اخبار بلاکچین

ورلد کوین، پروژه پر سر و صدای خالق ChatGPT کیف پول خود را عرضه کرد

کیف پول World App بعد از طی کردن دوره تست خود راه اندازی شده و اکنون در بیش از ۸۰ کشور دنیا در دسترس است. این کیف پول امکان مدیریت شناسه جهانی کاربران (World ID) و چند رمزارز از جمله توکن این پروژه (که در سال جاری عرضه می‌شود) را فراهم می‌آورد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین دسک،‌ در عصر AI و چت جی‌پی‌تی (ChatGPT)، هوش مصنوعی آماده است تا اینترنت را خارق‌العاده‌تر از همیشه بسازد. شبکه‌های اجتماعی محتوا محور، سایت‌های خبری و پلتفرم‌های وب ۳ به کمک هوش مصنوعی قرار است مرز بین انسان و ماشین را محو می‌کند.

در حالی که پیشرفت‌های هوش مصنوعی تشخیص ربات‌ها از انسان را دشوار ساخته، سم آلتمن (Sam Altman)، یکی از بنیان‌گذاران Open AI، شرکت پشت چت جی‌پی‌تی، معتقد است که بلاکچین‌ می‌تواند در این راه به ما کمک کنند.

پروژه ارز دیجیتال آلتمن، ورلد کوین (Worldcoin)، سال گذشته با پیشنهاد یک رویکرد بحث برانگیز یعنی درآمد پایه جهانی (universal basic income) به شهرت رسید؛

«یک توکن دیجیتال که می‌تواند به مقدار مساوی بین همه مردم در جهان توزیع شود».

اما ورلد کوین این هفته دوباره با یک محصول جدید بازگشته است، این محصول بزرگ‌ترین محصول ورلد کوین تا به امروز خواهد بود. World App، کیف پول ارز دیجیتال ورلد کوین که بر روی بلاکچین پالیگان (Polygon) ساخته شده است، اولین محصول ورلد کوین است که هر کسی در هر کجا می‌تواند آن را دانلود کند.

به‌روز رسانی: بنا به گزارش دبلاک، تیم ورلد کوین اعلام کردند که این پروژه از شبکه پالیگان به شبکه آپتیمیزم مهاجرت می‌کند.

این اپلیکیشن جدید یک کیف پول مینیمالیستی و همچنین یک پاسپورت برای عصر هوش مصنوعی است. این قابل توجه‌ترین اقدام شرکت Worldcoin تا به امروز است تا نام خود را دوباره در بین مصرف‌کنندگان جا بیاندازد.

تلاش مجدد Worldcoin برای به شهرت رسیدن

تلاش مجدد Worldcoin برای به شهرت رسیدن

Worldcoin در معرفی اولیه خود چندان موفق نبود. ابزار اسکن شبکیه چشمی که این پروژه برای احراز هویت کاربران جدید استفاده می‌کرد، مورد انتقاد قرار گرفت و افشاگری‌های مجلهMIT Technology Review ، شرکت Tools for Humanity (شرکتی پشت‌ Worldcoin) را مجبور کرد تا در خصوص اتهامات حول سوءاستفاده از اطلاعات کاربران و شیوه‌های استخدام فریبنده خود پاسخ دهد.

با وجود پوشش منفی مطبوعاتی و سال پرفراز و نشیب صنعت ارزهای دیجیتال و در بحبوحه رونق هوش مصنوعی که تا حد زیادی توسط هوش مصنوعی Open AI آلتمن آغاز گردید، ورلد کوین در ماه مارس با یک محصول جدید و متمرکز بر «احراز شخصیت» (proof of personhood) خود را مجددا بر سر زبان‌ها انداخت. شناسه World ID ورلد کوین که در ماه مارس اعلام شد به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می‌دهد تا از شبکه کاربران احراز هویت شده بیومتریکی خود بهره ببرند.

تیاگو سادا (Tiago Sada)، رییس بخش محصول در Tools for Humanity می‌گوید:

اتفاقاتی که در شش ماه گذشته حول هوش مصنوعی رخ داده است، باعث شده مردم این پروژه را بسیار بهتر درک کنند.

کیف پول جدید WorldCoin

کیف پول worldcoin (World App)

والت World App برای افرادی که فاقد شناسه World ID هستند و هنوز به ابزار اسکن شبکیه چشم ورلد کوین نگاه نکرده‌اند، مشابه یک کیف پول عادی عمل می‌کند، نه چندان متفاوت از کیف پول تراست والت، متامسک یا هر اپلیکیشن دیگری که به کاربران امکان خرید، فروش و ذخیره ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

سادا توضیح داد:

شما احتمالا قابلیت‌های کمتری را در World App نسبت به برخی از کیف پول‌های معروف دیگر پیدا خواهید کرد، و این عمدی است.

Tools for Humanity جاه‌طلبی‌های جهانی دارد و می‌گوید برنامه کیف پول خود را طوری طراحی کرده است که نسبت به سایر کیف پول‌ها در دسترس‌تر باشد. این اپلیکیشن برای تسهیل ورود کاربران جدید، یک طراحی «مینیمالیستی» را انتخاب کرده و از ویژگی‌های نسبتا کمی برخوردار است و از تعداد توکن‌های کمتری نیز پشتیبانی می‌کند.

World App که بر روی بر بلاکچین پالیگان (یک بلاکچین که می‌تواند دارایی‌ها را از اتریوم ارسال و دریافت کند، اما کارمزدهای ارزان‌تری را به کاربران ارائه می‌کند) ساخته شده، در حال حاضر دسترسی به نسخه‌های Wrapped بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین‌هایی مانند DAI را ارائه می‌دهد. گرچه Worldcoin می‌گوید به زودی پشتیبانی از توکن‌های بیشتری در راه است.

سادا اظهار داشت:

من فکر می‌کنم این برنامه واقعا ضمانت‌های مهم حریم شخصی و خود حضانتی رمزارزها را برآورده می‌کند، اما به‌گونه‌ای که بسیار دوستانه است، به اندازه سرویس‌های حضانتی که ارزهای دیجیتال را از طرف مشتری ذخیره می‌کنند.

تمام قابلیت‌های مذکور برای هر کسی که World App را دانلود کند در دسترس خواهد بود. World App برای کسانی که دارای شناسه تأییدشده World ID هستند، به عنوان نوعی پاسپورت دیجیتالی عمل می‌کند و به کاربرانی که شبکیه چشم خود را در Worldcoin اسکن کردند امکان دسترسی به برنامه‌ها و خدمات آن را می‌دهد.

هنوز اپلیکیشن‌های زیادی از پروتکل احراز هویت Wolrdcoin استفاده نمی‌کنند، اما اگر کمی بیشتر تأمل کنید، می‌توانید آینده‌ای را تصور کنید که در آن World ID در بلاکچین و وب ادغام شده است.

سادا می‌گوید یکی از حوزه‌هایی که World ID می‌تواند در آن مفید واقع شود، حوزه خدمات مالی است. به عنوان مثال، امکاناتی مثل undercollateralized lending در دیفای وجود دارد که واقعاً امکان‌پذیر نبوده است زیرا هیچ احراز هویتی در این برنامه‌ها وجود ندارد.

نکته: undercollateralized lending به وامی اشاره دارد که وثیقه آن کمتر میزان وام دریافتی است.

کیف پول ورلد اپ world app

سادا همچنین در مورد برنامه‌های کاربردی حول رای دادن و احراز هویت حساب شبکه‌های اجتماعی هیجان‌زده است. او گفت:

چه در مورد رای دادن به یک نظرسنجی ساده در توییتر صحبت کنید، یا رای دادن به چیزی بسیار جدی‌تر، اپلیکیشن‌های رای‌گیری بسیار جالبی در اینجا وجود دارد.

World App دروازه‌ای را برای کاربران World ID فراهم می‌کند تا سهم خود از توکن‌های Worldcoins را به دست بیاورند، هرچند این توکن به دلایل مقرراتی در ایالات‌متحده در دسترس نیست و مکانیزم دریافت آن در کشورهای دیگر نیز تا حدودی مبهم است. سادا بیان داشت ما نمی‌توانیم در حال حاضر زیاد درباره توکن Worldcoin صحبت کنیم.

اگرچه مزایای داشتن شناسه World ID تاکنون در حد تئوری باقی مانده است، اما شرکت Tools for Humanity حداقل یک مزیت را به کاربران اولیه World ID ارائه می‌کند؛ دارندگان World ID مجاز خواهند بود بدون هزینه در اپلیکیشن World App معامله کنند.

گفتنی است، هم اکنون یک نسخه بتا از اپلیکیشن World App چندین ماه است که در دسترس دارندگان World ID قرار دارد. Tools for Humanity در بیانیه‌ای اعلام کرد:

از زمان راه‌اندازی اولیه World App، ۱،۵ میلیون کاربر به نسخه بتا پیوسته‌اند که بیش از ۵۰۰ هزار نفر از آنها هر ماه از آن استفاده می‌کنند.

طبق گزارش‌ها، در یک روز عادی حدود ۶۰ هزار تراکنش و ۲۵ هزار تأییدیه World ID از بیش از صد هزار نفر در سراسر جهان ثبت می‌شود. همچنین طبق ادعای Tools for Humanity، اپلیکیشن کیف پول جدید آن «در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین راه‌های دسترسی به ارزهای دیجیتال است».

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا