تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۷ آلت کوین بزرگ بازار به همراه شاخص S&P 500 و DXY؛ ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

در حال حاضر بازارهای سهام آمریکا با توجه به رشد اقتصادی قوی و نشانه‌هایی مبنی بر کاهش تورم در این کشور در روند صعودی قرار گرفته‌اند. شاخص S&P 500 هفته گذشته ۱.۰۶٪ صعود کرد و به حرکت خود به سمت مقاومت روانی ۵۰۰۰ واحدی ادامه داد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین نیز در این بازه رفتار مشابهی داشت و ۱.۰۸٪ افزایش یافت که با توجه به ریزش اخیر تا ۳۸٬۵۰۰ دلار، عملکرد قابل توجهی به شمار می‌رود. بهبود دوباره قیمت بیت کوین نشان می‌دهد تقاضای بسیار زیادی برای خرید این ارز دیجیتال در سطوح پایین‌تر وجود دارد.

نمای کلی بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی بازار رمزارزها – منبع: Coin360

بر اساس داده‌های فدواچ، اکثریت غریب به اتفاق سرمایه‌گذاران معتقدند نرخ بهره در نشست فردای کمیته بازار آزاد فدرال ثابت خواهد ماند؛ اما فدرال رزرو در نهایت در ماه مارچ این نرخ را کاهش خواهد داد. بازگشت به سیاست‌های پولی انبساطی معمولا خبر خوبی برای دارایی‌های پرریسک است و می‌تواند به رشد آن‌ها منجر شود.

آیا روند فعلی بیت کوین ادامه خواهد یافت یا خرس‌ها (فروشندگان) از صعود بیشتر جلوگیری خواهند کرد؟ رفتار آلت کوین‌های برتر بازار چگونه خواهد بود؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال شاخص S&P 500، شاخص قدرت دلار آمریکا، بیت کوین، اتریوم، BNB، ریپل، سولانا، کاردانو، آوالانچ و دوج کوین را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال شاخص S&P 500

شاخص S&P 500 هفته گذشته نیز به روند رو به رشد خود ادامه داد. این امر نشان می‌دهد تقاضای بسیار زیادی از جانب سرمایه‌گذاران وجود دارد.

نمودار شاخص S&P 500 تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار شاخص S&P 500 تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، این شاخص در حوالی ۴٬۹۰۰ واحد با مقاومت روبه‌روست؛ اما نیمه پر لیوان این است که خریداران هنوز بر بازار مسلط هستند و انتظار دارند روند صعودی دوباره از سر گرفته شود. در صورتی که خریداران بتوانند شاخص S&P 500 را به بالای ۴٬۹۰۷ واحد برسانند، احتمالا شاهد صعود تا ۵٬۰۰۰ واحد خواهیم بود. انتظار می‌رود در این سطح شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان باشیم.

در صورت نزولی شدن روند، حمایت ۴٬۸۰۶ واحدی در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که این حمایت از دست برود، S&P 500 می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (۴٬۶۹۴ واحد) سقوط کند.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار آمریکا

روند صعودی شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) در حال حاضر با مقاومتی در ناحیه خط روند ترسیم‌شده در نمودار زیر مواجه شده است. با این حال، این واقعیت که قیمت هنوز به زیر میانگین‌های متحرک سقوط نکرده است، نشان می‌دهد خریداران فعلا بر بازار تسلط دارند.

نمودار شاخص دلار آمریکا  تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۰۳) و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در ناحیه مثبت نشان می‌دهد مقاومت زیادی پیش‌روی شاخص دلار آمریکا وجود ندارد. بنابراین، در صورتی که خریداران بتوانند خط روند نزولی را به سمت بالا بشکنند، DXY می‌تواند تا ۱۰۴.۵۰ و سپس ۱۰۶ صعود کند.

در سمت مقابل، اگر شاخص دلار آمریکا از مقاومت سربار پس زده شود و به زیر میانگین‌های متحرک خود سقوط کند، ممکن است شاهد اصلاح بیشتر تا ۱۰۲ باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

تلاش بیت کوین برای عبور از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در تاریخ ۲۸ و ۲۹ ژانویه (۸ و ۹ بهمن) بی‌نتیجه ماند. علاوه بر این، شیب افقی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن شاخص RSI در نزدیکی نقطه میانی نشان می‌دهد فعلا خریداران و فروشندگان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت بیت کوین را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسانند، این ارز دیجیتال ممکن است تا ۴۴٬۷۰۰ دلار صعود کند. در این سطح احتمالا شاهد تشدید فشار فروش توسط خرس‌ها خواهیم بود. در صورتی که قیمت پس از رسیدن به ۴۴٬۷۰۰ دلار کاهش یابد و به زیر میانگین‌های متحرک برسد، می‌توان انتظار داشت رنج زدن بیت کوین برای چند روز دیگر ادامه داشته باشد.

در سمت مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۱٬۹۵۰ دلار) برسد، بیت کوین ممکن است به تدریج به سمت ۴۰٬۰۰۰ دلار و سپس ۳۷٬۹۸۰ دلار کاهش یابد. فاز بعدی روند بیت کوین احتمالا پس از صعود به بالای ۴۴٬۷۰۰ دلار یا سقوط به زیر ۳۷٬۹۸۰ دلار آغاز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

سایه بلند روی کندل روز ۲۸ ژانویه (۸ بهمن) نشان‌دهنده فشار فروش در نزدیکی میانگین‌های متحرک است.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۳۴۰ دلار) در حال کاهش یافتن است و شاخص RSI نیز در محدوده منفی قرار گرفته که نشان می‌دهد فعلا خرس‌ها بر بازار مسلط‌اند. در حال حاضر، فروشندگان به دنبال آن هستند تا قیمت اتریوم را تا ۲٬۱۶۸ دلار و سپس حمایت ۲٬۱۰۰ دلاری کاهش دهند. در صورت افزایش دوباره قیمت از این سطوح می‌توان انتظار داشت اتریوم برای مدتی بین ۲٬۱۰۰ تا ۲٬۴۰۰ دلار نوسان کند.

اولین نشانه از بازگشت به روند صعودی، عبور از میانگین‌های متحرک خواهد بود. در این سناریو اتریوم می‌تواند تا ۲٬۴۰۰ دلار افزایش یابد که مقاومت مهمی است و باید آن را زیر نظر داشت. اگر این مقاومت شکسته شود، ممکن است شاهد صعود قیمت اتریوم تا ۲٬۶۰۰ دلار باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

BNB در چند روز اخیر در یک الگوی مثلثی نزولی در حال نوسان است. این امر نشان می‌دهد خرس‌ها به دنبال آن هستند تا کنترل بازار را به دست بگیرند.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اما خریداران تا به اینجای کار با قدرت از حمایت ۲۸۸ دلاری دفاع کرده‌اند و حتی قیمت BNB را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۰۴ دلار) رسانده‌اند. در حال حاضر BNB ممکن است خط روند نزولی (ضلع بالایی الگوی مثلث نزولی) را آزمایش کند که برای مشخص کردن روند آتی بسیار اهمیت دارد.

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را به بالای خط روند مذکور برسانند، الگوی نزولی بی‌اعتبار خواهد شد. در این سناریو BNB می‌تواند تا ۳۳۸ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل اما اگر قیمت به زیر حمایت ۲۸۸ دلاری سقوط کند، الگوی مثلث نزولی تکمیل می‌شود که می‌تواند BNB را تا ۲۶۰ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل چندین ماه است بین ۰.۴۶ تا ۰.۷۴ دلار در نوسان است. این امر نشان می‌دهد معامله‌گران با کاهش قیمت به آستانه پایینی این محدوده XRP می‌خرند و در حوالی آستانه بالایی آن را به فروش می‌رسانند.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، شیب میانگین‌های متحرک در حال کاهش هستند و شاخص RSI نیز به زیر ۳۷ سقوط کرده که نشان می‌دهد کفه ترازو فعلا به نفع فروشندگان سنگین است. فروشندگان به دنبال آن هستند تا قیمت را به زیر حمایت ۰.۵۰ دلاری بکشانند و پس از آن حمایت ۰.۴۶ دلاری را آزمایش کنند. در صورت شکسته شدن این حمایت، ریپل می‌تواند تا ۰.۴۱ دلار سقوط کند.

در سمت دیگر اما در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را از خط روند رسم شده در نمودار بالا فراتر ببرند، روند ممکن است تغییر کند. طی این حرکت، قیمت ریپل می‌تواند ابتدا تا ۰.۶۷ دلار و سپس ۰.۷۴ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

در حال حاضر، خریداران در تلاش‌اند تا قیمت سولانا را بالاتر از خط روند نزولی رسم شده در نمودار حفظ کنند. این نخستین سیگنالی است که نشان می‌دهد احتمالا فاز اصلاحی به پایان خود رسیده است.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اما شیب افقی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن شاخص RSI درست بالاتر از نقطه میانی نشان می‌دهد فعلا بین خریداران و فروشندگان تعادل بر قرار است. اگر قیمت سولانا از ۱۰۴ دلار فراتر برود، ممکن است کفه ترازو به سمت خریداران متمایل شود و قیمت تا ۱۱۷ دلار صعود کند.

در سمت دیگر اما فشار فروش خرس‌ها می‌تواند قیمت را کاهش دهد و به زیر میانگین‌های متحرک برساند. در صورت تحقق این مهم می‌توان انتظار داشت سولانا بار دیگر حمایت ۸۰ دلاری خود را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو پس از اصلاح ۲ روز پیش مجددا افزایش یافت و به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۰.۵۰ دلار رسید. در حال حاضر، همانطور که از سایه بلند روی کندل روزانه مشخص است، این میانگین متحرک از صعود بیشتر کاردانو جلوگیری کرده است.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورت ریزش قیمت از سطوح فعلی، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به خط حمایت کانال نزولی در حوالی ۰.۴۲ دلار برسانند. در صورتی که این حمایت از دست برود، کاردانو ممکن است تا ۰.۳۵ دلار سقوط کند.

در سمت دیگر اما اگر قیمت کاردانو از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود فراتر برود، مسیر برای آزمایش خط مقاومت کانال نزولی باز خواهد شد. شکسته شدن این خط، سیگنالی مبنی بر به پایان رسیدن روند اصلاحی خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ دو روز پیش از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۳۴ دلار فراتر رفت. این امر نشان می‌دهد خریداران در حال بازگشت به بازار هستند. با این حال، سایه بلند کندل روزانه نشان می‌دهد هنوز با مقاومت فروشندگان مواجه هستیم.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه مسیر آوالانچ می‌تواند خط مقاومت کانال نزولی خود را آزمایش کند. در صورتی که قیمت از سطوح فعلی یا پس از آزمایش خط روند کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، می‌توان انتظار داشت این ارز دیجیتال برای مدت بیشتری داخل کانال نزولی باقی بماند.

خریداران باید برای تغییر قطعی روند در کوتاه‌مدت، قیمت را به بالای کانال مذکور برسانند. در این صورت، آوالانچ می‌تواند تا ۴۴ دلار افزایش یابد و پس از آن مقاومت روانی ۵۰ دلاری را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

تلاش دوج کوین برای عبور از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۰۸ دلار) در تاریخ ۲۸ ژانویه ناموفق بود؛ اما در ادامه فشار خریداران روز گذشته این مانع را از سر راه کنار زد.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب نزولی میانگین‌های متحرک به نفع خرس‌هاست؛ اما قرار گرفتن شاخص RSI در نزدیکی نقطه میانی نشان می‌دهد احتمالا مومنتوم نزولی در حال کاهش یافتن است. اگر خریداران همچنان بتوانند قیمت را بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حفظ کنند، دوج کوین ممکن است به خط روند نزولی رسم شده در نمودار حمله کند. خرس‌ها در گذشته با موفقیت از این خط روند دفاع کرده‌اند و دوباره برای دفاع از آن تلاش خواهند کرد.

با این حال اگر قیمت دوج کوین با موفقیت از این خط روند فراتر برود، دوج کوین می‌تواند تا محدوده مقاومتی ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار افزایش یابد. در صورت ریزش قیمت حمایت ۰.۰۷ دلاری اهمیت زیادی دارد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا