متوسط کریپتو کده

معرفی کامل شبکه REN؛ با توکن کاربردی و تعاملی REN آشنا شوید!

شبکه Ren پروتکلی باز است که اجازه انتقال خصوصی ارزش در بین بلاک چین‌های مختلف را می‌دهد و برای این انتقال ارزش، نیازی به اجازه نخواهد بود. RenVM محصول اصلی شبکه Ren است که تعامل را در امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) ایجاد می‌کند. چیزی که در مورد RenVM منحصر به فرد است، این است که همه چیز را به صورت سری انجام می‌دهد و وضعیت، ورودی و خروجی همه برنامه‌ها را مخفی نگه می‌دارد.

RenVM به طور ایمن به مدیریت کلید‌های خصوصی بر روی بلاک چین‌های مختلف می‌پردازد و این باعث انتقال توکن بین این بلاک چین‌ها به شیوه‌ای غیر متمرکز و بدون نیاز به اعتماد و اجازه می‌شود. در واقع می‌توان گفت که RenVM یک شبکه است که به توسعه‌دهنده‌ها اجازه می‌دهد که تعامل و همکاری را به برنامه‌های دیفای خود وارد کنند. شبکه Ren در سال ۲۰۱۷ بنیان‌گذاری شد و دفتر اصلی آن واقع در سنگاپور است.

شبکه Ren چیست؟

شبکه Ren

فناوری بلاک چین نوعی فناوری انقلابی و منحصر به فرد است. بلاک چین‌های مختلف به صورت مستقل و تخصصی کار می‌کنند و در اینجا است که نیاز به نوعی همکاری و ادغام بلاک چین‌های مختلف احساس می‌شود. چنین اکوسیستمی که بتواند ارزش را به صورت ایمن و با حفظ مقیاس‌پذیری انتقال دهد، برای برنامه‌های غیر متمرکز حیاتی است. در اینجاست که ارزش پروتکل Ren و ارزشی که به فضای بلاک چین اضافه می‌کند، آشکار و مشخص می‌شود.

شبکه Ren در تلاش است که یک پروتکل استخر سیاه (dark pool) غیر متمرکز را برای ترید ذره‌ای و بین زنجیره‌ای توسعه دهد. در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش آید که استخر سیاه چیست؟ استخر سیاه نوعی بازار خارج از صرافی است که سرمایه‌گذاران موسساتی می‌توانند در آنجا بدون جلب توجه دیگران به معامله بپردازند. استخر‌های سیاه از نوعی موتور تطابقی سری استفاده می‌کنند و این موتور با سفارش‌هایی کار می‌کند که تنها برای مالکان آن شناخته شده است. این سفارش‌ها مانند سفارش‌های صرافی‌های عادی در دسترس عموم نیستند و این ناشناسی را تضمین می‌کند.

به این ترتیب است که شبکه Ren حرکت آزاد ارزش بین بلاک چین‌های مختلف را تسهیل می‌کند. استخر‌های سیاه در این میان کمک می‌کنند که این انتقال توکن به صورت مخفیانه و با حفظ حریم خصوصی صورت بگیرد. چنین پلتفرمی نقدینگی و منابع را برای تقویت حرکت مالی بین بلاک چین‌های مختلف فراهم می‌کند. به این ترتیب، برنامه‌های غیر متمرکز به صورت سری به عملکرد خود ادامه می‌دهند و حریم خصوصی و امنیت را برای کاربران و داده‌ها تضمین می‌کنند. اینها همگی به این معنی هستند که شبکه Ren نوعی ماشین مجازی موثر برای ایجاد حریم خصوصی، نقدینگی و تعامل است.

ماشین مجازی Ren یا RenVM چیست؟

RenVM در واقع موتور محرکه شبکه Ren است. RenVM از یک الگوریتم محاسباتی چند طرفه ایمن استفاده می‌کند و حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و تعامل را فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌توان به صورت موثری به انجام محاسبات خصوصی بر روی ورودی‌ها و طرفین مختلف پرداخت.

این پروتکل از ZK-Snarks برای ایجاد و توسعه برنامه‌ها استفاده می‌کند. ZK-Snarks نوعی رمزنگاری سری است که حریم خصوصی در آن حفظ می‌شود. به این ترتیب، طرفین تراکنش قادر به تایید اطلاعات خواهند بود و در این میان، چیزی از اطلاعات و حریم خصوصی طرف مقابل فاش نخواهد شد.

ZK-Snarks معاملات خارج از صرافی حساس را تسهیل می‌کند و از درز اطلاعات جلوگیری می‌کند. این خصوصیت‌ها برای حفظ حریم خصوصی اساسی هستند و برای برنامه‌های غیر متمرکز بسیار مفید هستند. به این ترتیب است که شبکه Ren از دیگر پلتفرم‌های بلاک چینی ممتاز شده است و در ذات خود نوعی انقلاب به حساب می‌آید.

کاربرد‌های شبکه Ren

شبکه Ren

شبکه Ren می‌تواند محاسبات چند طرفه ایمن را تسهیل کند و یک لایه حریم خصوصی را برای برنامه‌های غیر متمرکز ایجاد کند. این باعث می‌شود که برنامه‌های غیر متمرکز قابلیت‌های متنوعی داشته باشند و نقدینگی و مقیاس‌پذیری در این میان تضمین شود. در نتیجه، برنامه‌های غیر متمرکز می‌توانند به اموری مانند وامدهی متعامل، مبادله و وثیقه‌گذاری بپردازند. این باعث می‌شود که امور مالی غیر متمرکز، راه‌حل‌هایی برای حریم خصوصی و تعامل برای برنامه‌های غیر متمرکز فراهم آورد. شایان ذکر است که این راه‌حل‌ها نیازی به اعتماد ندارند.

توکن Ren

توکن Ren یک توکن ERC20 و از توکن‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. این توکن نقدینگی شبکه Ren را از طریق الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) فراهم می‌کند. این توکن امنیت شبکه را نیز تضمین می‌کند زیرا استیکینگ (staking) برای اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق آن انجام می‌گیرد.

توکن Ren در یک عرضه اولیه موفق در فوریه ۲۰۱۸ توانست ۳۴.۳ میلیون دلار جمع‌آوری کند. در جریان این عرضه اولیه، ۶۰۲ میلیون توکن Ren فروخته شد و این توکن‌ها بعد از دو هفته آزاد شدند و کاربران توانستند آنها را برداشت کنند. قیمت این توکن در لحظه این نوشتار و بنا به گزارش وبسایت CoinMarketCap حدود ۳۰ سنت است. حجم بازار این توکن بنا به گزارش وبسایت مذکور حدود ۲۷۰ میلیون دلار است و حجم معاملات آن نیز در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار بوده است. در لحظه این نوشتار و بنا به گزارش وبسایت CoinMarketCap، این ارز از منظر حجم بازار در رده ۵۸ بازار ارز‌های دیجیتال قرار دارد.

نقشه راه پروژه Ren

شبکه Ren قصد دارد حریم خصوصی و تعامل را در سطح جهان ایجاد کند که این شبکه برای این کار نیاز به توسعه ابزار‌های خاصی دارد. این پروژه در ژانویه ۲۰۱۹، پروتکل خود را از Republic به Ren تغییر نام داد. Ren پس از این رویداد بر حریم خصوصی و نقدینگی متعامل متمرکز شد. در ماه مارس همان سال بود که این پروتکل با Aztec مشارکت برقرار کرد و به این ترتیب از فناوری حریم خصوصی Aztec در اکوسیستم Ren استفاده شد.

در می ماه ۲۰۱۹، ماشین مجازی Ren با موفقیت در Devnet راه‌اندازی شد. بقیه سال ۲۰۱۹ با تمرکز بر روی شبکه اصلی و آزمایشی RenVM گذشت. از این تاریخ به بعد، تیم توسعه به آزمایش و توسعه ابزار‌های ماشین مجازی پرداخته است و این تیم قصد دارد که از قدرت نقدینگی بین زنجیره‌ای غیر متمرکز نهایت استفاده را بکند. این عوامل باعث می‌شوند که شبکه Ren تبدیل به یک ماشین مجازی کامل برای حریم خصوصی و نقدینگی متعامل شود.

مشارکت‌های پروژه Ren

شبکه Ren

شبکه Ren اقدام به برقراری مشارکت‌های برجسته‌ای کرده است که از آن جمله می‌توان به Polychain Capital، Signum Ventures و مشارکت با پروتکل AZTEC اشاره کرد. همان طور که قبلا گفته شد، مشارکت با پروتکل Aztec بسیار شایان توجه است زیرا این پروتکل، فناوری متمرکز بر حریم خصوصی خود را در داخل اکوسیستم Ren وارد می‌کند. همان طور که قبلا بحث شد، استخر‌های سیاه مولفه‌‌‌ای هستند که در نتیجه زیرساخت Ren ظاهر می‌شوند. Huobi Capital و FBG Capital از دیگر مشارکت‌های مهم شبکه Ren هستند.

تیم این پروژه

شبکه Ren

تیم شبکه Ren عمدتا متشکل از افرادی است که دارای پیش‌زمینه در مهندسی نرم افزار و امور مالی هستند. این تیم توسعه‌دهنده در سنگاپور مستقر است و اعضای تیم نیز اکثرا از این کشور و مناطق اطراف آن هستند. تایانگ ژانگ (Taiyang Zhang) مدیر عامل این پروژه است. او همچنین یکی از بنیان‌گذاران سازمان Virgil Capital است که یک سازمان ترید ارز دیجیتال است. ژانگ متخصص بلاک چین و اجاره نرم افزار است که این تجربه باعث شده که او تخصص و بصیرت لازم را برای هدایت پروژه Ren داشته باشد.

لونگ وانگ (Loong Wang) مدیر ارشد فناوری شبکه Ren است. او توسعه‌دهنده ارشد نرم افزار در Neurocode بوده است و فارغ التحصیل دانشگاه ملی استرالیا است. او دارای مهارت زیادی در سیستم‌های توزیع‌شده، ارز دیجیتال و برنامه‌نویسی موازی است.

افراد برجسته دیگری مانند ساسروت ندیم پالی (Susruth Nadimpalli)، یونشی سان (Yunshi Sun) و دیگران در کنار این دو متخصص بزرگ قرار دارند و تیمی حرفه‌ای از افراد متخصص را برای هدایت Ren تشکیل داده‌اند.

کلام آخر

شبکه Ren نه تنها در زمینه مقیاس‌پذیری می‌تواند مفید باشد، بلکه در زمینه فراهم آوردن نقدینگی نیز راه‌حل دارد. این پروژه یکی از جذاب‌ترین پروژه‌هاست و توکن آن در میان توکن‌های ERC20 از معروف‌ترین‌هاست. توکن Ren از جمله توکن‌هایی است که در توییتر و Github بسیار مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و محبوبیت خاصی دارد.

این پروژه می‌تواند پتانسیل خوبی هم برای کوتاه مدت و هم برای دراز مدت داشته باشد. این پروژه قرار است به روز رسانی‌های زیادی داشته باشد که طبیعتا این به روز رسانی‌ها می‌توانند بر قیمت آن تاثیرگذار باشند. شبکه Ren از پیشگامان سرمایه‌گذاری از طریق استخر‌های سیاه است که این استخر‌ها به خاطر نقدینگی و ناشناسی بسیار محبوبیت یافته‌اند.

شبکه Ren به ورود سرمایه‌گذاران موسساتی به جهان ارز دیجیتال کمک می‌کند و این اهمیت زیادی دارد. امروزه شاهد ورود موسسات و سازمان‌هایی مانند فیسبوک به فضای بلاک چین و ارز دیجیتال هستیم. بسیاری از سازمان‌ها به ورود به جهان کریپتو علاقه‌مند هستند و Ren نیز راه را برای ورود آنها باز می‌کند و این ورود را تسهیل می‌کند. اینها همگی به این معنی هستند که Ren پروژه‌ای برای آینده است و حرف‌های زیادی در آینده برای گفتن خواهد داشت.

البته فراموش نکنید که فضای ارز دیجیتال فضایی است بسیار پرریسک و پرمخاطره و طبیعتا نمی‌توان آینده هیچ پروژه‌ای را در این فضا پیش‌بینی کرد. پروژه‌های خوب و مبتکرانه زیادی در این فضا با شکست مواجه شده‌اند و بنابراین تنها با خواندن این مقاله نباید تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرید. سرمایه‌گذاری در فضای ارز دیجیتال به تحقیق و مطالعه درست نیاز دارد و هرگز نمی‌توان با استفاده از یک منبع اقدام به سرمایه‌گذاری کرد. این نوشتار تنها جنبه آموزشی و اطلاع‌رسانی دارد و به هیچ وجه نباید آن را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کنید.

منبع
renprojectcryptogemscoinmarketcap

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا