دارک وب (Dark web) چیست؟ دنیایی مخفی که با کریپتو محبوب‌تر شد

اگر با فضای IT و تکنولوژی های مربوط با آن آشنا باشید حتما نام دارک وب (Dark web) را شنیده اید. اما دارک وب یا وب تاریک چیست؟

شاید بسیاری از کاربران از وجود چنین شبکه مخفی اطلاع نداشته باشند؛ وبسایت هایی با فعالیت های مخفی و ناشناخته.

پیش از هرچیزی بگوییم که دارک وب نام یک سایت نیست، بلکه مجموعه وبسایت ها و شبکه هایی است که رمزگذاری شده اند و کاربران معمولی اینترنت نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. بنابراین دارک وب یک مفهوم است. قبل از اینکه بخواهیم در دارک وب یا وب تاریک عمیق شویم ابتدا لازم است در رابطه با دیپ وب (Deep Web) توضیحاتی را ارائه دهیم.

دیپ وب (Deep Web) یا وب عمیق چیست؟

دیپ وب (Deep Web) را می‌توان زیرمجموعه ای از اینترنت دانست اما هیچ موتور جستجوگری نمی‌تواند آنها را پیدا کنند، حتی موتور جستجوگر قدرتمند گوگل! زیرا دیپ وب توسط موتورهای جستجو ایندکس و فهرست بندی نمی‌شوند بنابراین نمی‌توان از طریق موتورهای جستجو به آن ها دسترسی پیدا کرد. بنابراین برای دسترسی به وبسایت های دیپ وب می‌بایست آدرس IP سایت مورد نظر را به طور مستقیم وارد مرورگر خود کنید. بنابراین دیپ وب قابل دسترسی است اما در دسترس کاربران معمولی نیست. می‌توان از نمونه دیپ وب ها به شبکه‌‌های داخلی سازمان‌ها، اداره‌ها، دانشگاه‌‌ها و دولت‌ها اشاره کرد.

تفاوت دارک وب و دیپ وب در چیست؟

بسیاری از افراد دارک وب را با دیپ وب اشتباه می‌گیرند و برخی نیز فکر می‌کنند این دو یکی هستند. دارک وب بخش کوچکی از دیپ وب می‌باشد که اکثرا برای فعالیت های غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نکته جالب اینجاست که ردیابی این فعالیت ها و حتی شناسایی افراد در دارک وب امری بسیار دشوار و تا حدودی غیرممکن است. در دارک وب اطلاعات بسیار زیاد و غیرقانونی وجود دارد اما هیچکس نمی‌داند چه کسانی آنها را مدیریت می‌کنند. فروشندگان مواد مخدر و اسلحه، تروریست ها، هکرها و حتی افرادی که شغلشان قتل است و… مجموعه فعالیت های دارک وب را تشکیل می‌دهد. البته تمامی فعالیت های دارک وب غیرقانونی نیست اما می‌توان گفت اکثرشان غیرقانونی هستند.

در دارک وب تمامی اطلاعات آنلاین و از طریق رمزهایی محافظت شده اند و برای دسترسی به آنها می‌بایست از چندین paywall بگذرید و یا از نرم افزارهای به خصوصی استفاده کنید.اکثر این وبسایت ها برای پنهان ماندن هویتشان از ابزار TOR استفاده می‌کنند و پسوند این سایت ها بر خلاف سایت های رایج که .com و .org و… است، پسوند .onion دارند.

چگونه وارد دارک وب شویم؟ با استفاده از TOR

از راه های مختلفی می‌توان به سایت های دارک وب دسترسی داشت که TOR یکی از آنها می‌باشد. TOR یک نرم افزار رایگان و منبع باز است که اختصارThe Onion Router می‌باشد که برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ توسط آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا ارائه شد. هدف از ایجاد آن، فراهم کردن بستری امن برای مکالمات دولتی بود. TOR در فضاهایی که آزادی بیان و حریم خصوصی کمتر رعایت می‌شود و همچنین مردم با سانسورهای دولت همراه هستند، بسیار مورد استقبال قرار گرفت زیرا علاوه بر اینکه TOR جهت ناشناس ماندن افراد و جلوگیری از شنود و ردیابی اطلاعات افراد ایجاد شد، راهی برای عبور از فیلترینگ به حساب می‌آید. اگر بخواهیم خیلی خلاصه نحوه کارکرد TOR را بیان کنیم به این صورت است که پیام ها رمزنگاری می‌شوند و از داخل شبکه ای که از تعداد بسیار زیادی از کاربران داوطلب تشکیل شده است عبور داده می‌شود، هر کاربر بخشی از پیام را رمزگشایی می‌کند و به کاربر بعدی می‌فرستد تا اینکه پیام (پیام ابتدایی و بدون رمزنگاری) به دست گیرنده برسد. نکته بسیار جالب اینجاست که آدرس مبدا و مقصد به طور همزمان برای هیچ یک از کاربران شبکه که پیام را دریافت و بخشی از آن را رمزگشایی می‌کنند مشخص نیست و هر کاربری که پیام مورد نظر را دریافت و رمزگشایی می‌کند، فقط آدرس دستگاه قبلی خود را می‌داند.

بنابراین برای دسترسی به دارک وب می‌توان از TOR استفاده کرد و یا همچنین می‌توان از موتورهای جستجوگر مخفی که در دارک وب فعالیت می‌کنند مانند Grams استفاده کرد، بنابراین از طریق Grams می‌توان اسلحه، حساب های کاربران به سرقت رفته، پاسپورت های جعلی و به طور کلی هر چیز غیرقانونی را در دارک وب جستجو کرد.

ارتباط دارک وب و ارزهای دیجیتالی

ارزهای دیجیتالی از آنجا که آدرس های منحصر به فرد و بسیار سختی دارند و همچنین مشخصات فرستنده و گیرنده آن را به سختی می‌توان پیگیری کرد، به همین دلیل برای کاربران دارک وب از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شد و بسیاری از خرید و فروش های غیرقانونی توسط بیت کوین انجام شد که بسیاری از آنها توسط FBI شناسایی و مصادره شد(بعنوان مثال بیت کوین های موجود در سایت سیلک رود که سایتی در دارک وب است) اما پس از بیت کوین، بیت کوین کش و مونرو به دلیل امنیت بیشترشان مورد استقبال بیشتری قرار گرفتند. برخی از تحلیلگران نیز می‌گویند یکی از دلایل افزایش قیمت بیت کوین و کاربردی شدن آن، استفاده از آن در دارک وب می‌باشد، برخی دیگر نیز عقیده دارند که بیت کوین و ارزهای دیجیتال به گسترش دارک وب و اقدامات غیرقانونی کمک کرده است.

به هر حال از هر تکنولوژی میتوان استفاده های مثبت و منفی کرد، اما ارزهای دیجیتالی بنا بر ماهیتشان، مورد نظر دارک وب قرار گرفت که این اتفاق را می‌توان با اتم مقایسه کرد. برخی با انرژی اتمی موشک می‌سازند برخی نیز برای مصرف برق از آن استفاده می‌کنند.


54321
امتیاز 4.5 از 17 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
Grand matador

موقع ورود به دارک وب بدلیل وجود هکر ها احتمتل اینکه وسیله ای با اون وارد دارک وب شدیم هک بشه و بتونن از کار بندازنش هست؟

ادمین سایت

با سلام. احتمال اینکه بتوانند شما رو شناسایی کنند خیلی زیاد است. دارک وب نه تنها توسط هکرها اشباع شده بلکه توسط دولت ها بسیار تحت کنترل هست

ارش نوروزی

اگه یکی بخواد به این طور سایت ملحق شه کارشو باید از کجا شروع کنه😶🙃

ادمین سایت

کارتون رو با مطالعه در زمینه دارک وب شروع کنین
مطالب زیادی در این زمینه در بستر اینترنت موجود هست

نگار سلیمانی

خیلی جالب بود