اخبار خارجی

پالیگان راهکار مقیاس‌پذیری مبتنی بر zk-STARK عرضه کرد

انتظار می‌رود اقدام اخیر پالیگان و توسعه ماشین مجازی مبتنی بر فناوری ZK-Strak به بهبود فرایند تایید برای برنامه‌های غیرمتمرکز بیانجامد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم پالیگان (polygon) در بیانیه رسمی اعلام کرد که ماشین مجازی مایدن (Miden Virtual Machine) خود که مبتنی بر zk-STARK است را برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز عرضه کرده است.

به راهکار شفاف و مقیاس‌پذیر دانش صفر، zk-STARK گفته می‌شود. فناوری دانش صفر به نهادهای مختلف امکان می‌دهد تا به نهاد دیگر ثابت کند اطلاعات خصوصی نظیر رمز عبور را در اختیار دارد، بدون آنکه آن اطلاعات را نمایش دهد. STARK روشی برای پنهان‌سازی، اثبات یا بررسی الگوریتمی این اطلاعات است.  پالیگان بیش از یک میلیارد دلار به توسعه فناوری دانش صفر کمک کرده است.

ماشین مجازی مایدن پالیگان

یکی از کاربردهای zk-STARK در برنامه‌های پیچیده دیفای نظیر بیمه غیرمتمرکز خودرو یا محصولات مرتبط با سلامت است که به تایید هویت نیاز دارند. zk-STARK و طرح‌های مشابه با آن می‌توانند اطلاعات حساس را بر روی دارایی‌های دیجیتالی اجرا کنند و هم‌چنین حجم آنها را برای تایید سریع، کاهش دهند.

این فناوری تضمین می‌کند که نودها می‌توانند اعتبار چنین اسنادی را تایید کنند بدون آنکه اطلاعات شخصی کاربران وارد قرارداد شود. در نتیجه، نگرانی‌های مرتبط با امنیت و حریم خصوص کاهش می‌یابد و به محصولات دیفای اطمینان حاصل می‌شود. هم‌چنین می‌توان از آن برای گواه‌های ساده رمزنگاری در مکانیزم‌های اجماع و بهبود عملکرد پردازشی استفاده کرد. 

ساندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal) هم‌بنیانگذار پالیگان در خصوص این موضوع گفته است:

این فناوری روشی پیش‌روی اتریوم است و ماشین مجازی Miden یکی از مهم‌ترین المان‌های نقشه راه پالیگان و تسریع تایید رمزارزها و برنامه‌های دیفای، بهبود سرعت و مقیاس‌پذیری اکوسیستم پالیگان است.

بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین، پالیگان در تابستان سال جاری نیز پروژه شبکه هِرمز (Hermez Network) را به ازای پرداخت ۲۵۰ میلیون توکن MATIC به صورت کامل به اکوسیستم خود وارد کرده است. هرمز که خود یکی از ZK-rollup ها محسوب می‌شد، از گواه‌های دانش صفر به منظور بررسی صحت بسته‌های بزرگ تراکنش‌ها بهره می‌برد.

میهایلو بیلیچ (Mihailo Bjelic) هم‌بنیانگذار پالیگان گفته است:

رمزنگاری ZK تنها منبع استراتژیک مهم برای مقیاس‌پذیری بلاک چین و توسعه زیرساخت است و ما نیز هدف مشخصی برای تبدیل شدن به نیروی اصلی و پیشگام در این عرصه طی سال‌های آینده داریم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا