اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

با ورود استیبل کوین های غیرمتمرکز آیا تتر همچنان محبوب خواهد بود؟

استیبل کوین تتر USDT با اختلاف قابل توجهی در صدر لیست استیبل کوین‌ها قرار دارد. DAI و USDC دو رقیب Tether هستند که در عرصه دیفای طرفداران خود را دارند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ارزش بازار تتر از ۱۶ میلیارد دلار عبور کرده است و از نظر ارزش بازار، همچنان برترین استیبل کوین بازار است. اما با رونق پروژه‌های دیفای، دو رقیب برای USDT پیدا شده‌اند که به نظر می‌رسد در آینده برای این استیبل کوین قدیمی بازار، دردسر ساز خواهند بود.

استیبل کوین تتر و رقبای غیرمتمرکز آن

در میان پروژه‌های دیفای پروتکل Compound، Maker، Uniswap، Curve، Aave و Balancer شش پروژه اول در حوزه دیفای از منظر مقدار سرمایه قفل شده هستند. در میان استیبل کوین ها در این حوزه نیز، رمز ارز DAI که استیبل کوین MakerDAO است نیز در کنار USDC مورد توجه فعالات این حوزه قرار گرفته است.

ارزش بازار دو استیبل کوین USDC و DAI به ترتیب معادل ۲.۷۴ میلیارد دلار و ۶۰۸ میلیون دلار است. به نظر می‌رسد تریدرهایی که در صرافی‌های متمرکز فعالیت دارند، بیشتر از تتر استفاده می‌کنند و این در حالی است که فعالان صرافی‌ها و پروژه‌های غیرمتمرکز، از دو استیبل کوین DAI  و USDC به عنوان جایگزینی برای تتر استفاده می‌کنند.

تتر و استیبل کوین غیرمتمرکز

جرمی آلر (Jeremy Allaire) بنیانگذار شرکت Circles ( شرکت عرضه‌کننده استیبل کوین USDC) موفقیت استیبل کوین USDC را نتیجه تلاش‌های اولیه شرکتش در ایجاد روابط با جوامع دیفای دانست. استیبل کوین USDC حاصل همکاری دو شرکت Circles و  صرافی کوین بیس است. هر دوی این شرکت‌ها در ایالات متحده ثبت شده‌اند و ممکن است دلیل اقبال مردم به این دو، همین مسئله باشد. استیبل کوین USDC بیشتر توسط سرمایه‌گذاران نهادی و به دلیل ایمن بودن و قابل اعتماد بودن آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقامات دولتی نیز اخیرا به حوزه استیبل کوین ها ورود کرده‌اند و به دنبال تنظیم دستورالعمل‌های قانونی برای این پدیده نوظهور هستند. در ماه‌های اخیر، دفتر اداره تنظیم پول در ایالات متحده، اولین دستورالعمل برای ایجاد استیبل کوین ها را منتشر کرد. در این دستورالعمل آمده است که بانک‌های داخلی مجاز به ارائه خدمات مالی برای عرضه و توزیع استیبل کوین ها در ایالات متحده هستند.

آلر در مصاحبه با کوین دسک گفت:

داشتن دستورالعمل‌های قانونی، اعتماد و اطمینان بیشتری ایجاد می‌کند که باعث می‌شود فعالان اصلی بازار آماده و مایل به ورود و مشارکت در بازار باشند.

استیبل کوین متمرکز و غیرمتمرکز

برخلاف USDC استیبل کوین DAI یک رمز ارز با ارزش ثابت غیرمتمرکز است. این استیبل کوین توسط هیچ نهاد مرکزی عرضه و توزیع نمی‌شود و تمامی مکانیزم‌های آن غیرمتمرکز است. نیکولاس کنکل، سرپرست تیم توسعه MakerDAO، معتقد است که استیبل کوین DAI به دلیل غیرمتمرکز بودن، محبوبیت بیشتری در مقایسه با رقبایش دارد. غیرمتمرکز بودن یک دارایی، قانون‌گذاری و تنظیم گری آن را راحتتر خواهد کرد.  یکی از برتری‌های استیبل کوین غیرمتمرکز، شفافیت بالای آن است. این شفافیت مورد توجه مردم قرار گرفته است. حتی از منظر قانون‌گذاران نیز این شفافیت بالا، نکته‌ای مثبت تلقی می‌شود. زیرا در این سیستم دقیقا تعداد DAI عرضه شده و در گردش، مشخص است.

در مورد شفافیت استیبل کوین تتر که در حال حاضر محبوبترین رمز ارز با ارزش ثابت در بازار ارزهای دیجیتال است، همواره تردیدهایی وجود داشته است. در حال حاضر، استیبل کوین USDT درگیر چند پرونده قضایی است که در آنها متهم شده است که به میزان USDT عرضه شده، وثیقه ذخیره شده وجود ندارد. با این حال نمی‌توان انکار کرد که رمز ارز تتر در حال حاضر بالاترین نقدینگی را در میان استیبل کوین های بازار در اختیار دارد. اما با رونق عرصه دیفای، جایگاه USDT توسط چند رقیب دیگر به خطر افتاده است.

یکی از مدیران ارشد شرکت Paxos در مورد تتر چنین می‌گوید:

تمام رمز ارزهای تتر موجود در بازار دارای پشتوانه دلار نیست. این شرکت شفافیت بسیار پایینی را اراده می‌دهد. شاید USDT برای تریدرها گزینه مناسبی است؛ زیرا قدرت نقدشوندگی آن بالاست و برای تریدرها گزینه مناسبی است. اما آیا برای سرمایه‌گذاران نهادی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تتر با وجود عدم شفافیت، گزینه مناسبی است؟

علاوه بر رقبای غیرمتمرکز، رمز ارز تتر در میان استیبل کوین های متمرکز نیز رقبای قدرتمندی دارد. استیبل کوین PAX، استیبل کوین صرافی بایننس با نام BUSD و همچنین HUSD، استیبل کوین صرافی هیوبی رمز ارزهایی با پشتوانه کامل هستند و علاقه‌مندان زیادی نیز دارند.

تتر اولین استیبل کوین بازار

دلیل اصلی تسلط تتر بر بازار استیبل کوین ها را می‌توان در اولین بودن آن جستجو کرد. تتر اولین استیبل کوین بازار است و از این جهت برای مدتها بدون هیچ رقیبی به کار خود ادامه داده است. از این جهت، محبوبیت بسیار زیادی در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال پیدا کرده است. اما به نظر می‌رسد زمان این حکمرانی رو به زوال است. بیشتر کاربران تتر در قاره آسیا هستند؛ اخیرا مشخص شد که تتر حتی در میان آسیایی‌ها نیز با کاهش تقاضا مواجه شده و معامله‌گران به سراغ دیگر استیبل کوین های بازار می‌روند. در آسیا BUSD و USDC بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی تقاضا برای خرید رمزارز تتر و سایر ارزهای دیجیتال با ارزش ثابت، نسبت به گذشته افزایش یافته است. براساس اطلاعات موجود، ارزش کل استیبل کوین های موجود در بازار ارزهای دیجیتال از ۲۰ میلیارد دلار عبور کرده است. مقدار دلار موجود معادل ۴ تریلیون دلار برآورد می‌شود. زمانی که این مقدار را با مقدار دلارهایی که به توکن تبدیل شده‌اند مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که ارزش بازار استیبل کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال بسیار کوچک بوده و در صورت رونق گرفتن بازار، این حوزه از بازار بایستی بالغ میلیاردها دلار ارزش داشته باشد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا