اخبار خارجی

کارشناس امنیت بلاکچین:‌ به‌روزرسانی مرج، شبکه اتریوم را در مقابل حملات آسیب‌پذیرتر می‌کند

یک کارشناس امنیتی که روی راهکارهای لایه‌ دوم کار می‌کند می‌گوید بلاکچین‌‌هایی که از گواه اثبات سهام پیروی می‌کنند از نظر تئوری به اندازه بلاکچین‌های اثبات کار امن نیستند اما می‌توان گفت از امنیت کافی برخوردار هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، این کارشناس امنیتی معتقد است علی‌رغم اینکه آپدیت مرج اتریوم به عنوان یک به‌روز رسانی بزرگ در شبکه بلاک چین مطرح می‌شود، انتقال آن به گواه اثبات سهام از لحاظ تئوری آن را در برابر حملات آسیب‌پذیرتر می‌کند.

این محقق امنیتی می‌گوید برخلاف سیستم‌های اثبات کار (PoW)، یک سیستم اثبات سهام (PoS) به گره‌های اعتبارسنج‌ از قبل اطلاع می‌دهد که چه بلاک‌هایی را قرار است اعتبارسنجی کنند، بنابراین می‌تواند به آن‌ها فرصت دهد تا حملات را برنامه‌ریزی کنند.

این کارشناس امنیتی که نخواست نامش فاش شود، یک توسعه دهنده بلاکچین و محقق امنیتی است که روی بلاک چین لایه ۲ اثبات سهام کار می‌کند.

این محقق توضیح داد اگر ولیدیتورها موفق شوند مسئول اعتبارسنجی دو بلاک متوالی شوند، از نظر تئوری وقوع اکسپلویت در بلاکچین اتریوم پس از مرج امکان‌پذیر خواهد بود:

اگر دو بلاک متوالی را کنترل کنید، می‌توانید یک اکسپلویت را در بلاک N شروع کنید و آن را در بلاک N+1 به پایان برسانید، بدون اینکه هیچ ربات آربیتراژی وارد شود و قیمتی را که در فاصله آن دو بلاک دستکاری کرده‌اید ثابت کند.

از نقطه نظر امنیت اقتصادی، [این آسیب‌پذیری] انجام این حملات را نسبتا آسان‌تر می‌کند.

این کارشناس می‌گوید ماینرها در اثبات کار هم می‌توانند بلاک‌های متوالی را اعتبارسنجی کنند اما احتمالش بسیار کم و کاملا شانسی است و فرصتی هم به ماینر نمی‌دهد که برای حمله برنامه‌ریزی کند.

در نتیجه، محقق امنیتی معتقد است اتریوم زمانی که مرج اعمال می‌شود، قدرت امنیتی خود را از دست خواهد داد:

همانطور که در حال حاضر با اثبات کار اتریوم در مقابل اثبات سهام اتریوم قرار داریم، (می‌دانیم که) اثبات کار اتریوم دارای امنیت قوی‌تر و ضمانت‌های اقتصادی بیشتری است.
با این حال اثبات سهام عملا دارای امنیت کافی است [و] واقعا مهم نیست که از نظر تئوری به اندازه اثبات کار ایمن نباشد. PoS هنوز یک سیستم بسیار امن است. به هرحال اتریوم در حال کار بر روی رفع مشکل بلاک‌های متوالی است. حل این مشکل دشوار است، اما اگر این کار انجام شود، امنیت اثبات سهام افزایش خواهد یافت.

ولیدیتورهای اتریوم در PoS در صورت سرپیچی از قوانین یا تلاش برای آسیب زدن به امنیت شبکه با جریمه مواجه می‌شوند. به این صورت که دارایی‌هایی که برای ضمانت صداقتشان در شبکه گرو گذاشته بودند را از دست می‌دهند. بنابراین اعتبارسنج‌ها باید نهایت تلاش برای کار صادقانه و تایید تراکنش‌های درست را به کار ببندند.

مرج اتریوم در تاریخ ۱۵ سپتامبر در حدود ساعت ۰۲:۳۰ بامداد به وقت جهانی مصادف با ۲۴ شهریور ساعت ۰۷:۰۰ به وقت ایران انجام می‌شود. انتقال به اثبات سهام قرار است شبکه اتریوم را از نظر مصرف انرژی کارآمدتر کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا