اخبار بیت کوین

یک روز تا سخنرانی جروم پاول در نشست جکسون هول؛ آیا بیت کوین در آستانه سقوطی ۲۹٪ است؟

جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو آمریکا، فردا در همایش اقتصادی جکسون هول (Jackson Hole) سخنرانی خواهد کرد. از طرفی، عملکرد فعلی بیت کوین و شباهت آن با دوره منتهی به سخنرانی پاول در سال گذشته، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران دوباره منتظر نتیجه سخنرانی‌های او هستند. با توجه به اینکه قیمت بیت کوین بعد از سخنرانی‌ پاول در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۰٪ کاهش یافته بود، بسیاری از سرمایه‌گذاران نگران‌ هستند که مبادا تاریخ دوباره تکرار شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از نیوز‌بی‌تی‌سی، بیت کوین در هفته گذشته میانگین‌های متحرک مهم خود را آزمایش کرد و آن‌ها را از دست داد. علاوه بر این به نظر می‌رسد که BTC مانند سال گذشته با نزدیک شدن به رویداد جکسون هول، وارد یک مرحله تثبیت شده است.

با این وجود، باید به این نکته توجه داشته باشیم که این شباهت‌ها به تنهایی تضمین نمی‌کنند گذشته تکرار خواهد شد؛ زیرا شرایط بازار کریپتو و موضع پاول در مقایسه با آن زمان به شدت تغییر کرده است.

سمپوزیوم جکسون هول به صورت سالانه توسط فدرال رزرو برگزار می‌شود. در همایش جکسون هول قرار است جروم پاول درباره نحوه واکنش فدرال رزرو و هم‌چنین موضع‌گیری فدرال رزرو در خصوص سیاست‌های اقتصادی آینده صحبت کند. از این رو جکسون هول برای بازارهای مالی می‌تواند بسیار مهم تلقی شود.

این همایش امسال به مدت ۳ روز از ۲۴ الی ۲۶ آگوست (۲ الی ۴ شهریور) برگزار می‌شود و در آن مقامات فدرال رزرو و فعالان بانکی حضور دارند.

آیا گذشته تکرار می‌شود؟

کیث آلن (Keith Alan)، هم‌بنیان‌گذار شرکت متریال ایندیکیتر (Material Indicator)، اعلام کرده است که بیت کوین در سال گذشته و ۲ هفته قبل از سخنرانی پاول سطوح حمایتی مهمی را (میانگین‌های متحرک ۲۱ روزه، ۵۰ روزه، ۱۰۰ روزه و ۲۰۰ روزه) شکسته بود. طبق گفته‌های او، BTC سپس وارد دوره تثبیت شده و بعد هم در واکنش به لحن جنگ‌طلبانه پاول به طور قابل‌توجهی کاهش یافته بود. آلن در این باره گفته است:

یادتان هست که وقتی جروم پاول، رییس فدرال رزرو، در جکسون هاول سال گذشته صحبت کرد؛ لحن جنگ‌طلبانه او باعث شد قیمت بیت کوین ۲۹٪ سقوط کند و ۵ ماه هم طول کشید تا بهبود یابد؟

جروم پاول این جمعه به جکسون هول بر می‌گردد و روند فعلی بیت کوین شبیه به عملکرد آن در سال گذشته است …

توییت کیث آلن – منبع: توییتر

همان طور که آلن اعلام کرده است، روند فعلی بیت کوین شباهت‌هایی به روند آن در سال گذشته دارد. به عبارت دقیق‌تر، بیت کوین در دو هفته گذشته همان میانگین‌های متحرک مهم را آزمایش کرده و البته آن‌ها از دست داده است. BTC در حال حاضر هم دقیقا مانند سال گذشته، با نزدیک شدن به سخنرانی پاول وارد مرحله تثبیت شده است.

با این حال، کیث آلن تاکید کرده که در مقایسه با رویداد جکسون هول ۲۰۲۲، تغییرات مهمی ایجاد شده است. در این مورد برای مثال می‌توان به این نکته اشاره کرد که تورم خالص آمریکا کاهش یافته و رویکرد پاول سنجیده‌تر شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا پاول در سخنرانی خود باز هم موضع داویش (Dovish) یا جنگ‌طلبانه‌‌ای خواهد داشت یا خیر. همین مسئله هم پیش‌بینی واکنش بازار را چالش‌برانگیز کرده؛ اما نکته این جا است که مشخصا بازار کریپتو خود را برای آغاز یک حرکت مهم و قابل‌توجه آماده کرده است.

شایان ذکر است که طبق گفته‌های آلن، اگر قیمت بیت کوین به پایینِ کف قبلی آن برسد؛ احتمال اینکه روند نزولی موجود گسترش یابد، بیشتر می‌شود. در نتیجه، فعالان بازار کریپتو باید خودشان را برای آزمایش حمایت‌های پایین‌تر آماده کنند.

واکنش قیمت بیت کوین چه خواهد بود؟

همان طور که گفته شد، بازار بیت کوین منتظر سخنرانی جروم پاول است و احساسات سرمایه‌گذاران همچنان پویا باقی مانده است. اکثر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران هم در تلاش‌ هستند نشانه‌های بالقوه موثر بر روند بازار را شناسایی و آن‌ها را پیش‌بینی کنند.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

با نزدیک شدن به سخنرانی جروم پاول، قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته کمی بهبود یافته و با رشدی حدودا ۱.۵٪ خود را به محدوده ۲۶,۴۴۰ دلار رسانده است.

توجه داشته باشید که اگر سخنرانی پاول در روز جمعه برای سرمایه‌گذاران بازار کریپتو مطلوب باشد و قیمت بیت کوین را افزایش دهد، این ارز دیجیتال ممکن است با یک مقاومت مهم در میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود (در ۲۷,۲۰۰ دلار) مواجه شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا