مقالات

کارشناسان شک دارند؛ آیا یک نهنگ کل بازار را در سال ۲۰۱۷ دستکاری کرد؟!

در یک مقاله آکادمیک با عنوان “آیا بیت کوین واقعا افسار گسیخته است؟” که به تازگی به روز شده گفته می شود که تنها یک بازیکن یا یک نهاد(یک نهنگ) مسئول افزایش قیمت تاریخی بیت کوین است. این تحقیق که در تابستان سال گذشته منتشر شد ادعا می کرد که قیمت بیت کوین (BTC) در زمستان سال ۲۰۱۷ دستکاری شده است و باعث شده تا ارزهای دیجیتال برتر به بالاترین قیمت تمام دوران خود برسند. همچنین محققان معتقدند كه استیبل كوین تتر (USDT) و صادرکننده آن بیتفینکس نقش کلیدی را در این ادعا دارند.

نسخه جدید مقاله فرض مشابهی را در نظر می گیرد اما علاوه بر این ادعا می کند که تنها یک نهنگ حرکت قیمت را کنترل می کند. بیتفینکس تمام این ادعاها را رد می کند و این مقاله را “تلاش شفاف با استفاده از وجهه دانشگاهی برای گرفتن پول “ عنوان می کند. تحلیلگران نیز قانع نمی شوند زیرا از نظر آنها درست است که بازار ارز دیجیتال از دستکاری در امان نیست اما این که کسی می تواند به تنهایی قیمت ها را تا این اندازه افزایش دهد بعید به نظر می رسد.

تتر افسار گسیخته است: مشکلات قانونی بیتفینکس

تتر که در ابتدا در سال ۲۰۱۴ به عنوان Realcoin عرضه شد اولین استیبل کوینی بود كه ادعا می كرد با نسبت ۱ به ۱ دلار آمریكا پشتیبانی می شود. بیتفینکس یک صرافی کریپتوی مستقر در هنگ کنگ است. هر دو توسط کمپانی iFinex که در جزایر ویرجین انگلیس ثبت شده است اداره می شوند.

“آیا بیت کوین واقعا افسار گسیخته است؟” این مقاله برای اولین بار در ژوئن ۲۰۱۸ منتشر شد. نویسندگان آن جان ام. گریفین و امین شمس از دانشگاه تگزاس و دانشگاه اوهایو پس از مطالعه الگوهای تراکنش های استیبل کوین به این نتیجه رسیدند که “تتر برای پشتیبانی قیمت و دستکاری قیمت ارز دیجیتال استفاده می شود “.

طبق گفته محققان تتر و بیتفینکس مسئول تقریبا نیمی از افزایش قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ هستند، هنگامی که این ارز دیجیتال به بالاترین قیمت خود در هر کوین ۲۰۰۰۰ دلار رسید. در این مقاله آمده است: “با استفاده از الگوریتم ها برای تحلیل داده های بلاک چین متوجه می شویم که خرید با تتر به دنبال رکود بازار به پایان رسیده و منجر به افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین می شود.” سپس شرح می دهد:

کمتر از ۱ درصد از ساعات انجام چنین تراکنش های سنگین تتری با ۵۰ درصد افزایش زود گذر قیمت بیت کوین و ۶۴ درصد سایر ارزهای دیجیتال مرتبط است.

تحقیق گریفین و شمس به طور گسترده در رسانه های اصلی مورد بحث قرار گرفت در حالی شرکت تحقیقاتی Chainalysis، عضو دیگر این تحقیق گفت که “نتایج معتبر به نظر می رسند.” هرچند در آن زمان تتر و بیتفینکس از قبل موضوع بحث بودند.

در سال ۲۰۱۷ بیتفینکس نتوانست با بازرسی حسابهای خود توسط شخص ثالث همانطور که وب سایت این شرکت در آن زمان اعلام کرد، ثابت کند “هر تتر همیشه با نسبت ۱ به ۱ با ارز سنتی که در ذخایر ما نگهداری می شود پشتیبانی می شود.”

احضاریه برای بیتفینکس جهت شفاف سازی

پس از آنکه جامعه از بیتفینکس خواست اسناد را منتشر کند این شرکت منتقدین را به اقدام قانونی تهدید کرد. سپس قانونگذاران ایالات متحده متوجه این وضعیت شدند. در پایان سال بیتفینکس احضاریه دولت را از طرف کمیسیون معاملات قراردادهای آتی (CFTC) دریافت کرده بود.

در ژوئن ۲۰۱۸ این شرکت سرانجام سندی را تهیه کرد که تصریح می کرد کلیه تترها با دلار آمریکا حمایت می شود. با این حال معلوم شد که شواهد ذکر شده یک تفاهم نامه است که به جای یک حسابرسی جامع توسط یک موسسه حقوقی تکمیل شده است. همانطور که مشاور عمومی تتر استرارت هوگنر در آن زمان توضیح داد، شرکت های حسابداری اصلی حسابرسی رسمی را در شرکت های ارز دیجیتال انجام نمی دهند.

امسال این شرکت همچنان با مشکلات قانونی مواجه است. در آوریل ۲۰۱۹ مشخص شد که دفتر دادستان کل نیویورک ادعا کرده است که این صرافی کریپتو ۸۵۰ میلیون دلار از دست داده است و سپس از بودجه اپراتور وابسته به استیبل کوین تتر برای مخفی نگه داشتن این کمبود استفاده کرده است. گفته می شود که این وجوه در یک پردازنده پرداخت پانامایی به نام Crypto Capital Corp گم شده است.

قابل ذکر است که اسناد قانونی منتشر شده توسط تتر هنگام بررسی CFTC نشان می دهد که این شرکت تنها ۷۴ درصد از ذخایر نقدی در حساب های بانکی خود را برای پشتیبانی از توکن های در گردش تتر در اختیار داشته است. پیش از آن تتر وب سایت خود را اصلاح کرده بود تا نحوه پشتیبانی کوین را اعلام کند. در حال حاضر وبسایت این استیبل کوین به سادگی بیان می کند که “همه تتر ها ۱۰۰ درصد توسط ذخایر تتر پشتیبانی می شوند” و این گونه از ذکر مستقیم دلارهای آمریكا خودداری می كند.

سرانجام در اکتبر امسال، شرکت حقوقی مستقر در نیویورک Roche Freedman دادخواستی را علیه تتر و بیتفینکس تشکیل داد و آنها را به کلاهبرداری از سرمایه گذاران، دستکاری در بازار و پنهان کردن درآمد غیرقانونی متهم کرد. به گفته کایل روشه شریک بنیانگذار این شرکت، تتر و بیت فینکس مسئول ایجاد “بزرگترین حباب تاریخ” هستند.

تتر همه ادعاها را رد کرده است. ماه گذشته این شرکت در پیش بینی دادخواست بیانیه ای منتشر کرد:

تمام توکن های تتر به طور کامل با ذخایر پشتیبانی می شوند و طبق تقاضای بازار و نه به منظور کنترل قیمت گذاری دارایی های کریپتو، صادر می شوند . این که تتر به دلیل کارآیی، نقدینگی و کاربرد گسترده آن در اکوسیستم ارز دیجیتال امکان فعالیت غیرقانونی را فراهم می کند نامعتبر است.

آیا یک نهنگ کل بازار را دستکاری می کند؟ کارشناسان شک دارند

اکنون گریفین و شمس تحقیق خود را به روز کرده اند تا ادعا کنند که یک نهنگ مسئول افزایش قیمت تاریخی بیت کوین است. آنها استدلال می کنند که تحلیل تراکنش های تتر و بیت کوین در بیتفینکس از اول مارس ۲۰۱۷ تا ۳۱ مارس ۲۰۱۸ نظر آنها را مبنی بر اینکه تنها یک نهنگ پشت این دستکاری است تایید می کند: “این الگو فقط در دوره های بعد از چاپ تتر حضور دارد که توسط یک دارنده حساب بزرگ هدایت می شود و در سایر صرافی ها مشاهده نمی شود.” دانشگاهیان ادعا می کنند که:

شبیه سازی ها نشان می دهد که بعید است این الگوها اتفاقی باشند. این یک بازیکن یا نهاد بزرگ یا زمانبندی آشکار بازار را به نمایش گذاشته است یا تأثیر بسیار زیادی در قیمت بیت کوین اعمال کرده است که در مجموعه کل تریدر های کوچکتر مشاهده نمی شود.

طبق گفته های گریفین و شمس الگوها نشان می دهند که یا یک نهنگ تتر را با پول نقد در بیتفینکس خریداری می کند و سپس آن را به بیت کوین تبدیل می کند و یا تتر بدون پشتیبان نقدی چاپ می شود و از طریق بیتفینکس به بیت کوین تبدیل می شود و به بیرون راه پیدا می کند.

با این وجود وقتی با Cointelegraph تماس گرفته شد محققان نمی توانند بفهمند كه دقیقاً چه كسی پشت حرکت قیمت است. گریفین در ایمیلی نوشت: ما کشور مبدأ را نمی شناسیم.  فقط این درصد بزرگی از حجم معاملات در بیتفینکس است.

در همین حال به نظر می رسد تحلیلگران بازار با تحولات جدید گیج شده اند. خوان ویلاورده(Juan Villaverde) و مارتین ویس(Martin Weiss) از آژانس  Weiss Ratings هنگام صحبت با Cointelegraph آن را “غیر طبیعی” خواندند. آنها نوشتند:  این تحولات نشان می دهد که چندین آلتکوین در الگوهای مختلف در زمان های مختلف نوسان شدید داشته اند و اغلب به بیت کوین ختم می شوند.

ماتی گرین اسپن تحلیلگر ارشد eToro به Cointelegraph گفت: “این چیزی نیست که توسط یک نهنگ ایجاد شود”:

خوانندگان مشتاق بدون تردید متوجه خواهند شد که این گزارش در واقع فقط بازنشر یک مقاله تحقیقاتی با جزئیات اضافی و بررسی دقیق است. مسئله ساده این است که هیچ بررسی دقیقی وجود ندارد که باعث شود آنچه که به طور واضح شاهد بوده ایم را فراموش کنیم.

نماینده WhaleAlert، خدمات مختص به ردیابی تراکنش های بزرگ ارز دیجیتال نیز در مورد نظریه یك نهنگ دانشگاهیان تردید دارد. وی به Cointelegraph گفت:

سال ۲۰۱۷ دیوانه کننده بود و به نظر ما بعید است که یک نهاد مسئول افزایش و افت قیمت ها باشد اما در آینده ای نزدیک داده های تاریخی بیشتری خواهیم داشت که احتمالا پاسخ واضح تری به این موضوع می دهند.

بسیاری از اعضای جامعه نظرات مشابهی دارند. به عنوان مثال جرمی آلیر مدیرعامل شرکت پرداخت Circle توییت کرد که افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ نتیجه یک تریدر واحد در یک صرافی نیست: “صرافی ها از کیف پول های چند کاره استفاده می کنند که همه مانده حساب و تراکنش های مشتری را به داخل و خارج صرافی انتقال می دهند.”

علاوه بر این همانطور که توسط Cointelegraph گزارش شده است ارزش بازار تتر از دسامبر ۲۰۱۷ چهار برابر شده است و از یک میلیارد دلار به ۴/۱ میلیارد دلاررسیده است، در حالی که قیمت بیت کوین اکنون ۵۰ درصد پایین تر است. بنابراین به نظر نمی رسد که صدور توکن های جدید استیبل کوین USDT با جفت معاملاتی BTC/USD ارتباط مستقیم داشته باشد.

بیتفینکس مقاله جدید را رد می کند

این شرکت تمام ادعاها را به شدت تکذیب می کند و استدلال می کند که تنها هدف این مقاله اجرای “یک دادخواست پارازیتی” بود. بخشی از بیانیه ای که توسط نماینده شرکت به Cointelegraph ارسال شده است و مشاور عمومی استوارت هوگنر  آن را نوشته است بدین قرار است:

درک این مسئله برای عموم مهم است که این مقاله به هدف اجرای دادخواست پارازیتی نوشته شده است. در هر صورت این یک تلاش شفاف برای استفاده از وجهه دانشگاهی برای گرفتن پول است. این مقاله فاقد دقت آکادمیک است و اساساً ناقص است زیرا از مجموعه داده های کاملاً ناقص و روش آماری نادرست استفاده می کند و هیچ مدرکی از دستکاری بازار برای پشتیبانی از نتیجه گیری های خود ارائه نمی دهد.

بخش هایی از این نظر توسط بلومبرگ در ۴ نوامبر منتشر شد که گریفین را گیج می کند. او به Cointelegraph گفت: وقتی او این بیانیه را منتشر کرد مقاله عمومی نشده بود بنابراین شک دارم که او چگونه می داند در مقاله چه چیزی نوشته شده است.وی افزود:

آنها همچنین گفتند که هر یک از تترها همیشه با یک دلار آمریکا حمایت می شوند. مقاله اصلی ما و همچنین این مقاله شواهدی را نشان می دهد که تتر ها همیشه با دلار آمریکا حمایت نمی شوند. شما می توانید بررسی خود را داشته باشید اما من به اظهارات دادگاه اعتقاد دارم که بیتفینکس/تتر اعتراف کرده است که تتر ها همیشه با دلار آمریکا حمایت نمی شدند. تحقیق ما کاملاً محکم است. اگر آنها می خواهند تحقیق خود را منتشر كنند و داده های داخلی را برای اثبات ادعاهای خود ارائه دهند، مطمئناً می توانند اما هنوز این كار را نكرده اند.

پس چه کسی مسئول افزایش قیمت بود؟

با این حال به نظر نمی رسد که اینها کاملاً نظریه یک نهنگ را توضیح دهند. ویلاورده و ویس پس از بررسی تحقیقات جدید به Cointelegraph گفتند: ارتباطی که نویسندگان در آنجا پیدا می کنند وجود دارد. اما ارتباط به معنای علیت نیست و ما نسبت به نتیجه گیری با چنین نگاه تک بعدی به بازارهای کریپتو در سال ۲۰۱۷ احتیاط خواهیم کرد.

این تحلیلگران افزودند: در حالی که امکان دارد بازیکنان بزرگ بتوانند قیمت ها را تا حدی دستکاری کنند و برخی از حرکات قیمت را در هر زمان مشخص تشدید کنند اما هیچ فردی به تنهایی قادر به ایجاد چنین حرکات گسترده ای نیست. ویلاورده و ویس نتیجه گرفتند: هیچ بازیکن یا گروهی، مهم نیست که چقدر بزرگ باشد، نمی تواند جلوی سقوط بعدی را بگیرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا