اخبار بیت کوین

چند نشانه که از اصلاح احتمالی قیمت بیت کوین خبر می‌دهند

قیمت بیت کوین چند روزی است که پشت سر هم به بالاترین سقف خود می‌رسد، اما چند شاخص نشان می‌دهند که بازار بیت کوین بیش از حد داغ شده است. از این رو، با توجه به اینکه اخبار اقتصاد کلان را هم در پیش داریم ممکن است با نوساناتی در بازار مواجه شویم. اما باید توجه داشت که با توجه به شرایط بازار کریپتو و هاوینگ پیش رو انتظار اصلاح عمیقی از قیمت بیت کوین نداریم.

به گزارش میهن بلاکچین، بازار کریپتو در این مدت حسابی قدرت‌نمایی کرده و قیمت بیت کوین در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) به ۷۲٬۸۰۰ دلار رسیده است. این عملکرد قابل توجه بیت کوین به نگرانی‌هایی در مورد فروش ناشی از برداشت سود معامله‌گران در سطوح بالاتر منجر شده است. در اینجا به چند شاخص تکنیکال و نشانه‌هایی از بازار اشاره کرده‌ایم که از اصلاح احتمالی قیمت بیت کوین در کوتاه مدت خبر می‌دهند.

سیگنال فروش اندیکاتور TD sequential در تایم فریم ۱۲ ساعته

یک تحلیلگر به نام علی مارتینز در حالی که قیمت بیت کوین بالاتر از ۷۱٬۷۰۰ دلار معامله می‌شود، به معامله‌گران کوتاه مدت هشدار داده است که ممکن است این روند صعودی معکوس شود.

این تحلیلگر با انتشار نمودار زیر نشان داد این اندیکاتور سیگنال فروش را در نمودار ۱۲ ساعته بیت کوین صادر کرده است:

از اوایل فوریه، هر بار که این شاخص سیگنال فروش داده، قیمت بیت کوین ۱.۶٪ تا ۳.۵٪ اصلاح شده است. این روند همان چیزی است که معامله‌گران کوتاه مدت باید مراقب آن باشند.

نمودار بیت کوین در تایم فریم ۱۲ ساعته
نمودار بیت کوین در تایم فریم ۱۲ ساعته؛ منبع: X

بر اساس آنچه این اندیکاتور نشان می‌دهد، در صورتی که بیت کوین تا ۳.۵٪ اصلاح کند به حدود ۷۰٬۰۰۰ دلار خواهد رسید.

قیمت بیت کوین از داغ شدن بیش از حد بازار خبر می‌دهد

قیمت بیت کوین از ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) و پس از آنکه اثر «فروش با خبر» ETF‌های اسپات بیت کوین محو شد، در یک روند«فقط صعودی» بوده است. این صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید از زمان آغاز به کار خود در ۱۱ ژانویه، با دارایی‌های تحت مدیریت که در ۱۱ مارس به به ۵۵.۳ میلیارد دلار رسیده، شاهد ورود جریان‌ سرمایه عظیمی بوده‌اند.

این اتفاق منجر به ظهور «سیگنال‌های داغ شدن بیش از حد» در بازار بیت کوین شده است. تحلیلگران کریپتوکوانت (CryptoQuant) هشدار داده‌اند که بیت کوین علیرغم ثبت رکوردهای جدید، به زودی ممکن است اصلاحات قابل توجهی را تجربه کند.

در ۸ مارس (۱۸ اسفند)، این شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین پست‌هایی را در شبکه اجتماعی X منتشر کرد که متریک‌هایی را نشان می‌دهد که حکایت از داغ شدن بیش از حد بازار دارند.

اندیکاتور چرخه بازار بیت کوین
اندیکاتور چرخه بازار بیت کوین؛ منبع: CryptoQuant

همچنین، این شرکت از معیار دیگری سخن به میان آورده که نشان می‌دهد ماینرها اکنون بیش از حد دستمزد دریافت می‌کنند و سودهای تحقق یافته آن‌ها به بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۲۳ رسیده است.

همچنین، کریپتوکوانت تاکید کرده که حاشیه سود محقق نشده معامله‌گران به ۵۷٪ رسیده است که از نظر تاریخی با اصلاحات قریب‌الوقوع قیمت مرتبط است؛ زیرا معامله‌گران در بلند مدت حتما برداشت سود خواهند داشت.

حاشیه سود تحقق نیافته بیت کوین
حاشیه سود تحقق نیافته بیت کوین؛ منبع: X

کریپتوکوانت اضافه کرد:

علاوه بر این، هولدرهای کوتاه‌مدت شروع به فروش با بالاترین حاشیه سود از فوریه ۲۰۲۱ کرده‌اند که احتمالا از افزایش فشار فروش خبر می‌دهد.

در همین حال، داده‌های اینتودبلاک (IntoTheBlock) نشان می‌دهد اکنون ۱۰۰٪ هولدرهای بیت کوین در سود هستند و این موضوع به صورت بالقوه شانس فروش و برداشت سود در کوتاه مدت را افزایش می‌دهد.

نمودار IOMAP بیت کوین
نمودار IOMAP بیت کوین؛ منبع: IntoTheBlock

شاخص RSI بیت کوین در چند تایم فریم در منطقه اشباع خرید است

شاخص RSI شرایط اشباع خرید را در سه مورد از پنج تایم فریم اصلی نشان می‌دهد. همچنین، تایم فریم‌های بالاتر مقادیر RSI بالاتری را نشان می‌دهند. RSI بیت کوین اکنون در در تایم هفتگی ۸۹.۵۲، روزانه ۷۹.۵۵ و چهار ساعته ۷۰.۲۴ است.

شاخص ترس و طمع کریپتو نیز در شرایط «طمع شدید» ۸۱ از ۱۰۰ قرار دارد. در نتیجه، وقتی سرمایه‌گذاران بیش از حد حریص می شوند، بازار باید اصلاح شود. توجه داشته باشید که آخرین باری که این شاخص بالای ۸۰ قرار داشت، در اوج بازار صعودی ۲۰۲۱ بود؛ درست قبل از اینکه بیت کوین از بالاترین قیمت آن زمان یعنی حدود ۶۹٬۰۰۰ دلار سقوط کرد.

نمودار شاخص ترس و طمع کریپتو
نمودار شاخص ترس و طمع کریپتو؛ منبع: Alternative.me

سود باز معاملات آتی بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده است

اشتهای شدید معامله‌گران برای اهرم می‌تواند خوراک مناسبی برای لیکویید شدن آبشاری پوزیشن‌های معاملاتی باشد. تحلیلگران خاطرنشان کرده‌اند که ۳۵.۸ میلیارد دلار سود باز (Open Interest) معاملات آتی بیت‌کوین یک خطر است، زیرا معامله‌گران اغلب بیش از حد به موقعیت‌های اهرمی تکیه می‌کنند.

سود باز پوزیشن‌های فیوچرز بیت کوین
سود باز پوزیشن‌های فیوچرز بیت کوین؛ منبع: Coinglass

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا