پروژه‌های کلاهبرداری

نقد و بررسی هلینر (Heliner)؛ کلاهبرداری جدید با اجاره ماینر هلیوم

هلیوم یکی از پرطرفدارترین کوین‌های قابل استخراج است. علاقمندان به کسب‌ درآمد از ماینینگ به دلیل تجهیزات مقرون‌به‌صرفه، هزینه‌ نگهداری پایین و درگیر نشدن با چالش‌های قانون‌گذاری به این پروژه جذب شده‌اند. چند روز پیش یک تیزر تبلیغاتی از یک راه سرمایه‌گذاری مطمئن و پرسود با استخراج هلیوم منتشر شد. در این تیزر از گروه تجاری هلینر (Heliner) نام برده می‌شود که با اجاره ماینر هلیوم، وعده سود سالیانه ۱۹۶ درصدی به مردم می‌دهند. چون جایی که همه دارند سود می‌کنند بالاخره یک خبرهایی هست، ما سرنخ‌های پروژه هلینر را کنار هم چیدیم و فکر می‌کنیم که یک کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است و این پروژه مشکوک به کلاهبرداری است. برای نقد و بررسی هلینر با میهن بلاکچین همراه باشید. 

سرنخ اول: سایت پروژه هلینر


نقد و بررسی هلینر را با جستجوی عبارت “هلینر اجاره ماینر هلیوم” در گوگل شروع می‌کنیم. نتیجه اول و دوم در صفحه اول گوگل سایت اصلی و اینستاگرام هلینر است. سایت Heliner.net را باز می‌کنیم. هلینر در بالای صفحه نخست خود را سامانه اجاره ماینر هلیوم با سود عالی معرفی می‌کند. در انتهای صفحه نخست هم بزرگترین گروه تجاری واردکننده ماینرهای هلیومی نوشته شده است. با مرور سوابق این پروژه در کانال تلگرام هلینر متوجه شدم که در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ (۴ بهمن ۱۴۰۰) به کار فروش ماینر هلیوم اشتغال داشتند و از ۸ ماه ژوئن ۲۰۲۲ (۱۸ خرداد ۱۴۰۱) به اجاره دادن ماینر هلیوم هم روی آوردند. اما اینکه هلینر چطور از طریق اجاره ماینر هلیوم وعده درآمدزایی می‌دهد را بعدتر توضیح می‌دهم. فعلا مابقی داده‌های صفحه اول سایت را ببینیم.

سایت پروژه کلاهبرداری هلینر
منبع: Heliner.net


هلینر ادعا می‌کند که با مشارکت در فعالسازی ماینرهای هلیوم می‌توانید کسب درآمد کنید و هر ماه ۱۶ درصد و طی یک سال ۱۹۶ درصد سود تضمین‌شده بگیرید! هلینر همین جا دو تا سوتی می‌دهد؛ اول اینکه اگر هر ماه ۱۶ درصد سود بگیرید، سود سالانه ۱۹۲ درصد می‌شود نه ۱۹۶ درصد! سوتی دوم سود تضمین‌ شده است! سود تضمین‌شده شاخک‌های ما را تیزتر می‌کند که چطور یک پروژه‌ای که از طریق استخراج هلیوم درآمدزایی می‌کند، وعده سود تضمین‌شده می‌دهد؟ مگر درآمد ماینرهای هلیوم ثابت است؟ به قطعیت به شما می‌گوییم که خیر. با استخراج هلیوم نمی‌توانید درآمد ثابتی داشته باشید. پس یک کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است. محتویات زیر کاسه را می‌توانیم پایین‌تر و در بخش پلن‌های درآمدزایی ببینیم. هلینر ۴ پلن درآمدزایی با اجاره ماینر را رو می‌کند. 

پلن های درآمدزایی هلینر
منبع: Heliner.net


همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، شما پول می‌دهید و هر ماه درصدی از این پول را به عنوان سود به شما می‌دهند! اصلا مهم نیست که درآمد ماینر چقدر است. شما هر ماه یک درصد ثابت سود می‌گیرید. آیا امکان افزایش درآمد وجود دارد؟ بله. از طریق زیرمجموعه‌گیری می‌توانید سود بیشتری دریافت کنید. سیستم جذب زیرمجموعه یکی از مولفه‌های پروژه‌های پانزی است.


همانطور که می‌بینید در این سایت خبری از فروش دستگاه ماینر نیست. از همان تاریخ ژوئن ۲۰۲۲ هلینر فروش ماینرهای هلیومی را کنار گذاشته و به اجاره ماینر به صورت غیابی رو آورده است. یعنی شما ماینری که ندیده‌اید و نمی‌دانید کجا نصب می‌شود را اجاره می‌کنید. البته هلینر ادعا می‌کند که واردکننده ماینرهای Milesight است و ویدیویی از یک سری جعبه در کانال تلگرام هلینر موجود است. برای اطلاعات بیشتر به پشتیبانی هلینر مراجعه کردیم. از پشتیبانی پرسیدیم که برند ماینرهای شما چیست؟ گفتند که مالیست ۶۵! فهرست ماینرهای مورد اعتماد هلیوم را چک کردیم و متوجه شدیم که ماینری با همچین اسمی وجود ندارد. در حالیکه در سایت هلینر تصویر یک ماینر Milesight وجود دارد. یعنی پشتیبانی حتی تلفظ صحیح برند خود را هم نمی‌داند.
سپس درباره محل قرارگیری و فاصله ماینرها پرسیدیم. حداقل فاصله دستگاه‌های هات اسپات هلیوم ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر است. پشتیبانی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت چرا ماینرها باید از هم فاصله داشته باشند؟ باز هم سوال پرسیدیم ولی جوابی نگرفتیم. دو روز بعد پشتیبانی پاسخ داد که بله اگر فاصله بین ماینرها زیاد (!) باشد، امکان راه‌اندازی وجود دارد.

مکالمه با پشتیبانی سایت هلینر
منبع: تلگرام پشتیبانی هلیوم


درباره محل نصب ماینرها پرسیدیم. گفتند که ماینر هلیوم از طریق نقشه قابل رویت نیست و ما را دعوت به تماشای ویدیوی جعبه‌های ماینر در کانال تلگرام کرد. این در حالی است که یک مرورگر هلیومی وجود دارد که می‌توانید اطلاعات، محل قرارگیری و مشخصات هر ماینر را در آن مشاهده کنید.

مکالمه با پشتیبانی سایت هلینر
منبع: تلگرام پشتیبانی هلیوم

درباره سود تضمین شده هم پرسیدیم که چطور زمانی که درآمد ماینر ثابت نیست هر ماه سود تضمین‌شده می‌دهید که گفتند هر ماینر در ماه ۲۰ درصد سود دارد که ۱۲ تا ۱۶ درصد هر ماه به حساب اعضا واریز می‌شود. تا آن‌جایی که من متوجه شدم آن پلن‌های درآمدی به نسبت پولی که شما به حساب این افراد واریز می‌کنید محاسبه می‌شد و نه درآمد ماینرها. گویا اصلا درآمد ماینر مطرح نیست و هیچگونه شفاف‌سازی درباره آن صورت نگرفته است.

مکالمه با پشتیبانی سایت هلینر
منبع: تلگرام پشتیبانی هلیوم


اما جناب پشتیبان که با توجه به نامش احتمالا یکی از توسعه‌دهندگان رابط کاربری است (در بخش بعدی به معرفی اعضای تیم هلینر می‌پردازیم) یادش رفته که در بخش سوالات متداول سایت نوشته‌اند که سود هر ماینر در ماه تا ۲۵ درصد است.

سود هلینر
منبع: Heliner.net


سرنخ دوم: تیم پروژه هلینر

اعضای تیم پروژه هلینر
منبع: Heliner.net

در بخش معرفی تیم، هلینر اعضای تیم خود را افرادی دلسوز و قدرتمند معرفی کرده است. اما ببینیم این افراد چه کسانی هستند و چه سوابقی دارند. در این قسمت ۶ نفر معرفی شده‌اند؛ رضا ارجمند، هادی ارجمند، خانم (!) رحیم‌پور، بنیامین رحیم‌پور، اولیور کویین و بری الن! جالب اینجاست که هر ۶ نفر توسعه‌دهنده رابط کاربری هستند. پروژه‌ای که تازه ۳ ماه است کار خود را شروع کرده چرا باید ۶ توسعه‌دهنده رابط کاربری داشته باشد؟ نه خبری از بنیان‌گذار است و نه مدیر روابط عمومی و نه برنامه‌نویس Back-end. همه اعضای تیم روی رابط کاربری سایت کار می‌کنند. این در حالی است که این سایت هیچکدام از استانداردهای یک سرویس‌دهنده تجاری را پاس نمی‌کند. غلط‌های املایی و نگارشی را که فاکتور بگیریم، با وجود ۶ توسعه‌دهنده رابط کاربری نه خبری از صفحه درباره ما هست و نه شرایط خدمات‌دهی یا مجوزی از وزارت صمت و اینماد! حتی محل شرکت و تلفن تماس هم مشخص نیست. 

از این‌ها که بگذریم فامیل ۴ نفر اول تیم مشابه یکدیگر است و به نظر می‌رسد که یک کسب‌وکار خانوادگی است. البته در اینستاگرام هلینر، آقای ارجمند گفته که این کسب‌وکار را با همراهی همسر خود راه‌اندازی کرده است. حدس می‌زنیم که بنیان‌گذار یکی از دو ارجمند باشد. 

اینستاگرام پروژه کلاهبرداری هلینر
منبع: اینستاگرام هلینر


در ضمن برای واریز کردن می‌توانید پول را کارت به کارت کنید که شماره کارت هم به نام هادی ارجمند است.

واریز ریالی به سایت هلینر
منبع: Heliner.net

یک تیم حرفه‌ای که کسب‌وکار آنلاین دارند باید روزمه آنلاین داشته باشند و سوابق خود را در لینکدین، توییتر یا پلتفرم دیگری ثبت کنند. اما می‌رسیم به دو عضو دیگر تیم؛ اولیور کویین و بری الن! این دیگر نوبر است. دو توسعه‌دهنده رابط کاربری داریم که در خوشبینانه‌ترین حالت نام مستعار برگزیده‌اند! البته اگر وجود خارجی داشته باشند و برای طولانی کردن فهرست اعضای تیم نباشد. اما چرا اولیور کویین و بری الن؟ این دو نام شخصیت‌های داستان‌های فیکشن کمیک‌های DC هستند. ما برگزیدن نام مستعار را می‌پذیریم. اما عدم شفافیت در مورد سوابق حرفه‌ای و جایگاه واقعی هر یک از این افراد قابل پذیرش نیست. 

سرنخ سوم: سوتی‌های هلینر

پروژه کلاهبرداری هلینر
منبع: Heliner.net


با بررسی مابقی داده‌های سایت و شبکه‌های اجتماعی هلینر متوجه شدیم که این پروژه کاربر هدف خود را با زیرکی انتخاب کرده است. مخاطب هدف پروژه هلینر افراد کم‌تجربه و ناآگاه هستند. به سه کادر بالا توجه کنید. غلط‌های نگارشی داد می‌زند که این ۶ عزیز توسعه‌دهنده برای کاربران خود ارزشی قائل نیستند. کادر وسط را با دقت بیشتری بخوانید. درآمدزایی بدون صرف وقت و دانش! این شما را یاد شعار شرکت‌های هرمی نمی‌اندازد؟ از ما به شما نصیحت هر جا که به شما وعده سود دادند و گفتند لازم نیست چیزی از جزییات کار بدانید، مطمئن باشید که یک جای کار می‌لنگد. چون یا می‌خواهند که از ناآگاهی شما سوء استفاده کنند یا خودشان هم دانش فنی کافی ندارند. ما برعکس این افراد به شما توصیه می‌کنیم اگر قصد استخراج هلیوم یا هرگونه سرمایه‌گذاری روی این رمزارز را دارید، حتما اطلاعات خود را بالا ببرید. برای شروع هم می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.


در ادامه نوشته شده که هلینر بیش از ۱۰ ماه سابقه فعالیت در زمینه ماینرهای هلیومی دارد. در حالیکه در اینستاگرام هلینر (در تاریخ ۲۸ جولای) حرف از تجربه یکساله زده شده است. بعد هم گفته شده که درآمد و سود این کار هم مجاز است و هم حلال و این ماینرها به دلیل مصرف کم برق کاملا قانونی هستند. اولا این یک مغالطه علت جعلی است. چون علتی که برای قانونی بودن ماینرها آمده کاملا بی‌ربط و غلط است و تا آن‌جایی که ما خبر داریم هنوز استخراج هلیوم قانون‌گذاری نشده است. ضمن اینکه قانونی بودن یا نبودن هیچ ربطی به میزان مصرف برق ندارد. چون مثلا استخراج بیت کوین با وجود مصرف برق زیاد، با اخذ مجوز قانونی است. 

نقد و بررسی سایت هلینر
منبع: Heliner.net

سرنخ چهارم: مدل جذب سرمایه در هلینر

تیزر پروژه هلینر مدل‌های درآمدزایی را به خوبی توضیح می‌دهد. شما می‌توانید از طریق ربات تلگرامی یا ثبت نام در سایت پول را واریز کرده، ماینر اجاره کنید و درآمدزایی کنید یا از طریق زیرمجموعه‌گیری سود بگیرید. در تیزر هلینر عنوان می‌شود که «برای اطمینان بیشتر به پروژه از فرصت فوق‌العاده معرفی دوستان و آشنایان به ربات استفاده کنید.» این هم یک مغالطه جعلی دیگر است که علت و معلول هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. به عنوان پورسانت ۶ درصد سود در نظر گرفته شده که ۳ درصد برای سطح ۱، ۲ درصد برای سطح ۲ و ۱ درصد برای اعضای سطح ۳ است. سر وقت ربات تلگرامی هلینر می‌رویم. باید شماره خود را در ربات ثبت کنید. سپس باید در کانال‌های واریزی‌ها و کانال هلینر عضو شوید. بعد می‌توانید از گزینه‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنید. روی ثبت یا ویرایش ولت کلیک کردیم وربات از ما درخواست آدرس کیف پول شبکه ترون کرد. 

ربات تلگرام هلینر
منبع: ربات تلگرامی هلینر

بعد به کانال واریزی‌ها مراجعه کردیم و متوجه شدیم که تمام پرداخت‌های رمزارزی هلینر با TRX است. مگر هلینر ماینر هلیوم اجاره نمی‌دهد و یک تیم حرفه‌ای و متخصص (طبق گفته‌های خود پشتیبانی هلینر) پشت پرده ماجراست. خب اگر این ماینرها واقعا درآمد دارند پس چرا واریزی‌ها با TRX انجام می‌شود؟ مگر شبکه هلیوم به صورت کوین HNT نیست؟

کانال واریزی هلینر
منبع: کانال واریزی هلینر


سرنخ پنجم: نظرات کاربران  

کامیونیتی بزرگترین سرمایه هر پروژه است. اگر پروژه‌ای جامعه‌ای فعال و منتقد نداشته باشد، در جذب کاربر حرفه‌ای محکوم به فنا است. در سایت Heliner بخش کامنت یا نظرخواهی وجود ندارد. صرفا یک سری تعاریف و تشکر از جانب افراد ناشناس به عنوان سخن مشتریان وجود دارد. جز رضایت و آرزوی پیشرفت و موفقیت روزافزون چیزی نیست. چنین نظراتی به وضوح فیک و تقلبی هستند.

نظرات کاربران هلینر
منبع: Heliner.net


همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، کانالی به نام صدای هلینری‌ها وجود دارد که با مراجعه به آن می‌توانید نظرات صدها سرمایه‌گذار راضی را بشنوید. نکته قابل توجه این است که چند ویدیوی این کانال تکراری بوده و با یک موبایل گرفته شده‌اند. این کانال در سوم آگوست ۲۰۲۲ (۱۲ مرداد ۱۴۰۱) راه‌اندازی شده و در ۱۵ آگوست ۱۱ (۲۴ مرداد ۱۴۰۱) ویدیو در آن ارسال شده است. بعد از این تاریخ خبری از سرمایه‌گذاران راضی و خوشحال نبوده است. تا آن‌جایی که از ویدیوها متوجه شدیم یک گروه تلگرامی برای اعضای هلینر وجود دارد که احتمالا به صورت خصوصی اداره می‌شود.

سخنی با کاربران میهن بلاکچین

سود و درآمدزایی راحت و بدون دردسر همیشه وسوسه‌کننده است. اما باید بدانید که همه پروژه‌هایی که در ازای سود بیشتر از شما درخواست زیرمجموعه می‌کنند هرمی هستند. در این پروژه‌هایی همیشه فقط بنیان‌گذاران و اولین نفرات سود می‌کنند و مابقی متحمل ضررهای بزرگی می‌شوند. به این توجه کنید که هلینر هیچ‌گونه شفافیتی در زمینه ارائه سرویس ندارد و اگر زمانی برداشت‌های شما متوقف شود، تمام کانال‌ها و راه‌های ارتباطی شما با تیم بسته شود دستتان به هیچ‌کجا بند نیست و عملا باید با سرمایه‌ خود خداحافظی کنید.
ما پروژه هلینر را به دلیل شکاف‌های بسیار، ناشناس بودن تیم پروژه، عدم شفافیت در نحوه کار، ناآگاهی اعضای تیم، داده‌های غلط درباره استخراج هلیوم از نظر سلامت رد می‌کنیم. امیدواریم که شما نیز با عدم مشارکت در چنین پروژه‌هایی مانع از ضرر بیشتر خود و دیگران شوید.

جمع‌بندی

با کنار هم قرار دادن این پنج سرنخ می‌توانیم بگوییم که سایت اجاره ماینر هلینر مشکوک به کلاهبرداری است. همانطور که دیدید هلینر مشغول اجرای یک طرح پانزی است که از سادگی مردم برای درآمدزایی خود استفاده می‌کند. تیم هلینر باید در تمام موارد گفته شده شفاف‌سازی کند و توضیح دهد که چرا به جای درگاه پرداخت قانونی از کارت به کارت استفاده می‌کند؟ اصلا این افراد چه کسانی هستند؟ تا اینجا مشخص است که اعضای تیم به نحوه کارکرد شبکه هلیوم و استخراج HNT آگاه نیستند و بدون اینکه علم این کار را داشته باشند این پروژه را راه‌اندازی کرده‌اند. خوشبختانه هلینر به تازگی کار خود را آغاز کرده است و می‌توانیم با آگاهی‌بخشی و به اشتراک‌گذاری این مطلب مانع از ضرر دیگران شویم. از توجه شما متشکریم.

میهن بلاکچین مرجع تخصصی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده است و یکی از اولویت های مجموعه آگاهی‌رسانی به مردم عزیزمان است. با توجه به اینکه پروژه‌های زیادی در بخش زیر ذره بین میهن بلاکچین مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و تعدادی از این پروژه‌ها کلاهبرداری یا مشکوک به کلاهبرداری هستند، معمولا افرادی که ذینفع یا مالک پروژه‌های کلاهبرداری هستند، از طریق بخش کامنت سعی می‌کنند با درج نظرات غیر واقعی و متناسب با نفع شخصیشان، کاربران را گمراه کنند.

بعد از بررسی‌هایی که صورت گرفت، تصمیم گرفتیم که برای جلوگیری از ایجاد بستری برای تبلیغ کلاهبرداران، امکان درج نظر در بخش کامنت را غیرفعال کنیم. مجموعه میهن بلاکچین همیشه علاقمند به دریافت نظرات و پیشنهادات شما در مورد تمامی مطالب منتشر شده در سایت هست و شما می‌توانید از طریق ایمیل یا تلگرام نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.
منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا