اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومیاطلاعیه صرافی

ادامه ماجرای جریمه کراکن از طرف SEC؛ چه در انتظار اتریوم و شبکه‌های اثبات سهام است؟

در حالی که تنها شش ماه از رالی صعودی بازار کریپتو همرمان به به‌روزرسانی تاریخی شبکه اتریوم و انتقال به اثبات سهام و اتکای کامل شبکه به استیکینگ با هاردفورک مرج می‌گذرد، اطلاعیه تکان‌دهنده کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در محکومیت کراکن بخاطر ارائه خدمات استیکینگ، باعث ریزش بازار شد و فعالان فضای کریپتو را در مورد سرنوشت استیکینگ – تکنولوژی زیر بنایی شبکه‌هایی مانند اتریوم و سولانا – با سوالاتی مواجه کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، روز پنجشنبه، صرافی کراکن (Kraken)، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌ها در جهان و یکی از معتبرترین‌ها در آمریکا، برنامه استیکینگ خود را ضمن پرداخت جریمه ۳۰ میلیون دلاری به SEC، به طور ناگهانی تعطیل کرد. در اطلاعیه SEC در مورد کراکن ذکر شده بود که این شرکت «در ثبت ارائه و فروش برنامه خدمات استیکینگ خود در SEC قصور کرده است».

شب قبل، برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)، مدیر عامل صرافی کوین بیس (Coinbase)، در توییتر هشدار داد که SEC ممکن است بخواهد به طور گسترده‌تری از ارائه خدمات استیکینگ به مشتریان خرد ساکن ایالات متحده جلو‌گیری کند.

گری گنسلر همزمان با انتشار اطلاعیه محکومیت کراکن، در کانال یوتیوب SEC ویدیویی منتشر کرد و اظهارات او در این ویدیو را می‌توان به نوعی انتقاد از کلیت استیکینگ تلقی کرد. او همچنین در این ویديو به طور مستقیم پلتفرم‌هایی که خدمات استیکینگ ارائه می‌دهند را مخاطب قرار داد و با لحنی طعنه‌آلود اظهار داشت:

زمانی که شرکت یا پلتفرمی به شما وعده سود می‌دهد، اسم این خدمات هرچه می‌خواهد باشد، «قرض دهی (Lending)»، «کسب درآمد (Earn)»، «پاداش (Rewards)»، «درصد سود مرکب سالانه (APY)» یا «استیکینگ (Staking)»؛ رابطه شما با این پلتفرم باید تحت حمایت قوانین اوراق قرضه فدرال (Federal Securities Law) باشد و برای شما به عنوان سرمایه‌گذار روشن شده باشد که آن شرکت یا پلتفرم با رمزارز شما دقیقا چکار می‌کند و سود شما دقیقا از چه طریق حاصل می‌شود.

ویدیوی گری گنسلر در مورد استیکینگ
ویدیوی گری گنسلر در مورد استیکینگ؛ منبع: یوتیوب

گری گنسلر همچنین صبح جمعه در اسکواک‌باکس (Squawk Box) برنامه اقتصادی معروف شبکه CNBC اظهار داشت:

شرکت‌هایی مانند کراکن می‌توانند قراردادها و طرح‌های سرمایه‌گذاری مختلف ارائه دهند. اما باید برای رعایت حقوق مشتریان [در مورد خطرات سرمایه‌گذاری و نحوه مدیریت دارایی‌ها] افشای کامل، منصفانه و صادقانه داشته باشند. این موضوع سرمایه‌گذارانی را که برنامه شما را تماشا می‌کنند در موقعیت بهتری قرار می‌دهد.

وقتی مجری برنامه از گنسلر پرسید که این اقدام اجرایی چگونه ممکن است در مورد سایر برنامه‌های ارائه‌دهنده سود مانند برنامه درآمدصرافی کوین بیس (Coinbase Earn) اعمال شود، او پاسخ داد:

برچسب‌هایی که به این برنامه‌ها الصاق می‌شود مانند «قرض دادن (Lend)»، «بازده (Yield)» یا «درآمد (Earn)» به اندازه زیربنای اقتصادی آن‌ها مهم نیست. اگر کسی توکن‌های خود را به این پلتفرم‌ها منتقل کند، پلتفرم آن توکن‌ها را کنترل می‌کند و حدس می‌زنید که اگر پلتفرم ورشکست شود چه اتفاقی می‌افتد؟ تمام سرمایه‌گذاران در صف دادگاه ورشکستگی خواهند ایستاد. ضرب المثلی در کریپتو وجود دارد که می‌گوید «اگر کلیدش رو نداری کوین مال تو نیس (Not your Keys, Not your coins)». بنابراین پلتفرم‌های دیگر باید به این موضوع توجه داشته باشند و به دنبال مطابقت با قانون، افشای اطلاعات حیاتی به سرمایه‌گذاران، ثبت نام در SEC و موارد مشابه باشند.

باید توجه داشت که قاضی دادگاه ورشکستگی پلتفرم وام‌دهی سلسیوس در ماه ژانویه حکم داد که هر رمزارزی که کاربران به عنوان بخشی از برنامه کسب درآمد (Earn) به این پلتفرم فرستاده‌اند، متعلق به سلسیوس است و نه مشتریان.

تکلیف کوین بیس چه می‌شود؟

با توجه به اظهارات نسبتا صریح گنسلر در مصاحبه با CNBC به نظر می‌رسد صرافی کوین بیس که آن هم مانند کراکن خدمات استیکینگ ارائه می‌دهد، هدف بعدی SEC باشد. پس از انتشار اخبار کراکن و توییت مدیر عامل کوین بیس در اواخر چهارشنبه در مورد شایعاتی مبنی بر اینکه SEC ممکن است استیکینگ کریپتو را برای مشتریان خرد ممنوع کند، سهام صرافی کوین بیس (که یک شرکت سهامی عام است) در روز پنجشنبه ۱۴٪ سقوط کرد. سهام کوین همچنین طی معاملات جمعه ۴٪ دیگر کاهش یافت.

با این حال پل گروال (Paul Grewal)، مدیر ارشد حقوقی کوین بیس، روز پنجشنبه در توییتر استدلال کرد که:

خدمات استیکینگ کوین بیس از اساس با کراکن متفاوت است. خدمات کراکن از نوع «محصول کسب سود (Yield Product)» بود در حالیکه خدمات کوین بیس از این نوع نیست و بنابراین نمی‌توان کوین بیس را به ارائه اوراق بهادار ثبت نشده متهم کرد. سود مشتریان ما به پاداش‌های پرداخت شده توسط پروتکل و کمیسیون‌هایی که ما ضمن رعایت شفافیت دریافت می‌کنیم بستگی دارد. ما نیازمند قوانینی هستیم که این تمایزات را تصریح کند و تکلیف سرمایه‌گذاران و صنعت را مشخص کند.

با وجود این اظهارات، گمانه‌زنی‌های زیادی وجود دارد که SEC ممکن است اقدامات مشابهی را در مورد همه پلتفرم‌های استیکینگ انجام دهد.

کوین بیس در حال حاضر حدود ۱۵٪ از سهم بازار دارایی‌های مرتبط با اتریوم را در اختیار دارد. همچنین سهم سرمایه‌گذاران خرد از صنعت استیکینگ اتریوم در حال حاضر تنها ۱۳.۷٪ است.

در حال حاضر تنها حدود ۳٪ از درآمد کوین‌بیس از ارائه خدمات استیکینگ حاصل می‌شود اما این منبع درآمد پتانسیل رشد بالایی دارد و در صورت مشمول ممنوعیت شدن، صرافی کوین بیس تا پایان ۲۰۲۳ حدود ۴۰۰ میلیون دلار درآمد سالانه بالقوه را از دست خواهد داد.

در زمان نگارش این مطلب استیکینگ رمزارزها در صرافی کوین بیس همچنان در دسترس است مشتریان همچنان مشغول دریافت سود هستند.

اتریوم و سایر شبکه‌های اثبات سهام چگونه تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟

استیکینگ و درآمد غیر فعال حاصل از آن همیشه برای افزایش نفوذ کریپتو نوعی کاتالیزور بوده است. همچنین برای صرافی‌هایی مانند کراکن و کوین بیس نوعی منبع درآمد بالقوه بزرگ بوده است. فشار SEC بر استیکینگ و پلتفرم‌های ارائه خدمات استیکینگ می‌تواند نه تنها برای این پلتفرم‌ها، بلکه همچنین برای اتریوم و سایر بلاکچین‌های اثبات سهام عواقب مخربی داشته باشد.

عموم افراد علاقه‌مند به استیکینگ به دلیل پیچیدگی پروسه از ارائه‌دهندگان خدمات استیکینگ مانند کوین‌بیس و سابقا کراکن استفاده می‌کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند ارز دیجیتال خود را به ارائه‌دهندگان خدمات استیکینگ بدهند و این پلتفرم‌ها به نمایندگی از سرمایه‌گذاران استیکینگ را انجام می‌دهد. البته هنگام استفاده از این پلتفرم‌ها، دوره قفل شدن سرمایه توسط شبکه‌ها (مانند اتریوم یا سولانا) تعیین می‌شود و نه توسط پلتفرم‌های شخص ثالث (مانند کوین بیس یا کراکن). اینجا همان جایی است که وظایف این پلتفرم‌ها در قبال SEC کمی مبهم می‌شود.

در اطلاعیه محکومیت کراکن آمده بود که این صرافی موظف به ثبت خدمات استیکینگ خود در SEC بوده است و در این مورد کوتاهی کرده است. با این حال SEC یک راهنمای رسمی در مورد اینکه در فضای کریپتو ارائه چه نوع دارایی‌ها، محصولات و خدمات، ارائه اوراق بهادار محسوب می‌شود، منتشر نکرده است.

با این حال، زکری فالون (Zachary Fallon)، مشاور ویژه سابق شورای تنظیم مقررات و مشاور ویژه ارشد مدیر بخش مالی SEC، در مورد این تحولات گفته است:

تعطیلی استیکینگ در صرافی کراکن SEC مطمئنا ممکن است به سرکوب گسترده‌تر خدمات مشابه در صنعت کریپتو منجر شود. با این حال این محکومیت به معنای محکومیت خود استیکینگ نیست و به نظر می‌رسد در این مرحله تنها پلتفرم‌های متمرکز ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ را هدف قرار می‌دهد.

همان‌طور که مشاهده شد خبر تعطیلی خدمات استیکینگ در کراکن با رشد قیمت توکن پلتفرم‌های غیرمتمرکز استیکینگ اتریوم مانند لیدو و راکت پول همراه شد. قیمت توکن‌های LDO و RPL برعکس ارزش سهام کوین بیس رشد چشم‌گیری داشت و طی روز پنجشنبه به ترتیب ۱۳.۲٪ و ۱۴.۷٪ افزایش یافت.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا