اخبار آلتکویناخبار عمومی

خروج ۸.۱ میلیارد دلار سرمایه از سیلورگیت؛ شرایط مهم‌ترین بانک فضای کریپتو چگونه است؟

بانک سیلورگیت، مهم‌ترین بانک فضای کریپتو که تقریبا تمام صرافی‌های متمرکز برای عملیات خود به آن اتکا دارند، با ۸.۱ میلیارد دلار خروج سرمایه مواجه بوده و حجم عظیمی از دارایی‌های خود را با ضرر فروخته است تا از پس هجوم مشتریان سازمانی خود برآید. اما سیلورگیت توانسته است در برابر این خروج سرمایه کم سابقه مقاومت کند و مدیران این بانک نسبت به آینده آن خوشبین به نظر می‌رسند. اما نقش این بانک کلیدی در فضای کریپتو چیست و شرایط فعلی آن چگونه است؟

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از وال‌استریت‌ژورنال، فروپاشی صرافی FTX یکی از بانک‌های برتر بازار کریپتو را نیز درگیر کرده و باعث شده است که این بانک دارایی‌های خود را با ضرر چشمگیری به فروش برساند تا بتواند پاسخگوی ۸.۱ میلیارد دلار برداشت توسط مشتریان باشد.

بانک سیلورگیت در گزارش اولیه منتشر شده در مورد عملکرد خود در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ اعلام کرده است که سپرده‌های رمزارز در این بانک طی سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ کاهش ۶۸ درصدی داشته است. بدین ترتیب، سیلورگیت به منظور پاسخگویی برداشت سرمایه توسط مشتریان خود، اوراق بدهی که در ترازنامه مالی خود در اختیار داشت را نقد کرده است. ضرر ۷۱۸ میلیون دلاری ناشی از فروش اوراق بدهی سیلورگیت بسیار بیشتر از مجموع سودی است که این بانک از سال ۲۰۱۳ تاکنون به دست آورده است.

سیلورگیت به شرکت‌های حاضر در کسب‌وکارهای مرتبط با کریپتو خدمات ارائه می‌دهد. این بانک از طریق شبکه تبادل سیلورگیت به سرمایه‌گذاران سازمانی کمک می‌کند تا سرمایه‌های خود را به پلتفرم‌های معاملات رمزارز وارد و خارج کنند. شبکه تبادل سیلورگیت در واقع حساب‌های بانکی سرمایه‌گذاران را به صرافی‌ها متصل می‌کند.

صرافی FTX و سایر شرکت‌های متعلق به سم بنکمن فرید، موسس صرافی FTX، در مجموع دارای یک میلیارد سپرده بانکی بودند. فروپاشی این صرافی در ماه نوامبر، تنش شدیدی در بازار کریپتو ایجاد کرد و باعث شد که ارزش سهام سیلورگیت کاهش شدیدی را تجربه کند.

قیمت هر سهم سیلورگیت (با نماد SI) تنها در روز پنج‌شنبه ۴۳٪ کاهش یافت و طی سه ماه اخیر ۸۴٪ کاهش داشته است. ارزش سهام سیلورگیت که در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) در اوج بازار گاوی بیت کوین به حدود ۲۴۰ دلار رسیده بود در حال حاضر حدود ۱۱ دلار است و این سقوط ۹۵ درصدی وضعیت ناموفق‌ترین آلت‌کوین‌ها در بازار خرسی اخیر را تداعی می‌کند.

سهام سیلورگیت
قیمت سهام بانک سیلورگیت (SI) در تایم‌فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

سیلورگیت چگونه در برابر این خروج سرمایه عظیم دوام آورد؟

سیلورگیت توانسته است از این کاهش شدید سپرده‌‌ها نجات یابد زیرا ساختار آن همانند اکثر بانک‌ها نیست. سیلورگیت بسیاری از شعبه‌ها و فعالیت‌های سنتی بانکی خود را فروخت تا بتواند بر ارائه حساب‌های بانکی به صرافی‌ها و سرمایه‌گذاران کریپتو متمرکز بماند. سپرده‌های مرتبط با رمزارز تقریبا ۹۰٪ از کل سپرده‌های سیلورگیت را شامل می‌شوند. سیلورگیت تقریبا تمام سپرده‌های خود را به صورت پول نقد یا اوراق بهادار با قابلیت فروش آسان نگهداری می‌کند.

سیلورگیت گفته است در پایان سه ماهه چهارم سال گذشته، ۴.۶ میلیارد دلار پول نقد در اختیار دارد، در حالی که سایر موجودی‌های این بانک معادل با ۳.۸ میلیارد دلار است. این بانک هم‌چنین ۵.۶ میلیارد دلار نیز به صورت اوراق بدهی نظیر اوراق خزانه‌داری آمریکا در اختیار دارد که به آسانی قابل فروش هستند. به گفته سیلورگیت، میانگین حجم معاملات روزانه شبکه سیلورگیت در سه ماهه چهارم افزایش داشته است.

با این حال، این ارقام حتی در مقایسه با رکود بزرگ (The Great Recession) نیز به شدت غیرعادی هستند. طبق تحقیقی که فدرال رزرو در سال ۱۹۳۸ انجام داده است، بانک‌هایی که در سال‌های ۱۹۳۰ الی ۱۹۳۳ تعطیل شده‌اند، به طور میانگین با کاهش تقریبا ۳۸٪ در سپرده‌های خود مواجه بوده‌اند. فقط ۹ بانک در بین ۶۷ بانک حاضر در این تحقیق، بیش از ۵۰٪ کاهش سپرده‌ را تجربه کرده بودند.

بر اساس مقاله‌ای از جاناتان دی. رُز (Jonathan D. Rose) بانک‌هایی که طی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ تعطیل شدند نیز ماهانه با ۱۰٪ الی ۲۰٪ کاهش در سپرده‌های خود مواجه بودند.

برنامه‌های سیلورگیت برای آینده چیست؟

سیلورگیت گفته است که این بانک هم‌چنان به حوزه کریپتو متعهد است و تامین بودجه کافی برای مدیریت دوره گذار را در اختیار دارد.

مدیران اجرایی سیلورگیت گفته‌اند برداشت‌های اخیر به دلیل عدم اطمینان به عرصه کریپتو بوده که این عدم اطمینان ناشی از فروپاشی صرافی FTX بوده است. سپرده‌های سیلورگیت در سه ماهه چهارم به ۳.۵ میلیارد دلار کاهش یافته و مجددا در پایان این سه ماهه به ۳.۸ میلیارد دلار رسیده است.

مدیران اجرایی سیلورگیت طی صحبت با تحلیلگران گفته‌اند مشتریان حساب‌های خود را نبسته‌اند، بلکه به بانک اعلام کرده‌اند که سرمایه خود را از حوزه رمزارز خارج کرده‌اند، در نتیجه به نگهداری سرمایه خود در سیلورگیت نیاز ندارند. حتی مشتریانی که بر روی رمزارزها معطوف هستند نیز سرمایه خود را برداشت کرده‌اند تا در دارایی‌های بسیار ایمن‌تر نظیر اوراق خزانه‌داری سرمایه‌گذاری کنند.

آلن لِین (Alan Lane) مدیر اجرایی ارشد سیلورگیت گفته است:

مشتریان ما برای مدت طولانی از حضور در عرصه کریپتو دست نگه داشته‌اند. 

بانک سیلورگیت به دریافت وام در ازای دارایی‌های خود پرداخته است تا از این طریق بتواند پول نقد مورد نیاز برای پاسخگویی به برداشت مشتریان را فراهم سازد، اما با افزایش نرخ بهره، سیلورگیت با مشکل و ناهماهنگی مواجه شده است. در این شرایط، سیلورگیت مجبور شده است تا بیش از سودی که از اوراق بهادار خود کسب می‌کند، سود وام خود را پرداخت کند. بدین ترتیب، سیلورگیت مجبور شده است تا اوراق بهادار خود، حتی آن دست از اوراق بهاداری که از قبل در اختیار داشت و در صدد حفظ آنها بود را بفروشد.

سیلورگیت در صدد کاهش فعالیت‌های تجاری خود است تا بتواند این شرایط سخت را پشت‌سر بگذارد. این بانک ۴۰٪ از کارکنان خود را تعدیل کرده و برنامه‌هایی برای عرضه رمزارز خود تدارک دیده است. سیلورگیت هم‌چنین از ۱۹۶ میلیون دلاری که برای خرید فناوری شکست‌خورده فیسبوک در خصوص عرضه شبکه پرداخت مبتنی بر کریپتو صرف کرده بود نیز چشم‌پوشی کرده است.

تاثیر فروپاشی FTX بر سیلورگیت

سیلورگیت در خصوص ارتباط با صرافی FTX و شرکت معاملات کریپتوی متعلق به بنکمن فرید به اسم آلامدا ریسرچ (Alameda Research LLC) نیز مورد بازرسی شدیدی قرار گرفته است. فروپاشی FTX در ماه نوامبر و پس از آن رخ داد که مشخص شد شرکت آلامدا از سرمایه مشتریان صرافی FTX برای تامین بودجه اقدامات پرریسک استفاده کرده است.

بنکمن فرید به دلیل استفاده از سرمایه مشتریان در سیستم‌های قدیمی و ناتوانی در مدیریت ریسک مقصر شناخته شد. بنکمن فرید در روزهای ابتدایی گفته بود که صرافی FTX هیچگونه حساب بانکی در اختیار نداشت و مشتریانی که در صدد انجام معاملات در این صرافی بودند، سرمایه خود را به حساب‌های بانکی آلامدا انتقال می‌دادند. به نظر می‌رسد مقداری از این سرمایه‌ها به حسابی در بانک سیلورگیت انتقال یافته است.

سیلورگیت گفته در حال بررسی تراکنش‌های بین صرافی FTX و آلامدا است. هم‌چنین از این موضوع اطلاع نداشته است که سرمایه ورودی به آلامدا قرار بوده وارد صرافی FTX شود.

ریزش حوزه کریپتو نگرانی‌هایی را درباره اعتبار و صحت مدل تجاری بانک سیلورگیت به وجود آورده است. گروهی از قانون‌گذاران فدرال در اوایل هفته به این بانک درباره حضور بیش از حد در بازار هشدار داده بودند.

منبع
wsj

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا