کریپتو کده

معرفی کامل شبکه پولکا فاندری و توکن بومی PKF

برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) پولکادات در چند ماه گذشته بهترین عملکرد را داشته‌اند. محبوبیت آنها به این دلیل است که تا حدی با فناوری میان زنجیره‌ای (cross-chain) سازگار بوده و با پیشرفت تکنولوژی نیز در آینده قابل استفاده باقی می‌مانند. با این حال، یک مشکل وجود دارد. برخلاف باور عمومی، بلاک چین پولکادات هنوز به طور کامل راه اندازی نشده است. اگرچه این مفهوم فوق العاده به طرز ماهرانه‌ای به کار گرفته شده، اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. توسعه دهندگان در غیاب یک محصول زنده، برای طراحی و آزمایش محصولات خود نیاز به ابزار و پشتیبانی بیشتری دارند. اینجا پولکا فاندری (PolkaFoundry) با توکن کاربردی PKF وارد می‌شود.

در این مقاله به بررسی ویژگی‌های اصلی و معماری شبکه پولکا فاندری نگاهی می‌اندازیم.

شبکه پولکا فاندری چیست؟

PolkaFoundry یک پروژه از نوع سند باکس (sandbox) و کارخانه تولید DApp است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا پروژه‌های قابل همکاری با بلاکچین پولکادات خود را طراحی و آزمایش کنند. این پروژه قصد دارد با اتصال ابزارهای دیفای و وب نسل سوم‌ (Web 3.0) به اکوسیستم پولکادات، ابزارها و خدماتی برای آزمایش‌ها و راهکارهای دنیای واقعی ارائه دهد. این اتفاق امکان کاوش و نوآوری‌های جدید در این زمینه را فراهم می‌‌کند.

این اکو سیستم شامل یک بلاکچین عمومی (بلاکچین پولکا فاندری)، سرویس هویت (PolkaID)، سرویس ذخیره سازی اسناد (DocuGuard) و سرویس اوراکل (دروازه غیرمتمرکز) است. همه اینها توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا مفاهیم یا محصولات قدرتمند را به راحتی طراحی و آزمایش کنند.

PolkaFoundry

ویژگی‌های سیستم

از ویژگی‌های اصلی این پلتفرم استفاده از اکوسیستم گسترده و قدرتمند پولکادات از طریق قابلیت همکاری و مقیاس پذیری بالای پولکادات و سابستریت (Substrate) است. از آنجا که این شبکه با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است، امکان مهاجرت برای توسعه دهندگان بدون تغییر زیاد در کد فعلی وجود دارد.

پولکا فاندری تجربه کاربری منحصر به فردی دارد که به شما امکان می‌دهد DAppهای ساخته شده را برای تعداد زیادی از کاربران گسترش دهید. به علاوه پشتیبانی داخلی از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تضمین می‌کند که توسعه دهندگان برای مدیریت هویت‌ها، ذخیره پرونده‌ها و پردازش داده‌های اوراکل نیازی ندارند تا چیزی را از ابتدا طراحی کنند.

معماری PolkaFoundry

معماری کلی پروژه پولکا فاندری، برخلاف سیستم خروجی تراکنش خرج نشده بیت کوین (UTXO)، یک سیستم مبتنی بر کاربر است. عملکرد آن بیشتر مانند بلاکچین اتریوم است و از همان توابع منطقی و اجرایی استفاده می‌کند.

پلتفرم PolkaFoundry هیچ تمایزی میان کوین و توکن ندارد. آنها برای تمامی اهداف یکسان هستند. این یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این بلاک چین با بلاک چین اتریوم است.

معماری شبکه پولکا فاندری polkafoundry

این بلاک چین از مولفه‌های زیر استفاده می‌کند: هسته نرم افزاری Tendermint برای اجماع همتا به همتا و مدیریت داده‌های خام تراکنش، آنالیزور و مجری تراکنش، موتور اجرای قرارداد و مجموعه‌ای از سایر ویژگی‌های بلاکچین.

موارد استفاده

این پلتفرم موارد مختلفی از جمله وام‌های باز، بیمه‌های غیرمتمرکز، صرافی غیرمتمرکز میان زنجیره‌ای، اوراق مشتقه دیفای، بازارهای پیش بینی و بازا‌رهای مزایده را معرفی می‌کند.

پولکا فاندری برای همه برنامه‌هایی که به تقاطع وب نسل سوم و دنیای امور مالی غیرمتمرکز نیاز دارند، معتبر و مفید است. انتظار می‌رود پروژه‌های جالب و منحصر به فردی از این کارخانه تولید نرم افزار بیرون بیایند.

توکن کاربردی PKF

توکن PKF توکن کاربردی شبکه پولکا فاندری با استاندارد ERC-20 اتریوم است. به محض راه اندازی بلاکچین PolkaFoundry، این دارایی به نسبت ۱ به ۱ به توکن بومی شبکه اصلی جایگزین می‌شود.

از توکن PKF برای پرداخت کارمزدهای تراکنش، سهام گذاری (استیکینگ)، صدور پاداش، شرکت در رای‌گیری پروپوزال‌های حاکمیتی و پرداخت برای خدمات در بلاکچین پولکا فاندری استفاده می‌شود.

عرضه کل این توکن ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ PKF است. از آنجایی که این پروژه بودجه عمده خود را از صندوق‌های مختلف دریافت کرده است، برای فروش خصوصی توکن‌ها برنامه زمان‌بندی شده‌ای دارد.

توکن‌های تیم یا موسسان به همان شیوه منتشر شده و مشروعیت پیدا کرده و از حقوق سرمایه‌گذار حمایت می‌کنند. تخصیص‌های ویژه‌ای برای بنیاد، اکوسیستم و پاداش‌های پاراچین (para-chain) در نظر گرفته شده است.

در زمان نگارش این مقاله، قیمت توکن PKF برابر ۱.۳۷ دلار بوده و تاکنون بیش از ۱۰.۸ میلیون واحد از آن (۵٪ عرضه نهایی) در گردش است. ارزش بازار توکن PKF معادل ۱۴،۸۵۴،۹۴۹ دلار است و در جایگاه ۸۹۸ لیست ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار قرار دارد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری پولکا فاندری جایی است که همه چیز جالب‌تر می‌شود زیرا داده‌های سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که این پروژه مورد توجه صندوق‌ها و گروه‌های سرمایه گذاری قرار گرفته است و به همین دلیل است که Signum Capital، Master Ventures ،AU21 Capital ،x21 ،Rarestone ،DuckDAO ،Block Dream Fund ،DFG ،Youbi Capital ،PNYX Ventures ، M6 ،Lotus Capital ،Blocksync Ventures ،Vendetta Capital ،Crypto Dorm Fund ،Black Edge و Gestalt Capital روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند.

حاکمیت شبکه پولکا فاندری

پس از راه اندازی شبکه اصلی، حاکمیت پلتفرم به بنیاد PolkaFoundry منتقل می‌شود. طبق اسناد این پروتکل به گونه‌ای طراحی می‌شود که بتواند شرایط اضطرار را کنترل کند و از طریق رأی گیری صحیح به صورت روی زنجیره‌ای اجرا شود.

این بلاکچین به مرحله کودکی و مرحله بلوغ تقسیم شده است. در مرحله کودکی، هر کسی می‌تواند یک پروپوزال ارائه دهد اما فقط اعتبار سنج‌ها (validator) می‌توانند به آن رأی دهند. هنگامی که بلاک چین وارد مرحله بلوغ شد، همه می‌توانند به پروپوزال‌ها رای دهند.

اعتبارسنج قدرت سهام خود و سهام واگذار شده سایر افراد را دارد. درصورتی که اعتبارسنج‌ها به موقع رأی ندهند، می‌توان سهام را کاهش داد. هر فردی بدون هیچ گونه لازمه خاصی قادر است این پروپوزال‌ها را ارائه دهد. حاکمیت پولکا فاندری می‌تواند در مورد اصلاحات مهم پارامترها، اعلان‌های وضعیت اضطراری و تغییرات پیشرفته پروتکل رأی دهد.

معرفی تیم شبکه پولکا فاندری

پروژه PolkaFoundry که در سال ۲۰۱۸ پایه ریزی شد. این پروژه توسط تیم کریپتویی باتجربه‌ای هدایت می‌شود که مدت طولانی در صنعت بلاک چین فعالیت داشته است. مدیر عامل و بنیانگذار این پروژه تای ترونگ (Thi Truong) است که پیش از این به عنوان مدیر ارشد AMM و جمع کننده نقدینگی شبکه کایبر (Kyber) فعالیت می‌کرد. Ron Nguyen مدیر شرکای این پروژه تجربه زیادی در زمینه بازاریابی دارد.

تیم شبکه پولکا فاندری polkafoundry

دیگر اعضای مهم PolkaFoundry ترانگ مای (Trang Mai) مدیر تحقیق و توسعه، هوی هوانگ (Huy Hoang) مدیر سرویس‌های پلتفرم و لوونگ هوآ ( Luong Hoa) مهندس ارشد هستند. این پروژه توسط برخی از شناخته شده ترین صندوق‌ها مانند Signum Capital Master Ventures و AU21 Capital پشتیبانی می‌شود.

نقشه راه

در نقشه راه ارائه شده توسط این تیم آمده است که فروش توکن PKF، راه‌اندازی برنامه TeaWork، شروع کدنویسی نسخه سابستریت در نیمه ابتدایی ۲۰۲۱ انجام خواهد گرفت. همچنین در این مدت روی سازگاری با ماشین مجازی اتریوم کار خواهد شد.

طبق برنامه ارائه شده قرار است در سه ماه سوم سال ۲۰۲۱، شبکه اصلی راه‌اندازی شود و در پی آن عملیات تبدیل (Swap) توکن PKF با استاندارد ERC-20 به توکن بومی PKF صورت گیرد. علاوه بر آن برنامه‌های غیرمتمرکز روی این شبکه به شبکه اصلی منتقل شوند.

نتیجه گیری

پروژه پولکا فاندری و توکن PKF قرار است یک پروژه پیشرو و یکی از پیشرفته‌ترین و در حال پیشرفت‌ترین شگفتی‌های کریپتو در سال‌های آینده باشد. این شبکه در غیاب شبکه اصلی به محیط سند باکس و یک کارخانه برای تولید محصولات DApp نیاز دارد.

پروژه PolkaFoundry برای پر کردن این نقش گام برمی‌دارد. این پروژه ابزارهای قدرتمند، خدمات و وسائل طراحی را برای کمک به توسعه مفاهیم و محصولات نهایی بهینه شده برای اکوسیستم پولکادات ارائه می‌دهد.

PolkaFoundry پروژه‌ای جامع با شناسایی گسترده نام و پشتیبانی صنعت است. با این حال باید دید که این پلتفرم چگونه مفهوم خود را اجرا می‌کند و آن را تحقق می‌بخشد. پولکا فاندری هنوز به طور کامل راه اندازی نشده است و طبق پیش‌بینی‌ها شبکه اصلی به زودی راه اندازی خواهد شد. پس از راه اندازی، انتقال توکن‌ها از طریق یک پل انجام می‌شود.

منبع
boxmining

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا