تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، HBAR، آپتیمیزم، INJ و RUNE؛ ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

در حالی که بیت کوین به دنبال تثبیت در منطقه ۲۵٬۰۰۰ دلار است، آلت کوین‌های HBAR، OP، INJ و RUNE برای صعود آماده به نظر می‌رسند. در این مطلب، تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و این ۴ آلت کوین را بررسی خواهیم کرد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، پس از سقوط ۱۱٪ بیت کوین در این هفته، احساسات معامله‌گران نزولی شده است. اگرچه تاکنون قیمت بیت‌کوین نزدیک به ۲۵٬۰۰۰ دلار حمایت شده است، برخی از تحلیل‌گران احتمال یک مرحله نزولی دیگر به سمت سطح مهم ۲۰٬۰۰۰ دلار را دور از انتظار نمی‌دانند.

نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال
نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال؛ منبع: کوین ۳۶۰

البته این ضعف تنها به بازار ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شود. بازارهای سهام ایالات متحده نیز شاهد یک هفته زیان بودند. شاخص S&P 500 حدود ۲.۱٪ درصد سقوط کرد و نزدک کامپوزیت شاهد ۲.۶٪ افت قیمت بود و هر دو شاخص سه هفته‌ متوالی کاهش قیمت داشته‌اند. این امر نشان می‌دهد معامله‌گران در کوتاه مدت چندان تمایلی به ریسک کردن ندارند.

سقوط بیت کوین باعث ریزش قیمت چندین آلتکوین شد که نشان‌دهنده فروش گسترده است. با این حال، در این بازار قرمز، چند آلتکوین وجود دارند که یا با جهش از سطوح حمایت قوی یا با ادامه روند صعودی خود متمایز از سایر آلت کوین‌ها هستند.

در اینجا نمودار قیمت بیت کوین را به همراه این ۴ آلت کوین بررسی خواهیم کرد که احتمالا پتانسیل بیشتری برای صعود قیمت دارند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین علی‌رغم نزول شدید از پنجشنبه، از محدوده نوسانات ۶ ماه اخیر خود (۲۴٬۸۰۰ تا ۳۱٬۰۰۰ دلار) خارج نشده است. می‌توان رفتار قیمت بیت کوین را به این صورت تفسیر کرد که قیمت BTC پس از ناکامی در حفظ سطح ۳۰٬۰۰۰ دلار، تا نزدیکی سطح حمایت این محدوده (۲۴٬۸۰۰ دلار) کاهش یافته است.

نمودار روزانه BTC/USDT
نمودار روزانه BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

سقوط چند روز گذشته، شاخص قدرت نسبی (RSI) را به منطقه اشباع فروش کشانده است که نشان می‌دهد ممکن است بازیابی قیمت (Recovery) نزدیک باشد. اگر قیمت بیت کوین از سطح فعلی افزایش یابد، می‌تواند به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۲۸٬۳۰۹ دلار) برسد. خرس‌ها احتمالا با صعود به این سطح شروع به فروش خواهند کرد.

اگر قیمت BTC از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، ممکن است دوباره به سطح حمایت مهم در ۲۴٬۸۰۰ دلار برسد. اگر این حمایت از بین برود، کاهش قیمت بیت کوین تا ۲۰٬۰۰۰ دلار بسیار محتمل خواهد بود.

در جهت صعودی، شکست قیمت و بسته شدن کندل بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد بیت کوین ممکن است چند روز دیگر در این محدوده نوسان کند. گاوها برای شروع یک حرکت صعودی جدید باید قیمت را به بالای ۳۱٬۰۰۰ دلار رسانده و حفظ کنند، اما این اتفاق در حال حاضر کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

نمودار ۴ ساعته BTC/USDT
نمودار ۴ ساعته BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

در تایم فریم ۴ ساعته، هر دو میانگین متحرک شیب نزولی دارند و RSI در محدوده اشباع فروش قرار دارد، که نشان می‌دهد خرس‌ها دست بالا را دارند. اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای پایین بیاید، ممکن است بیت کوین منطقه حمایت بین ۲۵٬۱۶۶ تا ۲۴٬۸۰۰ دلار را دوباره آزمایش کند.

برعکس، شکست قیمت و بسته شدن کندل بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای می‌تواند نشان‌دهنده این امر باشد که خرس‌ها کنترل بازار را از دست می‌دهند. در این صورت، افزایش قیمت به سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی (شکل گرفته در موج نزولی از ۲۹٬۲۳۵ دلار تا ۲۵٬۱۶۶ دلار) در ۲۷٬۲۰۰ دلار و سپس به سطح ۶۱.۸٪ فیبو اصلاحی در ۲۷٬۶۸۰ دلار آغاز می‌شود.

مطالعه کنید: نظر تحلیلگران مطرح در مورد قیمت بیت کوین؛ صعود یا ادامه ریزش؟

تحلیل تکنیکال قیمت هدرا (Hedera)

قیمت HBAR در ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد) از مقاومت ۰.۰۷۸ دلار ریجکت شد که نشان می‌دهد خرس‌ها در سطوح بالاتر فعال هستند. با این حال، یک مزیت جزئی به نفع گاوها این است که خریداران در افت قیمت و رسیدن به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار پایین، ۰.۵۴ دلار) خرید کرده‌اند.

نمودار روزانه HBAR/USDT
نمودار روزانه HBAR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

هر دو میانگین متحرک شیب صعودی دارند و RSI در منطقه مثبت قرار دارد که نشان می‌دهند خریداران دست بالا را دارند. گاوها دوباره سعی خواهند کرد قیمت HBAR را به مقاومت ۰.۰۷۸ دلار برسانند. اگر این مانع برطرف شود، قیمت HBAR ممکن است تا ۰.۰۹۳ دلار و در نهایت تا ۰.۰۹۹ دلار افزایش یابد.

در مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این امر نشان می‌دهد خرس‌ها به فروش در رالی‌ها ادامه می‌دهند. در این صورت، قیمت هدرا می‌تواند حمایت داینامیک (خط روند صعودی) را دوباره آزمایش کند. شکست قیمت به زیر این سطح می‌تواند دروازه‌ها را برای کاهش تا ۰.۰۴۵ دلار و سپس ۰.۰۴۰ دلار باز کند.

نمودار  ۴ ساعته HBAR/USDT
نمودار ۴ ساعته HBAR/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

بازیابی قیمت با مقاومت دیگری در ۰.۰۷۰ دلار نیز مواجه است. این امر نشان می‌دهد که خرس‌ها تسلیم نشده‌اند و به فروش خود در رالی‌ها ادامه می‌دهند. قیمت به سمت میانگین‌های متحرک کاهش یافته است که سطح مهمی است که باید مراقب آن بود.

اگر قیمت HBAR از سطح فعلی افزایش یابد، نشانه آن است که گاوها در تلاش هستند میانگین‌های متحرک را به حمایت تبدیل کنند. سپس خریداران یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا با بر مانع ۰.۰۷۰ دلار غلبه کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، احتمال رسیدن قیمت به ۰.۰۷۵ دلار نیز وجود دارد.

اگر قیمت هدرا به زیر میانگین‌های متحرک سقوط کند، احتمال ریزش تا خط روند صعودی وجود دارد که سطح مهمی برای دفاع گاوها محسوب می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت آپتیمیزم

قیمت OP به زیر میانگین‌‌های متحرک سقوط اما در خط روند صعودی حمایت شد. این امر نشان‌دهنده تقاضا در سطوح پایین‌تر است.

نمودار روزانه OP/USDT
نمودار روزانه OP/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت آپتیمیزم از خط روند صعودی برگشته، اما در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱.۵۱ دلار) با مقاومت مواجه است. اگر قیمت به زیر خط روند صعودی نرود، احتمال صعود به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را افزایش می‌دهد. در صورتی که این اتفاق بیفتد، قیمت OP می‌تواند تا مقاومت ۱.۸۸ دلار افزایش یابد.

برخلاف این فرضیه، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر خط روند صعودی سقوط کند، نشان می‌دهد خرس‌ها کنترل بازار را به دست گرفته‌اند. در این صورت، قیمت آپتییمزم می‌تواند ابتدا به ۱.۲۱ دلار و سپس به ۱.۰۹ دلار سقوط کند.

نمودار ۴ ساعته OP/USDT
نمودار ۴ ساعته OP/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که خرس‌ها در تلاشند تا بازیابی قیمت را در میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه متوقف کنند. اگر کندل قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بسته شود، توقف بعدی احتمالا خط روند صعودی خواهد بود. شکست به زیر این حمایت می‌تواند نشان‌دهنده شروع سقوط عمیق‌تری باشد.

در مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یافته و از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای بالاتر برود، نشان‌دهنده شروع یک صعود به ۱.۶۱ دلار خواهد بود. در صورت عبور از این سطح، قیمت آپتیمیزم می‌تواند به ۱.۷۱ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت Injective

قیمت INJ در چند روز گذشته یک الگوی مثلث صعودی را تشکیل داده است که نشان می‌دهد برتری جزئی از آنِ خریداران است.

نمودار روزانه INJ/USDT
نمودار روزانه INJ/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

خرس‌ها در ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) قیمت را به زیر خط روند صعودی الگوی مثلث کشاندند، اما فتیله بلند کندل نشان‌دهنده خرید قوی در سطوح پایین‌تر است. گاوها در ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد) قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۷.۷۳ دلار) رساندند و از آن زمان تاکنون با موفقیت این سطح را حفظ کرده‌اند.

این امر نشان می‌دهد گاوها در تلاش برای تبدیل میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به حمایت هستند.

صعود قیمت به بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۸.۱۶ دلار) می‌تواند نشان‌دهنده برتری گاوها باشد. در این صورت، مسیر رالی احتمالی تا ۱۰ دلار باز خواهد شد. اگر قیمت کاهش یابد و به زیر خط روند صعودی برسد، این تحلیل در کوتاه مدت نقض خواهد شد. در این صورت، قیمت INJ ممکن است به ۵.۴۰ دلار سقوط کند.

نمودار ۴ ساعته INJ/USDT
نمودار ۴ ساعته INJ/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

در نمودار ۴ ساعته یک جهش قوی از خط روند صعودی رخ داده است که نشان می‌دهد گاوها به شدت از این سطح محافظت می‌کنند. این بازیابی قیمت احتمالا با فروش در مقاومت ۸.۳۳ دلار روبرو خواهد شد.

اگر قیمت از سطح فعلی یا مقاومت ۸.۳۳ دلار کاهش یابد، اما از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای حمایت شود، نشان می‌دهد گاوها همچنان به خرید خود ادامه می‌دهند. این امر احتمال شکست قیمت و عبور از ۸.۳۳ دلار را افزایش می‌دهد. اگر این مقاومت شکسته شود، قیمت INJ می‌تواند تا ۸.۸۳ دلار و سپس به ۹.۵۰ دلار افزایش یابد.

اولین نشانه ضعف، شکست قیمت و بسته شدن کندل آن زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای خواهد بود. این اتفاق می٬تواند قیمت اینجکتیو را به سطح حیاتی خط روند صعودی برساند. اگر این سطح بشکند، ریزش تا ۶.۵۰ دلار محتمل خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت THORChain

در حالی که بیشتر آلتکوین‌ها تحت فشار نزولی قرار دارند، قیمت تورچین (RUNE) در چند روز گذشته در یک روند صعودی بوده است.

نمودار روزانه RUNE/USDT
نمودار روزانه RUNE/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

همان‌طور که از فتیله بلند کندل ۱۹ آگوست (۲۸ مرداد) قابل مشاهده است، حرکت صعودی با مقاومت ۲ دلار مواجه شده است. افزایش شدید قیمت در چند روز گذشته، RSI را به سمت قلمروی اشباع خرید سوق داده است که نشان می‌دهد تثبیت قیمت یا اصلاح جزئی محتمل است.

اگر گاوها از سطح فعلی دست نکشند، احتمال شکست قیمت به بالای ۲ دلار را افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت RUNE می‌تواند حرکت خود را به سمت ۲.۳۰ دلار و سپس ۲.۶۰ دلار آغاز کند.

برعکس، اگر قیمت به زیر ۱.۴۱ دلار سقوط کند، نشان‌دهنده شروع یک اصلاح عمیق‌تر به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱.۳۳ دلار) خواهد بود.

نمودار ۴ ساعته RUNE/USDT
نمودار ۴ ساعته RUNE/USDT؛ تریدینگ ویو

هر دو میانگین متحرک در نمودار ۴ ساعته شیب صعودی دارند و RSI در قلمرو اشباع خرید است که نشان می‌دهد گاوها دست بالا را دارند. اگر قیمت بالای ۱.۸۰ دلار باقی بماند، تورچین می‌تواند مقاومت مهم در ۲ دلار را دوباره آزمایش کند.

برعکس، اگر قیمت به زیر ۱.۸۰ دلار سقوط کند، کاهش تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ دروه‌ای امکان‌پذیر است. یک جهش قوی از این سطح نشان می‌دهد احساسات مثبت باقی مانده و معامله‌گران با کاهش قیمت در حال خرید هستند. در این صورت، شانس رالی به سمت ۲ دلار افزایش می‌یابد.

در مقابل، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دروه‌ای برسد، نشان می‌دهد معامله‌گران در رالی‌ها فروشنده هستند. به این ترتیب، احتمال کاهش قیمت به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای و سپس به ۱.۳۸ دلار دور از انتظار نخواهد بود.

کاربران توجه داشته باشند این متن تنها ترجمه متن منبع است و لزوما نظر میهن بلاکچین نیست. بازار کریپتو بازاری بسیار پر ریسک است و کاربران قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کامل را شخصا انجام دهند و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند. مطالب مطرح شده در این تحلیل به هیچ عنوان نباید توصیه خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری تلقی شوند.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا