اخبار آلتکوین

گام جدی سولانا در حوزه DePIN؛ بروزرسانی Firedancer سال آینده انجام خواهد شد

به گفته کولین نیمکار (Kuleen Nimkar)، سرپرست بخش زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز بنیاد سولانا، سال آینده نسخه کامل بروزرسانی «Firedancer» با هدف بهبود مقیاس‌پذیری سولانا و فعالیت جدی‌تر در فضای DePIN منتشر خواهد شد. وی خاطرنشان کرد پیش از انتشار نسخه نهایی، بخش‌هایی از این بروزرسانی به مرور در شبکه اجرا می‌شوند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، هدف از این بروزرسانی بهبود اطمینان به شبکه سولانا و مقیاس‌پذیری آن است و در پاسخ به رشد اکوسیستم زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز انجام خواهد شد.

سولانا به دنبال تبدیل شدن به قطبی برای DePIN

کولید در کنفرانس دیفای کان (DEFICON) که دو روز پیش انجام شد در مورد فعالیت پروژه‌های DePIN در بلاکچین سولانا گفت:

ما شاهد ظهور تعداد زیادی پروژه پیشرفته هستیم که همه کاری انجام می‌دهند.

DePIN یا شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز به پروژه‌هایی اطلاق می‌شود که بر به اشتراک‌گذاری منابع از جمله حافظه کامپیوتر، اینترنت و زیرساخت‌هایی از این دست تمرکز دارد. به کمک این پروژه‌ها می‌توان دستگاه‌های فیزیکی دنیای واقعی را به دنیای بلاکچین متصل کرد.

کولین می‌گوید پروژه‌های DePIN در اکوسیستم سولانا کاربردهای مختلفی دارند و از ارائه راه‌حل‌های مصرف انرژی غیرمتمرکز تا شبکه‌های GPU و جمع‌آوری داده را شامل می‌شوند. به عنوان مثال، برخی از این پروژه‌ها کاربران را تشویق می‌کنند تا با نصب کردن یک افزونه در مرورگر خود، در حین جستجو در اینترنت داده‌های مختلف را با هدف ساخت مدل‌های زبانی بزرگ جمع‌آوری کنند.

از جمله پروتکل‌های بزرگ زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز در بلاکچین سولانا می‌توان به هلیوم (Helium)، هایو مپر (Hivemapper) و رندر (Render) اشاره کرد. بر اساس داده‌های وب‌سایت دون انلیتیکس (Dune Analytics)، در سال ۲۰۲۴، تعداد نقشه‌برداران در پروژه هایو مپر از ۳۰٬۰۰۰ به حدود ۶۷٬۰۰۰ رسیده است.

افزایش تعداد کاربران هایو مپر - منبع: Dune Analytics
افزایش تعداد کاربران هایو مپر – منبع: Dune Analytics

نقشه‌برداران در این پروتکل از دوربین‌های داشبوردی استفاده می‌کنند و در هنگام رانندگی، از اطراف خود فیلم گرفته و ارسال می‌کنند. در ازای این مشارکت نیز پروتکل هایو مپر به آنها توکن بومی خود را پاداش می‌دهد.

کولین در این باره می‌گوید:

همه ما احتمالا تجربه نگاه کردن به نمای خیابان در گوگل مپس را داشته‌ایم و گفته‌ایم این اصلا شبیه به محله من نیست. دلیل آن این است که این نماها توسط اتومبیل‌هایی که گوگل مالک آنهاست ضبط می‌شوند. اما داشتن و راه‌اندازی یک ناوگان اتومبیل واقعا گران است. در عوض پرداخت به افرادی که در حال رانندگی هستند بسیار ارزان‌تر است و از آنها می‌توان برای جمع‌آوری داده کمک گرفت.

گفته می‌شود سرعت بالای تراکنش‌ها و کارمزدهای پایین در شبکه سولانا دلیل اصلی فعالیت پروژه‌های DePIN در این بلاکچین است. با این حال، این شبکه همچنان با مشکلات ناشی از ازدحام دست و پنجه نرم می‌کند و قطعی مکرر آن صدای همه را درآورده است. آخرین قطعی نیز در تاریخ ۹ فوریه رخ داد و این بلاکچین برای حدود ۵ ساعت عملا هیچ بلاکی تولید نکرد.

کولین در این رابطه گفت:

در حال حاضر تمام توجهات روی یک چیز است و ما بر روی انتشار بروزرسانی Firedancer متمرکز هستیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا