متوسط مقالات

آیا تتر همچنان پیشتاز بازار داغ استیبل کوین ‌ها می‌ماند؟

این روزها استیبل کوین به یک فاکتور اصلی در صنعت ارز دیجیتال تبدیل شده و باعث سهولت و تسریع در روند معاملات می‌شود؛ به همین دلیل استیبل کوین‌ها نقش اساسی در تشخیص سلامت حوزه ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند.در این مقاله تصمیم داریم بازار پنج ماه اخیر استیبل کوین‌ها را بررسی کنیم و تغییرات صورت گرفته در چهار عامل: ارزش بازار، تعداد تراکنش‌ها، حجم مبادلات در زنجیره و آدرس‌های فعال را بهتر درک کنیم.

ارزش بازار استیبل کوین ‌ها

ارزش بازار استیبل کوین

بر اساس داده‌های سایت‌های جمع‌آوری دیتا، به وضوح مشاهده می‌شود که بیشترین ارزش بازار استیبل کوین‌ها با اختلاف، در اختیار تتر (USDT) است. هیچ ارز دیجیتال و یا استیبل کوینی حتی نمی‌تواند با تتر رقابت کند. حتی بزرگترین ارز دیجیتال، بیت کوین هم حجم معاملات ۲۴ ساعته کمتری نسبت به تتر دارد. در زمان نگارش این مقاله، حجم معاملات ۲۴ ساعته بیت کوین ۱۶ میلیارد دلار و برای تتر ۲۲ میلیارد دلار است.

این اعداد بیشتر بخاطر این است که در تمام معاملات ارز دیجیتال، تتر یکی از جفت‌ارزهای پایه است. در حقیقت بیشتر ارزهای دیجیتال با USDT‌ معامله می‌شوند نه با USD و فقط اکسچنج‌های کمی وجود دارند که بطور مستقیم دلار آمریکا را در مبادلات ارز دیجیتال ارائه می‌دهند مثل: Bitfinex و Kraken و Gemini.

در این مقاله استیبل کوین‌های USDT‌، USDC، PAX، GUSD، BUSD، TUSD و Dai (استیبل‌کوین مبتنی بر اتریوم) مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته‌اند.

از میان موارد بالا، بدون شک تتر با دارا بودن ۷۸ درصد حجم معاملات، جایگاه نخست بازار را در اختیار دارد. بعد از آن USDC‌ با ۱۲ درصد و PAX با ۳.۴ درصد حجم بازار، در جایگاه‌های بعدی هستند.

سهم بازار استیبل کوین ها

از آنجایی که حجم عمده بازار استیبل کوین‌ها مربوط به تتر است، برای بررسی بهتر سایر استیبل‌کوین‌ها، موقتا تتر را کنار می‌گذاریم. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، USDC در غیاب تتر، ۵۸ درصد سهم بازار را در اختیار دارد و بعد از آن PAX و سایر کوین‌ها قرار دارند.

سهم سایر استیبل کوین ها در بازار

آدرس‌های فعال

رشد تتر، بدون اغراق یک روند انفجاری را تا کنون طی کرده است. ارزش بازار تتر از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا کنون (ماه جولای) از ۴.۱ میلیارد دلار به ۹.۲ میلیارد دلار رسیده است و این یک افزایش ۱۲۱ درصدی به حساب می‌آید. با ادامه این روند، تا ابتدای سال آینده رشد بسیار بیشتری هم برایش پیش‌بینی می‌شود. علاوه بر این، باید توجه کرد که رشد ارزش بازار تتر فقط مربوط به افزایش تعداد کوین‌ها نیست بلکه تعداد آدرس‌های فعال نیز با همین نسبت زیاد شده‌ است.

آدرسهای فعال استیبل کوین ها

برای درک بهتر این موضوع، نگاهی به نمودار کیف پول‌های فعال در این حوزه می‌اندازیم. تعداد آدرس‌های فعال تتر در این بازه زمانی ۳۸۰ درصد رشد داشته است. جالب است که این عدد در مقابل رشد ۷۳۲ درصدی تعداد آدرس‌های PAX‌ و رشد ۶۶۰ درصدی تعداد آدرس‌های فعال BUSD، دیگر جایگاه اول را در اختیار ندارد. GUSD هم با ۸۶ درصد رشد در رتبه بعدی قرار دارد.

تعداد تراکنش های استیبل کوین

تعداد تراکنش‌ها

اما می‌رسیم به تعداد تراکنش‌های روزانه که در اینجا هم تتر با ثبت ۱۲۷،۴۷۷ تراکنش در روز، پیشتاز است و این تعداد در مورد سایر استیبل‌کوین‌ها نهایتا تا چند هزار تراکنش در روز فراتر نمی‌رود. این نشان‌دهنده تسلط تتر بر فضای استیبل‌کوین‌هاست. دلیل اصلی این موضوع، انتخاب یک زنجیره برتر شبکه اتریوم است که باعث می‌شود تبادلات USDT‌ در کمتر از یک دقیقه امکان‌پذیر باشد.

میانگین تعداد تراکنش های روزانه استیبل کوین

در حقیقت این موضوع در بلاک چین اتریوم هم قابل مشاهده است. از تاریخ ۲۳ ژوئن مجموع تراکنش‌های شبکه اتریوم ۱،۰۹۲،۰۸۳ عدد است که مقدار قابل توجه ۳۰ درصد از آن‌ها (یعنی ۳۲۳،۱۹۲۲) تراکنش‌های تتر هستند. جالب است که میانگین تعداد تراکنش‌های روزانه GUSD‌ فقط ۸۲ تاست و این عدد در مورد PAX ۱۰،۰۰۰ است و بعد از آن هم DAI و  USDCقرار دارند.

تعداد تراکنش ها ماهیانه استیبل کوین ها

تعداد تراکنش‌های تتر از ابتدای سال ۲۰۲۰ به طور مداوم در حال رشد بوده است اما نه به اندازه BUSD  و PAX. بیشترین رشد تعداد تراکنش‌های روزانه مربوط به BUSD ‌است که ۱۹۱۶ درصد بوده و البته این می‌تواند بخاطر جدید بودن آن باشد که در این صورت هر افزایشی بسیار شدید به نظر می‌رسد.

بنابراین می‌توان PAX را با ۶۰۰ درصد رشد در تعداد تراکنش‌های روزانه به عنوان رتبه اول معرفی کرد. اما از لحاظ درصد باید به ترتیب BUSD‌ و به دنبال آن PAX، TUSD، USDC، DAI، USDT و GUST را نام برد. درست است که تتر از لحاظ تعداد تراکنش‌ها بر بازار غالب است، اما با توجه به حجم بالایی که دارد، افزایش زیادی در آن مشاهده نمی‌شود.

حجم تراکنش‌ها

حجم تراکنش‌های روی زنجیره برای هر استیبل کوین متفاوت است و بیشتر به نوع کاربران آن بلاک چین بستگی دارد. اگر فعالیت‌های کوچک (یا خرده‌فروشی) زیاد باشد، حجم جابجاشده کمتر است. اما اگر پای موسسات در میان باشد و تراکنش‌های OTG‌ با استفاده از استیبل کوین‌ها صورت بگیرد، در این صورت حجم بالایی از جابجایی‌ها در زنجیره خواهیم داشت. در شکل زیر میزان حجم جابجایی صورت گرفته در بلاک چین هر استیبل کوین قابل مشاهده است. (از ژانویه ۲۰۲۰)

حجم مبالغ جابجا شده استیبل کوین ها

کاملا مشخص است که بیشترین افزایش حجم ماهانه به مقدار ۲۵۳ درصد مربوط به BUSD است. بعد از آن تتر با افزایش حجم ماهیانه ۱۱۵ درصد قرار دارد. اگر چه حجم جابجایی ماهانه BUSD از اوایل سال ۲۰۲۰ افزایش چشمگیری داشته است اما به نظر می‌رسد این تتر است که به سمت حجم ماهانه ۲۹ میلیارد نزدیک می‌شود. حجم ماهانه تتر ۲۴ برابر بیشتر از BUSD بوده است.

از آنجایی که حجم تراکنش‌های در زنجیره هر استیبل کوین نشان‌ می‌دهد چه کسانی از آن بلاک چین استفاده می‌کند، اصولا اگر متوسط مبلغی که در هر تراکنش جابجا می‌شود زیر ۱۰ هزار دلار باشد، می‌تواند به عنوان یک خرده‌فروشی یا معامله کوچک در نظر گرفته شود. بر این اساس می‌توان مشاهد کرد که میانگین ارزش تراکنش‌های تتر ۶۸۰۰ دلار و برای USDC‌ حدود ۱۸۸۰۰ دلار است. در نتیجه می‌توان گفت که فعالیت کاربران همه استیبل‌کوین‌ها به جز TUSD و USDC از نوع معامله کوچک است.

حجم مبادلات روزانه استیبل کوین ها

یک کاربرد جدید

با کاربردهایی که دیفای برای استیبل کوین‌ها در نظر گرفته است، به نظر می‌رسد آن‌ها هم به اندازه دیفای فرصت رشد داشته باشند. با راه‌اندازی توکن‌های حاکمیت (governance) و yield farming، استیبل کوین‌ها به یک فاکتور اصلی در دیفای تبدیل شده‌اند؛ و از آنجایی که تتر بیشترین حجم بازار را دارد طبیعتا بیشترین توجه کاربران دیفای هم به آن جلب خواهد شد.

علاوه بر این، با توجه به ماهیت نسبتا بدنام و نیمه شفاف استیبل کوین‌ها، احتمالا افرادی هم که قصد دور زدن قوانین دولت را دارند از تتر استفاده خواهند کرد. در حالیکه شبکه USDC برای کمک به اجرای قانون توانست یک آدرس را در لیست سیاه قرار دهد، اکنون انتظار می‌رود که استیبل کوین‌ها غیرمتمرکزتر شوند و کمتر تحت کنترل دولت‌ها باشند.

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا