانستند توکن‌های خود را که در این محصولات قفل شده بود، برداشت کنند. احتمالاً بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل جذابیت بازدهی این توکن‌ها در Pendle سرمایه‌گذاری کرده بودند، اما با اتمام دوره‌ بازدهی و احتمالاً کاهش نرخ سود، انگیزه برای نگهداری سرمایه در این پروتکل هم کاهش یافت.

بخشی از این خروج سرمایه را می‌توان به پدیده‌ ایردراپ‌ها هم نسبت داد که اغلب باعث ایجاد چرخه‌های رونق و رکود برای پروتکل‌های مختلف می‌شوند. روز پنج‌شنبه گذشته، Pendle با اتمام دوره‌ بازدهی بازارهای خود برای توکن‌هایی نظیر eETH متعلق به Ether.Fi، توکن pufETH متعلق به Puffer، توکن ezETH متعلق به Renzo، توکن rsETH متعلق به Kelp و rswETH متعلق به Swell مواجه شد.

اگرچه سرمایه‌گذاران می‌توانستند این توکن‌ها را دوباره در بازارهای جدید پندل به کار گیرند، اما بازدهی دیگر به اندازه قبل جذاب نبود. بخشی از این موضوع به این خاطر است که بسیاری برای کسب ایردراپ‌های احتمالی در پروتکل دیفای EigenLayer و پروژه‌های مرتبط با آن مانند Pendle سرمایه‌گذاری کرده بودند؛ اما تاریخ بسیاری از این ایردراپ‌ها به سر آمده بود.

در ماه مه، کاربران اولیه‌ آیگن لیر (EigenLayer) موفق شدند بخشی از توکن‌های بومی EIGEN به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار را دریافت کنند. از سوی دیگر، پروتکل‌های لیکویید ری‌استیکینگ مانند Ether.Fi و Renzo که امکان دسترسی به EigenLayer را فراهم می‌کردند، به ترتیب در ماه‌های مارس و آوریل توکن‌های خود را ایردراپ کردند. با این حال، هر سه پروژه همچنان به توزیع توکن‌های خود در فصول بعدی ادامه خواهند داد و کاربران همچنان فرصت دریافت بخشی از ایردراپ‌های آینده را دارند.

کاهش ریسک توسط کاربران

آنسورث اشاره می‌کند که ایردراپ بعدی کمی کوچک‌تر خواهد بود و به همین دلیل برخی از شرکت‌کنندگان ممکن است به کاهش ریسک خود فکر کرده باشند. او می‌افزاید:

همچنین برنامه امتیازدهی Renzo در اواخر جولای به پایان می‌رسد – بنابراین فکر می‌کنم بسیاری از افراد، احتمالا در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستند که آیا می‌خواهند دوباره توکن‌های خود را قفل کنند یا خیر.

خروج سرمایه از Pendle بر سایر پروتکل‌ها مانند Zircuit نیز تأثیر گذاشته است. در نتیجه، ارزش Zircuit طی یک هفته گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر، توکن بومی Pendle نیز در همین بازه زمانی ۱۷ درصد کاهش یافت و در حال حاضر با قیمتی پایین‌تر از ۵ دلار معامله می‌شود.

منبع
CoinGape

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا