متوسط مقالات عمومی

لیست بهترین استیبل کوین های مناسب برای کسب درآمد در سال 2020

سال ۲۰۲۰ به نظر می‌رسد که سال استیبل کوین ها است. تقاضای سرمایه‌گذاران  برای خرید استیبل کوین‌ها جهت محافظت از دارایی خود در مقابل اثرات بحران اقتصادی افزایش یافته و این سبب شد تا ارزش کل این بازار شاهد صعودی چشمگیر باشد و از ۵.۳ میلیارد دلار در ماه ژانویه به بیش از ۱۳ میلیارد دلار برسد. ولی دلیل رشد سریع Stablecoin نسبت به کل بازار رمز ارزها چیست؟ بهترین استیبل کوین ها در بازار کدامند؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

 استیبل کوین دای(DAI) – بهترین استیبل کوین غیرمتمرکز

 • افزایش ارزش بازار از ماه جولای: ۲۳۹درصد
 • ارزش بازار فعلی: ۸۸۰ میلیون دلار
 • بهترین سرمایه گذاری: یلد فارمینگ پیچیده با توکن‌‌های BAL و COMP
 • نرخ درصد سالیانه: تا ۲۰ درصد

دلیل اصلی افزایش تقاضا برای خرید استیبل کوین “دای” حوزه یلد فارمینگ است. یلد فارمینگ یا لیکویدیتی ماینینگ به معنی دریافت پاداش در ازای افزودن نقدینگی به استخرهای نقدینگی در پروتکل‌های دیفای است. فارمرها یا همان به اصطلاح کشاورزان خودمان برای کشت بهترین محصول با یکدیگر در رقابت‌اند. آن‌ها علاوه بر کاشتن یا افزودن نقدینگی به استخر، از طرح‌های پیچیده دیگری نیز برای کسب سود و بهره بیشتر استفاده می‌کنند. دارایی خود را مسدود می‌نمایند تا ارز دیگری را به عنوان وام دریافت کنند، و دوباره این ارز جدید را در پلتفرم دیگری قفل می‌کنند تا ارز سومی را دریافت نمایند.

فرض کنید دارایی شما اتریوم است. اتریوم را به پروژه کامپاند(Compound) اضافه می‌کنید تا استیبل کوین DAI را دریافت کنید و سپس توکن‌‌های Maker`s COMP را استخراج کنید. حالا DAI را به استخر نقدینگی Balancer واریز می‌کنید تا Bal برداشت کنید. یا حتی می‌توانید رمز ارز DAI را که از افزودن اتریوم به کامپاند بدست آورده بودید با استیبل کوین USDC عوض کنید و این ارز را به عنوان وثیقه در کامپاند بگذارید تا “دای” بیشتری تولید و کامپاند بیشتری برداشت کنید.

در دو ماه گذشته دو پروژه از بهترین پروژه‌های دیفای یعنی کامپاند و بالانسر توکن‌های خود به نام‌های COMP و BAL را عرضه کردند. چیزی نگذشت که قیمت این توکن‌ها افزایشی شد و کاربران قبل از افت اجتناب ناپذیر اخیر به شدت به استفاده از فرصت‌های جدید ییلد فارمینگ روی آوردند. این هجوم فارمرها، سرمایه بازار استیبل کوین DAI را از ۴۰۰ میلیون دلار گذراند و آن را در دسته بهترین استیبل کوین های بازار قرار داد.

اگر به نظر می‌رسد که ییلد فارمینگ شباهت بسیاری با بانک‌ها در تولید سود و بهره از هیچی دارد، بله چنین است. در واقع ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، اخیرا مدل ییلد فارمینگ را ناپایدار توصیف کرد. و همچنین در مورد دنبال کردن ترندهای داغ و پرطرفدار حوزه دیفای بدون ارزیابی دقیق آن‌ها هشدار داد. او در این باره گفته است:

صادقانه بگویم که خودم تا بحال هیچ فعالیتی در ییلد فارمینگ نداشته‌ام. فقط خیلی وقت پیش چند کوینی وارد “یونی سواپ” کردم و بعد از چند درصدی سود موجودی‌ام را برداشت کردم. تمام فعالیت من در این حوزه همین بوده است

TUSD – تراکنش‌های آن از تتر شفافیت بیشتری دارند

بهترین استیبل کوین

 • افزایش ارزش بازار از ۲۱ جولای: ۸۵ درصد
 • ارزش بازار فعلی: ۳۸۲ میلیون دلار
 • بهترین سرمایه‌ گذاری: وام دهی در CoinLhst
 • نرخ درصد سالیانه از ماه آگوست: ۲.۴ درصد

افزایش سریع ارزش بازار استیبل کوین TUSD کمی جای تعجب دارد چرا که این ارز در عناوین خبری مربوط به حوزه رمز ارزها زیاد جایی ندارد و نمی‌توان آن را جزو بهترین های بازار در نظر گرفت زیرا در بسیاری از پلتفرم‌های وام ‌دهی دیفای به جز Nuo, Coin List و Aave مشاهده نمی‌شود. نرخ درصد سالیانه ۲.۴ درصدی هم بسیار پایین‌تر از میانگین بازدهی و کارایی بازار استیبل کوین ها است.

علیرغم این، بسیاری از سرمایه‌گذاران TUSD را بر بهترین استیبل کوین متمرکز بازار ارزهای دیجیتال، تتر (USDT)، ترجیح دادند زیرا تراکنش‌های آن شفافیت بیشتری دارد. تتر از طریق دلار فیات و ابزارهای اعتباری نامشخصی که هرگز حسابرسی نمی‌شوند، پشتیبانی می‌‌گردد. ولی TUSD فقط توسط دلار فیات حمایت می‌شود. در سال ۲۰۱۹ Trust Token با یک شرکت حسابداری ایالات متحده اعلام همکاری نمود تا بر  حساب بانکی در محل وثیقه گذاری نظارت نماید.

رشد TUSD جدای از شفافیت نسبی همانند دیگر استیبل کوین ها مدیون اپیدمی کووید ۱۹ و رکود اقتصادی اخیر بوده است. از آنجا که سرمایه گذاران انتظار دارند ارزش پول‌های فیات در نتیجه سیاست پولی آرام کاهش یابد، آنها برای محافظت از سرمایه خود دارایی‌های رمزنگاری پایدار و با ثبات قیمت را خریداری می‌کنند. هرچند این کار را نمی‌توان بهترین راهکار برای حفاظت از کاهش ارزش دارایی در نظر گرفت اما در ماه‌های اخیر رفتار عمومی معامله‌گران چنین چیزی را نشان می‌دهد.

USDN – پربازده‌ترین استیبل کوین در میان بهترین های این لیست

 • افزایش ارزش بازار از ۲۱ جولای: ۳۶ درصد
 • ارزش بازار فعلی: ۲۹ میلیون دلار
 • بهترین سرمایه‌ گذاری: استیکینگ درWaves. Exchange
 • نرخ درصد سالیانه از ماه آگوست: ۲۳.۵ درصد

استیبل کوین USDN تنها کوینی در این لیست است که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته نشده است – و تنها کوینی است که مستقیماً از سهام نمایندگی شده پشتیبانی می‌کند. عملکرد سالیانه ۲۳.۵ درصد فعلی آن نیز بهترین میزان بازدهی در میان استیبل کوین ها است.

استیبل کوین USDN بر بلاک چین Waves بنا شده است که از مدل اجماعی به نام LPoS استفاده می‌کند. استیکینگ به معنای مسدود کردن کوین‌ها در یک قرارداد هوشمند در ازای دریافت پاداش است – معمولا پاداش‌ها برای تایید تراکنش‌ها است. استیکینگ نمایندگی شده به معنی سپردن حق تایید تراکنش‌ها به Node یا کاربر دیگری در مقابل دریافت پاداش است.

استیکینگ در فضای رمزارزها بسیار محبوب است و میلیاردها دلار در قراردادهای ارزهایی مانند تزوس و Cosmos استیک و یا مسدود شده است. هر چند بلاک چین اتریوم هنوز از استیکینگ پشتیبانی نمی‌کند و شما نمی‌توانید از استیبل کوین‌هایی مانند USDC یا USDT که بر پایه بلاک چین اتریوم بنا شده‌اند برای استیکینگ استفاده کنید.

پس جای تعجب نیست که استیبل کوین USDN که تنها استیبل کوین قابل استیک است این قدر مورد توجه واقع شده باشد. بازارسرمایه این ارز در ماه‌های جولای و آگوست به شدت اوج گرفت وقتی که  در عرض ۶ هفته  از نرخ درصد سالیانه آن از ۱۰ درصد به ۲۳.۵  درصد افزایش یافت. دلیل این افزایش رالی صعودی قیمت Waves بود که این استیبل کوین را پشتیبانی می‌کند. از آنجایی که USDN مانند “دای” یک استیبل کوین غیرمتمرکز است، وثیقه گذاری آن از طریق دارایی‌های رمزنگاری انجام می‌شود و نه از طریق دلار فیات.

USDC – محبوبیت Curve باعث رشد آن شده است!

 • افزایش ارزش بازار از ۲۱ جولای : ۱۸ درصد
 • ارزش بازار فعلی: ۲.۷ میلیارد دلار
 • بهترین سرمایه‌ گذاری: وام دهی در Nuo
 • نرخ درصد سالیانه از ماه آگوست: ۱۱.۲۳  درصد

ارزش بازار استیبل کوین USDC تقریبا ۱۰ برابر از سرمایه تتر کمتر باشد ولی در بازار دیفای بنا شده بر بلاک چین اتریوم نقش بیشتری ایفا می‌کند. اکثر پلتفرم‌های وام دهی غیرمتمرکز از USDC پشتیبانی می‌کنند، و سود عالی و رو به رشد حوزه وام دهی دیفای میزان تقاضا برای استیبل کوین USDC را افزایش می‌دهد. معامله گران نهادی و موسساتی بیشترین تقاضا را برای وام‌های USDC داشته‌اند. این معامله گران استیبل کوین‌ها را برای خرید بیت کوین در بازار Spot احتیاج خواهند داشت و در بازارهای مشتقه از طریق آربیتراژ بیت کوین سود کسب کنند.

عامل دیگری که در رشد سریع سرمایه بازار این استیبل کوین نقش داشته است، یک پلتفرم دیفای به نام Curve است که برای تبادل استیبل کوین ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. Curve برای جایگزین شدن پروتکل غیرمتمرکز تجاری یونی سواپ طراحی شد. در حالی که یونی سواپ هزاران توکن از جمله تعداد زیادی توکن‌های اسکم را در پلتفرم خود دارد، Curve فقط استیبل کوین‌هایی مانند USDC, DAI, USDT و WBTC را حمایت می‌کند. Curve با سرمایه قفل شده‌ ۱ میلیارد دلاری در حال حاضر سومین پروتکل بزرگ دیفای بر پایه اتریوم است.

تتر (USDT) – بهترین استیبل کوین متمرکز

تتر پرچمدار استیبل کوین ها

 • افزایش ارزش بازار از ۲۱ جولای : ۹ درصد
 • ارزش بازار فعلی: ۱۵ میلیارد دلار
 • بهترین سرمایه‌ گذاری: وام دهی در Poloniex
 • نرخ درصد سالیانه از ماه آگوست: ۶.۵  درصد

نرخ رشد ارزش بازار تتر بسیار کمتر از دیگر استیبل کوین‌ها در این لیست است. و بیشتر به این دلیل است که سرمایه بازار آن از قبل بسیار بالا رفته است. تتر جزو بهترین و پراستفاده ترین دارایی دیجیتال با ارزش ثابت در بازار ارزهای دیجیتال است.

علی رغم دامیننس و سلطه آشکار تتر بر بازار، هنوز شکهای جدی در مورد ثبات و دوام طولانی مدت آن وجود دارد. در میان استیبل کوین‌های متمرکز، کمترین شفافیت را دارد. گویا این رمز ارز در حساب های بانکی خود با دلار فیات پشتیبانی می شود، اما هیچ گزارش حسابرسی برای اثبات واقعی بودن این ادعا وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۹ تتر درگیر یک رسوایی جدی شد: روشن شد که شرکت بیش از ۷۰۰ میلیون دلار از وجوه وثیقه‌گذاری شده را به شریک خود یعنی صرافی بیتفینکس انتقال داد. در نتیجه تتر اعتراف کرد  که پشتیبانی قسمتی از عرضه ارزها از طریق بدهی‌ها تامین می‌شود نه فقط پول فیات. اگر چنین اتفاقی دوباره در آینده تکرا شود و سرمایه گذاران بفهمند که وجه وثیقه با کل تترهای موجود همخوانی دارد قیمت این استیبل کوین افت می‌کند.

نگرانی دیگری که در مورد تتر وجود دارد متمرکز بودن آن است. گزارش‌ها حاکی از آن است که ۸۰ درصد کل تترها در کمتر از ۴۰۰ کیف پول نگهداری می‌شود. این نهنگ‌ها خیلی راحت می‌توانند در بازار و قیمت تتر دستکاری کنند. نمونه‌ای واضح از دستکاری در تاریخ ۳۰ و ۳۱ جولای ۲۰۲۰ رخ داد و نهنگ‌ها بیش از ۳۰۰ میلیون دلار تتر به بایننس انتقال دادند. این به معنی دوری کردن سرمایه‌گذاران از تتر نیست. هنوز هم احتیاط شرط عقل است؛ یعنی عاقلانه این است که سبدی از استیبل کوین ها داشته باشید و چند استیبل کوین از لیست بهترین های بازار مخصوصا از میان رمز ارزهای غیرمتمرکزی مانند DAI و USDN را به پورتفوی خود بیفزایید.

چرا شما در سبد دارایی خود به استیبل کوین‌های بیشتری احتیاج دارید؟

دیدیم که رشد سرمایه بازار هر کدام از این استیبل کوین‌ها دلایل مربوط به خود را داشت.  این امر منجر به نگرش و بینشی با اهمیت می‌شود: افزایش همزمان سرمایه بازار چند استیبل کوین دلیلی بر همبستگی همه آن‌ها با هم نیست. بنابراین شما می‌توانید یک پورتفوی جذابی از بهترین استیبل کوین ها بسازید تا بتوانید از چندین منبع کسب درآمد کنید. DAI برای یلد فارمینگ، USDN برای استیکینگ، USDC برای وام‌ دهی و به همین روال. تمرکز بر دارایی‌های رمزنگاری شده با ثبات قیمت استراتژی خوبی برای سرمایه گذاری است، خصوصا با توجه به اینکه اپیدمی کووید ۱۹  به یک بحران بهداشتی تبدیل شده و به نظر می‌رسد یک تهدید دراز مدت برای سلامتی انسان است و در نتیجه رکود اقتصاد جهانی عمیق‌تر می‌شود و احتمال درآمدزایی از بازارهای مالی سنتی به زیر صفر می‌رود، استیبل کوین‌‌ها بیشتر از همیشه مناسب سرمایه گذاری خواهند شد.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا