متوسط سیستم‌های کسب درآمد

چطور از آربیتراژ تتر کسب درآمد کنیم؟

آربیتراژ تتر به زبان ساده یعنی از اختلاف قیمت تتر در صرافی‌های مختلف سود کسب کنیم. استیبل کوین تتر یکی از رمزارزهایی است که بیشترین حجم معاملات را در صرافی‌های ایرانی دارد. این رمزارز سهم زیادی در معاملات کاربران ایرانی دارد و معمولا خرید و فروش سایر رمزارزها با پیر تتر انجام می‌شود. همچنین USDT معمولا دریچه ورود کاربران ایرانی به معاملات کریپتو است. ابتدا ریال را به تتر تبدیل می‌کنند،‌ با آن رمزارز می‌خرند، رمزارز را در قبال تتر می‌فروشند و نهایتا تتر را به ریال تبدیل می‌کنند. همین تقاضای بالا برای تتر و قیمت‌های مختلف آن،‌ فرصتی برای کسب درآمد ایجاد میکند. در این مقاله از میهن بلاکچین به کسب درامد از آربیتراژ تتر و موانعی که سر راه آن وجود دارد می‌پردازیم.

این مقاله در ۲۴ دی ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

چطور از آربیتراژ تتر سود کسب کنیم؟

آربیتراژ تتر
منبع: hbs.edu

همانطور که گفتیم تتر حجم معاملات بالایی دارد و صرافی‌های زیادی در ایران خدمات خرید و فروش آن را ارائه می‌کنند. اگر سری به صفحه مقایسه قیمت تتر در صرافی‌های ایرانی بزنید، اختلاف قیمت را مشاهده خواهید کرد. همانطور که می‌بینید در پلتفرم‌هایی که بازار معاملاتی نیستند،‌ بین قیمت خرید تتر از شما و قیمت فروش تتر به شما هم اختلاف وجود دارد. نکته دیگری که بد نیست به آن اشاره کنیم این است که معمولا قیمت تتر از قیمت دلار کاغذی بالاتر است.

به عنوان مثال در زمان ویرایش این مقاله،‌ قیمت فروش تتر در یکی از صرافی‌ها ۴۰٬۸۱۱ تومان و قیمت خرید تتر در صرافی دیگری ۴۱٬۲۸۰ تومان است. این اختلاف قیمت ۴۶۹ تومانی می‌تواند به محلی برای کسب سود تبدیل شود. شما می‌توانید ۱۰۰۰ USDT را با مبلغ ۴۰٬۸۱۱٬۰۰۰ تومان از صرافی ارزان‌تر بخرید و با رقم ۴۱٬۲۸۰٬۰۰۰ در صرافی گران‌تر بفروشید؛ سود شما از این آربیتراژ ۴۶۹ هزار تومان می‌شود.

کسانی که آربیتراژ را حرفه‌ای دنبال می‌کنند، برای کسب سودهای چشم‌گیر با سرمایه بالایی وارد معاملات می‌شوند. هم‌چنین استراتژی‌های مشخصی برای معاملات خود دارند و بی‌گدار به آب نمی‌زنند. اگر به آربیتراژ تتر فکر می‌کنید،‌ باید بدانید که مسئله دیگری هم قیمت تتر در ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال است. معمولا در این مواقع تقاضا برای تتر بالا می‌رود و اختلاف قیمت آن با دلار کاغذی و همچنین اختلاف قیمت صرافی‌ها بیشتر می‌شود.

موانع آربیتراژ تتر

وقتی صحبت از حساب و کتاب در آربیتراژ می‌کنیم،‌ به دلیل وجود موانعی است که سر راه این روش کسب درآمد وجود دارد. یکی از محدودیت‌های اصلی و بزرگ به ابلاغیه نسبتا جدید بانک مرکزی در مورد سقف واریز ۲۵ میلیون تومانی برای هر کد ملی بر می‌گردد. این موضوع اجازه ورود با سرمایه بالا به یک صرافی و کسب سود مناسب از آربیتراژ را نمی دهد. همچنین دیگر موانع آربیتراژ تتر عبارتند از:

 • کارمزدهایی که باید پرداخت کنید،‌ سود شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در بخش بعدی بیشتر به این مورد می‌پردازیم.
 • قیمت‌ها در زمان‌های کوتاهی ممکن است تغییر کنند؛ بنابراین هرگونه تاخیری در معامله یا انتقال شما انجام شود می‌تواند سود آربیتراژ را تغییر دهد.
 • محدودیت‌هایی در سقف واریز و برداشت ریالی و کریپتویی در صرافی‌ها وجود دارد که شاید مانع آربیتراژ مناسب شود.
 • به حجم تراکنش‌ها در هر صرافی باید دقت کنید. ممکن است نتوانید به میزان مورد نظرتان تتر بخرید یا سفارش فروش شما در همان لحظه به طور کامل انجام نشود.
 • اعتبار و شهرت صرافی ها را باید در نظر بگیرید. ممکن است در صرافی‌هایی که اعتبار زیادی ندارند، وجه ریالی خود را تا چند روز و شاید هم تا همیشه نتوانید دریافت کنید.
 • تتر روی شبکه‌های مختلفی قرار دارد که کارمزد و زمان انتقال متفاوتی دارند. باید کنترل کنید که صرافی مقصد از تتر در شبکه مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند.
 • در بیشتر صرافی‌های داخلی باید احراز هویت انجام دهید و ممکن است در آینده مالیات معاملات را از شما دریافت کنند.
 • شرکت صادرکننده تتر در کدهای این رمزارز قابلیت فریز شدن را قرار داده است و به تحریم‌های آمریکا هم پایبند است؛ بنابراین هر زمان آدرسی را مشکوک تشخیص دهد امکان دارد تترهای آن را فریز کند.

کارمزدهای آربیتراژ تتر

 کارمزد تراکنش روی سود حاصل از آربیتراژ می تواند تاثیر زیادی بگذارد و باید در محاسبات سودآوری به دقت مورد بررسی قرار گیرد. معمولا کارمزد خروج رمزارز از صرافی‌ها میزان بالایی است و در برخی از صرافی‌ها این هزینه کاملا نامتعارف است. در محاسبات سودآوری آربیتراژ خود باید تمام کارمزدهای صرافی مبدا،‌ مقصد و شبکه انتقال را محاسبه کنید تا بتوانید ارزیابی درستی از نسبت سود به ریسک معامله خود داشته باشید.

به طور کلی کارمزدهایی که ممکن است با آن مواجه شویم عبارتند از:

 • کارمزد برداشت ریال از صرافی
 • کارمزد برداشت تتر از صرافی
 • کارمزد انجام معاملات در صرافی
 • کارمزد انتقال تتر در شبکه بلاکچینی از یک صرافی به صرافی دیگر

آیا می‌ارزد که آربیتراژ تتر را امتحان کنیم؟

به طور کلی در نظر داشته باشید که در دنیای کریپتو به آربیتراژ به چشم یک فرایند مثبت نگاه می‌شود و نتیجه آن به تعادل رساندن قیمت یک رمزار در صرافی‌ای مختلف است؛ اما آربیتراژ تتر در صرافی‌های ایرانی به دلیل محدودیت‌های موجود کمتر این قابلیت را دارد. موضوع مهم بعدی این است که همیشه با سرمایه مازاد در دنیای ارزهای دیجیتال معامله کنید.

آربیتراژ گرفتن استراتژی و برنامه مشخص می‌خواهد و معمولا کار افراد حرفه‌ای است. همچنین تجربه پارامتری تعیین‌کننده در سودآوری آربیتراژ است و ممکن است در چند اقدام اول خود درگیر موانع شوید یا محاسباتتان غلط از آب درآید. این که تست کردن آربیتراژ تتر می‌ارزد یا خیر به خود شما برمی‌گردد. باید قوانین و محدودیت‌‌ها را در نظر بگیرید و محاسبات خود را انجام دهید،‌ اگر سود آن با توجه به ریسک‌ها برایتان معقول بود، آربیتراژ تتر را امتحان کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • آربیتراژ تتر چیست؟
  آربیتراژ تتر فرآیندی است که افراد از اختلاف قیمت این رمزارز در صرافی‌های مختلف سود می‌برند؛ یعنی از یک صرافی با قیمت پایین‌تر می‌خرند و در یک صرافی با قیمت بالاتر می‌فروشند.
 • آیا آربیتراژ تتر با سرمایه کم هم منطقی است؟
  با توجه به این که معمولا اختلاف قیمت خیلی زیاد نیست، سرمایه کم برای گرفتن سود معقول از آربیتراژ و پوشش ریسک‌ها و هزینه‌ها کارآمد نیست.
 •  موانع آربیتراژ تتر کدامند؟
  کسب سود از آربیتراژ نیاز به محاسبات دقیق و آشنایی کافی با صرافی‌ها دارد. علاوه بر قوانین، محدودیت‌ها و کارمزدهای یک صرافی، بعضا محدودیت‌هایی در واریز و برداشت صرافی‌ها توسط بانک مرکزی ایجاد می‌شود که ممکن است سودآوری آربیتراژ را تحت تاثیر قرار دهد.

جمع‌بندی

آربیتراژ در ظاهر روشی ساده برای کسب درآمد است؛ خرید با قیمت پایین‌تر و فروش با قیمت بالاتر. اما وقتی با دقت بیشتری جزئیات کسب درآمد از آربیتراژ را بررسی می‌کنیم، متوجه محدودیت‌های موجود و اهمیت محاسبات دقیق می‌شویم. اختلاف قیمت بین صرافی‌های مختلف ایرانی فرصت را برای آربیتراژ تتر فراهم می‌کند. در این مقاله موانع موجود و کارمزدهایی که باید پرداخت شود را بررسی کردیم. این شما هستید که باید بررسی کنید آیا آربیتراژ تتر صرفه دارد یا خیر.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا