اخبار خارجی

مخالفت کمیسیون SEC با بیت کوین؛ آخرین ETF بیت کوین نیز رد شد!

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، پروپوزال اخیر برای ETF بیت کوین را تایید نکرد تا احتمالا امیدهای باقی مانده طرفداران ارز دیجیتال برای تایید حداقل یک ETF در سال جاری از بین برود.

کمیسیون SEC درخواست ارائه شده توسط ویلشایر فینیکس (Wilshire Phoenix) و NYSE Arca Inc به منظور فهرست کردن صندوقی که در صدد ترکیب بیت کوین و دارایی های کوتاه مدت است را رد کرد. پس از آن، قیمت بیت کوین با بیش از ۶ درصد کاهش به محدوده ۸۱۰۰ دلار رسید و تنواست خود را بازیابی کند. در حال حاضر قیمت بیت کوین ۸۵۷۹ دلار است.

کمیسیون SEC در این خصوص گفت:

NYSE Arca مدارکی ارائه نکرده است که بازار بیت کوین مدنظر آنها در مقابل دستکاری مقاوم بماند. می‌توان گفت چنین مقاومتی در برابر دستکاری منحصر به بازار کالاها یا اوراق بهادر سنتی است.

کمیسیون SEC مدت هاست که صادرکنندگان را ملزم به توجه و رسیدگی به طیف وسیعی از خطرات و مسائل موجود در صندوق های ارز دیجیتال نظیر دستکاری، نقدینگی و مسائل تصدی کرده است.

یکی از اعضای این کمیسیون به اسم هستر پیرس (Hester Peirce) که از طرفداران محصولات ارزهای دیجیتال است در مخالفت با این تصمیم گرفته است که این عدم تایید باعث می‌شود وی نتیجه بگیرد که این کمیسیون تمایلی به تایید هیچکدام از محصولاتی که به بازار بیت کوین دسترسی ایجاد می‌کنند ندارد و هیچ درخواستی با استانداردهای دائما در حال تغییری که این کمیسیون بر آنها اصرار می‌ورزد تا محصولات مرتبط با بیت کوین را بپذیرند مطابق نخواهد بود.

پروپوزال ویلشایر در خصوص ترکیب بیت کوین با سند بهادار کوتاه مدت دولتی تا حدی به معنای کاهش نوسان این ارز دیجیتال بود. پروپوزال این شرکت، آخرین پروپوزالی بود که به دنبال دریافت تایید از جانب این قانونگذار بود، امری که پروپوزال های بسیار زیادی تاکنون موفق به اخذ آن نشده اند. بیش از دو سال است که شرکت کنندگان به دنبال کسب اولین تاییدیه ETF هستند.

جیمز سیفارت (James Seyffart) تحلیلگر بلومبرگ در این خصوص گفته است:

من دلیل مشخصی نمی‌بینم چرا در حالی که سایر پروپوزال ها تایید نشده اند، این پروپوزال باید مورد پذیرش قرار گیرد.

فرانک کودلکا (Frank Koudelka) متخصص محصولات ETF در وال استریت گفته است:

ETF های بیت کوین بر اساس کارآمدی اصول سرمایه گذاری ETF منطقی است، اما موضع کمیسیون SEC در خصوص مسائل و نگرانی های موجود در نظارت و دستکاری بازار قابل درک است. ما درباره جوانب مختلف ETF هایی که از بلاک چین استفاده می‌کنند، فارغ از اینکه ارز دیجیتال هستند و یا دارایی های سنتی، بسیار هیجان زده ایم. این موضوع قابلیت گسترش توزیع و ارتقای عملکرد و کارآمدی را ارائه می‌دهد.

 

منبع
bloomberg

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا