مقالات

آیا ارز دیجیتال تبدیل به ابزار مبادله در فضای دارک نت شده است؟

با توجه به این که اکنون جهان در وضعیت قرنطینه به سر می‌برد و تنها ابزار برای ارتباطات و دریافت چیز‌ها اینترنت است، اطلاعات جدیدی در مورد فعالیت‌های فضای دارک نت (Dark Net) منتشر شده است. با شیوع و گسترش کرونا، فعالیت‌های مجرمان فضای مجازی هم افزایش پیدا کرد و کلاه‌برداران فضای سایبری از ارز دیجیتال (cryptocurrency) برای انجام مقاصد خود استفاده کردند.

در این مقاله به بررسی ارتباط ارز دیجیتال بیت کوین (bitcoin) با دارک نت پرداخته می‌شود و از نحوه برخورد مقامات جهان با این موضوع نیز بحث می‌شود.

ارز دیجیتال و دارک نت

ارز دیجیتال دارک نت تلگرام TON جاده ابریشم silk road مونرو

ارز دیجیتال در زمینه‌های زیادی کاربرد دارد. یکی از این زمینه‌ها فضای دارک نت است و در این فضا افرادی که مایل به انجام تراکنش‌های ناشناس هستند، از این ارز‌ها استفاده می‌کنند. ارز دیجیتال ابزار مورد علاقه کاربران فضای دارک نت است و در این فضا بیشتر از این ارز‌ها برای خرید کالا‌های غیر قانونی مانند اسلحه، دارو و غیره استفاده می‌شود. تراکنش‌های این ارز‌ها غیر متمرکز و تقریبا ناشناس هستند و ردیابی آنها برای آژانس‌های جاسوسی دشوار است.

استفاده از این ارز‌ها توسط کاربران دارک نت مدت‌هاست که ادامه دارد. حتما در مورد وب سایت Silk Road که به فروش کالا‌های غیر قانونی می‌پرداخت، چیز‌هایی شنیده‌اید. در این ووب سایت، برای خرید و فروش‌ها از بیت کوین استفاده می‌شد. این در حالی است که در آن زمان کمتر کسی نام بیت کوین را شنیده بود.

دارک نت فضایی غیرمتمرکز است که IP افراد را نشان نمی‌دهد و به همین خاطر است که از طریق مرورگر‌های عادی مانند گوگل کروم نمی‌توان به آن دسترسی داشت. بسیاری از سایت‌ها در این فضا از پروتکل رمزگذاری تور (Tor) استفاده می‌کنند که هویت کاربران را پنهان می‌کند و آدرس آی پی آنها را جایگزین می‌کند.

سایت‌های زیادی در شبکه دارک نت وجود دارند که اقدام به فروش کالا‌های غیر قانونی می‌کنند که AlphaBay و Oasis در این میان بسیار مشهور هستند. این سایت‌ها در گذشته باعث افزایش قیمت ارز دیجیتال مونرو (XMR) شدند که ارزی متمرکز بر حریم خصوصی است. این ارز‌ها باعث پیشرفت شبکه دارک نت شده‌اند و همین امر نیز در اذهان عموم بین ارز دیجیتال و دارک نت ارتباط ایجاد کرده است.

ارز دیجیتال در ضمن شفافیتی که ایجاد می‌کند، تا حدی ناشناس ماندن افراد را نیز تضمین می‌کند و افراد برای انجام معاملات لازم نیست که اطلاعات زیادی در مورد هویت خود افشا کنند. این دلایل باعث شده که این ارز‌ها در فضای شبکه دارک نت بسیار محبوب باشند.

آیا دارک نت به بیت کوین نیاز دارد؟

ارز دیجیتال دارک نت تلگرام TON جاده ابریشم silk road مونرو

در حالی که بسیاری بر این باورند که بیت کوین و ارز دیجیتال تنها برای مقاصد مجرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما باید گفت که از سیستم بانکی موجود برای پولشویی و فعالیت‌های مجرمانه بسیار بیشتر از ارز‌ دیجیتال استفاده می‌شود؛ بدون شک از ارز‌ دیجیتال در فضای دارک نت استفاده می‌شود اما ذکر این نکته نیز ضروری است که امروزه استفاده از این ارز‌ها در فضای شبکه دارک به دلیل نوسانات بالا تحت تاثیر قرار گرفته است.

در خلال همین فروپاشی بازار ارز‌ دیجیتال در اثر کرونا بود که معاملات فضای دارک نت بسیار کاهش یافت و فروشندگان می‌ترسیدند که ارزش پولی که دریافت می‌کنند بسیار کاهش پیدا کند. این در حالی است که عده‌ای فکر می‌کنند که بازار‌های شبکه دارک چیزی دائمی است و قرار است همیشه در این فضا باقی بماند.

البته بسیاری معتقدند که قیمت در بازار ارز دیجیتال هر طوری که باشد، باز مانع از استفاده این ارز‌ها در فضای دارک نت نمی‌شود. این بازار مستقیما به ارز‌ دیجیتال متکی است و برای پرداخت‌کننده‌ها در این بازار، کمتر ارزی دارای محبوبیت بیت کوین است. البته در آینده ممکن است ارز‌های دیگری مانند اتریوم نسل دوم نیز در این فضا بسیار گسترش یابند و در کنار بیت کوین مورد استفاده قرار گیرند.

آیا TON می‌تواند تبدیل به دارک نت جدید شود؟

ارز دیجیتال دارک نت تلگرام TON جاده ابریشم silk road مونرو

با توجه به این که فعالیت ارز دیجیتال در فضای دارک نت کاهش یافته، به نظر می‌رسد که برای فعالیت‌های مجرمانه گزینه‌های دیگری مانند پلتفرم‌های توزیع شده و برنامه‌های رمزگذاری شده مطرح شده است و در اینجاست که TON وارد این فضا شده است. TON مخفف عبارت Telegram Open Network است.

بسیاری فکر می‌کنند که TON جایگزین دارک نت خواهد شد. وب سایت‌های معمولی که کاربران مشاهده می‌کنند، در حین باز کردن لینک در یک مرورگر بر اساس پروتکل‌هایی مانند TCP کار می‌کنند.

TCP مسئول انتقال قابل اعتماد جریان بایت از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است و IP نیز برای تعیین همین نقاط انتقال داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. HTTP در سطح بالا‌تری کار می‌کند و اجازه کدگذاری اطلاعات به شکل اسناد را می‌دهد.

شبکه‌های سطحی مانند تور یا VPN را می‌توان بر اساس این پروتکل‌ها ایجاد کرد. بسیاری از این شبکه‌ها برای حل مشکلات حریم خصوصی مانند امنیت و فقدان ناشناسی طراحی شده‌اند.

اینک تیم تلگرام گزینه دیگری را پیشنهاد داده است و آن سایت‌های TON است. سایت‌هایی که بر روی شبکه TON ایجاد می‌شوند مانند صفحات عادی شبکه هستند، اما تفاوت این است که محتوا بر روی یک سرور ذخیره نمی‌شود و در میان نود‌ها و کاربران مختلف توزیع می‌شود. به این ترتیب در این شبکه آدرس آی پی وجود ندارد.

تعدادی از تحلیلگران سایت‌های TON را شکل تکامل یافته دارک نت می‌دانند که هسته آن نیز ارز دیجیتال Gram خواهد بود. مقامات روسیه نیز در مورد این پلتفرم ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار مقابله با چنین شبکه‌هایی شده‌اند.

البته چندی پیش اعلام شد که پروژه TON تلگرام پس از این که نتوانست نبرد قانونی در دادگاه با کمیسیون SEC را برنده شود مجبور به لغو این پروژه شد و TON دیگر هرگز عرضه نخواهد شد. متن کامل این خبر را می‌توانید در اینجا بخوانید.

پلتفرم‌های دارک نت تنها از ارز دیجیتال استفاده نمی‌کنند، بلکه در کل می‌توان گفت که این پلتفرم‌ها از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. اینک پروژه‌هایی هستند که فعالانه از بلاک چین برای دسترسی به منابع خود استفاده می‌کنند.

مقامات به جنگ جرایم سایبری می‌روند

قانون‌گذاران در سراسر جهان بسیار نگران استفاده از ارز دیجیتال در پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی هستند. با شروع سال ۲۰۲۰، بسیاری از کشور‌ها نیز مبارزه علیه این وضعیت را آغاز کرده‌اند و اقدامات قانونی متعددی برای محافظت از خود در برابر جرایم سایبری انجام داده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد کاربران دارک نت با میزان سخت‌گیری حکومت‌ها در ارتباط با اینترنت ارتباط مستقیم دارد؛ به همین دلیل است که دارک نت عمدتا در کشور‌های ایالات متحده، روسیه و تعدادی کشور اروپایی مانند آلمان، هلند و فرانسه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اقداماتی مهم در این راستا از جانب روسیه و ایالات متحده صورت گرفته است و نظارت بر ارز دیجیتال از این پس بیشتر خواهد شد. این کشور‌ها می‌خواهند فضا را برای پذیرش فناوری بلاک چین مهیا کنند. اما هنوز مشخص نیست که این اقدامات چقدر مثمر ثمر خواهند بود؛ زیرا از طرف دیگر، افراد فعال در دارک نت نیز در حال ابداع روش‌هایی جدید برای انجام مقاصد خود هستند. نظر شما چیست؟ آیا بدنام کردن ارز دیجیتال و اتصال آن به دارک نت منصفانه است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraphwikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا