مبتدی ترید

مزایا و معایب سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ برای تریدرهای تازه وارد!

ارتباط و همبستگی معناداری بین سوشال تریدینگ (Social Trading) و کپی تریدینگ (Copy Trading) وجود دارد، هر چند از هم متمایز هستند و نباید با هم اشتباه گرفته شوند. به طور کلی سوشال تریدینگ یا ترید و یا داد و ستد اجتماعی، شامل فعالیت‌­هایی است که تعامل میان معامله‌­گران را با هدف مستحکم کردن جامعه کریپتو، آسان می­‌نماید. در سوشال تریدینگ تریدرها استراتژی مبادلات و پیش­ بینی قیمت خود را روی یک بستر آنلاین به اشتراک می­‌گذارند. سایر تریدرها، به ویژه آنهایی که تجربه کافی در مبادلات ندارند، آن استراتژی­‌ها را انتخاب می­‌کنند و طبق آنها عمل می­‌کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کپی تریدینگ روشی است که امکان کپی و تقلید کردن از الگوهای خرید و فروش تریدرهای باتجربه و حرفه­‌ای را برای کاربران فراهم می‌­کند. به عبارت ساده‌­تر، در کپی تریدینگ معامله­‌گر تازه­ کار، یک معامله‌­گر حرفه­‌ای را انتخاب می­‌کند و هر کاری که او کرد را دقیقا مو به مو انجام می‌­دهد؛ زیرا می­‌داند که این فرد برای تریدهایش تحلیل­‌هایی دارد تا به سود دست یابد و ضرر را به پایین­‌ترین حد برساند.

بعنوان تریدرهای حرفه‌­­ای و بازیگران حوزه بلاک­ چین و رمز ­­ارزها، دانستن دلیل تفاوت این اصطلاحات و چگونگی شباهت آنها مفید است؛ چون نه تنها این مفاهیم را بهتر درک می‌­کنیم، بلکه راحت‌­تر می­‌توانیم آنها را برای تازه ­کارها توضیح دهیم.

سوشال تریدینگ و دلایل اهمیت آن برای صنعت کریپتو

سوشال تریدینگ کپی تریدینگ ترید معامله ارز دیجیتال رمز ارز

طبق گزارش Statista، افزایش ۲۵ درصدی کاربران در حوزه رمز ارزها در طول یک سال گذشته، رکورد جدید پنجاه میلیون کاربر را ثبت کرد. بنابراین روشن است که هر روز افراد بیشتری به دنبال پیدا کردن فرصت­‌های سرمایه­ گذاری در حوزه رمز ارزها هستند و تعداد زیادی از این سرمایه ­گذاران تازه­ کار هستند. مشارکت در فعالیت­‌های سوشال تریدینگ راهی عالی برای قدم گذاشتن در سفر دور و دراز رمز ارزهاست.

با به اشتراک ­گذاری اطلاعات درباره ترید و اتفاقات حوزه کریپتو، آنها بینش بهتری نسبت به ترید کسب می­‌کنند. تریدرها همچنین می‌­توانند ایده­‌های خود را به اشتراک بگذارند و درباره پروسه‌­های تریدینگ سوالاتی بپرسند و از افراد مطلع کمک بگیرند و اطلاعات دریافت کنند.

با این وجود، هجوم افراد تازه­ کار مسئولیت­‌هایی را متوجه شرکت‌­های کریپتویی می­‌نماید. آنها باید به کاربران اطمینان خاطر دهند که رشد و توسعه کنونی جامعه رمز ارزها را به خطر نمی‌­اندازند. اپراتورهایی که سوشال تریدینگ ارائه می‌­دهند، باید تریدرها را به دقت مورد بررسی قرار دهند تا مطمئن شوند که متقلب نیستند و مرتکب رفتارهایی نمی‌­شوند که به بی­‌اعتمادی در حوزه کریپتو منجر شود؛ چون استفاده از پلتفرم‌­های امن و قابل اعتماد، به سرمایه ­گذاران و همچنین لیدرها دلگرمی می‌­دهد و به حوزه رمز ارزها نیز اعتبار بیشتری می‌­بخشد.

عوامل بازدارنده صرافی‌ها در زمینه سوشال تریدینگ

سوشال تریدینگ کپی تریدینگ ترید معامله ارز دیجیتال رمز ارز

هنوز اقدامات زیادی در رابطه با نوآوری در کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ باید انجام شود. فقط چند صرافی کپی تریدینگ را به پلتفرم­‌هایشان افزوده‌­اند؛ زیرا صرافی‌­ها می‌­توانند آزادانه و بدون هیچ محدودیت قانونی ایده­‌های نوآورانه را از رقبای خود اقتباس کنند. ولی امکان تغییر سریع این روند وجود دارد.

آنچه که لازمه این صنعت است و فقدان آن به شدت احساس می‌شود، یک چارچوب قانونی مالی مستحکم، قاطع و جامع است که صرافی‌ها را از به سرقت بردن ایده هایخلاقانه رقبایشان منع می‌کند. صرافی‌های نوظهور بیشتر در معرض این نوع تهدید هستند.

با این وجود، برخی ممکن است استدلال کنند که اتخاذ ایده‌های مشترک تاکنون برای این صنعت موثر بوده است و هر گونه دخالت دیگری می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. استدلال ضد، این است که لازمه ابتکار و نوآوری در این حوزه­، فداکاری، تعهد و تلاش زیاد است؛ بنابراین قوانین حاکم بر رفتارهای غیرمنصفانه رقابتی از این قبیل ضروری است.

وجود قوانین صحیح در مورد مالکیت معنوی، حتی ممکن است شرکت‌ها را به خلاقیت بیشتر ترغیب کند و چه کسی می‌داند، آنها ممکن است نوآوری‌های منحصر به فردی در ارتباط با سوشال تریدینگ تولید کنند که بتواند جامعه کریپتو را به هم نزدیک کند.

به علاوه ، سرمایه گذاران به احتمال زیاد از صرافی‌هایی پشتیبانی می‌کنند که بتوانند نوآوری و خلاقیت خود را در این زمینه ثابت کنند. هنگامی که استانداردهای صنعتی جامعه کریپتو با استانداردهای رقبای سنتی­‌اش مطابقت داشته باشد و طبق آن عمل ­نماید، احترام بیشتری از طرف جامعه مالی کسب خواهد کرد و صرافی‌ها هم می‌توانند بدون هیچ گونه ترسی ایده‌های خلاقانه خود را ارائه نمایند.

مزایا و معایب کپی تریدینگ

سوشال تریدینگ کپی تریدینگ ترید معامله ارز دیجیتال رمز ارز

کپی تریدینگ مزیت­‌هایی برای هر دو طرف (هم معامله­‌گر حرفه­‌ای و هم تریدر تازه ­کار) به همراه دارد. معامله­‌گران آماتور از طریق کپی تریدینگ نه تنها کسب سود می‌­کنند، بلکه دانش و تکنیک‌­های ترید جدیدی یاد می‌گیرند که احتمالا در آینده برایشان مفید واقع خواهد شد.

تریدرهای حرفه‌­ای نیز از طریق به اشتراک­ گذاری تریدها کمیسیون می‌­گیرند. این کمیسیون یا به صورت درصدی و یا بخشی از سود حاصل شده از کپی شدن تکنیک تریدهایشان است. چنین روش‌هایی ترغیب ­کننده هستند و به تریدرهای کارکشته انگیزه به اشتراک گذاشتن ترید­هایشان برای کپی شدن را می­‌دهد. از این لحاظ کپی تریدینگ یک موقعیت برد – برد است.

محبوبیت روز­افزون و سریع روند کپی تریدینگ از همین ناشی شده است؛ با پیوستن تریدرهای جدید بیشتر به کپی تریدینگ، تریدرها موفق‌­تر و با تجربه‌­تر می­‌شوند. این‌­ها هم به نوبه خود و به احتمال زیاد، موفقیت‌های خود را با کپی تریدرهای جدید به اشتراک می­‌گذارند و از مزایای کمیسیون آن نیز کسب سود می‌­کنند.

رعایت احتیاط در کپی تریدینگ هم لازم است. واضح است که بیشتر افراد فعال در این حوزه آماتور هستند و احتمالا بی‌تجربگی آنها باعث می‌شود که تریدهای نامناسبی داشته باشند که در بلندمدت سودده نباشند.

یک اشتباه رایج کپی تریدرهای تازه­ کار این است که بلافاصله اقدام به کپی کردن تریدرهای دیگر، خصوصا آنهایی که فالوور (follower)های زیادی دارند می­‌کنند و همانطور که می­‌دانیم فالوور زیاد داشتن همیشه به معنای قابل اعتماد بودن نیست.

جمع بندی

سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ ، هر دو برای جامعه کریپتو مفید هستند. هر دوی این روش‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. مثلا در کپی تریدینگ ، ممکن است تریدرهای تازه وارد به سودهای خوبی دست یابند، اما این احتمال نیز وجود دارد که هرگز نتوانند به دانش کافی در این زمینه برسند؛ زیرا به صورت کورکورانه و با تقلید از تریدرهای باتجربه اقدام به معامله می‌کنند.

اما در سوشال تریدینگ ، هم تریدرهای تازه وارد و هم تریدرهای کهنه کار ایده‌ها، نظرات و روش‌های خود را به اشتراک می‌گذارند تا بقیه نیز بتوانند نظرات خود را در این باره اعلام کنند. این باعث پیشرفت در ترید و حتی یافتن روش‌ها و استراتژی‌های جدیدی می‌شود، که ممکن است بسیار کاربردی‌تر باشند. همچنین تریدرهای تازه کار می‌توانند سوالات و ابهامات خود را به اشتراک بگذارند و از تریدرهای باتجربه‌تر پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. این نیز باعث پیشرفت تریدرهای تازه وارد می‌شود.

منبع
cointelegraphstatista

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا