مبتدی مقالات

داستان فروشگاه آنلاین Silk Road ؛ اولین استفاده گسترده از بیت کوین!

Silk Road بازاری آنلاین در دارک وب بود که در فوریه ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. این بازار آنلاین از طریق برنامه تور (Tor) قابل دسترسی بود. عمدتا کالا‌ها و خدمات غیر قانونی در این بازار آنلاین خرید و فروش می‌شد و برای پرداخت هم در این بازار اکثرا از بیت کوین استفاده می‌شد. بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است که با تکیه بر فناوری بلاک چین ایجاد شده است.

این ماجرا بیت کوین را در دستان عده زیادی کاربر جدید قرار داد و این افراد عینا می‌دیدند که پول غیرمتمرکز چه مزایایی دارد. این اولین کاربرد برجسته بیت کوین بود. این داستان سنگ محکی برای بیت کوین بود و کاربرد و استفاده بیت کوین را در سیستم اقتصادی نمایان می‌کرد.

راس اولبریکت (Ross Ulbricht) بنیان‌گذار این بازار آنلاین غیرقانونی بود. این بازار در کمتر از سه سال بعد از راه‌اندازی، بسته شد و راس نیز به خاطر اتهاماتی مانند پول‌شویی، هک، قاچاق مواد مخدر از طریق اینترنت و غیره به حبس ابد محکوم شد و این حبس شامل هیچ گونه آزادی مشروطی نیست.

هنوز و بعد از گذشت سال‌ها از آن ماجرا، موارد زیادی مبهم مانده است. اولبریکت در اظهارات خود بیان کرده که او قبلا سایت را فروخته است و همچنین شواهد نشان می‌دهد که افراد زیادی توان دسترسی به این سایت را داشته‌اند؛ اما در نهایت همه اتهام‌ها به گردن اولبریکت انداخته شده است.

مشکل هویت‌های آنلاین در ماجرای Silk Road بسیار جنجال‌آفرین بوده است و علیرغم حیات کوتاه این بازار و مجازات بنیان‌گذار آن، میراث Silk Road برای همیشه در ارتباط با ماجرای بیت کوین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

شروع Silk Road

silk road بیت کوین پولشویی دارک وب قاچاق مواد مخدر

 

اولبریکت در اظهارات خود گفته است که زمانی که در سال ۲۰۱۰ بر روی Silk Road کار می‌کرد، هرگز نمی‌خواست آن را تبدیل به بازار سیاه کند. او در آن زمان تازه فارغ التحصیل شده بود و از یک استارتاپ کتاب‌های دست دوم که در حال ورشکستگی بود، جدا شده بود. او در یکی از نامه‌های دادگاه نوشته بود که به نظر او، هر کس باید بتواند به خرید و فروش چیز‌هایی که می‌خواهد بپردازد و این کار اشکالی ندارد، مادامی که این فرد به دیگران آسیب نرساند. او مدعی شده بود که Silk Road هم در ابتدا برای این منظور طراحی شده بود و متاسفانه بعدا از آن سوء‌استفاده شد.

او همچنین ابراز داشته که هدف از ایجاد Silk Road ، دادن آزادی به مردم بوده است و مردم از طریق این پلتفرم می‌توانستند به جستجوی خوشبختی خود بپردازند. او در ادامه بیان می‌کند که Silk Road بستری راحت را برای ارضای اعتیاد افراد به مواد مخدر فراهم کرد و همین امر باعث شد که کم‌کم از این پلتفرم سوء‌استفاده شود. او اظهار می‌دارد که کاملا مخالف سوء‌استفاده از دارو است و اگر سایت بسته نمی‌شد و به حیات خود ادامه می‌داد، حتما این مشکل را حل می‌کرد و اوضاع را تغییر می‌داد. دستگیری اولبریکت و بسته شدن سایت Silk Road ، همگی نشانگر موفقیت این سایت برای دریافت ترافیک و مشتری است.

Silk Road کاملا مناسب یک بازار پر هرج و مرج ساخته شده بود. این وب سایت دارای بخش‌هایی برای توصیف کالا‌ها و خدمات ارائه شده بود و تصاویری جالب نیز در این بخش‌ها موجود بودند. این وب سایت دارای اکانت شخص ثالث بود و افراد می‌توانستند بدون نگرانی به معامله با یکدیگر بپردازند. البته این وب سایت دارای قوانین سخت‌گیرانه‌ای هم بود و خرید و فروش چیز‌هایی که می‌توانستند به دیگران آسیب برسانند، ممنوع شده بود.

اولبریکت خرید و فروش در این وب سایت را با فروش قارچ‌های روان‌گردان خانگی خود آغاز کرد و رفته‌رفته تعداد اکانت‌های این سایت بالا رفت و در ۲۰۱۲ به حدود یک میلیون اکانت رسید. این وب سایت قبل از بسته شدن، سالانه حدود ۱۵ تا ۴۵ میلیون دلار از کسب و کار بازار سیاه پول جذب می‌کرد. زمانی که این وب سایت به اوج محبوبیت خود رسید، اولبریکت نیرو‌هایی تمام وقت را استخدام کرد و ماهانه ۵۰.۰۰۰ دلار برای امنیت این وب سایت خرج می‌کرد.

افزایش محبوبیت Silk Road

Silk Road رفته‌رفته از آن حالت زیر زمینی و مخفی خود دور شد و مورد توجه عموم قرار گرفت. اکانت‌های زیادی در این وب سایت ایجاد شده بود و همین امر، بسیاری از کسب و کار‌ها را متوجه Silk Road کرده بود. این موضوع باعث شد که Silk Road مورد توجه مقامات در واشنگتن قرار بگیرد و کم‌کم تعدادی از مقامات فریاد برچیده شدن این وب سایت را سر دادند. این امر، اولبریکت جوان را گرفتار ترس و استرس زیادی کرد و حتی در سال ۲۰۱۱ در نوشتاری به این قضیه اشاره کرد.

اولبریکت جوان بیش از هر زمانی به کمک نیاز داشت. بنابراین او خدمه بیشتری را انتخاب کرد و از یک مشاور قابل اعتماد کمک خواست. این مشاور قابل اعتماد به نکته‌هایی مهم اشاره کرد. مثلا او یک آسیب‌پذیری را در کیف پول بیت کوین وب سایت شناسایی کرد. ظاهرا اولبریکت در مورد ارتباط خود با Silk Road با دو نفر صحبت کرده بود و زمانی که مشاور او متوجه این امر شد، از اولبریکت خواست که از یک نام مستعار برای مدیریت وب سایت استفاده کند و به این ترتیب نام مستعار Dread Pirate Roberts ایجاد شد که در جریان دادگاه و محاکمه اولبریکت هم بسیار مورد بحث قرار گرفت.

این نام مستعار که به اختصار DPR نامیده می‌شود، مورد موافقت اولبریکت قرار گرفت. این نام از یک شخصیت خیالی در فیلم کمدی “عروس شاهزاده خانم” گرفته شده بود و قرار بود که این نام نسل به نسل ادامه پیدا کند و هر کسی که در آینده مدیر سایت شود و جایگزین فرد بازنشسته قبل شود، این نام را برای خود برگزیند. این نام مستعار یکی از ستون‌های دفاعی اولبریکت در جریان دادگاه و محاکمه بود.

کوکائین، پلیس مخفی و پاداش

silk road بیت کوین پولشویی دارک وب قاچاق مواد مخدر

در سال ۲۰۱۳، موفقیت سایت بسیار مخاطره‌آمیز شده بود و فردی که با نام مستعار DPR شناخته شده بود، با ضرب الاجل‌هایی جدی مواجه شده بود. زمانی که مقامات سری یکی از مدیران Silk Road با نام کورتیس کلارک گرین (Curtis Clark Green) را دستگیر کردند، از او به عنوان خبرچین استفاده کردند و از طریق اکانت او به گفتگو با DPR پرداختند. دستگیری کورتیس باعث شد که اولین رابطه انسانی با این وب سایت برملا شود.

یکی از ماموران سری با نام مستعار Nob، از طریق اکانت گرین با DPR صحبت می‌کرد. این مامور سری وانمود کرد که یکی از اعضای یک اتحادیه مواد مخدر است که در فروش کوکائین خود اشتباه کرده و تصادفا آن را برای گرین ارسال کرده است. Nob درخواست کرد که برای اصلاح این وضعیت کمک کند. DPR ابتدا مردد بود اما سرانجام پیشنهاد او را پذیرفت. او از Nob خواست تا گرین را شکنجه کنند و در مورد پول‌های دزدیده شده از او اعتراف بگیرد و در نهایت هم او را بکشد. این مامور سری ماجرای شکنجه و مرگ گرین را جعل کرد و برای این کار، پاداشی ۸۰.۰۰۰ دلاری به صورت بیت کوین دریافت کرد.

کسب و کار در Silk Road طبق معمول به جریان افتاد، اما DPR ظاهرا ۵ بار دیگر نیز در طول حیات در حال افول Silk Road مجبور به ترور شده بود. البته هیچ از هدف‌ها ترور نشده بودند و تماما ماجرا ساختگی بود و DPR فریب خورده بود. البته اولبریکت به خاطر این دستور قتل‌های ثانویه هیچ وقت محکوم نشد و برای دستور قتل کورتیس هم سرانجام تبرئه شد.

ماموران FBI در دوم اکتبر ۲۰۱۳، توانستند اولبریکت را در کتابخانه سان فرانسیسکو دستگیر کنند. ماجرای دستگیری او به این صورت بود که دو مامور FBI یک نزاع عشقی ساختگی ایجاد کردند و توجه اولبریکت را به خود جلب کردند و در این هنگام، یکی از ماموران دیگر توانست لپ تاپ او را بردارد و با زبردستی یک فلش مموری را وارد آن کرده و به گنجینه اطلاعات Silk Road دست یابد. به این ترتیب، ماجرا به پایان رسید و اولبریکت سریعا دستگیر شد و برای محاکمه به نیویورک فرستاده شد و در نهایت به حبس ابد محکوم شد.

میراث Silk Road و کمپین رها‌سازی راس اولبریکت

برخی معتقدند که حکومت هیچ شواهد دست اولی ندارد که ثابت کند که اولبریکت همان DPR بوده است و همه این امور در فضای دیجیتال و در یک شبکه اینترنتی ناشناس رد و بدل شده است. اولبریکت رسما در سال ۲۰۱۶ به حکم خود اعتراض کرد و در دفاعیه او آمده است که دادستان‌ها به خاطر حضور ماموران امنیتی در این ماجرا، بسیاری از شواهد را مخفی می‌کنند و همچنین در این دفاعیه آمده است که حکم اولبریکت بسیار سخت‌گیرانه است. البته این ادعا‌ها در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در دادگاه رد شدند.

مادر اولبریکت از زمان متهم شدن پسرش، تلاش‌های زیادی انجام داده است و کمپین رهایی راس را شروع کرده است که این کمپین بیش از ۱۷۰.۰۰۰ امضا جمع کرده است. مادر اولبریکت معتقد است که مجازات پسرش بی‌رحمانه است و پسر او قربانی تبعیض شده است. طرفداران اولبریکت معتقدند که افراد دیگری از نام مستعار DPR استفاده کرده‌اند و راس ارتباطی با این افراد ندارد.

وکیلان اولبریکت بر این باورند که دستگیری او بر خلاف قانون اساسی بوده است و ماموران اجازه مداخله و نقش بازی کردن و همچنین ربودن لپ تاپ او را نداشته‌اند. آنها معتقدند که دادگاه شواهد کافی برای قضاوت در مورد این ماجرا در اختیار ندارد. ما واقعا نمی‌دانیم که اولبریکت همان DPR بوده است یا نه، ولی مسلم است که میراث Silk Road بر جای مانده است و جایگزین‌های زیادی برای آن ایجاد شده است.

بعد از بسته شدن Silk Road ، وب سایت‌های مشابه زیادی ایجاد شدند که از جمله آنها می‌توان به نسخه دوم و سوم Silk Road اشاره کرد و البته همه آنها توسط مقامات بسته شده‌اند. اگر چه پدر بزرگ این سایت‌ها اینک در زندان است، اما هر روز سایت‌های جدید و جدید‌تری در این زمینه ایجاد می‌شوند. مادر اولبریکت معتقد است که پسر او در رویای ایجاد یک بازار آزاد بوده است و فلسفه آزادیخواهی الهام‌بخش این ایده او بوده است.

مادر راس معتقد است که انگیزه پسرش برای ایجاد Silk Road ، فراهم کردن یک بازار آزاد بوده که کاملا خصوصی باشد و در آن از بیت کوین استفاده شود و او پتانسیل بیت کوین برای ایجاد آزادی مالی را درک کرده است. نظر شما چیست؟ آیا اظهارات مادر اولبریکت و اعضای کمپین قابل قبول هستند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinmagazinewikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا