اخبار داخلی

بررسی «کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران» برای استفاده از ارزهای دیجیتال!

مدت کوتاهی است که موضوع استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مورد بحث و بررسی در محافل اقتصادی کشور قرار گرفته و اکنون در دولت و نهادهای بخش‌خصوصی درباره کارکردهای آن صحبت می‌شود و حتی در گردهمایی سفرای خارجی با اتاق بازرگانی تهران این موضوع مورد بحث قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، از همین رو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران برای بررسی بیشتر این موضوع با دعوت از کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال و با حضور جمعی از فعالان اقتصادی، فرصت به کارگیری از این ابزار پولی جدید در معاملات تجاری را مورد نقد و واکاوی قرار داد.

علی سنگینیان رئیس این کمیسیون تصریح کرد که در شرایط کنونی اقتصادی کشور که تحریم‌ها فشار مضاعفی بر اداره کسب‌وکارها در کشور وارد کرده است، شاید بتوان با استفاده دقیق از این ابزار مالی جدید، راهکاری برای تسهیل در نقل و انتقالات مالی، به ویژه در بخش صادرات و واردات کشور ایجاد کرد. به گفته وی، اتاق تهران در حال حاضر بخشی از توان کارشناسی خود را بر این رویکرد مالی جدید قرار داده تا با بررسی بیشتر آن، کارکردهای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در معاملات تجاری با دیگر کشورها را در اختیار دولت قرار دهد.

در همین ارتباط، مدیرعامل آزمایشگاه نوآوری بلاک چین که با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و بانک مرکزی تاسیس شده است، طی سخنانی با بیان اینکه استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در حال حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته رواج پیدا کرده، اعلام کرد که در کشور همچنان نسبت به ظرفیت‌های این ابزار مالی تردید وجود دارد. مصطفی نقی‌پور با اشاره به اینکه دولت روسیه به‌ دنبال اعمال تحریم‌هایی که ایالات‌متحده آمریکا علیه این کشور برقرار کرد، به سرعت به سمت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده رفت، افزود:

به‌طور قطع آینده صنعت مالی و بانکی دنیا در دستان ارزهای دیجیتال خواهد بود.

وی سپس به برگزاری جلسات همفکری با دولت بر سر این موضوع اشاره کرد و یادآور شد که برای ورود ارزهای رمزنگاری شده به چرخه ابزارهای مالی در ایران، باید ابتدا بانک مرکزی ممنوعیت‌های روی این ارزها را برداشته و علاوه بر آنکه اجازه ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی به این رشته باز شود، ممنوعیت گمرکی دستگاه‌های مربوط به آن نیز برداشته شود.

همچنین عباس آشتیانی از مدیران یک شرکت فعال در حوزه بلاک چین با بیان اینکه به‌دنبال تشدید تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا علیه سیستم نقل‌ و انتقال پولی کشور، استفاده از ارزهای رمزنگاری شده می‌تواند به کمک تجار و بازرگانان برای نقل و انتقالات مالی بیاید، گفت:

پیاده‌سازی گشایش اعتبار اسنادی و سوئیفت از طریق ارزهای رمزنگاری شده قابل حل است.

مهدی معصومی‌اصفهانی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با بیان اینکه در کشورهای پیشرو، از محل درآمدهای حاصله از ارزهای رمزنگاری شده، مالیات دریافت می‌شود، گفت:

به‌دلیل آنکه ساز و کار دریافت مالیات از معاملاتی که به‌واسطه ارزهای رمزنگاری شده در کشور صورت می‌گیرد هنوز مشخص نیست، قطعا دولت در به‌کارگیری این ابزار در معاملات تجاری تردید پیدا خواهد کرد.

 وی همچنین به تجربه کسب‌ و کار خود در استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در معاملات تجاری با شرکای اروپایی اشاره کرد و افزود:

برای پرداخت بخشی از بدهی‌های یکی از شرکت‌هایمان به طرف‌های اروپایی، پیشنهاد پرداخت ارز دیجیتال را مطرح کردیم که مورد قبول آنان قرار نگرفت.

 

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا