اخبار بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو ۴۸ ساله شد؛ اهمیت نمادین تاریخ تولد ساتوشی چیست؟

ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین دیروز ۵ آپریل (۱۶ فروردین) ۴۸ ساله شد. در حالی که با گذشت بیش از یک دهه از اختراع بیت کوین، همچنان هویت ساتوشی ناکاموتو ناشناس مانده است، تاریخ ۵ آپریل ۱۹۷۵ به عنوان سالروز تولد وی توسط جامعه رمزارزها جشن گرفته می‌شود.

به گزارش کوین دسک، ساتوشی ناکاموتو در زمان ثبت‌نام در انجمن اینترنتی P2PFoundation، تاریخ تولد خود را ۵ آپریل ۱۹۷۵ وارد کرده است و به همین خاطر از این روز به عنوان زادروز خالق بیت کوین یاد می‌شود.

بسیاری معتقدند با توجه به اینکه نام «ساتوشی ناکاموتو» صرفا یک نام مستعار است احتمالا تاریخ تولد وی نیز یک تاریخ واقعی نیست. با وجود این اگر نگاهی به گذشته بیندازیم متوجه می‌شویم اتفاقات مهمی در تاریخ پولی آمریکا در ۵ آپریل رقم خورده است. به همین خاطر علاقه‌مندان به بیت کوین معتقدند حتی اگر این تاریخ، تاریخ واقعی تولد ساتوشی نبوده باشد، به دلیل اهمیت نمادین آن انتخاب شده است.

۵ آپریل، سالگرد فرمان اجرایی ۶۱۰۲ فرانکلین دی. روزولت، رییس جمهور پیشین آمریکا است. وی در تاریخ ۵ آپریل ۱۹۳۳ و از طریق این فرمان تاریخی، مالکیت خصوصی طلا و نگهداری سکه یا شمش طلا را غیرقانونی اعلام کرد و از مردم آمریکا خواست تا تمام طلاهای خود را به دولت تحویل دهند. دولت آمریکا به دنبال آن بود تا از طلای جمع‌آوری شده برای بازپرداخت بدهی‌های هنگفتی که در دوران «رکود بزرگ» ایجاد شده بود استفاده کند.

بسیاری معتقدند فرمان اجرایی ۶۱۰۲، نقض آشکای آزادی‌های فردی و اقتصادی شهروندان آمریکایی بوده است و این موضوع صدور «فرمان توقیف طلا» را به رویدادی تاریخی تبدیل کرده است که سالروز آن یک ضعف بنیادی طلا را که «عدم مصونیت آن در برابر توصل دولت‌ها به زور» است، برجسته می‌کند.

فرمان اجرایی ۶۱۰۲
تصویر فرمان اجرایی «توقیف طلا»

اما آیا ساتوشی ناکاموتو با انتخاب تاریخ ۵ آپریل قصد داشته تا پیامی در رابطه با نیاز دنیا به بیت کوین منتشر کند؟ پاسخ مثبت است. جالب است بدانید فرمان اجرایی ۶۱۰۲ در تاریخ ۳۱ دسامبر ۱۹۷۴ (آخرین روز سال ۱۹۷۴ که می‌توان آن را ۱۹۷۵ درنظر گرفت) توسط رییس جمهور، جرالد فورد لغو شده و احتمالا ساتوشی به همین خاطر سال تولد خود را ۱۹۷۵ ثبت کرده است.

اما هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو چیست؟ آیا هال فینی، نیک سابو، آدام بک، لن ساسمان و افراد دیگری که بارها نام آنها به عنوان مخترع بیت کوین مطرح شده ساتوشی ناکاموتو واقعی هستند؟ آیا اصلا ساتوشی ناکاموتو، اسم یک نفر است یا گروهی از افراد با این نام مستعار بیت کوین را اختراع کرده‌اند؟

پاسخ این سوالات را هیچ‌کس نمی‌داند و شاید اصلا با بلوغ بیت کوین و پذیرش گسترده آن دیگر اهمیتی نداشته باشد. بیت کوین یک پروتکل منبع‌باز است که توسط فرد یا افرادی ناشناس ساخته شده است. اینکه ناکاموتو بیت کوین را در سال ۲۰۱۱ و اوایل کار ترک کرد، دو تئوری را در رابطه با رشد سال‌های اخیر بیت کوین ایجاد می‌کند: اینکه ساتوشی، از آینده بیت کوین مطلع بوده و با اعتقاد بر اینکه این اختراع، بدون رهبری خاصی جهان را متحول می‌کند آن را ترک کرده و یا اینکه رشد بیت کوین تنها در نتیجه یک معجزه صورت گرفته است!

چه کسی می‌داند دلیل واقعی ساتوشی برای ترک بیت کوین چه بوده است. با این حال، شاید اگر ساتوشی ناکاموتو هیچ وقت بیت کوین را ترک نمی‌کرد، محبوبیت و پذیرش این رمزارز به حد کنونی آن نمی‌رسید.

آیا اگر هویت ساتوشی مشخص بود، بیت کوین باز هم به همین اندازه مهم می‌شد؟ آیا اصلا ساتوشی از بروزرسانی‌های مهمی که در سال‌های اخیر صورت گرفته از جمله سگویت و تپ روت حمایت می‌کرد؟ در رابطه با NFTهای اوردینالز چه نظری داشت؟

پاسخ به این سوالات اصلا اهمیت ندارد. آنچه که مهم است، این است که بیت کوین، حالا متعلق به همه است و هیچ رهبری برای آن وجود ندارد. ۵ آپریل ۱۹۷۵، حتی اگر سالروز تولد خالق بیت کوین هم نباشد، روز مهمی در روند تحول تاریخی پول است و شایسته است که آن را به عنوان «روز تولد خالق پول برتر» گرامی بداریم.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا