تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، شیبا، یونی سواپ، OKB و HBAR؛ ۱۶ مرداد ۱۴۰۲

همچنانکه نوسانات بیت‌کوین به پایین‌ترین حد خود رسیده است، برخی آلت‌کوین‌ها نشانه‌های صعودی را نشان می‌دهند و احتمالا در حال جذب خریدار هستند. در این مطلب تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین را به همراه آلت‌کوین‌های منتخب مانند SHIB ،UNI ،OKB و HBAR بررسی خواهیم کرد.

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین آخر هفته را با روند خسته‌کننده خود به پایان رساند و نشان داد گاوها و خرس‌ها معاملات بزرگی انجام نمی‌دهند؛ چرا که در مورد حرکت بعدی بازار نامطمئن هستند. با وجود این، معامله‌گران باید کاملا مراقب باشند، زیرا یک دوره تثبیت قیمت معمولا با افزایش نوسانات همراه خواهد بود.

نمای امروز بازار ارزهای دیجیتال
نمای امروز بازار ارزهای دیجیتال؛ منبع: کوین ۳۶۰

اگرچه پیش‌بینی جهت شکست دشوار است، برخی از تحلیلگران به افزایش سرمایه‌گذاری نهنگ‌های بیت کوین به عنوان یک نشانه مثبت اشاره می‌کنند. کول گارنر (Cole Garner)، تحلیلگر آنچین، معتقد است رالی صعودی می‌تواند در ماه سپتامبر (شهریور) آغاز شود؛ زمانی که فصل تابستان تمام شده و تغییرات رخ خواهد داد.

قیمت بیت کوین در چند ماه ابتدایی سال به شدت افزایش یافت، اما آلت کوین‌های بزرگ تنها برای حفظ سرعت خود و عقب نماندن از بیت کوین تلاش می‌کردند. این روند می‌تواند تغییر کند؛ زیرا تثبیت فعلی قیمت بیت کوین این فرصت را به برخی آلت‌کوین‌ها می‌دهد تا آماده صعود شوند.

پنج ارز دیجیتال که در کوتاه مدت صعودی به نظر می‌رسند کدامند؟ در این مطلب نمودار این رمز ارزها را بررسی خواهیم کرد تا سطوح مقاومت کلیدی آن‌ها را تعیین کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۵ آگوست (۱۴ مرداد) الگوی شمعی Inside-Day را تشکیل داد که نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در میان گاوها و خرس‌ها است. قیمت بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۲۹٬۴۳۰ دلار) و سطح حمایت در ۲۸٬۸۶۱ دلار فشرده شده است.

نمودار روزانه قیمت BTC/USDT
نمودار روزانه قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و شاخص قدرت نسبی (RSI) در ناحیه زیر ۵۰ نشان می‌دهند برتری نسبی در دست خرس‌هاست. فروشندگان سعی خواهند کرد قیمت را به زیر ناحیه حمایت ۲۸٬۸۶۱ دلار یعنی به ۲۸٬۵۸۵ دلار کاهش دهند. اگر آن‌ها موفق به این کار شوند، قیمت BTC می‌تواند حرکت نزولی خود را تا ۲۶٬۰۰۰ دلار ادامه دهد.

در مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی بازگردد و از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۲۹٬۸۴۰ دلار) عبور کند، نشان‌دهنده شروع صعود به منطقه مقاومت بین ۳۱٬۸۰۴ تا ۳۲٬۴۰۰ دلار خواهد بود.

نمودار ۴ ساعته قیمت BTC/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته بیت کوین نشان می‌دهد گاوها از حمایت ۲۸٬۸۶۱ دلار دفاع کرده‌اند، اما یک نشانه منفی این است که آن‌ها نتوانسته‌اند به یک بازگشت قوی از این سطح دست پیدا کنند. این امر نشان می‌دهد تقاضا در سطوح بالاتر کاهش یافته است.

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به تدریج در حال نزول است و RSI درست زیر نقطه میانی قرار دارد که نشان می‌دهد خرس‌ها برتری نسبی را به دست گرفته‌اند. فروشندگان باید برای از سرگیری حرکت نزولی کوتاه مدت، قیمت بیت کوین را به زیر حمایت ۲۸٬۸۶۱ دلار کاهش داده و آن را حفظ کنند.

اگر گاوها بخواهند صعود را از سر بگیرند، باید قیمت را بالاتر از میانگین‌های متحرک نگه دارند. در صورت موفقیت، قیمت بیت کوین می‌تواند به مقاومت سنگین در ۳۰٬۰۰۰ دلار صعود کند. شکست این سطح و بسته شدن کندل قیمت بالاتر از آن می‌تواند درها را برای صعود بیشتر به سمت ۳۱٬۰۰۰ دلار باز کند.

تحلیل تکنیکال قیمت شیبا اینو

قیمت شیبا اینو در ۴ آگوست (۱۳ مرداد) موفق شد مقاومت ۰.۰۰۰۰۰۸۵ دلار را بشکند و بسته شدن کندل قیمت بالای این سحح مقاومتی نشان می‌دهد گاوها در تلاش برای شروع یک روند صعودی جدید هستند.

نمودار روزانه قیمت SHIB/USDT
نمودار روزانه قیمت SHIB/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شدت حرکت صعودی در ۵ آگوست (۱۴ مرداد) بیشتر شد و قیمت SHIB تا ۰.۰۰۰۰۱۰ دلار افزایش یافت. این حرکت، RSI را به منطقه‌ اشباع خرید رساند که نشان می‌دهد امکان اصلاح یا تثبیت جزئی قیمت وجود دارد.

اگر گاوها از سطوح فعلی دست نکشند، این امر نشان می‌دهد معامله‌گران همچنان پوزیشن‌های خود را حفظ خواهند کرد زیرا انتظار یک گام صعودی دیگر را خواهند داشت. اگر قیمت شیبا بتواند سطح ۰.۰۰۰۰۱۰ دلار را بشکند، مسیر برای صعود به ۰.۰۰۰۰۱۲ دلار و سپس به ۰.۰۰۰۰۱۴ دلار هموار خواهد شد.

نمودار ۴ ساعته قیمت SHIB/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت SHIB/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته قیمت شیبا اینو نشان می‌دهد گاوها در تلاش هستند تا از کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه جلوگیری کنند. اگر قیمت SHIB با قدرت از سطح فعلی برگردد، گاوها دوباره سعی می‌کنند قیمت را به ۰.۰۰۰۰۱۰ دلار برسانند. شکست قیمت و عبور از این سطح می‌تواند نشانه از سرگیری حرکت صعودی باشد.

در مقابل، اگر کاهش قیمت ادامه یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد معامله‌گران به شدت در حال فروش و برداشت سود معاملات خود هستند. شکست قیمت به زیر سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی (تشکیل شده از موج صعودی ۰.۰۰۰۰۰۸۰ دلار تا ۰.۰۰۰۰۱۰۵۲ دلار) در ۰.۰۰۰۰۰۹ دلار می‌تواند درها را برای سقوط احتمالی تا ۰.۰۰۰۰۰۸۵ دلار باز کند.

تحلیل تکنیکال قیمت یونی سواپ

قیمت یونی سواپ در چند روز گذشته در حال اصلاح بوده است، اما یک نشانه مثبت این است که گاوها در تلاش هستند تا کاهش قیمت را در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۶.۰۴ دلار) متوقف کنند.

نمودار روزانه قیمت UNI/USDT
نمودار روزانه قیمت UNI/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر قیمت با قدرت از سطح فعلی بازگردد، نشان می‌دهد احساسات مثبت باقی مانده و معامله‌گران از افت قیمت به عنوان فرصت خرید استفاده می‌کنند. در این صورت، قیمت UNI ابتدا می‌تواند تا ۶.۷۰ دلار افزایش یابد و در صورت عبور از این سطح، هدف بعدی احتمالا ۷.۵۰ دلار خواهد بود.

احتمال دیگر این است که قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باقی بماند. اگر این اتفاق بیفتد، نشان می‌دهد حرکت صعودی به پایان رسیده است. به این ترتیب، قیمت یونی سواپ می‌تواند به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۵.۵۸ دلار) کاهش یابد؛ جایی که ممکن است خریداران در این نقطه ظاهر شوند.

در نمودار روزانه، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و RSI نزدیک به نقطه میانی، برتری واضحی را در مورد گاوها و خرس‌ها نشان نمی‌دهد.

نمودار ۴ ساعته قیمت UNI/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت UNI/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

اما در نمودار ۴ ساعته، شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نزولی شده است و RSI در محدوده منفی قرار دارد که نشان می‌دهد خرس‌ها دست بالا را دارند. اگر کاهش قیمت ادامه یابد و به زیر ۵.۹۳ دلار برسد، ممکن است اصلاح قیمت بیشتر ادامه پیدا کند. حمایت بعدی در جهت نزولی ۵.۶۶ دلار است.

در مقابل، اگر گاوها قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، نشان می‌دهد خرس‌ها کنترل بازار را از دست داده‌اند. در این صورت، قیمت UNI می‌تواند ابتدا تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه افزایش یابد و اگر از این سطح عبور کند، حرکت صعودی تا ۶.۷۰ دلار ادامه خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال قیمت OKB

قیمت OKB طی چند هفته گذشته به تدریج در محدوده وسیعی بین ۳۸ تا ۵۹ دلار کاهش یافته است. گاوها در ۴ آگوست (۱۳ مرداد) قیمت را به بالای خط روند نزولی رساندند که نشان می‌دهد احتمالا روند نزولی کوتاه مدت به پایان رسیده است.

نمودار روزانه قیمت OKB/USDT
نمودار روزانه قیمت OKB/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۴۳ دلار) شروع به افزایش کرده است و RSI در محدوده مثبت قرار دارد که نشان می‌دهد گاوها دست بالا را دارند. خریداران سعی خواهند کرد تا قیمت را به ۴۸ دلار و متعاقبا به ۵۰ دلار برسانند. سطح ۵۰ دلار ممکن است به عنوان یک مانع بزرگ عمل کند، اما در صورت عبور از آن، قیمت OKB می‌تواند بدون مانع و به سرعت تا ۵۴ دلار افزایش یابد.

در فرضیه مقابل، لغزش قیمت به زیر خط روند نزولی نشان می‌دهد تلاش برای شروع یک حرکت صعودی ناکام مانده است. اگر خرس‌ها بتوانند قیمت OKB را به زیر میانگین‌های متحرک برسانند، قدرت بیشتری کسب خواهند کرد. در این صورت، کاهش قیمت تا ۴۱ دلار محتمل خواهد بود.

نمودار ۴ ساعته قیمت OKB/USDT
نمودار ۴ ساعته قیمت OKB/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد تلاش خرس‌ها برای کاهش قیمت به زیر خط روند نزولی با دفاع موفقیت آمیز گاوها از این سطح روبرو شده است. این امر نشان می‌دهد خریداران خط روند نزولی را به حمایت تبدیل کرده‌اند. قیمت OKB می‌تواند ابتدا تا ۴۶ دلار افزایش یابد و در صورت عبور از آن، هدف بعدی می‌تواند ۴۸ دلار باشد.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حمایت مهمی است که باید مراقب آن باشیم. اگر قیمت به زیر این حمایت و خط روند نزولی سقوط کند، نشان می‌دهد خرس‌ها دوباره قدرت را به دست گرفته‌اند. در این صورت، احتمال کاهش قیمت تا ۴۲ دلار دور از انتظار نخواهد بود.

تحلیل قیمت هدرا (HBAR)

قیمت هدرا در ۶ آگوست (۱۵ مرداد) مقاومت ۰.۰۵۵ دلار را شکست که نشان می‌دهد گاوها در تلاش برای بازگشت هستند.

نمودار روزانه قیمت HBAR/USDT
نمودار روزانه قیمت HBAR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر خریداران قیمت HBAR را بالای این سطح مقاومت حفظ کنند، نشان‌دهنده شروع یک حرکت صعودی جدید خواهد بود. یک مقاومت جزئی در ۰.۰۶۲ دلار وجود دارد، اما در صورت عبور از آن، افزایش قیمت HBAR می‌تواند شتاب بیشتری بگیرد. در این صورت، مسیر برای صعود ابتدا تا ۰.۰۶۵ دلار و سپس تا ۰.۰۷۵ دلار هموار خواهد بود.

سطح مهمی که باید در صورت نزول قیمت مراقب آن باشیم، ۰.۰۵۵ دلار است. اگر گاوها بتوانند این سطح را به حمایت تبدیل کنند، نشان‌دهنده تغییر در احساسات معامله‌گران و خرید در کاهش قیمت خواهد بود.

اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانیگن متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۰۵ دلار) برسد، این دیدگاه صعودی در کوتاه مدت نقص خواهد شد. در این صورت، قیمت HBAR می‌تواند تا ۰.۰۴۵ دلار کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته HBAR/USDT
نمودار ۴ ساعته HBAR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد گاوها قیمت را به بالای مقاومت ۰.۰۵۵ دلار رسانده‌اند. این حرکت یک الگوی مثلث صعودی را تکمیل کرده که هدف آن ۰.۰۷ دلار است.

این صعود شدید RSI را به سمت قلمروی اشباع خرید سوق داده است که نشان می‌دهد اصلاح یا تثبیت جزئی قیمت امکان‌پذیر است. در صورت اصلاح، ۰.۰۵۵ دلار سطح مهمی است که باید به آن توجه داشت.

اگر خرس‌ها بخواهند از این حرکت صعودی جلوگیری کنند، باید قیمت را به زیر سطح ۰.۰۵ دلار کاهش دهند. در این صورت، قیمت HBAR می‌تواند تا ۰.۰۴۵ دلار کاهش یابد.

کاربران توجه داشته باشند این متن تنها ترجمه متن منبع است و لزوما نظر میهن بلاکچین نیست. بازار کریپتو بازاری بسیار پر ریسک است و کاربران قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کامل را شخصا انجام دهند و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند. مطالب مطرح شده در این تحلیل به هیچ عنوان نباید توصیه خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری تلقی شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا