رمزنگاری (کریپتوگرافی) در فضای کریپتوکارنسی به چه معناست؟ +ویدئو

کریپتوگرافی (Cryptography) یا رمزنگاری دانشی است که از طریق آن می‌توانیم اطلاعات و پیام‌ها را به صورت امن منتقل و یا ذخیره کنیم. به عبارت ساده‌تر، دانش کریپتوگرافی به ما کمک می‌کند که پیام خود را به صورت محرمانه به مقصد مورد نظرمان برسانیم. کلمه Cryptography برگرفته از دو لغت یونانی Kryptos به معنای محرمانه و graphien به معنای نوشتن است.

مزایای دانش کریپتوگرافی

کریپتوگرافی رمزنگاری ارز دیجیتال امضای دیجیتال تراکنش

در دنیای رمز ارزها با توجه به این که نهادهای نظارتی وجود ندارند، وجود تکنولوژی‌های رمزنگاری موجب می‌شود که اعتماد مردم جلب شود و از ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند.

با استفاده از دانش کریپتوگرافی می‌توانیم:

۱- از حفظ محرمانگی اطلاعات مطمئن شویم

به طور مثال، علی به دنبال ارسال پیامی به سارا است. اگر پیام علی به صورت عادی به سارا منتقل شود، هر کسی در مسیر ارسالی پیام قرار بگیرد، می‌تواند از محتویات پیام باخبر شود. علی با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی می‌تواند پیام خود را رمزگذاری کند و برای سارا ارسال کند. سارا پیام علی را به صورت رمزگذاری شده دریافت می‌کند. ولی آیا سارا می‌تواند رمز پیام را بازگشایی کند؟

پس قبل از ارسال پیام، علی باید به سارا طریقه بازگشایی پیام رمزگذاری شده را یاد بدهد. در واقع علی و سارا باید توافق کنند که هر دو از یک پروتکل کریپوتوگرافی استفاده کنند. از این به بعد، تمامی پیام‌های علی به سارا، به صورت محرمانه ارسال خواهد شد.

۲- از ارسال پیام توسط فرستنده پیام اطمینان حاصل کنیم

در مثال قبل، در نظر بگیرید که سارا منتظر دریافت پیامی از علی باشد و پیامی دریافت کند. آیا سارا می‌تواند مطمئن باشد که فرستنده پیام، علی است؟

سارا می‌تواند با استفاده از دانش رمزنگاری و بررسی امضای دیجیتالی علی، مطمئن شود که فرستنده پیام، علی بوده است. البته باید ذکر شود که این در شرایطی است که علی از امضای دیجیتالی خود برای ارسال پیام استفاده کرده باشد.

۳- از عدم تغییر پیام فرستنده در شبکه مطمئن شویم

شرایطی را در نظر بگیرید که علی به دنبال دریافت طلب خود از سارا است و در پیامی شماره حساب بانکی خود را برای سارا ارسال می‌کند. امکان این وجود دارد که کسی این پیام را مشاهده کند و شماره حساب علی را تغییر دهد و به جای آن حساب خود را بگذارد و به دست سارا برساند.

ولی اگر علی پیام خود را با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی ارسال کند، حتی اگر کسی در طول مسیر آن را مشاهده کند، نمی‌تواند محتویات آن را تغییر دهد. البته همانطور که گفتیم، کریپتوگرافی دارای پروتکل های مختلفی است که فرستنده و گیرنده در استفاده از آن‌ها به توافق می‌رسند. هر چقدر پروتکل کریپتوگرافی انتخاب شده پیچیده‌تر باشد، امکان رمزگشایی آن توسط هکرها سخت‌تر خواهد شد.

۴- ارسال پیام توسط فرستنده را اثبات کنیم

حالا فرض کنید علی پیامی را برای سارا ارسال کرده است. سارا پیام را خوانده و مطابق با درخواست علی، عمل کرده است. فردای آن روز علی منکر ارسال پیام به سارا می‌شود.

تکنولوژی کریپتوگرافی به ما کمک می‌کند که از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنیم.

دنیای ارزهای دیجیتالی چگونه از کریپتوگرافی استفاده می‌کند؟

کریپتوگرافی رمزنگاری ارز دیجیتال امضای دیجیتال تراکنش

یکی از راه‌های راه اندازی کریپتوگرافی ، استفاده از کلید عمومی (Public key) و کلید خصوصی (Private key) است. دنیای ارزهای دیجیتال با بهره بردن از این کلیدها، از تکنولوژی کریپتوگرافی در شبکه خود استفاده می‌کند. هر کاربر برای استفاده از ارزهای دیجیتال، نیاز به یک کیف پول دارد. هر کیف پول دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است.

زمانی که شما یک کیف پول می‌سازید، در ابتدا یک کلید خصوصی برای شما ساخته شده و از روی این کلید خصوصی، کلید عمومی شما ساخته می‌شود.

برای فهمیدن تفاوت این کلیدها، برای شما یک مثال می‌زنیم.

فرض کنید علی به دنبال شغل آینده خود است و با سایت میهن بلاکچین آشنا می‌شود. در قسمت فرصت‌های شغلی، آدرس ایمیل میهن بلاکچین را پیدا می‌کند. علی بلافاصله وارد ایمیل خودش می‌شود و رزومه خود را به سایت میهن بلاکچین ارسال می‌کند. بعد از ارسال ایمیل، علی دیگر نمی‌تواند ایمیل خود را بازگرداند و همچنین نمی‌تواند از محتویات موجود در صندوق ایمیل‌های میهن بلاکچین مطلع شود.

آدرس ایمیل، در واقع همان کلید عمومی شماست. وقتی شما می‌خواهید پیام، پول یا اطلاعاتی از کسی دریافت کنید، کلید عمومی خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهید.

در این مثال، میهن بلاکچین به دنبال استخدام نیروی جدید است؛ پس کلید عمومی خود (آدرس ایمیل خود) را در اختیار کاربران قرار داده است.

برای این که شما بتوانید به محتویات موجود در صندوق ایمیل خود دسترسی داشته باشید، باید از رمز عبوری که خود آن را تنظیم کرده بودید، استفاده کنید.

در این مثال، میهن بلاکچین برای این که بتواند ایمیل علی را بخواند، بایستی از کلید خصوصی خود استفاده کند و وارد صندوق ایمیل‌های خود بشود و از این طریق از محتویات پیام علی باخبر شود.

در دنیای ارزهای دیجیتال، کلید عمومی همان آدرس کیف پول شماست. از طریق کلید عمومی، دیگران می‌توانند برای شما ارزهای دیجیتالی ارسال کنند ولی نمی‌توانند به محتویات کیف پول شما دسترسی داشته باشند. برای دسترسی پیدا کردن به محتویات کیف پول نیاز به کلید خصوصی دارید. پس دقت کنید که کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

نتیجه گیری

با استفاده از کریپتوگرافی یا رمزنگاری می‌توانیم بستری فراهم بکنیم که کاربران با خیال راحت اطلاعات، پیام و پول‌های خود را جابه جا کنند. این تکنولوژی توانسته وابستگی مردم به نهادهای واسط را کم کند و همچنین جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشد.

در دنیای مدرن امروزی که همه اطلاعات به صورت دیجیتالی ذخیره و رد و بدل می شوند، نیاز به کریپتوگرافی نه تنها برای برای فناوری های مالی بلکه برای تمام تکنولوژی احساس می‌شود. با رمزنگاری کردن اطلاعات می‌توان از مسائل مختلفی مانند تخلفات آنلاین و جرائم سایبری جلوگیری کرد.

 

آخرین به روز رسانی: ۹۹/۰۸/۰۳


54321
امتیاز 5 از 11 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
درنا

سلام. ممنون از مطالب خوبتون. منظور از پیام در کل متن چیست؟ یعنی همان تراکنش در دفتر کل توزیع شده؟تراکنش است که با رمز میشود یا پیام رمز شده به فرستنده ارسال شده، با کلید خصوصی گیرنده باز شده و سپس در صورت تایید گیرنده به صورت تراکنش بین همه ماینرها برای تایید پخش میشود؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

ادمین سایت

سلام وقت بخیر، توضیح دادن همه سوالات شما در بخش کامنت امکان پذیر نیست پیشنهاد میکنم که سوالات خودتون رو در فروم میهن بلاکچین مطرح کنین،
با توجه به اینکه شما سوالاتتون رو در پست های متعددی مطرح کردین، پیشنهاد میکنم که این سوالات رو در فروم مطرح کنین
به هر حال سوالات شما سوالات پر تکراری هستش و اگه در فروم ثبت بکنین هم بقیه کاربران میتونن مشارکت کنن و هم در آینده ازشون استفاده کنین

علی

خب اینجا مگر نباید توسط افراد شبکه پیام تایید شود |؟ یعنی همه رمز رو باز میکنن؟