اخبار عمومی

بحران در پلتفرم Reddit؛ ماجرای اعتصاب بیش از ۷,۰۰۰ ساب‌ردیت مختلف چیست؟

از امروز تا ۱۴ ژوئن (۲۲ تا ۲۴ خرداد) قرار است هزاران انجمن مختلف در شبکه اجتماعی ردیت که اصطلاحا به آن‌ها ساب ردیت گفته می‌شود، در اعتراض به افزایش هزینه دسترسی به API این وب‌سایت اعتصاب کنند و صفحه خود را به حالت خصوصی در آورند. در این صورت، تنها کاربرانی که توسط مدیران آن ساب‌ردیت تایید شده‌اند، می‌توانند مطالب موجود را مشاهده کنند. ردیت با ۴۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه در بین ۲۰ وب‌سایت محبوب برتر جهان قرار دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش الجزیره، برخی از ساب‌ردیت‌ها گفته‌اند تا زمانی که تغییرات مربوط به API ردیت مورد بازبینی قرار نگیرد و تغییر نکند، دست از اعتصاب نخواهند کشید و به صورت خصوصی باقی خواهند ماند.

API ردیت چیست؟

APIها ستون فقرات دنیای وب مدرن هستند. به زبان ساده، APIها باعث تعامل دو برنامه مختلف با یکدیگر می‌شوند و امکان دسترسی به داده‌ها و ارائه ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کنند.

ردیت هم مثل همه شرکت‌های بزرگ از جمله گوگل، فیسبوک و توییتر، یک API عمومی دارد که برنامه‌نویسان می‌توانند از آن استفاده کنند. پیش از این دسترسی به API مذکور رایگان بود؛ اما در ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) مدیران ردیت اعلام کردند که هزینه دسترسی به آن را از ۱ جولای (۱۰ تیر) افزایش خواهند داد.

استیو هافمن (Steve Huffman)، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران ردیت، در ماه آوریل (فروردین) اعلام کرد:

ردیت بیشتر از هر وب‌سایت دیگری، جایی برای گفت‌وگوهای معتبر است؛ اما ما با این مشکل داریم که بعضی از برنامه‌ها از محتوای ردیت استفاده می‌کنند و ارزش ایجادشده از آن را به کاربرانمان ارائه نمی‌کنند.

تکلیف برنامه‌های شخص ثالث چه خواهد شد؟

بر اساس سیاست جدید ردیت، برنامه‌هایی که در هر دقیقه کم‌تر از ۱۰۰ درخواست را به API این وب‌سایت ارسال می‌کنند، مجبور نیستند هزینه‌ای بپردازند. این یعنی ۹۰٪ از برنامه‌های کنونی لازم نیست برای ادامه فعالیت خود هزینه‌ای بپردازند. با این حال، برنامه‌هایی که به میزان بیشتری از API ردیت استفاده می‌کنند، به ازای هر ۱,۰۰۰ درخواست باید ۰.۲۴ دلار پرداخت نمایند.

یکی از اپلیکیشن‌های معروفی که از API ردیت استفاده می‌کند، «Apollo» است. به گفته کریستین سلیگ (Christian Selig)، توسعه‌دهنده این اپلیکیشن، با سیاست جدید ردیت، Apollo مجبور است ۲۰ میلیون دلار در سال پرداخت کند.

در واکنش به این اتفاقات، سلیگ در توییتی از توقف فعالیت Apollo خبر داد و خاطرنشان کرد که تصمیم‌ها و سیاست‌های جدید ردیت، ادامه کار این اپلیکیشن را غیرممکن کرده است.

اپلیکیشن‌های معروف دیگری از جمله ریدت ایز فان (Reddit is Fun)، سینک (Sync) و ردپلنت (Reddplant) نیز اعلام کرده‌اند که فعالیت خود را متوقف می‌کنند.

علی‌رغم واکنش‌ها و انتقادات بسیار زیاد کاربران و توسعه‌دهندگان، هافمن اعلام کرده است که هیچ برنامه‌ای برای تغییر این سیاست ندارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا