رمزارز در ایران

سازمان فناوری اطلاعات به دنبال ایجاد تراکنش‌های سرخابی ها بر بستر بلاک چین

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات از برنامه‌ریزی و هدف این سازمان برای ایجاد زیرساخت انجام تراکنش‌های استقلال و پرسپولیس بر بستر بلاک چین به منظور شفاف سازی تراکنش‌ها و مشارکت هواداران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس یکی از موضوعات مهم و بدون سرانجام در حوزه خصوصی سازی باشگاه‌های فوتبال در چندین سال اخیر بوده که همواره با حواشی خاصی همراه بوده است.

در همین حال، معاون وزیر ورزش چندی پیش تاکید کرد که بحث واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، یکی از الزامات مهم وزارت ورزش و جوانان است و آن را با جدیت پیگیری می‌کنیم و در همین رابطه جلسات متعددی برگزار شده و وزارت ورزش قصد دارد هر چه زودتر تکلیف این دو باشگاه را مشخص کند، اما مشخص است که واگذاری استقلال و پرسپولیس در شرایطی که تراکنش این باشگاه‌ها شفاف نیست و زیان‌ده هستند، چالش‌های متعددی دارد و احتمال می‌رود که امکان عرضه سهام آن‌ها در بازار سهام وجود نداشته باشد.

در همین خصوص سجاد فلاح در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به موانع خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت:

باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس منابع مالی مختلفی دارند و از سویی دیگر تراکنش‌های این باشگاه‌ها به هیچ عنوان شفاف نیست و همین مسئله مانع مهمی برای خصوصی سازی آن‌ها است؛ از سویی دیگر با توجه به این که استقلال و پرسپولیس زیان ده هستند، امکان عرضه سهام آن‌ها بر اساس قوانین بورس اوراق بهادار وجود ندارد و همین مشکلات باعث شده تا در سال‌های اخیر موضوع خصوصی سازی این دو باشگاه مهم پایتخت محقق نشود و همچنان بحث آن ادامه داشته باشد و دولت نیز راهکار مناسب برای خصوصی سازی را پیدا نکند.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات در خصوص برنامه سازمان فناوری اطلاعات برای بلاک چینی شدن باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت:

سازمان فناوری اطلاعات در نظر دارد تا با استفاده از زیرساخت بلاک چین و مکانیزم بلاک چین خصوصی اجتماعی، تراکنش‌های سرخابی‌های پایتخت را شفاف و بستر مشارکت هواردان در مدیریت باشگاه را فراهم کند؛ با استفاده از بلاکچین و تایید تراکنش‌ها توسط تاییدکننده‌ها از جمله وزارت ورزش، مربیان، فدراسیون و اعضای انجمن هواداری باشگاه‌ها تراکنش‌ها شفاف می‌شوند و وضعیت مطلوبی در این باشگاه‌ها حاصل خواهد شد. همچنین این قابلیت وجود دارد تا مانند برخی باشگاه‌های بزرگ جهان که از بلاک چین برای مشارکت هواردان استفاده می‌کنند، توکن هواداری ایجاد و به هواداران اختصاص داده شود.

فلاح با بیان این که باشگاه‌های فوتبال درآمدهای مختلفی دارند که باید آن‌ها را محقق کنند، اظهار داشت:

حق پخش تلویزیونی، تبلیغات، فروش بلیت، اسپانسر، انتخاب درون باشگاهی، پیشنهاد هواداران در فروش محصولات باشگاه از راهکارهای درآمدزایی باشگاه‌ها است؛ استفاده سرخابی‌ها از بلاک چین ضمن ایجاد شفافیت موجب ایجاد اطمینان هواداران از صرف مشارکت مالی شهروندان در حوزه‌های مورد نظر باشگاه و رصد مطالبات عمومی هواداران می‌شود.

وی تاکید کرد:

سازمان فناوری اطلاعات در همین راستا اقداماتی انجام داده و زیرساختی را به منظور بلاک چینی شدن تراکنش باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس ایجاد کرده که امکان بهره‌برداری از آن ظرف یک ماه آینده با تعامل مسئولان ذی ربط وجود دارد که در عین حال آموزش‌هایی نیز برای باشگاه و اعضای انجمن هواداران برای استفاده بهتر از کارکردهای این زیرساخت و تحقق اهداف ضروری است.

منبع
میهن بلاکچین

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا