اخبار آلتکوین

تحلیل تکنیکال قیمت نات کوین؛ واگرایی صعودی در نمودار NOT و چالش‌های پیش روی آن

اگرچه قیمت نات کوین (NOT) تحت فشار نزولی باقی مانده، افزایش شاخص جریان پول (MFI) فرصتی برای خرید ایجاد کرده است. از ظرفی، کاهش فعالیتهای سفته بازی در کنار روند قیمت به این معنی است که معکوس شدن روند نزولی و صعود به سمت ۰.۰۱۶ دلار چالش‌برانگیز شده است. همچنین، توکن NOT به نوسانات خود زیر ابر ایچیموکو ادامه می‌دهد که شکست صعودی آن را مشکل کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، نات کوین (NOT)، توکن بازی کلیکی مبتنی بر تلگرام، در موقعیت سختی گرفتار شده است. چند هفته پیش، این ارز دیجیتال از سنگین وزن‌های بازار، از جمله بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و سولانا (SOL) بهتر عمل کرد. با این حال، هر چند طی ۳۰ روز گذشته، برای حفظ شتاب صعودی خود تلاش کرده است در نهایت با ۲۷.۱۷٪ کاهش در حدود ۰.۰۱۳ دلار معامله می‌شود.

گاوهای نات کوین در تلاش برای توقف خرس‌ها

نمودار قیمت نات کوین در تایم فریم ۴ ساعته نشان می‌دهد این ارز دیجیتال در ۱ جولای (۱۱ تیر) به یک نقطه اشباع فروش رسیده است. این موضوع از تجزیه و تحلیل شاخص جریان پول (MFI)، مشخص است.

وقتی این شاخص افزایش می‌یابد یعنی فشار خرید وجود دارد. با این حال، کاهش آن به معنای فشار فروش است. همچنین، اعداد زیر ۲۰ به معنای اشباع فروش و اعداد بالای ۸۰ به معنای اشباع خرید است.

در تاریخ ۱ جولای، شاخص MFI روی عدد ۱۷.۴۲ بود. با این حال، تا لحظه نگارش این مطلب، این اندیکاتور ۶۳.۳۱ را نشان می‌دهد. این در حالی است که قیمت NOT در ۲۴ ساعت گذشته ۴.۸۸٪ کاهش یافته است. چنین وضعیتی واگرایی صعودی نامیده می‌شود.

این نوع واگرایی زمانی اتفاق می‌افتد که تغییرات قیمت نشان‌دهنده یک کف جدید باشد، اما جریان سرمایه افزایش می‌یابد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، به این معنی است که فشار فروش کاهش می‌یابد و در مقابل، خریداران از فرصت خرید در افت قیمت استفاده می‌کنند.

نمودار قیمت نات کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت نات کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر خریداران در نهایت بازار را تصاحب کنند، قیمت نات کوین ممکن است مانند دوره بین ۱۱ و ۱۶ ژوئن (۲۲ تا ۲۷ خرداد) افزایش یابد. قبل از آن دوره نیز همانطور که در تصویر بالا نشان داده شد، یک واگرایی صعودی وجود داشت که پس از آن قیمت در کمتر از ۷ روز از ۰.۰۱۴ دلار به ۰.۰۲۰ دلار رسید.

در حالی که این بدان معنا نیست که عملکرد مشابهی تکرار می‌شود، اما نشان می‌دهد افزایش قابل توجه قیمت ممکن است رخ دهد. در این صورت، ممکن است ظرف پنج روز آینده این اتفاق بیفتد و قیمت نات کوین به ۰.۰۱۶ دلار برسد.

پیش‌بینی قیمت نات کوین

در گذشته، سود باز (OI) یکی از عواملی بوده که به حفظ روند صعودی نات کوین کمک کرده است. همانطور که معمولا به آن اشاره می‌شود، سود باز فعالیت‌های سفته‌بازی در بازار را اندازه‌گیری می‌کند. افزایش این شاخص به معنای افزایش نقدینگی تخصیص یافته به پوزیشن‌های معاملاتی در بازار مشتقات است.

از سوی دیگر، کاهش این شاخص نشان‌دهنده افزایش پوزیشن‌های بسته شده است. تا زمان نگارش این مطلب، سود باز نات کوین ۱۴۳.۰۸ میلیون دلار است. شش روز پیش، این رقم ۱۶۳.۶۰ میلیون دلار بود؛ یعنی قراردادهایی به ارزش ۲۰ میلیون دلار بسته شده‌اند.

سود باز نات کوین
سود باز نات کوین؛ منبع: سنتیمنت

از نظر قیمت، این کاهش نشان می‌دهد روند نزولی در حال ضعیف شدن بوده و با نشانه‌های شاخص MFI همسو است. اما برای برگشت به روند صعودی، لازم است پول بیشتری وارد بازار مشتقات شود. اگر این اتفاق بیفتد، NOT به سمت ۰.۰۱۶ حرکت خود را آغاز خواهد کرد.

اما با وجود پتانسیل صعودی، ابر ایچیموکو نشان می‌دهد NOT ممکن است در تلاش برای صعود قیمت با مقاومت‌هایی مواجه شود. ابر ایچیموکو یک ابزار تکنیکال است که حرکت را در حین سنجش جهت روند اندازه‌گیری می‌کند.

اگر ابر بالاتر از قیمت باشد، به این معنی است که روند نزولی است. اما زمانی که قیمت‌ها بالاتر از ابر باشند، نشان‌دهنده یک روند صعودی است. در زمان نگارش این مطلب، ابر بالاتر از قیمت NOT است که نشان می‌دهد این ارز دیجیتال ممکن است در تلاش برای صعود با نوعی مقاومت مواجه شود.

ابر ایچیموکو در نمودار نات کوین در تایم فریم ۴ ساعته
ابر ایچیموکو در نمودار نات کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

اما در صورت موفقیت، قیمت NOT می‌تواند در کوتاه مدت به ۰.۰۱۶ دلار یا به ۰.۰۱۸ دلار برسد. در مقابل، عدم موفقیت در عبور از ابر ایچیموکو و کاهش بیشتر در سود باز قراردادهای مشتقات می‌تواند قیمت را به ۰.۰۱۱ دلار برساند.

منبع
بی‌این کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا