متوسط مقالات

عوامل تاثیرگذار در رشد و توسعه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰

با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، بیشتر در خصوص آینده صنعت ارز دیجیتال صحبت می‌شود. بحث های مورد نظر مخصوصا درباره این موضوع است که امور مالی جهانی و روندهای فناوری چگونه بر پذیرش ارزهای دیجیتال در سال‌های آتی تاثیرگذار خواهند بود.

برخلاف منتقدان، تعداد متخصصان این صنعت و مشتاقان ارزهای دیجیتال که آینده نویدبخشی برای ارزهای دیجیتال پیش بینی می‌کنند افزایش یافته است. سرمایه گذارهای سازمانی اکنون به محصولات و پروژه‌های مرتبط با ارز دیجیتال توجه بیشتری می‌کنند و حتی دانشگاه‌ها ارائه درس‌هایی در خصوص فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال را شروع کرده‌اند.

اکنون صحبت‌هایی مبنی بر این موضوع به وجود آمده است که فناوری‌های نوظهور نظیر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا چگونه می‌توانند بر عرصه ارزهای دیجیتال تاثیرگذار باشند؛ به طوری که فرصت‌هایی نیز برای کاربردهای جدید ایجاد شود. علاوه بر این، روندی جهانی به سمت جوامع غیر نقدی تعیین شده است تا تاثیر واقعی بر نحوه حفظ حریم خصوصی و آزادی داشته باشد. آیا ارزهای دیجیتال می‌توانند راهکار مورد نیاز را در اوایل سال ۲۰۲۰ ارائه دهند؟

افزایش استفاده از هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT)

متخصصان بسیار تمایل دارند تا بیان کنند که هوش مصنوعی برگ برنده در تمام صنایع است. فراگیر بودن دیتاست ها، یادگیری ماشینی و رایانه‌های قدرتمند مقیاس پذیر، جهان را به سمت عصر هوش مصنوعی سوق می‌دهند. بسیاری از افراد حتی اینطور در نظر می‌گیرند که این فناوری، نشانه‌ای از انقلاب صنعتی پیش رو است.

هرچند علیرغم رشد سریع فناوری هوش مصنوعی، چند کاربرد عملی اندک نیز در حال حاضر به دست آمده است. گزارشی به اسم “وضعیت فناوری هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۹” بیان کرده است پروژه‌هایی که دارای کلمه هوش مصنوعی در عنوان خود هستند، تا ۵۰ درصد سرمایه بیشتری جذب می‌کنند. این سروصدای عظیم ایجاد شده پیرامون هوش مصنوعی منجر به شرایطی شده است که تعداد برنامه‌ها توسط پروژه هایی که صرفا مدعی داشتن ارتباط با هوش مصنوعی هستند، افزایش یافته‌اند.

خبر خوب این است که صنعت ارز دیجیتال دارای کاربردهای مختلفی است که در آنها می‌توان از هوش مصنوعی برای جذاب‌تر کردن ارزهای دیجیتال برای عموم مردم استفاده کرد. برای مثال، بهینه سازی مصرف انرژی در فرآیند ماینینگ. انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین به یک نگرانی تبدیل شده است و برنامه‌های خاصی می‌توانند هزینه انرژی مورد نظر را کاهش دهند. این موضوع سود حاشیه‌ای بیشتری برای ماینرها فراهم می‌کند و در نتیجه، ماینرها نیز کارمزد تراکنش ها را کاهش می‌دهند.

هوش مصنوعی پس از پیاده‌سازی می‌تواند احتمال عملکرد نود را محاسبه کند و روش‌هایی را پیشنهاد کند می‌توان از آنها برای تراکنش های سریعتر و ارزانتر بر بستر بلاک چین استفاده کرد. علاوه بر این، هنگامی که هوش مصنوعی با اینترنت اشیا ترکیب شود، نودهای مختلف می‌توانند به طور مستقل با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و کارایی و راندمان پروتکل های اجماع در بلاک چین افزایش یابد.

می‌توان از هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاک چین برای ساخت دستگاه های الکترونیکی کاملا مستقل استفاده کرد تا به جای استفاده از کارت‌های اعتباری، این دستگاه ها را برنامه نویسی کرد تا از ارزهای دیجیتال برای تراکنش بهره ببرند.

در این خصوص، کوین تلگراف با دومینیک شینر (Dominik Shiener) موسس آیوتا مصاحبه کرده است. آیوتا پروژه ارز دیجیتال است که به دنبال یکپارچه سازی ارزهای دیجیتال با اینترنت اشیا است. شینر معتقد است استقلال باید هدف نهایی فناوری باشد. وی گفت:

چشم انداز نهایی تمام این پیشرفت های فناوری، انتقال از اتوماسیون به سمت مستقل بودن و تبدیل شدن ماشین ها به عاملان اقتصادی مستقل است. صرفا با ارائه کیف پول و روش بررسی، دریافت و ارسال پرداخت ها به ماشین ها، ما اقتصاد ماشینی کاملا جدیدی ایجاد می‌کنیم که در آن، ماشین ها به یکدیگر خدمات و اطلاعات ارائه می‌دهند.

شینر هم چنین افزود که با ترکیب اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و فناوری دفترکل توزیع شده (DLT)، کاربردهای جدید و پیشرفته ای در دسترس قرار خواهد گرفت و بدین ترتیب، ما از شبکه های متمرکز امروزی با تک نقطه های شکست به سمت غیرمتمرکزسازی هوشمند حرکت می‌کنیم که در آن، شبکه ها غیرمتمرکز، انعطاف پذیر، ایمن و هوشمند هستند.

افزایش علاقه سرمایه گذاران سازمانی به ارزهای دیجیتال

روند دیگری که می‌تواند باعث رایج شدن ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ شود، افزایش علاقه به پروژه های مرتبط با ارز دیجیتال از جانب سرمایه گذاران سازمانی است.

نظرسنجی شرکت سرمایه گذاری فیدلیتی (Fidelity) نشان داده است که از ۴۴۱ سرمایه گذار سازمانی واقع در آمریکا، ۴۷ درصد آنها بیان کرده‌اند که دارایی های دیجیتال، فناوری نوآورانه ای هستند.

این نظرسنجی هم چنین نشان داده است که بیش از ۷۰ درصد پاسخ دهندگان، ارزهای دیجیتال را دارایی های مطلوبی در نظر داشتند و ۴۰ درصد پاسخ دهندگان نیز گفتند که در آینده بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری خواهند کرد.

نکته جالب تر این است که ۲۲ درصد سرمایه گذاران سازمانی هم اکنون نیز ارز دیجیتال دارند. اساسا علاقه به ارزهای دیجیتال از گروه پذیرندگان اولیه به مشاوران مالی، صندوق های پوشش ریسک و دفاتر خانوادگی انتقال یافته است.

برای مثال، شرکت جی پی مورگان، JPM Coin را با هدف تسهیل انتقال پول بین المللی در بین مشتریان سازمانی صادر کرده است.

به علاوه، شرکت مدیریت دارایی های دیجیتال مورگان کریک (Morgan Creek) با دو صندوق بازنشستگی همکاری کرده است که مجموع دارایی های تحت مدیریت این دو صندوق تقریبا ۵.۱ میلیارد دلار است. با این همکاری، شرکت مورگان کریک ۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است که به صندوق سرمایه گذاری اختصاص خواهد یافت. گفتنی است این صندوق در بیت کوین و سایر شرکت های مرتبط با بلاک چین سرمایه گذاری می‌کند.

تحقیق دیگری که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ توسط بیت گو (BitGo) انجام شد، بیان کرده است که ۹۴ درصد سرمایه گذاری ها در پروژه های ارز دیجیتال انجام شده است.

این گزارش در ادامه نشان داده است که فقط ۷ درصد سرمایه گذارها پیش بینی می‌کنند که طی ۱۲ ماه آتی، سرمایه آنها کاهش یابد و بقیه افراد درباره افزایش سرمایه خود خوش بین هستند. نکته جالب این است که علیرغم فشار شدید قانونگذاری و نوسانی که صنعت ارز دیجیتال با آن مواجه است، این سرمایه گذاران سازمانی و مدیران صندوق های سرمایه گذاری نشانه‌ای از خروج از این عرصه نشان نداده‌اند.

از آنجایی که سرمایه ارز دیجیتال علاوه بر نقدینگی باید جریان سرمایه مناسبی داشته باشد، افزایش علاقه از جانب سرمایه گذارها اندیکاتوری مشخص در خصوص رشد صنعت ارز دیجیتال است. برای مثال، دانشگاه میشیگان برنامه ریزی کرده است تا در سال جاری، سهم خود در سرمایه گذاری ارز دیجیتال تحت مدیریت اندریسن هورویتز (Andreessen Horowitz) را افزایش دهد.

سایر دانشگاه های برتری که به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند، دانشگاه‌های هاروارد و ییل می‌باشند. در سال ۲۰۱۹، هاروارد همراه با دو برنامه حقوق بازنشستگی در ایالت ویرجینیا، ۹۵.۸ میلیون توکن بلاک استک (Blockstack)، پلتفرم محافظت از حقوق دیجیتال، به ارزش ۱۱.۵ میلیون دلار را خرید. به علاوه، فروش توکن بلاک استک با در نظر گرفتن این نکته که به اولین فروش توکن واجد شرایط SEC تبدیل شده است توانست تاریخ ساز شود.

در خصوص دانشگاه ییل، به نظر می‌رسد اقدام به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تحت تاثیر مطالعه انجام شده توسط اقتصاددان های این دانشگاه بوده است. در تحقیق این اقتصاددانان گزارش شده است که اگرچه ارزهای دیجیتال دارای نوسان بسیار زیادی هستند، اما هم چنین برگشت سود آنها بیشتر از ریسک موجود است.

افزایش استفاده جهانی از میکروچیپ و سیستم های غیر نقدی

در سراسر جهان، حرکت به سمت جامعه جهانی غیر نقدی با سرعت زیادی در حال پیشروی است. از آفریقا تا اروپا و از آسیا تا آمریکا، کشورهای مختلف در صدد جایگزینی اسکناس با پول های الکترونیکی یا پلاستیکی هستند.

در کشورهایی نظیر سوئد، حرکت به سمت جامعه غیر نقدی به حدی کارآمد بوده است که پول نقد در گردش در کشور به یک درصد تولید ناخالص ملی کاهش یافته است. به علاوه، قانونگذاران سوئد این امکان را به خرده فروشان داده است تا پرداخت های نقدی را قبول نکنند.

بانک مرکزی سوئد به منظور همراه شدن با این تغییرات، برنامه‌هایی را برای صدور نسخه دیجیتالی ارز سنتی ملی خود تعیین کرده است و اسم این برنامه را  کرون الکترونیکی (e-krona) گذاشته است. این موضوع علاوه بر افزایش محبوبیت استفاده از میکروچیپ در کشور سوئد در سال های اخیر باعث شده است که متخصصان پیش بینی کنند که این کشور می‌تواند به یکی از اولین کشورهایی تبدیل شود که کاملا غیر نقدی باشد.

شهروندان سوئدی که پرداخت های غیر نقدی و با استفاده از میکروچیپ ها انجام می‌دهند گزارش داده اند که می‌توانند بلیت قطار بخرند، صورت حساب های رستوران ها را پرداخت کنند و  بدون بیرون آوردن کیف پول، موبایل یا کلید، درب‌های دفاتر اداری خود را باز کنند. هرچند بهای چنین کاری می‌تواند تهدید نظارتی و اطلاعات شخصی و ایمنی باشد.

اگرچه روش‌های پرداخت الکترونیکی باعث سهولت در انجام امور باشد، اما سابقه با جزییاتی از خرید کاربر، مکان و زمان خرید نیز ثبت می‌شود. این اطلاعات توسط ارائه دهندگان خدمات پرداخت، خرده فروشان و پردازشگرهای پرداخت قابل فروش است.

در کشور چین، فراگیر بودن پرداخت‌های دیجیتال به حدی کاربردی شده است که سیستم اعتبار جامعه این کشور پیرامون این موضوع ایجاد شده است. پرداخت‌های نقدی در کشور چین از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۹ از ۹۶ به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

با استقبال کشورهای بیشتر از حرکت به سمت پرداخت های غیر نقدی، مردم به تدریج قابلیت تراکنش بدون حضور اشخاص ثالث یا نهادهای دولتی را از دست می‌دهند. جامعه غیر نقدی می‌تواند به دولت امکان دهد تا از مردم در مقابل جرایم، محافظت بهتری کند اما هزینه این امر، از دست رفتن حریم خصوصی اطلاعات شهروندان است. در این خصوص کوین تلگراف با ری وانگ (Ray Wang) موسس و رییس هیات مدیره و تحلیلگر شرکت تحقیقاتی Constellation Research مصاحبه کرده است. وی گفت:

این یک تناقض است. شرکت هایی که درصدد کسب اعتماد ما هستند تا هویت های دیجیتالی ما را مدیریت کنند، به نظر می‌رسد مدل های تجاری مکملی هستند که با فروش اطلاعات باعث خدشه دار شدن اعتماد ما می‌شوند.

ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین می‌توانند محافظتی در مقابل جنبش غیر نقدی ارائه دهند و به مردم امکان دهند تا بدون حضور اشخاص ثالث یا دولت به تراکنش های مالی بپردازند. اگرچه پرداخت های بیت کوین از لحاظ اطلاعات کاربران به اندازه پرداخت های نقدی، خصوص نیست اما به لطف وجود بلاک چین، غیرمتمرکز است و به اشخاص ثالث نیاز ندارد. بنابراین، با حرکت جامعه به سمت پرداخت های غیر نقدی، تقاضا برای روش های پرداخت جایگزین نظیر روشی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند افزایش خواهد یافت.

به علاوه، با افزایش عدم اطمینان و قطعیت اقتصاد جهانی، ارزهای دیجیتال در مقابل نرخ بهره منفی، پوشش ریسک سرمایه ارائه خواهد داد.

سال ۲۰۲۰ و فراتر از آن

اگرچه روندهای جهانی می‌توانند تغییرات چشمگیری که هنوز رخ نداده اند را نشان دهند، اما آینده هم چنان به شدت غیرقابل پیش بینی است و اتفاقاتی که در سال ۲۰۲۰ و پس از آن رخ خواهد داد صرفا به صورت پیش بینی است.

پیدایش فناوری های مهمی نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاکچین می‌تواند مقیاس های قدرت را به سرعت و در جهت غیرمنتظره ای تغییر دهد. به همان اندازه که افزایش علاقه به فناوری بلاک چین قابل توجه است و باید به عنوان نشانه ای از آینده در نظر گفت، باید قبل از نتیجه گیری و ارائه پاسخ قطعی به پذیرش ارزهای دیجیتال، چندین عامل دیگر را نیز در نظر گرفت.

خوشبختانه با افزایش جریان سرمایه های سازمانی و تاثیر روندهای اشاره شده در این مقاله، این صنعت در اذهان عمومی به صورت قانونمند تبدیل خواهد شد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا