اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

احتمال ادامه اصلاح قیمت بیت کوین؛ مهم‌ترین اهداف کاهش قیمت کجاست؟

قیمت بیت کوین بعد از باز شدن وال استریت در ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) در اطراف محدوده ۳۶٬۰۰۰ دلار در نوسان بود و تحلیلگران معتقدند احتمال کاهش بیشتر آن وجود دارد.

به نقل از کوین تلگراف، نظر بسیاری از معامله‌گران این است که بیت کوین احتمالا حمایت‌های خود را مجددا آزمایش خواهد کرد، اما این بار قدرت قیمت بیت کوین از آلتکوین‌ها بیشتر است.

نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

کف‌های احتمالی بیت کوین

بیت کوین در هفته گذشته نتوانست به سقف ۱۸ ماهه خود برسد. بعضی از تحلیلگران امیدوار بودند بیت کوین وارد فاز اصلاح شود و حمایت‌های قبلی را دوباره آزمایش کند. از میان آن‌ها برای مثال می‌توان به پلتفرم «Material Indicators» اشاره کرد که با انتشار تصویر زیر اعلام کرد:

خوشحال می‌شویم که در این رالی اخیر، رفت و برگشت بیت کوین به ۳۵٬۰۰۰ دلار تکمیل شود. اگر BTC به ۳۳٬۰۰۰ دلار برسد، خوش‌حال‌تر خواهیم شد.

تصویر زیر نشان‌دهنده نقدینگی دفتر سفارش بیت کوین و حمایت در ۳۵٬۰۰۰ دلار است.

داده‌های دفتر سفارش BTC/USDT
داده‌های دفتر سفارش BTC/USDT؛ منبع: X

در ادامه، کیت آلن (Keith Alan)، یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم «Material Indicators»، تاکید کرد میانگین متحرک ساده ۲۱ دوره‌ای بیت کوین (SMA) با شیب صعودی خود در روزهای اخیر به عنوان حمایت عمل کرده است. وی خاطر نشان کرد:

BTC به مبارزه در محدوده بالای ۳۶٬۵۰۰ دلار ادامه می‌دهد. حمایت محلی در حدود میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه در حال شکل گرفتن است که در حال حاضر در محدوده ۳۵٬۷۰۰ دلار قرار دارد. به نظر شما کدام طرف، اول شکسته می‌شود؟

میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه
میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه در تایم فریم ۱ ساعته- منبع: TradingView

معامله‌گر محبوب، دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) نیز به ترتیب ۳۵٬۷۰۰ دلار و ۳۸٬۰۰۰ دلار را به عنوان سطوح اصلی برای نزول و صعود بیت کوین معرفی کرد.

دیدگاه من در مورد بیت کوین این است. کاملا واضح است که مهم‌ترین سطوح کجا هستند؛ ۳۵٬۷۰۰ دلار از پایین و ۳۸٬۰۰۰ دلار در بالا. نوسانات در این محدوده است.

در عین حال، تریدر دیگری به نام گاه (Gaah)، یکی از مشارکت‌کنندگان در پلتفرم تجزیه و تحلیل آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant)، هشدار داد یک اصلاح شدیدتر می‌تواند بازار را به محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلار نزدیک کند:

همانطور که انتظار می‌رفت ۳۷٬۰۰۰ دلار یک مقاومت قوی برای قیمت بیت کوین است! تا زمانی که ۳۷٬۰۰۰ دلار به عنوان مقاومت عمل کند، احتمال اصلاح بیشتر به کف کانال یعنی در ۳۰٬۹۰۰ دلار همچنان وجود دارد.

چارت روزانه BTC/USD
چارت روزانه BTC/USD؛ منبع: X

بازگشت دامیننس بیت کوین به بالاترین سقف هفت روزه

معامله‌گر و تحلیلگر محبوب، کردیبل کریپتو (Credible Crypto) که دیدگاه صعودی نسبت به بازار دارد، پتانسیل صعود قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده است. این امر به دلیل عقب‌نشینی قابل توجه آلت کوین ها است که در مقایسه با بیت کوین عملکرد ضعیفی داشتند.

اتر، بزرگترین آلتکوین، حدود ۳.۸٪ در ۲۴ ساعت کاهش یافت، در حالی که XRP حدود ۵٪ و SOL نزدیک به ۱۱٪ کاهش یافت.

کردیبل کریپتو در بخشی از پست خود رد پلتفرم X (توییتر) نوشت:

با توجه به توقف سلطه آلت کوین‌ها، احساس می‌کنم BTC آماده است تا سلطه خود بر بازار را افزایش دهد.

دامیننس بیت کوین به بالاترین حد یک هفته‌ای خود در ۵۳٪ رسیده است.

دامیننس بیت کوین در تایم فریم روزانه
دامیننس بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

تحلیل قیمت بیت کوین در کوتاه مدت

بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته بالای یک خط روند صعودی (خط قرمز در نمودار پایین) در نوسان است که می‌توان آن را به صورت یک کانال صعودی نیز در نظر گرفت. اما ۷۵٪ احتمال دارد این کانال عریض تبدیل به تریدینگ رنج شده و خط روند قرمز شکسته شود. در این صورت، احتمال اصلاح قیمتی تا ۵۰٪ حرکتی صعودی (فلش افقی مشکی در نمودار زیر) شکل گرفته از ۲۶٬۸۰۰ تا ۳۸٬۰۰۰ دلار وجود دارد. در این صورت، قیمت می‌تواند تا ۳۲٬۴۵۶ دلار کاهش یابد.

نمودار بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

از طرف دیگر، یک گپ پرایس اکشنی و البته همان شکاف ارزش منصفانه (FVG) در این تایم فریم وجود دارد که به صورت باکس قرمز در نمودار بالا نشان داده شده است. لازم به ذکر است که قیمت معمولا تمایل دارد به گپ‌های پرایس اکشنی سر بزند. از مجموع این دلایل می‌توان چنین برداشت کرد که پتانسیل کاهش قیمت بیت کوین به کانال ۳۲٬۰۰۰ دلار بالاست.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا