مقالات

ترفند پانزی بلاک چین اتریوم عامل آزار این شبکه و بالا رفتن کارمزد‌ها است !!

بلاک چین اتریوم این روز‌ها از تراکم سنگینی رنج می‌برد و ظاهرا عامل این امر هم یک ترفند پانزی (Ponzi Scheme) است. هزاران تراکنش در تقلا برای رسیدن به آدرس خاصی هستند که حدود ۵.۳ میلیون دلار توکن PAX را در خود دارد.

این آدرس متعلق به متصدیان MMM Global است که یک طرح بازاریابی چند لایه است و سود یک درصد در روز را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. این طرح با وعده سود بیشتر، در حال جذب کردن افراد بیشتری است. داده‌ها نشان می‌دهد که این آدرس مسئول مصرف ۸.۵ درصد از گس (gas) روزانه در بلاک چین اتریوم در اواخر آوریل بوده است و این آدرس اینک از لحاظ ارزش دارایی‌های استیبل کوین (stablecoin) ذکر شده در بالا یعنی PAX در جایگاه هفتم قرار دارد.

علاوه بر این، کاربرد شبکه اتریوم در این اواخر بسیار گسترش یافته است و تعداد تراکنش‌های این ارز دیجیتال از فوریه تا کنون بیش از ۲ برابر شده است و این خود باعث افزایش بیش از ۴ برابری کارمزد تراکنش‌ها شده است.

آیا این ترفند پانزی در بلاک چین اتریوم در حال گسترش است؟

اتریوم

بیش از ۱.۳۴ میلیون تراکنش در حال سرازیر شدن به آدرس MMM Global هستند و قابل توجه است که کارمزد تراکنش در همه این تراکنش‌ها معلق است. این تراکنش‌ها معمولا ارائه‌دهنده تعاملات ERC20 هستند که هیچ اتریومی در اینجا انتقال داده نمی‌شود. آدرس اتریوم متعلق به ترفند پانزی MMM Global همچنان در حال افزایش موجودی است و توکن‌های (token) بیشتر و بیشتری به آن فرستاده می‌شوند.

اکسپلورر بلاک چین اتریوم نشان‌دهنده تجمع بیش از ۹۰۰۰۰ تراکنش معوق در زمان این نوشتار است. این تجمع توانایی کوین بیس (Coinbase) برای انتقال اتریوم و توکن‌های ERC20 را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

تاخیر تراکنش‌های اتریوم و ERC20 در کوین بیس

به نظر می‌رسد که این تراکم شبکه عامل وقفه موقت چند روز گذشته تراکنش‌های اتریوم و توکن‌های ERC20 در صرافی کوین بیس بود و این صرافی نیز دلیل این وقفه را تراکم شبکه اعلام کرده بود. کوین بیس یک روز بعد مشکل را حل کرد اما در نتیجه آن، اتریوم و بسیاری از توکن‌های ERC20 مسدود شدند.

این صرافی توضیحی در مورد دلیل کندی شبکه نداد اما تجمع تراکنش‌ها که در بالا به آن اشاره شد، قطعا می‌تواند یکی از عوامل باشد.

کاربرد شبکه اتریوم و کارمزد‌ها در سال ۲۰۲۰ بسیار افزایش یافته است

اتریوم

داده‌ها نشان می‌دهند که متوسط کارمزد تراکنش‌ها در شبکه ارز دیجیتال مذکور از اول ژانویه تا کنون حدودا ۴ برابر شده است. این داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که تراکنش‌های اتریوم از اول ژانویه تا کنون حدودا دو برابر شده‌اند. این افزایش تراکنش‌ها ممکن است نوعی شادمانی در میان حامیان ارز دیجیتال ایجاد کند، اما با وجود ترفند پانزی موجود که گس زیادی مصرف می‌کند و همچنین با وجود آینده نامعلوم کارمزد‌ها، این خوشحالی ممکن است زیاد طول نکشد.

نظر شما چیست؟ وجود این ترفند پانزی در بلاک چین بزرگترین آلتکوین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cryptppotato

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا