اخبار عمومی

موج جدیدی از بحران بانکی؟ ماجرای ریزش سهام بانک پک وست چه بود؟

روز گذشته ارزش سهام بانک پک وست (PacWest Bank) حدود ۲۷٪ کاهش یافت و موج جدیدی از نگرانی‌ها را در مورد وقوع دوباره بحران بانکی در آمریکا ایجاد کرد. با این حال، به دنبال انتشار اخبار مربوط به مراحل نهایی مذاکرات ادغام پک وست با بانک کالیفرنیا (Bank of California)، سهام پک وست دوباره افزایش یافت.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به نقل از کوین تلگراف، طی ریزش ۲۷ درصدی سهام پک وست، قیمت هر سهام این بانک از ۱۰.۳۳ دلار به ۷.۵۰ دلار کاهش یافت و زمزمه‌هایی مبنی بر وقوع دوباره بحران بانکی را ایجاد کرد. با این حال، ارزش سهام پک وست خیلی سریع بازیابی شد و به ۱۰.۱۰ دلار افزایش یافت.

بهبود سریع ارزش سهام پک وست به دنبال انتشار اخبار ادغام این بانک با بانک کالیفرنیا صورت گرفت. ظاهرا هردوی این بانک‌ها به دنبال آشفتگی ایجاد شده پس از بحران بانکی اوایل سال ۲۰۲۳ قصد دارند تا فعالیت‌های خود را ادغام کنند.

با ادغام بانک پک وست و کالیفرنیا، این دو بانک در مجموع ۳۶ میلیارد دلار دارایی و بیش از ۲۵ میلیارد دلار وام خواهند داشت. علاوه بر این، با توجه به ارزش بازار ۱.۲ میلیارد دلاری بانک پک وست و ۴۷۵ میلیون دلاری بانک کالیفرنیا، این دو بانک ادغام شده روی هم ۲ میلیارد دلار ارزش خواهند داشت.

در ماه می (اردیبهشت)، سهام بانک پک وست بیش از ۶۰٪ سقوط کرد و نگرانی‌هایی را در رابطه با ورشکستگی احتمالی ایجاد کرد. به دنبال بحران بانکی اوایل سال جاری، سه بانک بزرگ آمریکایی سیلیکون ولی، سیگنیچر و فرست ریپابلیک اعلام ورشکستگی کردند.

در ادامه، فدرال رزرو در ماه ژوئن برای جلوگیری از تداوم بحران بانکی و بهبود شرایط کمبود نقدینگی، از «برنامه تامین مالی مدت‌دار بانکی (BTFP)» رونمایی کرد و میزان تسهیلات کمک به بانک‌ها را به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رساند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا