مقالات

معرفی سیستم امتیازدهی جدید ردیت؛ این برنامه چگونه کار می کند؟

چند هفته قبل بود که ردیت (Reddit) خبر از یک برنامه آزمایشی جدید بر بستر اتریوم (Ethereum) داد. ردیت شبکه اجتماعی است که مجموعه‌ای از صفحات بحث و گفتگو در مورد موضوعات مختلف دارد. این پلتفرم طرفداران زیادی دارد و خود را صفحه اول اینترنت می‌نامد. این پلتفرم ماهانه ۴۳۰ میلیون کاربر فعال دارد و بسیاری از ویدیو‌های وایرال و ترند که در فضای اینترنت رایج می‌شوند، از این پلتفرم می‌آیند. این پلتفرم اخیرا خبر از یک برنامه جدید مبتنی بر بلاک چین (blockchain) داده است که در نوع خود منحصر به فرد است.

این پلتفرم محبوب دارای یک سیستم اعتباری و امتیازدهی بنام Karma است. وقتی که پستی را ارسال می‌کنید و رای مثبت می‌گیرید، بر امتیازات Karma شما افزوده می‌شود. هر چه پست بهتر باشد، امتیازات بیشتری می‌گیرید و این امتیازات مایه افتخار کاربران است. هر چه کاربری اعتبار و امتیاز بیشتری داشته باشد، کاربران دیگر به این نتیجه می‌رسند که از کاربران قدیمی‌تر ردیت است و به همین خاطر پست‌های او را بیشتر دنبال می‌کنند.

منظور از امتیازات جامعه در ردیت چیست؟

ردیت

در اوایل این ماه بود که ردیت از یک برنامه آزمایشی جدید بر بستر اتریوم با نام امتیاز‌های جامعه (community points) خبر داد. این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد که با مشارکت در جامعه ردیت امتیاز کسب کنند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند با ارائه پست‌ها و نظرات با کیفیت امتیاز دریافت کنند.

ممکن است این سیستم اعتباری جدید در ابتدا مانند همان سیستم موجود یعنی Karma به نظر برسد، اما این سیستم جدید دارای نوعی تفاوت اساسی است و آن تفاوت راه‌اندازی بر بستر بلاک چین اتریوم است. امتیازات جامعه در این سیستم جدید به مانند توکن‌هایی بر روی بلاک چین هستند.

چرا امتیازات جامعه بر روی بلاک چین هستند؟

ردیت

مدیر عامل ردیت به ارز‌های دیجیتال باور دارد و از حامیان و مشوقان اولیه این فناوری بوده است. در این برنامه جدید ردیت اشاره شده که اینترنت حال حاضر بسیار از آنچه ابتدا در ذهن سازندگان و کاربران بود، دور است. این برنامه ابراز می‌دارد که اینترنت به صورت پلتفرم‌هایی جداگانه درآمده که کاربران را به تله می‌اندازد. در نهایت، به این موضوع پرداخته می‌شود که کاربران از طریق بلاک چین می‌توانند این آزادی‌های پایمال شده را دوباره به دست آورند. این اقدام ردیت در راستای پذیرش بیشتر بلاک چین است و ردیت قصد دارد که به عنوان ابزاری ارتباطی بین مخاطبان خود و بلاک چین اتریوم عمل کند.

این برنامه به چه صورت است؟

از آنجا که این برنامه آزمایشی است، ردیت قصد دارد که در ابتدا آن را تنها در دو زیرشاخه r/Cryptocurrency و r/FortNiteBR اعمال کند. هر زیرشاخه دارای لوگوی مختلفی است که ارائه‌دهنده امتیازات آن است. لوگوی زیرشاخه اول Moons و لوگوی زیرشاخه دوم Bricks است.

امتیازات اعضای جامعه در Vault ذخیره می‌شود که بر روی برنامه موبایل ردیت موجود است. Vault حاوی کلید‌های خصوصی و عمومی کاربر است و می‌توان به ترید (trade) و خرج کردن توکن‌ها بر روی بلاک چین اتریوم پرداخت. این توکن‌ها به صورت ماهیانه و با توجه به مشارکت کاربران بین آنها توزیع خواهد شد.

Moons و Bricks دارای قرارداد هوشمند خود بر روی بلاک چین اتریوم هستند. قرار است که در آینده هر زیرشاخه ردیت دارای قرارداد هوشمند خود بر روی بلاک چین اتریوم باشد.

چرا این اقدام ردیت، اقدامی برجسته است؟

بلاک چین هنوز به پذیرش عام نرسیده است و این اقدام ردیت می‌تواند کمکی بزرگ در این راستا باشد. ردیت پلتفرمی محبوب و معتبر با کاربران زیاد است و استفاده این پلتفرم از بلاک چین و اتریوم می‌تواند بسیار مهیج باشد. ردیت با ادغام بلاک چین و ایجاد Vault تجربه‌ای عالی را برای کاربران فراهم آورده است. این پلتفرم از فرآیندی بنام متا تراکنش استفاده می‌کند و از این طریق به کمک در انجام تراکنش‌های اتریوم می‌پردازد که ممکن است برای عده‌ای دشوار باشد.

ردیت این اقدام را برای توسعه جامعه اینترنت و بلاک چین انجام داده است و انتخاب اتریوم نیز به عنوان مکانی برای عملی کردن این ایده، اعتبار خاصی به این ارز دیجیتال و به بلاک چین می‌دهد.

آنچه که باید از این به بعد انتظار داشت

این برنامه در تابستان ۲۰۲۰ اجرا می‌شود و تیم این برنامه برای عیب‌یابی در این سیستم پاداش تعیین کرده است. آموخته‌های واقعا جالبی در این میان مطرح است که به چند مورد از آنها اشاره می‌شود:

  • فعالیت زیرشاخه FortNite به نسبت قبل چهار برابر شده است. این زیرشاخه مربوط به بازی‌های ویدیویی است و به نظر می‌رسد که ردیت قصد دارد به ایجاد همکاری بین بازی و بلاک چین اتریوم کمک کند. بلاک چین در زمینه‌های زیادی مانند ریز تراکنش‌ها و غیره می‌تواند به صنعت بازی کمک کند.
  • Fuel Labs شرکتی است که بر ارتقای پایدار اتریوم متمرکز است و در مورد برنامه آزمایشی ردیت، نمایشی عالی از این مکانیسم ارتقا را بروز داده‌ است. این شرکت به کاهش هزینه تراکنش‌ها در برنامه جدید ردیت کمک خواهد کرد و این قضیه برای پلتفرم ردیت بسیار جذاب خواهد بود.

این برنامه دستاوردی برجسته برای بلاک چین‌های عمومی و بلاک چین اتریوم به طور خاص است. پلتفرم محبوب ردیت با دانش مهندسی خود قرار است وارد بلاک چین بزرگترین آلتکوین (Altcoin) شود و این اقدامی بزرگ است.

نظر شما چیست؟ تا چه حد به موفقیت این برنامه آزمایشی امیدوار هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
media.consensys

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا