اخبار خارجی

راه حل سولانا برای حل مشکل اخیر قطعی شبکه چیست؟

در چهارشنبه هفته گذشته شبکه سولانا برای پنجمین بار در سال ۲۰۲۲ از دسترس خارج شد. این قضیه باعث شده تا مهم‌ترین چالش تیم توسعه سولانا حول حوزه ارائه راه‌حل قطعی برای حل این مشکل باشد. بدین منظور قرار است فرآیندی تحت عنوان Mitigation در این شبکه اتفاق بیفتد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف،‌ علت قطعی هفته پیش شبکه سولانا، وجود باگی در نحوه پردازش نوعی تراکنش خاص که برای موارد استفاده آفلاین از شبکه طراحی شده بود، اعلام شده است. توسعه‌دهندگان سولانا برای حل این مشکل تراکنش‌های آفلاین که اصطلاحا به آن‌ها «تراکنش‌های نانس بادوام» یا «durable nonce transactions» گفته می‌شود را غیرفعال و شبکه را مجددا راه‌اندازی کردند.

durable nonce روشی است که طی آن می‌توان یک تراکنش را پیش از موعد مقرر و بدون نیاز به هش بلاک اخیر (که پس از دو دقیقه منقضی می‌شود) امضا کرد. در این حادثه به جای اینکه ورودی‌های این تراکنش‌ها به عنوان یک تراکنش واحد در نظرگرفته شود، ولیدیتورهای شبکه آنها را به عنوان یک تراکنش واحد در دو بلاک مختلف درنظر گرفته‌اند و همین باعث شده تا اجماع شبکه از بین برود و شبکه سولانا از دسترس خارج شد.

تیم سولانا چه راه حلی در پیش گرفته است؟

با غیرفعال کردن تراکنش‌های نانس بادوام مشکل سولانا به طور موقتی حل شده است. از آنجایی که این شبکه تراکنش‌ها را به صورت سریالی پردازش می‌کند و تراکنش‌های نانس بادوام برخلاف تراکنش‌های عادی بعد از ۲ دقیقه منقضی نمی‌شوند، در صورت فعال شدن مجدد مکانیسم احتمال قطعی دوباره شبکه وجود خواهد داشت.

بنابرین تیم سولانا به دنبال ایجاد مکانیسمی است که مانع از ۲ بار پردازش شدن تراکنش‌های نانس بادوام در ۲ بلاک مختلف شود. بدین منظور فرآیندی به نام Mitigation قرار است بر روی این شبکه اتفاق بیفتد که در آن دامنه پردازش تراکنش‌های نانس بادوام به ۲ قسمت نانس و بادوام تفکیک شوند و بدین ترتیب نانس از هش بلاک جدا شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا