اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

هارد فورک پلاتو در شبکه BNB اسمارت‌چین اجرا شد

ساعاتی پیش هارد فورک پلاتو (Plato) در شبکه BNB اسمارت چین در ارتفاع بلاک ۳۰،۷۲۴،۰۹۶ انجام شد. علاوه بر این، قرار است تا پایان ماه آگوست یک هارد فورک دیگر به نام هرتز هم در این شبکه اجرا شود. هدف این دو هارد فورک، بهبود امنیت شبکه BNB چین در مقابل حملات سازماندهی مجدد (chain reogranization) و افزایش سازگاری آن با سایر شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM)‌ است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، هارد فورک پلاتو برای امروز ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) برنامه‌ریزی شده بود. هارد فورک هرتز (Hertz)‌ نیز قرار است در تاریخ ۳۰ آگوست (۸ شهریور) در شبکه BNB چین فعال شود.

به دنبال اجرای هارد فورک پلاتو، پروپوزال بهبود BEP-126 در شبکه BNB چین فعال شده است. این پروپوزال با معرفی مکانیسم نهایی‌سازی سریع تراکنش‌ها (fast finality mechanism)، احتمال بازگردانی بلاک‌ها و تغییر آنها را کاهش می‌دهد.

هارد فورک پلاتو در ارتفاع بلاک ۳۰،۷۲۴،۰۹۶ انجام شد - منبع:‌ bscscan.com
هارد فورک پلاتو در ارتفاع بلاک ۳۰،۷۲۴،۰۹۶ انجام شد – منبع:‌ bscscan.com

به گفته آرنو باوئر (Arno Bauer)، یکی از توسعه‌دهندگان ارشد BNB اسمارت چین، مکانیسم نهایی‌سازی سریع تراکنش‌ها احتمال وقوع حملات سازماندهی مجدد را کاهش می‌دهد و به پایدار شدن روند تولید بلاک‌های جدید کمک می‌کند. علاوه بر این، این مکانیسم باعث می‌شود داده‌های دقیق آخرین بلاک تایید شده فورا در اختیار کاربران قرار گیرد.

وی در این رابطه گفت:

به طور کلی، پروپوزال BEP-126 با معرفی مکانیسم نهایی‌سازی سریع، امنیت و کارایی را در شبکه BNB اسمارت چین افزایش می‌دهد.

به گفته بائر، نهایی‌سازی (finality) مفهوم مهمی در فناوری بلاکچین است و به غیرقابل تغییر و بازگردانی شدن تراکنش‌ها یا بلاک‌ها اطلاق می‌شود و بخشی حیاتی برای حفظ اعتماد و جلوگیری از حملات دوبار خرج کردن (double-spending) در شبکه‌های بلاکچینی است.

مکانیسم نهایی‌سازی سریع تراکنش‌ها در پروپوزال BEP-126 طی چند مرحله انجام می‌شود. در ابتدا ولیدیتورها (اعتبارسنج‌ها) یک بلاک جدید را به رای می‌گذارند و این بلاک توسط باقی ولیدیتورها دیده می‌شود. پس از آن، هر ولیدیتور بلاک را با استفاده از کلید خصوصی خود امضا کرده و به آن رای می‌دهد. در نهایت، آرا در یک استخر جمع‌آوری شده و در صورت رای کافی بلاک به زنجیره بلاک‌های شبکه اضافه می‌شود.

ولیدیتورها هنگام رای‌گیری برای هر بلاک باید از قوانین خاصی پیروی کنند، به عنوان مثال، آنها نباید دو رای مجزا برای یک ارتفاع بلاک بدهند. همچنین در صورتی یک ولیدیتور می‌تواند یک بلاک را تایید کند که در هدر بلاک قبلی، گواه رای دادن وی موجود باشد.

علاوه بر این، بر اساس این فورک، زنجیره‌ای که بیشترین بلاک معتبر را داشته باشد، حتی اگر مجموع سختی سایر زنجیره‌ها بالاتر باشد،‌به عنوان زنجیره اصلی درنظر گرفته می‌شود. همچنین تعداد ولیدیتورهای مورد نیاز برای تولید بلاک‌ها و نهایی‌سازی آنها متفاوت خواهد بود.

در نهایت، به ولیدیتورهای BNB چین به خاطر رای دهی به بلاک‌ها پاداش داده می‌شود. همچنین افرادی که قوانین را نقض می‌کنند، مشابه با مکانیسم اسلشینگ (Slashing) پروتکل اثبات سهام اتریوم با آنها برخورد خواهد شد.

هارد فورک هرتز با هدف بروزرسانی BNB اسمارت چین با آخرین تغییرات مربوط به شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم اجرا خواهد شد. به گفته بائر، شبکه BNB اسمارت چین باید ساختار بلاک‌ها، تراکنش‌ها و سازگار بودن با ماشین مجازی اتریوم را به روز نگه دارد تا با فورک‌های اخیر شبکه اتریوم از جمله برلین و لندن مطابقت داشته باشد.

وی در این رابطه گفت:

بنابراین، باید این پروپوزال‌های بهبود اتریوم در شبکه BNB اسمارت چین نیز فعال شوند تا از توسعه روان و رشد اکوسیستم اطمینان حاصل شود.

به عقیده بائر، مکانیسم نهایی‌سازی سریع تراکنش‌ها محیط امن‌تری را برای برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند و پاسخگویی و کارایی آنها را در شبکه BNB چین بهبود می‌بخشد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا