مقالات عمومی

شرکت تتر: USDT تماما با ذخایر معتبر پشتیبانی می شود!

شرکت تتر پاسخی نسبت به مقاله جان گریفین استاد امور مالی در دانشگاه تگزاس و امین شمس استاد دانشگاه ایالتی اوهایو منتشر كرد و آن را “یك مقاله ناقص” خواند. این مقاله ادعا می كرد كه در اواخر سال ۲۰۱۷، تنها یك آدرس در صرافی بیتفینکس بازار بیت کوین را دستکاری کرده و موجب بازار گاوی شده است. این مقاله به روز رسانی نسخه ای است که برای اولین بار در تابستان ۲۰۱۸ منتشر شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

تتر این ادعا را رد کرد و در اظهارات روز پنجشنبه گفت كه “مقاله اصلاح شده یک عقب نشینی ساده و شرم آور” از نسخه اول است. با این حال شاید ادعای جالب تر این باشد که “توکن های تتر تماما با ذخایر پشتیبانی می شوند.”

اینکه آیا توکن های USDT پشتوانه دارند یا نه، مدتهاست که مورد بحث قرار دارد. این شرکت قول حسابرسی از ذخایر استیبل کوین خود را داده است (هرچند که هیچ حسابرسی صورت نگرفته و از آن زمان رابطه خود با حسابرس خود را قطع کرده است) و گزارشی از شخص ثالث تهیه کرده که می گوید احتمالا تتر سرمایه بیشتری نسبت به توکن های فعلی داشته است. این شرکت یک نامه بانکی دارد که دارایی های آن را تائید می کند(دو گزارش اخیر مانند تصاویر لحظه ای بودند و تنها به جامعه کریپتو اطمینان می دادند که در روزهای مشخص تعهدات تتر از دارایی های آن تجاوز نکرده است.)

پشتوانه USDT موضوع رسیدگی دفتر دادستان کل ایالت نیویورک نیز هست

با این حال تتر بر این موضع که توکن های آن كاملا تا آوریل سال ۲۰۱۹ پشتیبانی شده اند پافشاری می کند. حتی مشاور عمومی این شرکت استوارت هوگنر (Stuart Hoegner) در شهادت نامه ای اظهار داشت كه توکن های USDT با “معادل وجه نقدی آن كه تقریبا ۷۴ درصد از تتر های فعلی است” پشتیبانی می شود.

در آن زمان، تتر ۲/۱ میلیارد دلار دارایی داشت در حالی که ۲/۸ میلیارد دلار توکن USDT را در بلاکچین Omni صادر کرده بود. به گفته یک کاوشگر بلاک، این تعداد از آن زمان به ۱/۷۷۵ میلیارد کاهش یافته است. با این حال ۲ میلیارد USDT دیگر نیز به صورت توکن استاندارد ERC-20 در گردش است.

صفحه شفافیت این شرکت می گوید که مجموع دارایی های آن در حال حاضر بیش از ۴/۶ میلیارد دلار است که این دارایی ها ۴/۵۶ میلیارد دلار ایالات متحده، ۴۴ میلیون دلار به یورو و ۳/۳ میلیون دلار به رنمینبی چین را شامل می شوند.

هوگنر در ایمیلی به CoinDesk نوشت كه توکن های فعلی در حال حاضر توسط ذخایر فیزیکی پشتیبانی می شوند، وی افزود:

براساس وب سایت شرکت و شرایط خدمات آن، ذخایر تتر شامل ارز سنتی و معادل وجه نقد است و هر از گاهی ممکن است دارایی ها و مطالبات دریافت شده از وام های تتر به اشخاص ثالث را شامل شود. این ۷۴ درصد مربوط به دارایی های خاص در آن مقطع زمانی است نه مجموع ذخایر کل.

وی از تفکیک جزئیات میان دارایی های واقعی تتر و معادل های نقدی آن خودداری کرد و گفت: “عموما ترکیب دارایی را به اشتراک نمی گذاریم.”

عدم درک نویسندگان نسبت به بازار تتر

تتر در بیانیه خود درمورد مقاله اصلی که گریفین و شمس امیدوارند آن را در مجله Finance منتشر کنند،  گفت: “این مقاله نشان از عدم درک اساسی نویسندگان از بازار ارز دیجیتال و انگیزه تقاضای خرید توکن تتر دارد.”

این مقاله می گوید، این دو محقق در تحلیل های خود در مورد “یک نهنگ در بیتفینکس“ متوجه شده اند که ۱ درصد، ۵ درصد و ۱۰ درصد از ساعاتی که این نهنگ بیشترین جریان تتر را موجب شده است با ۵۵ درصد، ۶۷/۲ درصد و ۷۹/۲ درصد افزایش قیمت بیت کوین از اول مارچ ۲۰۱۷ تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۷ ارتباط داشته اند.

این مقاله در ادامه افزود:

این الگو در هیچ یک از صرافی های دیگر تتر وجود ندارد و شبیه سازی ها نشان می دهند که بعید است این الگو ها اتفاقی باشند؛ این بازیکن یا نهاد بزرگ، یا در زمان غیر عادی به بازار وارد شده است که آینده نگری او را نشان می دهد و یا تاثیر عظیمی روی قیمت بیت کوین اعمال کرده است که در مجموع بقیه تریدر های کوچکتر مشاهده نمی شود.

هر چند تتر در مقاله روز پنجشنبه گفت که داده های این مقاله ناقص هستند و به عنوان مثال اطلاعات کافی در مورد جریان سرمایه یا زمان تراکنش ها را نشان نمی دهد. در نتیجه این مقاله نمی تواند ادعا کند که”دنباله معتبری از وقایع” دارد که ادعای دستکاری بازار را ثابت کند.

علاوه بر این، نويسندگان اذعان می كنند كه الگوی تریدی كه مشاهده كرده اند، برخلاف صدور تتر های پشتیبانی نشده، با خرید تتر سازگار است. از همه مهمتر نویسندگان هیچ اطلاعات و مرجعی در اختیار ندارند که ذخایر كافی تتر برای پشتیبانی از صدور تترهای در گردش را انکار کنند.

در حالی که این مقاله می گوید كه “برخی در وبلاگ ها و مطبوعات” در مورد اینکه آیا تتر کاملا پشتیبانی می شود ابراز تردید كرده اند، می افزاید: “صرافی های ارز دیجیتال تا حد زیادی چنین نگرانی هایی را رد می كنند. با این حال در ادامه می افزاید که مدل و نتایج این تحقیق روی این نکته پافشاری می کنند که تتر بدون پشتیبانی ضرب می شود و به بازار می آید.

صنعت کریپتو نسبت به این مقاله ابراز تردید کرده است تا جایی که بنت تاملین (Bennett Tomlin) یکی از شکاکان تتر، آن را “غیر قابل استناد” خوانده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا