متوسط مقالات

آیا رشد استیبل کوین‌ها می‌تواند تهدیدی برای بازار ارز دیجیتال باشد؟

علیرغم شک و تردید‌هایی که برای اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ مطرح بود، بازار استیبل کوین‌ها رشد سریعی را در این سال تجربه کرد و سال ۲۰۲۰ را می‌توان سال Stablecoins نامید. اگرچه عده‌ای این امر را به پیشرفت و توسعه دیفای نسبت می‌دهند، اما عده‌ای نیز این روند را به عنوان یک روند صعودی تلقی می‌کنند و آن را نشان‌دهنده ورود ارز‌های فیات به بازار ارز دیجیتال تعبیر می‌کنند.

همچنان که حوزه DeFi به رشد خود ادامه می‌دهد، به محبوبیت استیبل کوین‌ها هم افزوده می‌شود. از این کوین‌ها برای سودآوری در پروژه‌های وامدهی غیر متمرکز بهره گرفته می‌شود و همچنین این رمز ارزها برای پر کردن خلا بین ارز‌های فیات و دارایی‌های دیجیتال بسیار مفید هستند. استیبل کوین‌ها امسال رشد قابل توجه‌ای داشتند و اگرچه تتر (Tether) هنوز حجم قابل ملاحظه‌ای از این بازار را در اختیار دارد، اما کوین‌هایی مانند Dai و USDC نیز رشد چشمگیری را در سال ۲۰۲۰ تجربه کردند.

ایده استیبل کوین برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ و توسط پروژه Mastercoin پیشنهاد داده شد که هدف از آن، مرتبط کردن دارایی‌های دیجیتال و سنتی و همچنین کم کردن ریسک نوسانات ارز‌های دیجیتال بود. امروزه توسعه‌دهنده‌ها عادت کرده‌اند که ثبات را در ارتباط با دلار آمریکا بسنجند. البته اخیرا توسعه‌دهنده‌ها به فکر آزمایش چیز‌های دیگری مانند طلا، دیگر ارز‌های فیات و یا حتی برخی از ارز‌های دیجیتال برای کارکرد ثبات افتاده‌اند. در این نوشتار به بررسی آخرین وضعیت پذیرش استیبل کوین‌های مختلف می‌پردازیم.

تتر پادشاه استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها

تتر نیز مانند بسیاری از استیبل کوین‌های دیگر برای این اختراع شد که تریدر‌های ارز دیجیتال بتوانند سود معاملات کریپتویی خود را به صورت یک ارز رمزنگاری شده متصل به دلار ذخیره کنند. تتر دارای تطابقی یک به یک با دلار است و به ازای هر توکن تتر، یک دلار فیزیکی در حساب بانکی شرکت پشت تتر موجود است. USDT اینک بزرگترین رمز ارز با ارزش ثابت موجود در بازار استیبل کوین‌ها است و بنا به گزارش سایت CoinMarketCap و در لحظه این نوشتار، حجم بازار آن بیش از ۱۵ میلیارد دلار است و گردش آن در ۲۴ ساعت گذشته بالای ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

اگرچه شرکت  پشتیبان تتر بار‌ها ادعا کرده که این توکن‌ها با دلار واقعی پشتیبانی می‌شوند، اما عده زیادی به این ادعا‌ها با شک و تردید نگریسته‌اند. علیرغم مباحثه‌هایی که در این میان مطرح است، تعداد توکن‌های صادر شده تتر در سال ۲۰۲۰ بسیار افزایش یافته است و عده‌ای این افزایش را ناشی از رشد دیفای می‌دانند.

این محبوبیت و رشد سریع باعث شده که تتر از منظر انتقال ارزش روزانه از پلتفرم‌های بزرگی مانند پلتفرم بیت کوین و پی پال سبقت بگیرد. tether با توجه به افزایش محبوبیت خود قصد دارد که عمده حجم خود را از پلتفرم اتریوم به پلتفرمی سریع‌تر انتقال دهد، زیرا اخیرا حجم کارمزد‌ها در پلتفرم اتریوم بسیار بالا رفته است.

استیبل کوین USDC

USDC یکی دیگر از استیبل کوین‌ها است که توسط شرکت Circle در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. Circle یکی از شرکت‌های فراهم آورنده سرویس‌های بلاک چین است و این شرکت ادعا می‌کند که استیبل کوین او در تطابق یک به یک با دلار است. بنا بر ادعای این شرکت، هر ماهه وضعیت این استیبل کوین توسط سرویس‌های حسابداری برجسته مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتایج در اختیار عموم قرار داده می‌شود.

USDC نیز مانند تتر در شش ماه گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده است و اخیرا اعلام شده که USDC از اتریوم به بلاک چین‌های دیگر هم توسعه پیدا می‌کند. این حرکت برای تضمین انعطاف‌پذیری این استیبل کوین و انجام نوآوری‌های مالی در سطح کلان انجام می‌گیرد.

توکن PAX

استیبل کوین‌ها

PAX یکی دیگر از استیبل کوین‌ها است و شرکت پشت آن ادعا می‌کند که این استیبل کوین دارای بیشترین نقدینگی است و بهتر از استیبل کوین‌های دیگر قانون‌گذاری شده است. این استیبل کوین در بیش از ۱۵۰ صرافی لیست شده است و دارای حجم معاملات روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار است.

این استیبل کوین نیز نوعی دلار دیجیتال است که برای انتقال سریع پول در سطح جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استیبل کوین بر بالای پروتکل ERC20 اتریوم ساخته شده است و وجوه مشتریان در حساب‌های تفکیک شده‌ای نگهداری می‌شوند که توسط سازمان بیمه سپرده فدرال ایالات متحده تضمین می‌شوند.

دلار بایننس یا BUSD

BUSD یکی دیگر از استیبل کوین‌ها است که متصل به دلار است و در نتیجه مشارکت صرافی ارز دیجیتال بایننس و شرکت Paxos ایجاد شده است. این استیبل کوین تا به حال توانسته است که مجوز سرویس‌های مالی ایالت نیویورک را بگیرد. بنابراین موسسات مالی نیویورک می‌توانند از این استیبل کوین استفاده کرده و آن را به کار برند.

این رمز ارز با ارزش ثابت در صدد آن است که وارد اپلیکیشن‌های فضای دیفای شود و در این مسابقه جا نماند. به همین خاطر است که دلار دیجیتال بایننس اخیرا مشارکتی را با Dapper Labs برقرار کرده است و می‌خواهد از این طریق راه را برای استفاده توسعه‌دهنده‌ها از این استیبل کوین در دیفای باز کند. BUSD کاملا در Binance Smart Chain محبوب است. Binance Smart Chain یک بلاک چین فعال شده با قرارداد هوشمند است که برای تسریع توسعه پروتکل‌های دیفای طراحی شده است. BUSD به خاطر اینکه متعلق به صرافی بزرگ بایننس است، رشد خیلی سریعی را تجربه کرد و حجم بازار آن از حدود ۲۰ میلیون دلار در ابتدای سال به بالای ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.

رمز ارز TUSD

در حالی که تتر با انتقاد‌های زیادی در ارتباط با مدیریت متمرکز و عدم شفافیت مواجه است، TrueUSD ادعا می‌کند که در نقطه مقابل تتر قرار دارد. TrueUSD یکی دیگر از استیبل کوین‌ها است که متصل به دلار و بر اساس پلتفرم Trust Token است. این استیبل کوین مدعی است که بر روی کدی شفاف اجرا می‌شود و ذخیره وجوه در حساب بانکی شخص ثالث را با مدرک در هر لحظه‌ای به عموم نشان می‌دهد.

ادعا می‌شود که حتی تیم TrueUSD هم به این حساب دسترسی ندارد و این قرارداد‌های هوشمند هستند که تطابق یک به یک بین TrueUSD و دلار را برقرار می‌کنند. Trust Token در مارس سال گذشته با یک سازمان حسابداری مشارکت برقرار کرد تا بستری را توسعه دهد که به اشخاص ثالث اجازه دهد که TUSD در حال گردش و وجوه فیات وثیقه‌گذاری شده را مشاهده کنند.

پلتفرم Trust Token همچنین میزبان استیبل کوین‌های دیگری است که توسط دیگر ارز‌های ملی مانند پوند انگلستان، دلار استرالیا و غیره پشتیبانی می‌شوند. همه این استیبل کوین‌ها در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده‌اند و فعالانه در صرافی غیر متمرکز Uniswap معامله می‌شوند.

استیبل کوین XSDG

استیبل کوین‌ها

در ۵ اکتبر بود که شرکت سنگاپوری Xfers یک استیبل کوین متصل به دلار سنگاپور را راه‌اندازی کرد. XSDG اولین توکن سنگاپوری با چنین کارکردی است و انتظار دارد که کسب و کار‌ها و افراد را از طریق این توکن در معرض صنعت کریپتو قرار دهد.

این توکن را می‌توان آزادانه به کیف پول‌های مختلف و حتی کیف پول‌های غیر متمرکز انتقال داد. موسسات مالی سنگاپور می‌توانند از این توکن برای انتقال‌های بین مرزی هم استفاده کنند. تیم این رمز ارز هم در صدد افزایش استفاده از کوین خود در اکوسیستم دیفای است. XSDG اینک در Ziliswap به عنوان یکی از توکن‌های ERC20 موجود است. مسئول این پروژه در گفتگو با Cointelegraph اظهار داشته است که زمان اتصال استیبل کوین‌ها به ارز‌های ملی دیگری غیر از دلار آمریکا فرا رسیده است.

ارز دیجیتال SGA

Saga یک شرکت بلاک چین واقع در بریتانیا است که استیبل کوین خود را به عنوان جایگزینی برای لیبرا (Libra) در اواخر سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد. SGA نیز مانند لیبرا، ثبات خود را از وابستگی به سبدی از ارز‌های ملی می‌گیرد. آنچه که SGA را از لیبرا جدا می‌کند، این است که ارزش این توکن وابسته به دارایی‌های ذخیره ارز تکمیلی صندوق بین المللی پول است.

Saga اگرچه صادر کننده این Stablecoin است، اما مانند لیبرا از رمز ارز خود سود نمی‌برد. این ارز دیجیتال با ارزش ثابت به عنوان ارزی تکمیلی برای پرداخت‌های بین المللی ساخته شده است و مصرف کنندگان می‌توانند از آن برای پرداخت در پلتفرم‌های تجاری مانند آمازون (Amazon) استفاده کنند. Saga هنوز فاقد شفافیت قانونی لازم است و به همین علت، در حال حاضر در ایالات متحده و اسرائیل موجود نیست.

استیبل کوین EURS

EURS یکی دیگر از استیبل کوین‌ها است که توسط یورو پشتیبانی می‌شود. این ارز رمزنگاری شده توسط شرکت Stasis صادر شده است که یک شرکت مرتبط با بلاک چین است و قصد دارد که دارایی‌های سنتی را توکنیزه (tokenize) کند. این شرکت ادعا می‌کند که واسطه‌های مالی مجاز مختلفی را کنار هم قرار داده است و از این طریق، ثبات و التزام به قانون دارایی‌های توکنیزه شده خود را مهیا می‌کند.

این استیبل کوین در ژوئن ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد و به عنوان اولین ارز دیجیتال پشتیبانی شده با یورو بر روی اتریوم ساخته شد. EURS مفتخر به فراهم آوردن شفافیتی دائمی از طریق اظهارات روزانه فراهم آورندگان نقدینگی آن است. تا کنون حدود ۳۲ میلیون کوین EURS صادر شده است.

رمز ارز با ارزش ثابت Monerium

Monerium یک شرکت فینتک (fintech) است که در سال ۲۰۱۵ برای تسهیل دسترسی به دارایی‌های دیجیتال بنیان‌گذاری شد. این شرکت اولین استیبل کوین خود را در ژانویه ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد. ارز دیجیتال Monerium به شیوه‌ای طراحی شده است که معادل دیجیتال ارز‌های فیات اصلی باشد و به مشتریان اجازه دهد که سبد ارز سفارشی برای خود ایجاد کنند. این شرکت مدعی است که از طریق فعال کردن قانون‌گذاری باز و استاندارد‌های فنی برای پشتیبانی از رمز ارز خود، در حال غیر متمرکز کردن امور مالی است. در حال حاضر، سرویس‌های این شرکت در شش کشور جهان موجود هستند. این شش کشور عبارتند از بریتانیا، آلمان، دانمارک، فرانسه، لیتوانی و سوئد.

آیا استیبل کوین‌ها می‌توانند از ارز‌های دیگر بهتر باشند؟

افزایش عرضه استیبل کوین‌ها بسیاری از افراد فعال در بازار را گیج کرده است. رشد این فضا بیش از حد تصور بوده است و برخی از تحلیلگران معتقدند که این رویداد صعودی است و باعث ورود سرمایه به فضای کریپتو می‌شود. اما از طرف دیگر، تعدادی از تحلیلگران بر این باورند که این یک سیگنال نزولی است و به معنی خروج افراد از فضای کریپتو است.

این در حالی است که بسیاری از حوزه‌های قضایی نیز در حال آماده شدن برای ایجاد استیبل کوین خود هستند. توکنیزه کردن دارایی‌های سنتی در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و این ممکن است باعث رایج شدن تعدادی از تازه وارد‌ها مانند استیبل کوین XSDG شود.

با افزایش نوسانات فضای ارز دیجیتال، توسعه‌دهندگان به فکر نوآوری‌های جدید در فضای استیبل کوین‌ها خواهند افتاد و در اینجا این سوال پیش می‌آید که آیا استیبل کوین‌ها بر استفاده از ارز‌های دیجیتال و یا حتی ارز‌های فیات پشتیبان خود سایه خواهند افکند یا نه؟ شما چه فکر می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا